civcivlerin ayaklarının felç olması veya bacak kayması

civcivlerin ayaklarının felç olması veya bacak kayması

Civcivlerin felç veya bacak kayma nedenleri :

Yeni doğan civcivlerde bazen ayak sorunlar ortaya çıkar ve hatta bazıları ise felç olabilirler. Yeni doğan civcivlerde genel olarak, bacak kayma gibi sorunlar ortaya çıkar ve hatta bazı yetiştiricilere göre bu sorunun kaynağı kuluçka makinesi olmaktadır. 

Bu yazımızda civcivleri bu hastalığı ile alakalı detaylı bilgileri sizler ile paylaşamaya kara verdik ve umarız faydalı olmuştur. Altın kuluçka firması genel olarak tavuklar ve hatta diğer kümes hayvanları ile alakalı detaylı bilgiler paylaşarak özelliklede yeni başlayanlar için bilgi kaynağı oluşturmaya çalışmaktadır.

Ama çıkımdan sonra civcivlerde ortaya çıkan bu sorunun sebebi nedir ?

Civcivlerde bacak kayma ve felç olmanın asıl nedenlerinden birisi genetikleri olmaktadır. Daha detaylı bilgiler için yazının devamını okumanızı tavsiye ederim.

Genetik nedenlerden dolayı civcivlerin felç olması veya bacak kayma sorunu :

Genel olarak civcivlerde ayakların kayması veya felç olmasına neden olan konu civcivlerin ebeveyni ile alakalı olmaktadır. Yani sürüde bulunan tavuk ve horozların akraba olması nedeni ile civcivlerde genetik sorunlara yol açar ve bu sorunlar felçlik veya bacak kayma şeklinde ortaya çıkar.

Eğer bir tavuk çiftliğinde yanlış yönetim uygulanır ise ve sürüde bulunan tavuk ve horozların yakın akraba olmalarına önlem alınmazsa bu tür sorunların artması ise kaçınılmaz olmaktadır. Hatta bazen genetik sorunlar civcivlerin gagalarında ise ortaya çıkmaktadır. Yeni doğmuş olan civcivlerin gagaları bazen çarpık olabilir. Bu yüzden gereken önlemler alınması gerekmektedir.

Genetik nedenlerden dolayı civcivlerin felç olması veya bacak kayma sorunu

Bu durumlarda tedavi için birşey yapılması zor ve çok nadiren bu tür civcivlerin tedavi edildiği görülmüştür. Ama bu sorunlara engel olmak için sürünün genetik açıdan modifikasyon yapılması önerilmektedir.

Yani yakın akraba olan horoz veya tavukların değiştirilmesi gerekmektedir. Ve eğer bu konuda ihmal edilirse, zaman geçtikçe genetik hastalıklarına yakalanan civcivlerin sayısı artacaktır ve bu mesele yetiştiricilik için büyük oranda zarara yol açabilir.

NOT : Tavuk yetiştiriciliğinde yönetim önemli olmaktadır ve sağlıklı tavuklara sahip olmanız için her açıdan dikkatli olmanız gerekmektedir. Özelliklede gezen tavuk yetiştiriciliği için tavukların sağlığı en önemli faktör olmaktadır.

Kümeste kullanılan altlık :

Civcivlerin altlıkları için kullanılan malzeme ise sağlıklarında önemli olmaktadır. Eğer kümes zemin kaygan olursa ve civcivler doğru bir şekilde ayakta duramazlar ise, bacak kayma sorununa neden olacaktır.

Bazı kişiler civcivler için altlık olarak karton kullanırlar ve bu malzeme kaygan olması nedeni ile civcivlerin ayakta durmasını zorlaştıracaktır. Karton ve bu gibi malzemeler düz ve kaygan olmasından dolayı civcivler üzerinde tutunamazlar ve ayaklarının kayması nedeni ile bacakları açık bir şekilde kalarak büyür.

Civcivlerin ayakları ilk doğduğu zaman tamamen kemik değildir ve kıkırdak gibi olmaktadır. Bu yüzden sürekli ayaklarının kayması nedeni ile büyüdükçe ayaklar açık olarak gelişir ve bacak kayma sorunu ortaya çıkar.

Bu hastalık tedavi edilebilir, ama en yöntem önlem alınması olmaktadır. Civcivlerin kümesinde altlık malzemesi olarak kullanmanız gereken, talaş olmaktadır. Ağaç talaşı civcivlerin ayaktayken tutuna bilmelerini sağlar ve aynı zamanda kümesin sıcak olmasını sağlar. Kümes zemini eğer seramik veya betondan yapılmış ise yerden civcivlerin vücutlarına soğuk çıkmasına engel olur.

Civcivler için kullanılan talaş iri olması gerekir ve en iyi talaş, çam ağacı veya servi ağacı talaşı olmaktadır. Çam ağacı veya servi ağacı talaşı aynı anda hijyenik bir ortam oluşmasına neden olur ve sağlıklı civcivlere sahip olmanıza yardımcı olur.

Kuluçka makinesinden kaynaklanan sorunlar :

Civcivlerin felç olmasına sebep olan bir diğer faktör kuluçka makinası olmaktadır. Diğer makalelerimizde eğer okumuşsanız her zaman kuluçka makinesi satın alırken mekanizmalarına dikkat etmenizi ve incelemenizi ve araştırmanızı vurgulayarak tekrar etmekteyiz.

Özelliklede sıcaklık değeri kuluçka makinesinde son derece önemli olmaktadır ve direkt olarak civcivlerin yumurta içinde gelişmesi ile alakalı olmaktadır. Sıcaklık salınması eğer kuluçka makinesinde yüksek olursa ve sabit ve standart değeri temin edemezse civcivlerde bu tür sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu yüzden kuluçka yapımına başlamadan önce kuluçka makinesi sensörlerini kontrol edip ve ayarlamanız lazım veya daha doğrusu kalibre gerekir ise sensörlerin hatasını silmeniz gerekmektedir. Kuluçka makinesi kalibrasyonu ile alakalı detaylı bilgiler bir diğer makalemizde paylaşılmaktadır ve sensörlerin kalibre edilmesi konusunda adım adım eğitim paylaşılmıştır.

Kuluçka makinesinden kaynaklanan sorunlar

Kuluçka makinesi satın alırken nemlendirme sistemine dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü genel olarak kuluçka makinelerinde kullanılan nemlendirme sistemleri ultrasonik olmaktadır. Bu sistemler soğuk nem ürettikleri için kuluçka makinesinde sıcaklığın bir anda düşmesine neden olur ve rutubet girişine yakın yumurtaların ısı şokuna maruz kalmasına neden olmaktadır.

Ve az önce söylediğim gibi sıcaklığın bir anda düşmesi civcivlerin felç olmasına veya yavrularda bacak kaymasına neden olmaktadır. Bacak kayma tedavisi atel bağlama ile yapılmaktadır. Ama civcivlerin ayaklarına nasıl atel bağlanır ?

Bacak kayma sorunu olan civcivleri fark ettiğiniz an, diğer civcivlerden ayrı tutmak gerekir. Çünkü bu civcivler ayakta duramadıkları nedeni ile, diğer civcivlerin saldırması veya toplu hareket etmesi ile ayak altında kalıp ve telef olmaları mümkün olmaktadır.

Ve bu yüzden diğerlerinden ayrı bir kümeste kaç gün beslenmeleri gerekmektedir. Ama tedavileri için farklı yöntemler bulunmaktadır ve başka bir makalemizde bu konu ile alakalı detaylı bilgiler paylaşacağız. Ama 2 adet pipet parçası ile civcivlerinizi tedavi edebilirsiniz.

Civcivlerin ayaklarını pipet parçası ve biraz bant ile bağlamanız ve ayakların en fazla 3 gün düz kalmasını sağlamanız gerekmektedir ve 3 gün sonra civcivleri yeniden sürüye eklemeniz mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu