Herşey dahil

civcivlerin ayaklarının felç olması veya bacak kayması

Civcivlerin felç veya bacak kayma nedenleri :

kanatlı yetiştiriciliğinde en zor aşama yeni doğan civcivlerin bakımı ve beslenmesidir. çünkü en ufak bir hata veya dikkatsizlik telef olmalarına neden olabilir. ama yaygın olarak ortaya çıkan sorunlardan birisi, yeni yumurtadan çıkan civcivlerin felç olması veya halk değimi ile bacak kayması sorunudur.

bacak kayma veya felç olma, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkar. ama amatör yetiştiricilikte asıl nedeni, altlık malzemesidir. civcivleri kaygan ve sert bir yerde beslemek yere tutunmalarını zorlaştırır.

aynı zamanda kemikleri daha tam olarak oluşmaması nedeni ile değişik bir şekil almaya başlar. hobi veya ticari olarak civcivbeslemek isterseniz, standart altlık malzemeleri kullanmanız önerilmektedir.

Ama bu yazıda bu sorunun çözüm yollarını sizinle paylaşmaya çalıştık. bacak kayması ve civcivlerin felç olması nedenleri ve alınması gereken önlemler ve tedavi yollarını öğrenmek için makalemizi okumaya davet ediyorum.

Genetik nedenlerden dolayı civcivlerin felç olması veya bacak kayma sorunu :

civcivlerin felç olma nedeni her zaman altıktan kaynaklanmaz ve bazen, yanlış kümes yönetimi, sağlık sorunu olan civcivlerin elde edilmesine sebep olur. felçliğe sebeb olan faktörlerden birisi genetik sorunlarıdır. bazı civcivlerde çarpık gaga şeklinde ve bazılarında ise felçlik sorunu olarak görünür.

tavuk ve horozun birbiri ile yakın kan bağı olması, nedeni ile üretilen yumurtalarda, genetik sorunlar ortaya çıkar. bu yüzden bir kümes sahibinin bunları dikkate alması gerekmektedir.

gördüğünüz gibi kanatlı yetiştiriciliğinde sadece bakım ve beslneme değil yönetim ise civcivlerin sağlığında etkilidir. bu soruna engel olmak için arada bir damızlık sürüde horoz ve tavukların değişmesi gerekmektedir. yani kısacası kan bağının olabildiği kadar uzaklaşması tavsiye edilir.

Genetik nedenlerden dolayı civcivlerin felç olması veya bacak kayma sorunu

genetik sorunların bazen tedavisi mümkün olur. ama en iyisi bu tür sorunlara engel olmaktır. daha bilimsel olarak söylemek istersek, damızlık sürüde genetik açıdan modifikasyon yapılması tavsiye edilir.

özelliklede ticari kümeslerde, ve işletmelerde bu konu son derece önemlidir. ve her zaman bu tür konularda bir uzman veteriner hekim ile danışmanız tavsiye edilmektedir.

Kümeste kullanılan altlık :

yeni doğan civcivlerin sağlığı açısından altlık malzemesi son derece önemlidir. hem hijyen ve hem ayak sorunları ile direkt olarak ilgisi vardır. altlık malzemesinin civcivler için standart olmasına dikkat etmeniz tavsiye edilir. genel olarak civcivler için talaş kullanılması tavsiye edilir. ama antibakteriyal talaş olmasına ve mikrop ve hastalık taşımaması önemlidir.

genelde bu konuda bilgisi ve deneyimi olmayanlar civcivleri karton kutular içinde beslemeye başlarlar ve kısa bir süre sonra civcivlerin ayaklarında bu tür sorunlar ortaya çıkar.

karton kutuların, kaygan olması, civcivlerin yere tutunmasına ve ayakta durmasını zorlaştırır. ayrıca zeminin eğimli olması ise aynı şekilde civcivlerde bacak ve ayak sorunlarına neden olur. kaygan bir zemnin eğimli olması bacak kayması ve felçliğe yol açar.

günlük civcivlerin ayak kemikleri tam olarak oluşmamış ve sert değildir. bu dönemde ayakları son derece hassastır ve kıkırdak gibidir. bu yüzden altlık malzemesi önemlidir. tedavi edilebilir olmasına rağmen yinede önlem almak daha iyidir.

aşağıda paylaşılan videoda bacak kaymanın nasıl tedavi edileceği gösterilmektedir.

 

Kuluçka makinesinden kaynaklanan sorunlar :

Civcivlerin felç olmasına sebep olan bir diğer faktör kuluçka makinası olmaktadır. Diğer makalelerimizde eğer okumuşsanız her zaman kuluçka makinesi satın alırken mekanizmalarına dikkat etmenizi ve incelemenizi ve araştırmanızı vurgulayarak tekrar etmekteyiz.

Özelliklede sıcaklık değeri kuluçka makinesinde son derece önemli olmaktadır ve direkt olarak civcivlerin yumurta içinde gelişmesi ile alakalı olmaktadır. Sıcaklık salınması eğer kuluçka makinesinde yüksek olursa ve sabit ve standart değeri temin edemezse civcivlerde bu tür sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu yüzden kuluçka yapımına başlamadan önce kuluçka makinesi sensörlerini kontrol edip ve ayarlamanız lazım veya daha doğrusu kalibre gerekir ise sensörlerin hatasını silmeniz gerekmektedir. Kuluçka makinesi kalibrasyonu ile alakalı detaylı bilgiler bir diğer makalemizde paylaşılmaktadır ve sensörlerin kalibre edilmesi konusunda adım adım eğitim paylaşılmıştır.

Kuluçka makinesinden kaynaklanan sorunlar

Kuluçka makinesi satın alırken nemlendirme sistemine dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü genel olarak kuluçka makinelerinde kullanılan nemlendirme sistemleri ultrasonik olmaktadır. Bu sistemler soğuk nem ürettikleri için kuluçka makinesinde sıcaklığın bir anda düşmesine neden olur ve rutubet girişine yakın yumurtaların ısı şokuna maruz kalmasına neden olmaktadır.

Ve az önce söylediğim gibi sıcaklığın bir anda düşmesi civcivlerin felç olmasına veya yavrularda bacak kaymasına neden olmaktadır. Bacak kayma tedavisi atel bağlama ile yapılmaktadır. Ama civcivlerin ayaklarına nasıl atel bağlanır ?

Bacak kayma sorunu olan civcivleri fark ettiğiniz an, diğer civcivlerden ayrı tutmak gerekir. Çünkü bu civcivler ayakta duramadıkları nedeni ile, diğer civcivlerin saldırması veya toplu hareket etmesi ile ayak altında kalıp ve telef olmaları mümkün olmaktadır.

Ve bu yüzden diğerlerinden ayrı bir kümeste kaç gün beslenmeleri gerekmektedir. Ama tedavileri için farklı yöntemler bulunmaktadır ve başka bir makalemizde bu konu ile alakalı detaylı bilgiler paylaşacağız. Ama 2 adet pipet parçası ile civcivlerinizi tedavi edebilirsiniz.

Civcivlerin ayaklarını pipet parçası ve biraz bant ile bağlamanız ve ayakların en fazla 3 gün düz kalmasını sağlamanız gerekmektedir ve 3 gün sonra civcivleri yeniden sürüye eklemeniz mümkün olacaktır.

Son söz :

genetik sorunların orataya çıkması genel olarak kümes yönetimi ile bağlı olmaktadır. ve horoz ve tavukların yakın kan bağı olması bu tür sorunlara yol açmaktadır. ama kuluçka makinesi ise bazen civcivlerde felç olmaya neden olabilir. ve bu konuda ise bilgiler yazımızda paylaşılmıştır. Altın kuluçka olarak kümes hayvanları yetiştiriciliği ile alakalı detaylı bilgiler paylaşılmaktadır. ve umarız faydalı olmuştur.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Arkadaşlar size bir olgudan bahsedeyim benim civcivler Aynı durumdaydı üniversitede değerli bir hocamdan bilgi aldım b vitamin eksikliğinden olabilecegini söyledi ve ben bir hafta pirinç lapası ve yumurta beyazı yedirdim yürümeyen civcivler hepsi iyileşti ve çok sağlıklılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu