Gri papağan türleri

Gri papağan türleri

Jako papağanların genel özellikleri :

Altın kuluçka uzmanları tarafından jako papağanı hakkında ilgiler ve farklı mutasyonları tanıtımı hakkında makaleler paylaşılmaktadır. bu makaleler sayesinde jako papağan hakkında gereken her şeyi öğrenme imkanı sağlanmıştır. hatta jako papağan beden dili ve davranışlarının anlamını sizinle paylaşarak kuşunuzu iyi tanımanıza yardımcı olacağız. jako papağan Afrika Gri papağanları orta büyüklükte papağanlardır.10-14 inch yani ortalama 30 cm uzunluğundadırlar. (Kongo türleri) Kongo Afrika Gri, 380-554 gram aralığındadır.(tüyler açık gri, kuyruk kırmızıdır)

Afrika Gri Papağanları :

Gri Afrika papağanları Afrika’nın merkezi ve batısındaki birinci ve ikinci dereceden yağmur ormanlarına özgüdürler. Varlıklarından bu yana tüm kuşların en zekisi olarak isimlendirilirler. Onların insana benzer konuşma ve taklit etme yeteneği uysal nazik mizaçları onları en popüler ev hayvanı yapmıştır.Birçok tür aynı isim altında yer alır ama sadece birkaç tanesi yaygın olarak bu isim altında kabul görür.

Afrika grilerin üremesi :

papağanlar ve diğer süs kuşları üremesi genellikle doğal yöntemler ile yapılmaktadır ve yapay yöntemler bu sektörde pek yaygın sayılmaz, lakin son zamanlarda teknoloji ilerlemesi ile daha randımanlı ve dikkatli kuluçka makineleri ortaya çıkmıştır, hobi kuluçka makinesi serisi süs kuşları üretimi için son zamanlarda fazlasıyla ilgi görmektedir ve evcil kuş satıcıları tarafından en sık kullanılan modeldir.

Kongo Afrika Gri Papağanı :

Kimlik saptaması: Timmehler den daha uzundurlar. Boyları yaklaşık 33 cm kadardır. Tüyleri açık gri, kuyrukları parlak kırmızı ve gagalarının tamamı siyahtır.
Dağılım (doğal yaşam alanı bölgeleri): Principe Adaları Bioko ve Fildişi Sahillerinin güney doğusundan batı Kenya ya kadar olan kısım doğal olarak bulundukları yaşam alanlarıdır.

Kongo Afrika Gri Papağanı
Afrika Gri papağanları orta büyüklükte papağanlardır.10-14 inch yani ortalama 30 cm uzunluğundadırlar.(Kongo türleri)
Kongo Afrika Gri,380-554 gram aralığındadır.(tüyler açık gri, kuyruk kırmızıdır.

Timmeh Afrika Gri Papağanı :

Kimlik Saptaması: Kongo Afrika Gri’den daha küçüktürler. Tüyler mangalkömürü grisi renginde, kuyruk koyu kestane rengidir, alt çenenin üst kısmında açık renk boynuz renginde bir alan vardır.
Dağılım: Guinea ormanlarının üst kısımlarındaki nemli batı kısmı, Guinea-Bissou’dan Batı Afrika’nın ağaçsız büyük ovalarının olduğu sınır kısmı,Sierra Leone ve güney Mali doğusu, Fildişi Sahillilerindeki Bandama Nehri’nin batısındaki en az 70 km mesafede olan kısımlar doğal olarak yayıldıkları yaşam alanlarıdır.
Tanımlama: 300-360 gram aralığındadır.(tüyler koyu mangal kömürü grisi, kuyruk koyu kestane rengidir.)
Afrika gri papağanlarında adında da vurgulandığı gibi aralarda beyazlar bulunur ancak baskın hâkim renk gridir.
Kuyruk türe göre değişen kırmızı ya da koyu kestane rengidir, göz çevrelerindeki alan ise genellikle beyazdır.
Ayak parmakları çift olan hayvan türlerindendirler. Her bir ayağında 4 ayak parmağına sahiptirler. İki tanesi ön tarafta, iki tanesi arkadadır.

Ghana Afrika Gri ( Princeps Afrika Gri )

Ghana Afrika Gri

Kimlik Saptaması: Kongo Afrika gri e benzer fakat biraz daha küçük ve koyu renklidir. Kuyruk kırmızı renktedir.
Dağılım: Fernando Po ve Principe adaları doğal olarak yayıldıkları alanlardır
Cameroon Afrika Gri: (aynı zamanda büyük gümüş olarak ta bilinir)
Kimlik saptaması: Diğer Afrika Gri türlerine göre daha büyüktürler ve tüyler yakıcı parlak gümüş grisi rengindedir. Kuyruk kırmızı renktedir.
Dağılım: Genel olarak bu türün Cameroon’dan geldiği yaygın bir görüştür fakat şimdilerde bugünkü Demokratik Kongo Cumhuriyetinin olduğu bölgeden yayıldıkları zannedilmektedir
Dr. ROB MARSHALLIN GÖRÜŞÜ:
Afrikanın merkezinden yayılmaya başlamışlardır. Çok yüksek zekâya sahip papağanlardır. Kendini istemeye ve rica etmeye adamış sabırlı sahiplerdir. Eclectus un yanında bu kuşlar en zeki papağan türüdür. Gelişip büyüyen büyük bir kelime haznesine sahip yetenekleri vardır. Sahipleri ile hızlı bir şekilde algılama bildirme iletişimleri kurabilirler.

MÜMKÜN OLAN MUTASYONLAR /FARKLI RENKLENMELER:

Afrika grilerinde bazen baştanbaşa serpilmiş kırmızı tüyler görülür. Bu gibi kuşlardan sık sık Kral ya da Kral Griler olarak bahsedilir. Daha egzotik ve hoş oldukları için satılırlar. Siz tüylere belirleyici bir iz ya da işaret bırakmayı düşünemezsin çünkü tüyler oldukça sağlam ve güçlüdürler. Tüy dökme zamanında ek olarak verilen antibiyotikler tüy renginin geçici değişimine neden olur. Bu geçici tüyler bir dahaki tüy dökme zamanında eski rengine dönüşecektirler. Bunun yanı sıra hastalık ve kötü beslenme ya da ilave bir besin verme başka bir ihtimaldir. Karaciğer hastalıkları, böbrek problemleri, karmaşık genetik bir problemde bu mutasyonlara neden olmuş olabilir. Bu kırmızı tüylerin zamanla artması bunun bir sağlık problemi olduğunun gözle görünen en iyi belirtisidir yâda bazen doğuştan bir genetik dönüşüm noktası olmuş ta olabilir.
Bununla birlikte bazı mutasyonlar doğal olarak onaylanmıştır. Burada kural karın da karşıdan karşıya uzanan bir bant şeridi şeklinde kırmızı bir çizgi vardır.
1998’de ilk gri mutasyonu Güney Afrika Kuş Yetiştirme Von Van Antwerpen de ve Yeni Zelanda jaco eşi seçip yetiştirmesi yapan Bomsan da yaratılmıştır.

DİĞER MUTASYONLAR:
ALBİNO: pigment ( renk) yok
LUTİNO: sarı pigment
EKSİK GELİŞİM: çoğunlukla beyaz fakat küçük bir yüzde de melanin
GRİZZLES: Tüylerin arasında tarak kabuğu şeklinde yumuşak pembem silik
MAVİLER/BEYAZ KUYRUK MUTASYONU: Kuyrukta beyaz pigment (renk). Bir mutasyonu New York City de yetiştirildi. Mavi mutasyon dönüşümünde gerçekten bir maviye dönüşme olmaz, kırmızı kuyruk ya da but (popo) kısmı beyaza dönüşür beyaz kuyruk.
PARİNO: Tüylerin içinde tarak kabuğu şeklinde açılma.

AFRİKA GRİLER:

Afrika gri ler güzel ve zeki papağanlardır. Uygun çevre koşulları sağlandığında ve teşvik edildiklerinde aileye mükemmel bir şekilde uyum sağlar bağlanır ve tüm yeteneklerini gösteririler. Çok fazla sevgi ve sabırla ilişkileri zamanla artar ve gelişir.
Kongo Afrika griler ve Timmehlerin birçok benzer kişisel özellikleri olmasına rağmen Timmehler Kongolara göre daha erken konuşmaya başlarlar ve etrafındaki yabancı kişi ve durumlara karşı daha az sinirlidirler. Timmehler Kongo Afrika grilerden daha arkadaş canlısı ve sokulgandırlar ancak bir Afrika Gri yaşamının başından sonuna kadar sosyal gelişimi sürdürmeye devam eder.
Onların doğal zekâları oldukça yüksektir bu nedenle kolayca sıkılabilirler. Hareketsizlik, tüy yolma gibi davranış problemleri ortaya çıkabilir. Bazı şeyleri çiğneme eğilimleri vardır. Tutarlı azimli çalışabilen, çalışkan neşeli kuşlardır.
Eğer siz onu ihtiyacını ve gereksinimlerini yerine getirirseniz ömür boyu bir arkadaşa sahip olursunuz. Bir Afrika grinin yaşama ömrü ortalama 60 yıla kadar çıkabilir. Bu büyük bir sorumluluktur, bununla birlikte eğer siz gerçek bir papağan severseniz onun değerini bilirseniz yaşamınız için gerçek bir arkadaşa sahip olarak bunun karşılığını alırsınız.
Afrika grileri olağanüstü algılama kavrama ve konuşma yetenekleri ile ünlüdürler. Dr. Irene Pepperger in bir Afrika gri papağanı olan Alex i de dâhil ederek yaptığı kapsamlı açıklaması gösteriyor ki bu papağanlar insanların kullandığı kelimeleri onların anlamları ile kafalarında birleştirerek çağrışım yapabiliyorlar ayrıca kusursuz taklit ve tamamen doğru eksiksiz konuşma yeteneğine sahipler.
Dünyada yasa dışı yollarla alım-satımı yapılan hayvanların başında gri papağanlar gelmektedir. Pet shop’dan alacağınız papağanın CITIES belgesini mutlaka isteyin. Türkiyede bu belge uygulaması başlamıştır.
Ana vatanları Orta Afrika, Güney Amerika, Asya , Avustralya, Madagaskar Adaları ve Yeni Gine’dir. Yağmur ormanları, kayralar, geniş çayırlar habitatlarıdır. Doğada sürüler halinde yaşar, ağaçlardaki meyve ve tohumlarla beslenirler. Ortalama ömürleri60-70 yıldır. Kanat açıklıkları 42-52 cm, ağırlıkları 450-550 gramdır. Doğada başka hayvanların seslerini taklit etmedikleri gözlenmiştir. Papağanlar iyi eğitilirlerse yaklaşık 1000 kelime konuşabilirler. İki alt türü vardır. En bilineni kırmızı kuyruklu Kongo Afrika gri papağanıdır. Diğeri daha küçük, daha koyu gri tüylü, kuyruğu kestane rengi olan Timneh gri papağanıdır. Her iki tür de iyi konuşur. Amerikalı Dr.İrene Pepperberg gri papağanların 6ya kadar sayabildiklerini, renkleri ve boyutları ayırt edebildiklerini ve birçok objenin ismini bildiklerini çalışmalarıyla ispat etmiştir. Ünlü papağanı Alex (2007’de öldü) ile yaptığı çalışmalar tüm dünyayı hayrete düşürmüştür.Doğada papağanlar ağaçlardaki meyve ve tohumları yiyerek beslenirler.

sonuç :

bir jako papağan almak isterseniz jakoların huyları ve bakımı hakkında bilgi almanız gerekmektedir, firmamızın blog kısmında Jako papağan bakımı ve beslemesi hakkında makaleler uzmanlarımız tarafından yazılmış ve kullanmanız için paylaşılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu