Jako papağan yetiştiriciliği

Jako papağan beden dili

Jako papağanların hareketlerinin anlamı

Afrika gri papağanı veya ülkemizde en çok bilinen ismi ile jako pağağanlar, kuşlar arasında gelmiş geçmiş en zeki kuş olarak tanımlanmıştır. bu sevimli kuşların zekalarından dolayı bakımları ve beslenmeleri farklıdır. ve sahiplenmeden önce davranışları ve özellikleri ile ilgili bilgi toplamanız tavsiye edilir.

Ama bu kuşların dilin nasıl anlayabiliriz ? jako papağanımızın bize ne anlattığını nasıl anlayalım ?

gri papağanların hareketleri ve davranışlarının anlamları vardır. ve davranışlar ile sahibine istekleri ve ihtiyaçlarını anlatmaya çalışır. ve sizin bu hareketlerin anlamını öğrenmeniz gerekir.

bu yazıda gri papağanınızın hareketlerinin anlamları paylaşılmıştır. ve amacımız, kuşunuzun bu bilgiler sayesinde sağlıklı ve mutlu bir hayata sahip olmasıdır. sizi yazımızın devamını okumaya davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Jako’nun beden dili ile size söyleyecekleri var !

gri papağanların farklı türleri ve özelliklerinden sonra asıl mesele bu kuşların bakımı ve beslenmesidir. ama doğru bakım için öce kuşunuzun size ne anlatmak istediğini bilmeniz gerekir. bu yüzden jako papağanlar diğer kuşlar ile farklıdırlar. bu kuşlar farklı hareketler ile size istekleri ve hatta duygularını anlatmaya çalışırlar .

bu yüzden papağanların beden dilini bilmeniz önemli konulardan birisidir. ama bu makaleden sonra kesinlikle tavsiyemiz jako papağan bakımı ve beslenmesi makalesini okumanızdır.

Jako’nun beden dili ile

Jako papağanlar tuhaf hareketler yapmayı severler ve yapıdıkları her harekette bir anlam vardır, böylece sahibine isteğini veya duygularını anlatmaya çalışır. Örneğin, geceleri gagalarını birbirine sürterler. Ya da bazen Jakonun kafasının kaybolduğunu fark edersiniz ! jakolar bazen kafalarını geriye dönerek kanatlarının arasında tutarlar, daha doğrusu gizlerler.

Veya bazen Jakonun gözbebeklerinin küçüldüğünü ve tüylerin kabardığını görürsünüz. Peki bu işaretlerin ne olduğunu düşünüyorsunuz? Eminim Jakonun beden dilinin ve ne söylemek istediğini bilmek istersiniz !

Tamam ozaman sizi fazla bekletmiyelim, sizi bu makaleni dikkatlice okumaya davet ediyorum bu yazıda Jakoların davranışları ve anlamı ile alakalı istediğiniz bilgiler bulunmaktadır.

Jakoların beden dili !!

Bir jakonun hareketleri ve davranışları nelerdir ve ne anlama gelir? Söylediğim gibi, gri papağanın davranışları ve hareketleri bir istek veya duygu belirtisidir. Bu davranışların her birini sizin için analiz edeceğim.

Kafayı çevirmek ve tüylerin altına saklanmak İşareti nedir?

Bu davranış Jakonun uzun süre sahibi tarafından yanlız bırakıldığı zaman yapılır, Jako papağan fazlasıyla hareketli ve yaramaz kuş olduğu için bir süre yanlız kalınca sıkılır ve kafasını kanatı altında saklar. Kısacası sıkıldığını böyle anlatır. Eğer Jako papağanınızı böyle bir durumda gürürseniz ona yaklaşın ve konuşun hatta biraz serbest bırakmanız da ona iyi gelir, veya banyo yapmak ise hoşuna gidebilir. Gördüğünüz gibi kuşunuzun davranışlarının anlamını bilmeniz doğru bakımı için yardımcı olacaktır.

Tüylerini sallamak ve gagasıyla tüylerini düzeltmek ne anlama gelir?

Jako papağanların günde 8 saat bakım için geçirirler, bu kuşlar temiz ve bakımlı olmayı severler ve bu yüzden tüylerinin temizlenmesi ve bakımı için zaman ayırırlar.

Bu kuşlar vücutlarının kuyruk bölümündeki bulunan küçük yağ birikimlerinden alarak gagaları ile tüylerine sürerler ve böylece tüylerinin sağlam ve parlak olmasını sağlarlar. Ayrıca zayıf ve yıpranmış tüyleri ise çıkarırlar.

Jakolar önceden kalma kuruyan yağları tüylerinden temizlerler ve tüylerini yeniden yağlayarak parlaklığını sağlar. Bu işler Jako papağanların günlük programı olmaktadır ve her gün kendi bakımları için zaman ayırırlar.

Jako papağan beden dilinde tüylerin kabarma İşareti nedir?

Tüylerin kabarması genelde kuşlarda hastalık anlamına gelmektedir, ama jako papağanlarda tam aksine tüylerin kabarması oyun ve vücut kısmında jakoların durumlarından memnun oldukları ve kendilerini güvende hissetikleri anlamına gelmektedir. Böylece tüylerin kabarması herzaman kuşların hasta oldukları anlama gelmez, tabi eğer kuşunuzun tüyleri kabarık bir şekilde bir köşede hareketsiz duruyorsa mutlaka veterinere götürmeniz gerekir ama eğer neşesi yerindeyse sorun yok demektir.

Jako papağanlarda gagalarının birbirine sürtmesi ne anlama gelir?

Jako papağanlarda gagalarını birbirine sürterek garip sesler çıkarırlar ve bu onların hasta olduğu anlama gelmez, jako papağanlar bir ortamda huzur ve güven hissederseler bu tür hareketler yaparlar ve bu davranışları onların keyfinin yerinde olduğunu gösterir.

Jako papağanların hareketsiz kalmaları anlamı nedir?

Jako papağanların hareketsiz

Jako papağanlar korku hissetikleri zaman veya tehlikeli bir durum olduğunu düşündükleri zaman hareketsiz şekilde dururlar ve tüylerini sıkı olarak tutarlar, bu davranış onların orktuğunu gösterir, bazı hayvanlar bu gri durumlarda kendilerini ölmüş gibi gösterirler ve jakolarda ise biraz farklıdır.

Jakolarda tırnak Çiğneme İşareti nedir?

Tırnakları çiğnemek doğal bir şeydir. Bunun birkaç nedeni var, ancak kuşun tırnaklarını çiğnemenin yanı sıra kanatlarını salladığını fark ederseniz. Kuşun öfkesinin bir işaretidir. Kuş ayrıca susuzluk ve açlık nedeniyle bu davranışı gösterir. Bu yüzden suyu ve yemini kontrol edin.

Jakolarda gözbebeklerin daralmasının anlamı nedir?

Eğer Jako papağanınız gözbebeklerini daraltmış ise sinirlenmiş demektir ve bunun yanı sıra tüyleri ise kabarık olur, bizden size tavsiyemiz bu durumda dikkatli olun çünkü ısırılma olasılığı bulunmaktadır.

Jakonun beden dilinde kafesin etrafında dönmesi işareti nedir?

Bazen Jako papağının bir anda kefes etrafında dönmeye başladığını görürsünüz. Şimdi bu davranışının ne olduğunu öğrenme zamanı! Jako papağanlar sahiplerini gördükleri zaman sevinçlerini böyle gösterirler ve kafes içinde tur atmaya başlarlar, ama bu hareket bazen aç veya susuz oldukları anlamada gelebilir, ve yem ve sularını kontrol etmenizde fayda var.

jako papağanların mideden yem geri çıkarmaları ne demektir?

Jako çiftlerinin yanındayken. Kendilik duygusu göstermek için, stratosferden sindirilmiş yiyecekleri çıkarırlar. Bu garip bir şey , Ancak gıdaların stratosferden kaç kez yükseldiğini görürseniz. Aslında kusma durumu olduğunu anlarsanız, kuşunuzun hastalığının bir belirtisidir. Hemen veterinere götürün.

Jako beden dilinde kuşun hapşırma veya öksürme işareti nedir?

Tabii ki Jako’nun yetenekli taklitçiler olduğunu bilmelisiniz. Bazen öksürme ve hapşırma seslerini taklit ederler ve sizin onların hastalanmasını sandığınıza sebep olur, ama eğer bu sesler ile beraber burun hücrelerinden sıvı madde çıkıyorsa hastalanmış demektir ve veterinere götürmeniz gerekir. bazen, kuşun hapşırmasının veya öksürmesinin kuşun burnuna giren tozdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını söylemeliyim.

Jakoların kafalarını sallamaları ve esnemeleri ?

Bazen kuşun esnerken başını salladığını görürsünüz. Bu davranışa şaşırabilirsiniz, ancak bu hareketin iki nedeni olduğunu söylemeliyim.

Jakoların kafalarını sallamaları ve esnemeleri

Birisi kuşunuzun kulağına bir küçük tüy girebilir ve onu rahatsız ediyormuş ve jako kafasını sallayarak onu çıkarmaya çalışır. Ya da anormal ses nedeniyle yapabilir, Bazen bir motorsikletin geçişi gibi sesler bizim için normaldir. Ama kuş için anormal geliyor. Tabii ki, bu davranışı iki kez görmek için endişelenmeyin. Ancak, hareket tekrarlanmaya devam ederse, kuşunuzun yerini değiştirin.

jakonun vücudundaki tüm tüylerinin kabarma işareti ne gösteriyor?

Kuş, bölgesini savunmak veya kendini savunmak istediğinde, tüm tüylerini kabartır ve saldırıya hazırlanır. Bu davranışla  gücünü diğer tarafa gösteriyor ve sonra saldırıyor. Böyle zamanlarda yüzünüze dikkat ediniz.

Jako papağanlar dinlenirken bir ayaklarını kaldırırlar bunun anlamı nedir ?

Bir ara arkadaşım beni aradı ve Jako papağanım kafeste dinlenirken bir ayağını kaldırır dedi ve bana Kuşumun ayağı acıyor mu acaba sordu .

Cevap olarak, sevgili dostum, sadece dinlenme sırasında bunun normal bir davranış olmasını bildirilelim. Bu kuşlar dinlenirken ayaklarını karnının altına koymayı severler. Ancak gün boyunca Jako’nun bacağının kaldırıldığını görürseniz, kuşun ayağı ile ilgili bir sorunun olabilir ve bir uzmana götürmeniz tavsiye edilir.

Jako beden dilinde tüm vücut titremesi İşareti nedir?

afrika gri papağan çok hassas ve çekingen olmaktadır. Bir şeyden korktuklarında, tüm vücutları sallanmaya başlar. Bu kuşun vücudunu sallamak bir korku işaretidir.

Son söz :

Her zaman evcil hayvanların bizimle güvende ve güvende hissetmeleri gerektiğini unutmayın. Öte yandan onların var olmalarını teşvik edin. Yani onları iyi tanımalısın. Sanırım Jako’nun beden dilini öğrenmek, kuşunuzun duyguları ve arzuları hakkında bilebileceğiniz bir şey.

Gri papağanın davranışını analiz ederek onunla daha iyi iletişim kurabilirsiniz. Kuşunuzun huzurunu bozan davranışları belirleyebilir ve çözebilirsiniz. Örneğin, esneyen papağanın sürekli başını salladığını ve salladığını fark ettiğinizde, gri papağanın anormal seslerinin rahatsız edici olduğunun bir işaretidir.Ya da papağan tüm vücudunu salladığında, bir şeyden korktuğunu gösterir. Bu davranışları anlayarak kuşunuza daha fazla huzur ve güvenlik sağlayabilirsiniz.

Sevgili yetiştiriciler, kuşlarınızın konforundan ve yaşamından siz sorumlusunuz, bu nedenle bilgi seviyenizi yükselterek kuşlara olan bağlılığınızı ve sorumluluğunuzu kanıtlayın.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu