Tavuk yetiştiriciliği

Hint horozu ırkları ve özellikleri

Aseel horoz ırkları ve özellikleri :

Hint horozları, farklı ırklarıyla geniş bir çeşitliliği kapsar ve her biri benzersiz özelliklere sahiptir. Asil bir görünüme sahip olan Asil veya Aseel horozları, güçlü ve dayanıklı yapılarıyla bilinir. Hint horozları arasında yer alan Brahma ırkı ise devasa boyutlarıyla dikkat çeker ve sakin tavırlarıyla bilinir.

Kadaknath, siyah tüyleri ve lezzetli etiyle öne çıkan bir diğer Hint horoz ırkıdır. Hint horozları genellikle renkli tüy desenleri, etkileyici ibik yapıları ve özel tüy süslemeleriyle tanınırlar. Bu ırkların her biri, genellikle yerel kültür ve ihtiyaçlara uygun olarak yetiştirilir ve Hindistan’ın zengin kültürel mirasının bir parçasını oluşturur.

Aseel horozu ırkları :

Aseel horozlarının nasıl değişimlere uğradığı ile ilgili net bir bilgi elde yoktur. Ama kesin bir konu vardır, o’da her ülkede ihtiyaçlara göre bu tavukları ve horozların genetiklerinde ıslah yapıldığıdır. Ve ıslahdan sonra bu tavuk ve horozların, üremesi devam etmiştir. Böylece farklı tavuk ve horoz ırkları ortaya çıkmaya başlamıştır. Ve bazıları yumurta üretimi açısından ve bazı ırklar ise et üretimi açısından farklı özelliklere sahip olmaktadırlar.

Ve bazı ırklar ise değişimlere rağmen dövüş horozları olarak yetiştirilmeye başlamıştır. Bu yazıda ilgi odağımız dövüş horozları olarak bilinen aseel horozlar olmaktadır. Ve yazımızın devamında bu horozların özellikleri yer almaktadır.

Ama konuya girmeden önce, aseel horozlar birçok kişi tarafından safkan bir ırk olarak bilinmektedir. Halbuki bu horozlar ise melez ırk olmaktadır. Ve başka ırkların genetik karışımından elde edilmektedir.

Aseel horozu ırkları

Yani bilimsel olarak hint horozları veya dövüş horozları, safkan bir ırk değildir. Öte yandan savaş horozları şekil, görünüm ve yetenekler açısından diğer tavuk ve horozlardan önemli bir farklılık göstermektedir. Bu nedenle, bu bölümde cins, mücadele etkinliği olan ve dünyanın şu ya da bu bölgesinde ortaya çıkan farklı evcil tavuk ve horoz çeşitlerini ifade eder.

Aseel horozlarını fiziki özelliklerine göre 2 farklı kategoriye ayrılmaktadırlar. Bu horozlar, cüsse boyutuna göre asya kökenli, ve akdeniz kökenli kategorilere ayrılmaktadır. Ve akdeniz kökenli ırklar daha küçük cüsseye sahiplerdir.

Asya türleri, Hindistan alt kıtasının (Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Sri Lanka), Güneydoğu Asya, Çin, Japonya, Vietnam-Laos-Kamboçya üçlüsü, Avrupa (Rusya ve Türkiye dahil), Güney Amerika ve Karayipler, Avustralya ve Okyanusya dağlarını içerir.

Akdeniz türü, bu ülkelerde ve başta Filipinler olmak üzere diğer bazı ülkelerde yaygın olan eski ve yeni İngiliz av horozlarını ve Amerikan av horozlarını içerir.

Amerika Birleşik Devletleri savaş horozları, Amerika Birleşik Devletleri’nin en parlak döneminde ve eyalet sayısındaki artış ve merkezi federasyona katılımlarında Birleşik Krallık’tan geldi. İspanyol kolonizasyonu ayrıca bazı Asyalı tavuk ve horoz türlerini Filipinler, Küba ve Güney Amerika’nın diğer bölgelerine götürdü ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ndeki İngiliz ırklarıyla karıştı, ancak genetik yapıları İngiliz horozları ile aynı kaldı.

Asya türü horozları :

Aseel horozlar

En asil dövüş horozu ırkları dünya genelinde hindistana ait olmaktadır. Ve en eski dövüş horozu ırkı olmaktadır. Birçok savaş horozunun atalarının kökeni, Hindistan’da iki bin yıldan fazla bir süredir, mahmuz olmadan ve yüksek cesaretli savaş horozları geliştirmek amacıyla modifiye edilen Asya tipidir, bu da kaslı ve güçlü bir gaga ile horoz ırkı elde edilmesi sonuçlanır.

Asya türü horozları

horoz Bu cins Hindistan’da saygı görür ve yüksek saflığa sahiptir ve Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve İspanya gibi diğer ülkelere saf olarak ithal edilmiştir, ancak bu bölgelerde orijinal özelliklerini kaybetmişlerdir. Orijinal horozun standartları ve tarihi, Herbert Atkinson ve Carlos Finster Bush gibi adamların çabaları sayesinde uzun zaman önce belirlendi.

Hint horozlarının aseel ismi verilme nedeni, dik duruşları ve kaslı vücutları nedeni ile verilmektedir. Ve bu kelimenin arapça kökeni olmaktadır. Aseel, kelimesi safkan ve bildiğimiz türkiyede asil soylu anlamına gelmektedir.

Aseel horozunun davranışları açısından son derece saldırgan huya sahip olduğunu anlamak zor değildir. Ve yavruları ise bir kaç haftalık olduktan sonra saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Ve birbirleri ile dövüşmeye başlarlar. Eğer dövüşmelerine kimse müdahale de bulunmazsa birisi pes edene kadar devam ederler. Bazen taraflardan birisi ise aldığı darbeler yüzünden telef olabilir.

Ama bu saldırganlık sadece horozlar için geçerli değildir. Ve dişilerde ise aynı davranışsal özellikler bulunmaktadır. Ve başka ırklar ile bir arada olduklarında aralarında kavga eksik olmayacaktır.

Asil ırk sınıflandırması :

Kanatlı hayvan ırkları şu anda ağırlıklı olarak Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Sri Lanka, Türkiye, İran, Lübnan, Afghanistan, Kafkas bölgesi ve Orta Asya cumhuriyetlerinde (Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Dağıstan, vb.) ancak başka yerlerde bulunmaktadır.

ayrıca yolunu buldu ve hatta hibrit tavuklar veya özel dövüş gücüne sahip savaş horozları üretmek için modifiye edildi. Orijinal cinsin farklı çeşitleri vardır. Asil Reza gibi bazıları gösteri için standart hale getirildi ve Aseel “Mianwali” (Pakistan) gibi bazıları sadece yetiştirildikleri bölgeye göre adlandırıldı. Başka bir yol, onları tam kapak renginde adlandırmaktır.

Örneğin, Sonatol olarak bilinen Red / Wheatgrass cinsi. Safkan horozları sınıflandırmanın farklı yöntemlerine rağmen, “hakiki uluslararası topluluk” bu horozların ailesini iki ana kategoriye ayırır: “Asil Reza” ve “Sil Klang”. Avrupa geleneğinde “Asil Modares” adı verilen başka bir safkan horoz türü eklenirken, Hintli uygulayıcılar safkan horozu bir tür safkan horoz olarak kabul ederler.

Aşağıda, önce Reza ve Klang’ın orijinal özellikleri açıklanmış ve daha sonra daha alt orijinal çeşitler ele alınmıştır. Şu ana kadar safkan horozların ırksal özellikleri için bir standart bulunmadığı ve bu cins birçok ülkede bulunduğundan, bu ülkelerdeki horozlar arasında menşe ve ırk özellikleri bakımından önemli anlaşmazlıklar olduğu belirtilmelidir.

Asil Reza horoz ırkı

Bazı Batı ülkelerinde yanlış olarak Asil Raja olarak bilinen Asil Reza savaş horozu , 50 cm yüksekliğe sahip nispeten küçük bir cinstir ve horozun yetişkin ağırlığı 3 kg’ı geçmez ( Tavuklar, 1.8 ve horozlar, 2.7 kg).

Bu çeşitlilik Batı’da, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde çok popüler çünkü özellikleri bu ülkenin standartlarını karşılıyor. Orijinal Reza çeşidi, Sri Lanka’dan İngiliz “Herbert Atkinson”, “Siran ve Paul Dranyagala” ve Şili’den “Carlos Finster Bush” un makaleleri ve kitapları sayesinde bilinir ve diğer ırklardan çok daha ünlüdür.

Asil Reza horoz ırkı

Batılı kümes hayvanı çiftçilerinin eski literatüründe ve kitaplarında, özellikle İngiliz kümes hayvanları herbert Atkinson’da, soylu Reza ailesi, koyu kırmızı, Sonatol (açık kırmızı), Rampur ile “Amir” (Ghan) alt türlerine veya farklı suşlarına bölünmüştür.

(siyah), Kalküta (Kaptan kırmızı noktalarla bölünmüştür) ve Java (ördek kanatları). Tüm bu türlerin belirli renkleri vardır, ancak renklerin mutlaka menşe bölgeleriyle ilgisi yoktur.

Tarihsel olarak koyu kırmızı, açık kırmızı, siyah, benekli kırmızı ve gümüş ördek ırklarına ayrılabilir. Hindistan’ın İngiliz sömürge egemenliği döneminde, beyaz, pul pul, altın ve benzerlerindeki diğer safkan tavuk ırkları saf olmayan ırklar olarak kabul edildi.

3 kg’dan daha az bir ağırlık limiti ilk olarak Atkinson tarafından önerildi. Atkinson tarafından safkan tavuklara verilen klasik suşlar ve isimler artık az çok unutulmuştur.

Tavuk ve horoz yetiştiriciliği alanında biraz deneyimle, bir veya yirmi yıllık cinsel ilişkiden sonra istenen kan hattının bozulduğunu ve yıkıma ve bozulmaya maruz kaldığını biliyoruz. Bugün Hindistan, Pakistan, Sri Lanka ve Bangladeş’in yerli halkları, Reza ırkı horozları sadece yerel isimleriyle çağırmaktadır.

Asil Reza çoğu ülkede uygun bir savaş horozu olarak kullanıldı, ancak onlara yabancı kan getirildi, ancak ortaya çıkan melezlere hala Asil Reza deniyor, ancak Hindistan’ın gerçek Asad Reza horozlarından önemli ölçüde farklılar.

Örneğin, Amerikan savaş horozlarıyla kesiştikleri için kafaları daha küçük ve gagaları daha uzundur. Bu hatalar, Reza’nın gerçek ırksal saflığını korumakla pek ilgilenmeyen Amerikan horozlarına atılmalıdır. Yukarıdaki yavrular daha hızlı horozlar üretti.

Orijinal horozun ruhunu ve karakterini beğendiler, ancak sistemli ve sakin tarzından pek memnun kalmadılar. Asil Reza bir tazıya karşı bulldog gibidir. Büyük kafaları, papağan gibi uçları ve geniş göğüsleri vardır ve yukarıdan bakıldığında kalp gibi görünürler.

Tüyleri kompakt ve serttir, ancak göğüs bölgesinde çıplaktır. Bacakları kalın ve kare şeklindeyken, eski İngiliz oyun horozlarının bacakları yuvarlaktır. Soylular gergin bir gövdeye ve bacaklara sahiptir ve boyun uygun bir eğrilikle biter.

Günümüz soyluları, yabancı kanın girmesi nedeniyle daha küçük kafalara, daha uzun gagalara ve daha yuvarlak bacaklara sahiptir. Amerikalılar büyük şeylerle ilgileniyorlar ve bu nedenle Reza’nın orijinal boyutunu ve ağırlığını biraz artırdılar.

Kulang hint horozu ırkı :

Bu aile Hindistan’ın kuzey ve güney bölgelerine aittir ve genellikle 5 ila 7 kg ağırlığındadır ve 75 cm yüksekliğe ulaşır.

Ağırlıkları esas olarak vücut, kemikler ve uyluklarda yoğunlaşır, bu da onlar için güçlü kas kütlesi oluşturur ve bu nedenle güç savaşları için uygun bir dövüş türüdür. Carlos Finsterbusch’un “War Rooster in the World” (1938) adlı kitabına göre “Hyderabad”, “Calcutta” ve “Modarres” çeşitleri bu grupta yer almakta ve bazı ülkelerde hala aynı isimlerle bilinmektedir.

Yeni Hint horozları, büyük (safkan) horozları yeni bir şekilde sınıflandırır ve “Kuzey Hindistan”, “Güney Hindistan” ve “Modares” alt çeşitlerini sunar. Kuzey ve güney çeşitleri çok farklı değildir ve sadece taç, uç şekli ve vücut şekli farklıdır.

Örneğin kuzey türü daha ince bir gövdeye sahipken, güney türleri daha ağır bir gövdeye sahip ve Modarres horozu onlardan farklı. Hindistan dışında safkan safkan ırk yoktur, çünkü çoğu durumda iki ırk melezleşmiş ve saflıklarını kaybetmişlerdir.

Güney Hindistan Türü :

Üç parçalı bezelye veya ceviz tacı, anavatanlarında 3 kg’dan fazla, 6 kg’a kadar üçgen uçlar.

Kuzey Hindistan türleri :

Bu horoz da anavatanında 3 kg ve 6 kg ağırlığındadır ve özellikleri arasında onlar gibi üç parçalı bezelye tacı ve kartal ucu vardır.

Modares hint horozu türü :

Modares horozları iri ve kaslı olup, daha ağır bir vücut yapısı ve daha güçlü bir iskelete sahiptir ve vücut uzunlukları 80 cm’ye ulaşır. Ana renkleri siyah, kırmızı, gri, mavi ve yeşildir ve 19. yüzyılda Avrupa’ya getirilen ilk örneklerin mavi-kırmızı olması gibi, uzun süre “Mavi Öğretmen” olarak bilinirler. Bu cins, güney Hindistan’ın derin kısımlarında, özellikle Tamil Nadu bölgesinde yaşar.

Safkan horozlar anavatanlarında 4 ila 6 kg, anavatanları dışında ve komşu ülkelerde ise 4,5 ila 5,5 kg ağırlığındadır. Açıkçası ağırlık açısından istisnalar vardır, özellikle kendi anavatanlarında iklim koşulları nedeniyle farklı ağırlıklar olabilir.

Aseel Haydarabad ırkı :

İnatçı bir yapıya sahip gerçek savaş horozları arasındadırlar. Tavukları da diğer tavuklarla ölüm noktasına kadar savaşır ve ayrı yerlerde ve kafeslerde tutulmaları gerekir. Doğal olarak Haydarabad horozları da ayrı kafeslerde veya ayaklıklarla tutulur. Haydarabad horozlarının standart bir rengi yoktur.

Asil Kalküta cinsi :

Bazı kaynaklar, “Kalküta soyluları” olarak adlandırılan üçüncü bir safkan savaş horozu grubunu adlandırır. Orijinal Kalküta, Güney Amerika’da, orijinal Klang ile orijinal Reza’nın çaprazlanmasından ve hızlı savaşlardan yararlanacak daha ince ama daha güçlü bir savaş horozu yaratmak amacıyla yaratıldı.

Orijinal lohman sandy :

Kırmızı ve mavi ağırlıklı olarak Pakistan’ın Sindh bölgesinde yaşayan ve savaşa karşı direnci yüksek olan ve mücadeleleri genellikle ortadan daha uzun süren ve bu nedenle horozlar için uygun olan kırmızı ve mavi renkteki en uzun ve en büyük safkanlardan biridir. sahada savaşmaya devam edin ve ölseler bile olay yerinden ayrılmayın.

Kaslı ve sıkı bir vücut, vücuttan uzak tutulan geniş omuzlar ve kanatlar, kısa, sert tüyler, kuyruklu ve kartalı andıran kavisli bir uç, bezelye tacı ve tam bir sakal eksikliği ile karakterize edilirler. Hakiki tavuklar, iki mevsimde iki kulp, kuluçka başına 18 ila 30 yumurta bırakır. (Günde bir yumurta). Yumurtaların üzerinde uyudukları gün sayısı en az 20 gündür ve civcivlerin bakımını 5-6 ay sürer.

Aseel Kora cinsi hint horozu :

Sindh’in gerçek bir alt çeşididir, kora (Urduca) veya kuro (Sindhi’de) kelimesi “temiz” anlamına gelir çünkü civcivlerinin uzun süredir tüyleri yoktur. Horoz, Sindh, Pakistan’a ve ardından Haydarabad, Deccan, Hindistan’a özgüdür.

Bu çeşit, Sindh’in tüm soyluları arasında en uzun, en ağır ve en güçlü horoz olarak kabul edilir ve tıpkı ağır boksörler gibi vurur ve rakibi darbelerini aldıktan sonra nadiren ciddi şekilde direnebilir. Safkan horoz, agresif doğası, savaşçı ruhu ve savaştaki dayanıklılığı nedeniyle “etobur” hatta “öldürme makinesi” olarak bilinir.

Kora horozunun vücut büyüklüğü yaklaşık 70 cm’dir ve en az 5,5 kg ağırlığındadır. Civcivleri uzun ve kaslıdır ve yumurtadan çıktıktan en az bir ay sonra tam tüyleri yoktur. 8 aylıkken okumaya başlarlar.

MianWali ırkı :

Bu horoz, esas olarak Pakistan valileri arasındaki bölgede bulunur ve horoz savaş alanında sergilenmeye uygun çeşitlerden biridir. Bu cins orijinal belgeden daha küçüktür ve yetiştiricilerinin tercihine bağlı olarak 1.5 ila 3 kg ağırlığındadır, çok daha hızlıdır ve daha iyi kafa darbelerine sahiptir ve orta ila küçük boydadır. İyi bir orta yaşlı safkan horoz rakibini dakikalar içinde öldürür.

Şöhretlerinden biri de, yüksek hareket hızlarına ve isabetliliğe sahip oldukları için kendilerinden büyük horozları öldürmeleridir. Orta kademe, ördek kanatları (Java), kırmızı ve siyah gibi farklı renklere sahiptir.

Sert ve cesur savaşçılardır ve yüksek mukavemet ve nefes alma kapasitesine sahiptirler ve çıplak metal topuk sisteminde savaş açısından mükemmeldirler. Bu cinsten farklı alt ırklar türetilmiştir. Onaylanan valiler arasından bir horoz kaliteli yavrular doğurur.

Özellikleri kavisli bel, güçlü eklemler, inci gibi beyaz gözler, kısa ses, küçük taçlar ve tabii ki diğer ırklara göre küçük görünebilecek çok ağır olmayan vücut yapıları, ancak mükemmel dikenleri ve savaşa uygun olmalarıdır.

Malay horozu

Batıda “Malay Horozu” olarak bilinen ayrı bir cins olarak bilinen bir savaş horozu, aslında Klang cinsinin bir alt bölümüdür, bacakları ve boynu uzunluğu için modifiye edilmiş, ancak ağırlıkları biraz azaltılmıştır. İsimlerine rağmen, bu horozların Malezya ile hiçbir ilgisi yok ve orada yaşamıyorlar.

Malay horozu

Fiziksel özellikleri güney Hindistan’daki Büyük Kelp’e (Kerala ve Tamil Nadu) benzer ve geçmişte Amerika Birleşik Devletleri’nde 90 cm yüksekliğe ulaşan bazı horozlarla en büyük savaş horozlarından biriydiler. Bugün, bu cins, uygun olmayan çiftleşme, seçme ve yargılama yöntemlerinden muzdariptir.

Çoğu yetiştirici, uzun, ince ve uzun bir Malay cinsine sahip olma eğilimindedir. Hindistan, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaşayan Malay horozlarının bazı fiziksel özellikleri, özellikle boyları farklılık göstermektedir.

Bu cinsin orijinal güney ırkları ile bariz karşılaştırması, aynı köklere ve kökenlere sahip olduklarını göstermektedir.

Malay horozunun anavatanlarındaki (Hindistan) fiziksel özellikleri arasında şunlar yer alır : uzun boy, güçlü bacaklar ve uyluklar, belirgin kaşlara sahip büyükbaş ve gaga ve üstte ceviz tacı iken, kanatların yalnızca bir görünüm vermek için gösterilmiştir. orantı duygusu. “Üç eğri profili” (yaka, bel ve kuyruk) olarak adlandırılan bu özellik, 19. yüzyılın sonlarından beri türde olmuştur.

Bu horozlardan bazıları, safkan horozlar ile yerli (savaş dışı) tavuk ırklarının çiftleştirilmesi sonucu oluşan “Dezi” olarak bilinir. Bu horozların boyu 85 cm’ye kadar, ağırlıkları ise 4,5 ila 6 kg’a ulaşır.

Asil Bantam

Bantam genellikle kuşlar veya tavuklar ve küçük boylu horozlar anlamına gelir. On yıllar boyunca, üreme faaliyetlerinin bir sonucu olarak, başlıca kümes hayvanı türlerinin her biri bir ufak tefek eşdeğerini bulmuştur.

Küçük bir tavuk ve küçük boylu horoz anlamına gelen orijinal Bantam, 19. yüzyılın sonlarında William Flamanc Ant Weisel adlı bir İngiliz reformcu tarafından yaratıldı ve üretildiği anda insanların dikkatini çekti, ancak on yıl sonra veya iki, yavaş yavaş gözden kayboldu.

Bantam cinsi daha sonra 1920’de çeşitli renklerde Alman kümes hayvanı standartlarına tanıtıldı. Yine, 1980’lerin başlarına kadar, Willy Kopens adlı Belçikalı bir yetiştiricinin Bantam Hindi, Shamo ve Asil Reza kullanarak onları yeniden ürettiği zamana kadar Asil Kuchak hakkında hiçbir şey duyulmadı.

Bu cinsin başarılı bir şekilde yetiştirilmesinden sonra, “Andreas Neissen” ve “Hartmouth Virge” gibi tavuk cinslerinin Alman yetiştirme ve yetiştirme uzmanları bu yeni cinsle tekrar çalıştılar ve yavaş yavaş onlar için Alman standartlarını belirlediler.

Cins Hollanda ve İngiltere’ye yeniden girdi ve bugün Bantam ortodoks horozları iyi biliniyor ve çeşitli renklerde üretiliyor. Maksimum ağırlıkları 750 gramdır.

Son söz :

hint horozu gibi pahalı süs tavuk ve horozlar, iyi para kazandırabilir ve bazı horozlar son derece yüksek fiyatlara satılmaktadırlar. hatta dövüşlerde şampiyon olan horozların yavruları bile pahalıdır. ama bu horozların doğru bir şekilde yetiştirilmesi beslenme kalitesi ve antramanlarına bağlı olmaktadır. ve neredeyse bir sanat olarak bilinmektedir. Altın kuluçka tavuk yetiştiriciliği kategorisinde bu horozların bakımı ve beslenmesi ile alakalı detaylar uzmanlar tarafından paylaşılmaktadır.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu