Jako papağan tüy bakımı

Jako papağan tüy bakımı

Kanatlılarda tüy dökümü nedir  ?

Kuşların vücutlarını kaplayan tüyler onların vücutlarının bazı koşullardan korunmasına neden olmaktadır. Yani soğuk veta bazı tehlikelere karşı onlar için bir siper anlamına gelmektedir ve bu tüylerin aerodinamik özelliği kuşların uçabilmesini sağlamaktadır.

Ama kuşlarda tüy dökümü aynı gurk olmaları gibi, mevsime ve zamana bağlı olmaktadır. ama bazı kuşlarda bu olay defalarca olmaktadır ve eski tüylerin dökülmesi ile zaman içinde yanileri yerlerini alır.

İngilizcede bu olay Molting olarak bilinmektedir, yani genel olarak doğada bulunan canlılarda tüy dökümü gerçekleşmektedir, ve hatta yılanlarda kabuk değiştirme vardır.

Evcil kuşlarda ise tüy dökümü ister istemez olacaktır ve bu bir doğal olay olmaktadır. Bu yüzden endişe etmenize gerek yoktur.

Jako papağan bakımı ve beslemesi konusunda önemli faktörlerden jako papağan tüy bakımı olmaktadır. Ve bu dönemde yapmanız gerekenleri öğrenmek için yazının devamını okumaya davet ediyorum.

Jako papağan tüy bakımı nasıl olmaktadır ?

Evcil papağanlarda ise tüy dökümü dönemi en üzücü dönemlerden olmaktadır, ve özelliklede jako papağanlarda genel olarak sahiplerinin üzülmesine neden olmaktadır, ama az önce dediğimiz gibi bu bir geçici ve doğal olaydır ve üzülmenize gerek yoktur.

Bu makalemizde jako papağan tüy bakımı ile alakalı gereken bilgileri sizin için paylaşmaya karar verdik ve bu dönemde yapmanız gerekenler altın kuluçka uzmanları tarafından detaylı olarak yazılmaktadır.

Jako papağan tüy bakımı nasıl olmaktadır

Jako papağanlarda bazen bu dönem kısa dönemlerde ve peş peşe gerçekleşir, ve eski tüylerin dökülmesi ile, yenileri yerini alır, ama tüy dökümü döneminde Afrika gri papağanları için farklı yem rasyonu hazırlamanız gerekmektedir ve sağlıklı ve parlak tüylere sahip olması için gıda açısından besin değerleri yüksek yemlerin verilmesi gerekmektedir.

Bu dönemde jako papağan için verilmesi gereken, yemler ve uygulanması gereken koşullar aşağıdakilerden ibarettir :

 • Sıcaklık özelliği olan yiyeceklerin yem rasyonundan kaldırılması ve yerine ezilmiş arpa gelmesi 
 • Dinlenme zamanının artması ve ışığın azalması 
 • Taze hava temin edilmesi ve güneş ışığından yeterli olarak faydalanması

NOT : kesinlikle kuşu direkt olarak güneş ışığına maruz kalacak bir yere koymayınız.

 • Ispanak yaprağı, lahana, marul, Kişniş, arpa yarması, ve tost ekmeği ile süt karışımı yem olarak vermeniz tavsiye edilmektedir.
 • Her hafta 3 kez, ve her defasında 5-7 damla multivitamin, içme suyuna karıştırmanız gerekmektedir ve 8 saatten fazla bu suyun kafeste kalmaması gerekir.
 • Jako papağanlarda Cinsel sorunlara engel olmak için, E vitamini ise kullanmanız faydalı olmaktadır.
 • Papağanların en az haftada 2 kez banyo yapmaları gerekmektedir.
 • Tüy döneminde jako papağanların yarinide değişiklik yapmamanız tavsiye edilmektedir, çünkü papağanlar bu dönemde hassas olmaktadırlar ve yer değişimi onlarda strese ve psikolojik hastalıklara neden olabilir.
 • Haftada bir veya 2 kez vücutlarının güçlenmesi için, lahana, marul tohumu, keten tohumu, ortak semizotu vermeniz tavsiye edilmektedir.

Tüy dönemi geçtikten sonra, artık gri papağan yeni tüylere sahip olmaktadır ve bu yüzden, tüm enerjisi tüy dökümü dönemini geçirmek ve yeni tüyler çıkarmaya sahip olması için sarf etmiştir.

Bu yüzden yeniden güç kazanması ve besin değeri açısından zengin yemler  ile beslenmesi gerekmektedir.

Tüy döneminden sonra jako papağan için verilmesi gereken yemler ise aşağıdakilerden ibaret olmaktadır:

NOT : bu dönemde jako papağanın kaybettiği gücü kazanması için yem rasyonun değişmesi önemli olmaktadır, ama vitaminler ve mineral maddelerin oranına dikkat edilmesi gerektiğini unutmayın, çünkü papağanda bazı hastalıklar ortaya çıkabilir.

 1. Jako papağan için uygun yem her zaman kafesinde bulunması gerekmektedir. (tahıllardan oluşan yemler)
 2. Ispanak, kişniş, kereviz, turp yaprağı, ve brokoli gibi sebzelerin verilmesi kalsiyum temini için uygun olmaktadır.
 3. Kenevir ve buğday tohumu filizleri papağanlar için faydalı olmaktadır.
 4. 3 çay bardağı badem içi, antep fıstığı 2 bardak, fındık ise bir çay bardağı, tartılmış yumurta kabuğu, yarım bardak olarak karıştırmanız, ve yem olarak jako papağana vermeniz gerekmektedir.
 5. Belirli dönemlerde marul tohumu jako papağana verilmesi gerekmektedir, marul tohumu sindirim sisteminin temizleme özelliğine sahip olmaktadır. Ve kuşunuz için faydalı olmaktadır.
 6. Yumurtanın beyazı, pişmiş olarak, kabuğu ile beraber, tartılmalıdır ve rendelenmiş havuç ile karıştırılarak, belirli dönemlerde verilmesi tavsiye edilmektedir.
 7. Karışık tahıllardan oluşan yemlerin dönem olarak verilmesi 
 8. Jako papağanların sevdiği meyvelerden verilmesi (armut, elma, muz, ve incir gibi)

Tüy dökümü jako papağanlarda ne zaman gerçekleşir ?

Sıcak bölgelerde yaşayan jako papağan sahipleri bu olayın sıcaklığın arttığı dönemde gerçekleşmesini söylemektedirler, ve tüy dökümü ve yeni tüyler çıkarmak, kuşların yüksek oranda enerji tüketmelerine neden olmaktadır, ve bu yüzden stresten ve uzak oldukları ve dinlenmeleri için uygun oldukları bir dönemde tüy dökümü gerçekleşir.

Tüy dökümü jako papağanlarda ne zaman gerçekleşir ?

Doğada ve yabani  kuşlarda tüy dökümü genel olarak, göçmelerinden önce olur ve göç zamanında ise yeni tüyleri çıkmış olmaktadır.

Ama jako papağanlarda vücutlarındaki bazı tüyler yenilenir. Tüy dökümünde jako papağanlar bazen vücutlarında kalan tüyleri düzenlemeye çalışırlar, hatta bu mesele sahipleri tarafından, tüy yolma hastalığına yakalandığı düşünülür.

NOT : papağanlarda ve diğer kuşlarda tüy dökümü kaşıntılara neden olmaktadır, kaşıntının azalması için en iyi yöntem, papağanın banyo yapması olmaktadır.

Son söz :

Jako papağanlarda tüy bakımı önemli ve hassas olmaktadır, bu yüzden dinlenmeleri ve enerji temini için gereken koşulların hazırlanması gerekmektedir.

Altın kuluçka uzmanları olarak tavsiyemiz, tüy bakımı için bir veteriner hekim ile danışmanız ve bu dönemde yapmanız gereken konusunda ve papağan için, yem rasyonu konusunda gereken önerileri almanız olmaktadır.

Jako papağanın bu dönemi sağlıklı olarak geçirmesi için, gereken, koşulları uygulamanız ve ihtiyaçlarını temin etmeniz ekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu