Jako papağan yetiştiriciliği

Jako papağan kaç yıl yaşar ?

Jako papağan kaç yıl yaşar ?

Jako papağanların yaşama süresi ile ilgili farklı düşünceler vardır. bazılarına göre bu kuşların yaşama süresi 20-25 yıl arasında ve bazılarına göre 50-60 yıl arasında ve hatta 100 yıl yaşadıklarına dair efsaneler bulunmaktadır. ama normal koşullarda jako papağanlar kaç yıl yaşayabilirler.

bu yazıda afrika gri papağanlarının yaşaması ve yaşama süresi ile ilgili bilgiler paylaşacağız. eğer bir jako papağanınız varsa veya sahiplenmek istiyorsanızi okumanızda fayda vardır. çünkü bu kuşların doğa ile esarette yaşama süreleri farklıdır.

Jako papağanların doğada yaşama süreleri 23 yıl olarak tahmin edilmiştir. ama esarette ve ideal koşullarda 40-50 yıla kadar yaşamaları mümkündür. ama bir gri papağanın 50 yıl yaşaması için konforlu bir hayatları olması gerekir.

Jako papağan yem kalitesi ve rasyonu :

Jako papağanların yaşama süresinde etkili olan bir çok faktör vardır. bu faktörlerden birisi beslenme kalitesi ve yem rasyonudur. örnek olarak bazı papağan sahipleri kuşlarına ambalajsız açık yemler verirler. bu ise kuşun hasta olmasına ve aynı zamanda ömrünün kısalmasına neden olur. her zaman üzmanların tavsiyesi ünlü ve güvenilirmarkalar kullanmaktan yanadır.

Açık yemlerin kuşunuza hastalık etkenlerinin bulaştırma riski bulunmaktadır. çünkü üretildikten sonra sıhhi koşullara uygun olmaması, değişik hastalıklara sebep olabilir. ayrıca satıcının deposunda bile mikrop ve bakterilerin bulaşması mümkündür.

İlgili Makaleler

Örnek olarak ayçiçeği hasadı zamanında tarlalardan, toplandıktan sonra kamyonlara yüklenir ve kamyonun bundan önce hangi maddeyi veya neyi taşıdığı  ise belli olmamaktadır. Ve yolda yabani kuşların bu tohumlar ile temas etmesi veya beslenmesi mümkün olmaktadır. Ve bu kuşlar tarafından hastalıkların bulaşması mümkün olmaktadır.

Jako papağan yem kalitesi ve rasyonu

Ve dükkanda ise toz ile beraber veya insanların giysileri ile beraber, mikrop veya bakterilerin bulaşması mümkün olmaktadır.  Bu yüzden tavsiyemiz her zaman ambalajlı ve hijyenik yemler satın almanızdır. Bu yemlerin pahalı olmasına rağmen kuşunuz, için daha sağlıklı olmaktadır. En azından veteriner masraflarınız cebinizde kalır.  Standart ve ambalajlı yemler her kuş için özel olarak üretilmektedir ve kuşun ihtiyacı olan tüm, besin değerlerini temin etmektedir. Ve protein, vitamin ve mineraller ise tam olarak, temin edilmektedir.

Birçok jako papağan sahibi kuşlarına sadece  ayçiçeği çekirdeği ve karışık olarak ara sıra meyve vererek kuşun yeterli beslendiğini sanırlar. Halbuki tam aksine bu jako papağan için zararlı olmaktadır.  Ayrıca yem dışında bazı tamamlayıcı yemler ise kuşlar için verilmesi gerekmektedir. Şurup halinde multivitaminler, ve kalsiyum temini için kalamar kemiği kullanılması tavsiye edilmektedir.

Açıkçası, bu ilaçlar kuşlar için formüle edilmemiştir ve kullanımlarının kesin miktarını belirlemek de çok zordur. Sonuç olarak en iyi vitamin ve mineral kaynağı kanatlılar için hazırlanmış vitaminlerin kullanılmasıdır.

1.Tablo jako papağan yem rasyonu :

Jako papağanlar için bir aylık yem programı 
İlk ana yemek Günlük yemek Prestige Premium-Afrika Papağanı Versailles
İkinci ana yemek Tam olarak pişirilen mısır, fasulye, nohud, mercimek karışımı haftada 3 kere
Yardımcı gıda Suda haşlanmış yumurta ve ham olarak rendelenmiş havuç haftada 2 kere
Ödül yemler  Versailles Laga Nutribird P15 yemi , Versailles Biscuits Orlux Yumurta Maması, Erişte Karışımı
Sebzeler  Havuç, maydanoz ve reyhan
Meyve  Mevsime bağlı meyveler özelliklede elma
Çerez  Kaju, badem, antep fıstığı, fındık, ceviz ve yer fıstığı karışımı
Mevsimlik yemek  Mısır, çiğ fıstık, çiğ ceviz, çiğ fındık vb..
Çeşitli yiyecekler 1 Pişmiş tavuk but, dolma biberi, fırınlanmış patates, ekmek, haşlanmış pirinç, bal ve çocuk bisküvisi
Çeşitli yiyecekler 2 Patates çipsi, ve patates kızartması, çok az miktarda haftada 1 kere
Mineral maddeler  Mineral Blok veya Mineral Karışım veya mineral kil blok
Kuş kumu ve çakıl Mercanlı kum, papağanlara en az ayda bir kez 

2.Tablo – içme suyu karışımı :

Normal zamanlarda kaynatılmış saf su 1.hafta 3-5 gün ard arda Su,TABERNIL TOTAL içeren su
2.hafta Saf su
3.hafta 3-5 gün boyunca TABERNIL AD3E ve TABERNIL COMPLEJO B ve TABERNIL CALCIO içeren su
4.hafta Saf su
Tüy döneminde

 kaynamış saf su

1.hafta Tabernil muda içeren su, 1 hafta boyunca 
2.hafta Tabernil muda içeren su, 1 hafta boyunca 
3.hafta Tabernil Calcio haftanın 7 günü
4.hafta Tabernil muda içeren su, 1 hafta boyunca 

Egzersiz yapmak :

Papağanların ömrünü uzatan en önemli faktörlerden biri kuşu fiziksel egzersizler yapmaya teşvik etmektir. Bu konuda ilk adım papağan ırkınız için uygun bir kafes temin etmektir. Uygun kafes, kuşunuzun kanatlarını kolayca çırpabileceği ve yeterince hareketli olabileceği şekilde olmalıdır. Ayrıca kuşunuz evcil ise düzenli olarak kafesten çıkarıp uçmaya zorlamalısınız.

Temizlik ve hijyen :

Korunma her zaman tedaviden iyidir. Kafesin düzenli olarak temizlenmesi ve döngülerinin veteriner hekim tarafından size verilebilecek yetkili dezenfektanlarla dezenfekte edilmesi birçok hastalığın önlenmesinde etkili olabilir.

Temizlik ve hijyen

 

Dahili ve harici antiparazit ilaçların kullanımı da oldukça yardımcı olabilir.Ancak bu ilaçları kullanmadan önce bir veterinere danışmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bir kuşu sağlıklı tutan en önemli şeylerden biri düzenli olarak haftalık banyo yapmaktır. Bu, bir fıskiye ve normal ılık su ile yapılabilir, ancak banyo yapmanın en iyi yolu bir kuş temizleyici kullanmaktır.

Jako papağanların Muayene ve önleme ve takip tedavisi :

Papağanlar, insanlar gibi, sağlık ve tıbbi bakıma ihtiyaç duyarlar. Deneyimli bir veteriner tarafından düzenli ve periyodik muayeneler papağanınızın önlenmesinde veya gerektiğinde tedavi edilmesinde çok yardımcı olabilir.

Tedaviyi mutlaka bir veteriner gözetiminde yapın çünkü bu konuda uzmanlığı olmayan çok kişi gördüm Bu ilişkiye sahip değiller , hastalığa uygun olmayan antibiyotikler reçete ederler ve ayrıca kuşa ölüme neden olabilecek veya ömrünü kısaltabilecek izin verilen ilaç miktarının birkaç katını verirler.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu