Kanarya Yetiştiriciliği

Kanarya yaşı ve cinsiyeti nasıl belirlenir ?

Kanarya yaş ve cinsiyet belirleme

Kanarya bakıcılarının bilmeleri gereken en önemli konulardan biri kanarya yaş ve cinsiyet belirlemesidir. Çünkü bu konuyu bilmek onlara doğru bir bakım koşulları sağlamak için önemlidir. Bu Yazıda sizlere kanaraya yaş ve cinsiyet belirleme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kanarya yaş belirleme yöntemleri

Kuş yaşının tam olarak fark edilmesi için en iyi yolun ayak halkası (aynı zamanda bir kuş kimlik kartı olarak kullanılan halka) üzerindeki bilgilere odaklanmak olduğu bilinse de, halkasız kanarya kuşlarıyla karşılaşmak yaygındır.

Bu tür durumlarda aşağıdaki yöntemleri kullanarak kuşun yaşını oldukça iyi bir şekilde belirleyebilirsiniz :

 • Bir yaşın altındaki kuşlar, daha parlak tüyler ve daha düz ve buruşuksuz bacaklara sahiptir.
 • Genç ve bir yaşın altındaki kuşlar parlak ve açık gözlere sahiptir, gözlerinin çevresinde buruşukluklar gözlemlenmez.
 • Bir yaşından daha büyük kuşlar, kalın ve buruşuk bacaklara sahiptir ve gagaları genç kuşlara göre biraz daha büyüktür.
 • Genç ve birkaç aylık kuşlar, yaşlı kuşlara göre daha küçük bir vücuda sahiptir, başları gövdelerine göre daha büyük görünür ve daha büyük ve göz alıcı gözlere sahiptirler.
 • Genel olarak, kuşun bacakları ne kadar kalın ve buruşuksa, yaşları o kadar büyük olur.
 • Bir yaşındaki ve iki yaşındaki kanaryaların gözleri etrafındaki deri genellikle birkaç aydan daha genç ve daha yaşlı kuşlara göre daha kırışık olur.
 • Kuş yaşlandıkça, tüy değişimi (tüy dökme) sürecinde daha fazla tüy kaybına neden olur. Bu, yaşlı kanaryaların gençlere göre daha fazla tüy dökeceği anlamına gelir.
 • Genellikle genç kanaryalar daha canlıdır ve daha fazla enerjiye sahiptirler, uzun şarkılar söylerler. Ancak yaşlı kanaryalar sakin bir köşede dinlenmeyi tercih ederler.
 • Genellikle yaşlı kanaryalar daha az iştah sahibi olurlar ve gençlere göre daha az yerler. Ancak iştahsızlık ani bir hastalık belirtisi olabileceğinden bunu iki ila üç hafta boyunca gözlemlemek önemlidir.

Genel olarak, kanaryaların yaşını tespit etmek diğer kuşlara göre daha zor olabilir. Bu nedenle yaşlarını kesin olarak bilmenin bir yolu olarak kanaryaların ayak halkalarını taşıyanları tercih etmek tavsiye edilir.

Kanarya cinsiyet belirleme yöntemleri

Kanarya cinsiyet belirleme yöntemleri

Bir kanaryanın erkek mi dişi mi olduğunun belirlenmesi, üremesine çok yardımcı olacağı gibi, üreme amacının yani civciv üretmek mi yoksa ötmesi için bakmak mı olduğunu belirlemede büyük etkiye sahip olacaktır.

 • İlk ve en basit tanıma yöntemi, kuşun görünüşüne dikkat etmektir. Ancak görünüşten cinsiyeti kesin olarak belirlemek zor olabilir, çünkü erkek kanaryaların dişilere göre benzerlikleri fazladır. Bir çift kanarya içinde, daha renkli olanın erkek olduğunu unutmayın. Vahşi yaşamda, erkek hayvanlar genellikle dişilere göre daha renkli ve süslüdür.
 • Genellikle erkek kanaryaların vücutları dişilere göre daha büyük olur, ancak bazen dişi kanaryalar da büyüyebilir, bu nedenle yalnızca bu özellikle kesin bir sonuca ulaşmak zordur.
 • Bir başka görünüşsel özellik, erkek kanaryaların kış veya yaz mevsimlerinde tüy dökme dönemlerinde tüylerini daha fazla dökmeleridir. Bu dönemlerde kuşlar köşeye çekilir ve genellikle şarkı söylemezler.
 • Bazı durumlarda, yuva yapma ve yumurtlama öncesinde cinsiyeti belirlemek mümkün olmayabilir. Bu durumda, yumurtadan sonra dişi kuşun bacağına bir halka takmak gibi bir yöntem kullanabilirsiniz.
 • Kuşun gagasından gözlerine doğru bir hayali çizgi düşünün. Eğer kuşun gözleri tam olarak bu çizginin üzerindeyse, o zaman erkek olma olasılığı yüksektir. Aksi takdirde, dişi bir kanaryanız olabilir.
 • Bir diğer belirgin özellik, kuşun hareketliliği olabilir. Erkek kanaryalar genellikle daha fazla hareket ederler ve dişi kanaryalara göre daha hiperaktif olabilirler.

Unutmayın ki cinsiyeti belirlemek bazen karmaşık olabilir ve kesin sonuçlar için bir veterinerin veya deneyimli bir kanarya sahibinin yardımına başvurabilirsiniz.

Bir kanaryanın cinsiyetini belirlemenin bir başka yolu, bu kuşun şarkısını dinlemektir. Bu yöntem, dış görünüş özelliklerine göre daha güçlü bir rehber olabilir.

1- Genellikle erkek kanaryalar, daha yüksek tonda şarkı söylerler ve daha fazla duyguyla şarkı söylerler. Erkek kanaryaların şarkı söyleme aktiviteleri eşleşme mevsiminde zirveye ulaşır. 3 ila 5 aylık erkek kanarya yavruları şarkı söylemeye başlarlar, ancak bu dönemde sadece cıvıltılar yapabilirler. Yetişkinliğe yaklaştıkça, sesleri ve şarkıları daha güçlü hale gelir.

2- Dişi kanaryalar daha zayıf bir sesle şarkı söylerler ve erkek kanaryaların aksine çeşitli sesler ve şarkılar üretemezler. Dişi kanaryalar sadece hızlı cıvıltılar yaparlar. Eşleşme mevsimi ve rahim döneminde, dişi kanaryaların sesi çırpma seslerinden daha karmaşık bir şarkıya dönüşebilir.

Kanarya cinsiyetinin, ergenliğe ulaştıktan sonra daha kolay belirlenebileceği unutulmamalıdır. Cinsiyeti kesin olarak belirlemenin bir yolu, üreme organlarını incelemektir. Birçok yetiştirici, bu yöntemi kullanarak kuşlarının cinsiyetini kolayca teşhis eder.

 1. Bu işlem için, elinizi kanaryanın sırtına koyun ve işaret ve orta parmaklarınızı kuşun boynunun etrafına sarın, böylece kuş karşınızdaysa karın kısmına doğru bakmaktadır.
 2. Kanaryanın alt karın tüylerini tıraş edin. Kuşun cinsiyetini belirlemek için dışkı çıkışına yakın küçük bir çıkıntı görürseniz, kanaryanız bir erkektir.
 3. Erkek kanaryanın alt karın bölgesi eşleşme mevsimi veya dişi kuşa ilgi gösterirken şişer ve şişer. Ayrıca, kuşun dışkı çıkışına yakın bir bölgede şişmiş bir bölge bulunmaktadır. Bu şişmiş bölge, erkek kanaryanın sperm depolama organıdır ve bu, erkek kuşun üreme organının bir türü olarak kabul edilir.
 4. Dişi kanaryanın alt karın bölgesi, erkek kanaryadan farklı olarak düz ve düz bir şekilde görünür. Dişi kanaryanın eşleşme mevsiminde bile çıkıntı yapmayan bir karın bölgesi vardır.
 5. Eğer bir profesyonel ve deneyimli bir yetiştirici değilseniz, bu yöntem de zor olabilir. Ancak kanaryanızın cinsiyetini kesin olarak belirlemenin garantili bir yolu, kuşun dışkı çıkışına dikkat etmektir.

Bu yazıda kanaryaların yaşını ve cinsiyetini belirlemek için tüm deneysel yöntem ve teknikleri ele aldık, eğer kanarya almayı planlıyorsanız veya birkaçının yetiştiricisi iseniz bu yazıda belirtilen noktalara mutlaka dikkat edin.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu