Muhabbet kuşu

Muhabbet kuşlarında kandidiyazis hastalığı

Muhabbet kuşlarında kandidiyazis hastalığı ve tedavisi :

İnsanlar ve kuşlar arasında ortak olan bir çok hastalık vardır. Kuşların sindirim sistemi patojenik mayalar tarafından hasar görebilir. Patojenik mayaların etkisinde insanlar ve hayvanlarda ortaya çıkan hastalıklardan birisi kandidiyazis enfeksiyonudur. 

Kandidiyazis hastalığı muhabbet kuşlarının farklı organların hedef alabilir. Ve en yaygını ise taşlık enfeksiyonu, mide ve bağırsak tır. Ama hastalığın deri, göz, solunum organları, ağız, burun ve en önemlisi sinir sistemine ise bulaşması mümkün olmaktadır. 

Muhabbet kuşlarında kandidiyazis hastalığı belirtileri :

Muhabbet kuşlarında kandidiyazis hastalığı belirtileri

Kandidiyazis hastalığı ile muhabbet kuşlarında ve diğer kuşlarda ortaya çıkan belirtiler aşağıdakilerden ibaretdir :

 • Kusma ve yemleri taşlıktan geri alma
 • Taşlığın boşalmasında gecikme ve yemlerin birikmesi
 • Zayıflama
 • İshal
 • Halsizlik 
 • Taşlığın şişkin olması
 • Kuşların ağzında beyaz lekelerin oluşması
 • İştahsızlık ve yetersiz beslenme

Yetişkin muhabbet kuşlarında bazen kandidiyazis hastalığı hafif olmaktadır. Ve bu yüzden kuşlarada hiçbir belirti fark edemezsiniz ve kuşunuz normal bir şekilde hayatına devam eder.  Ama genç muhabbet kuşlarında ve yavrularda bu hastalık tehlikeli olmaktadır. Ve kuşun kanına, kemik iliğine, ve diğer organlarına bulaşması mümkün olmaktadır. Muhabbet kuşu yavruları kandidiyazis hastalığı tarafından tehdit edilmektedirler. Ve bu yüzden son derece dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. 

Hastalığın ilk belirtileri genellikle kusma ve taşlık boşlması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ve sonra üst bölümde söylenen belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar.  Elle beslenen muhabbet kuşu yavruları en çok kandidiyazis hastalığı tehlikesi ile karşı karşıyadırlar. Bu yüzden muhabbet kuşu odasının hijyeni ve bakımı önemli olmaktadır. 

Yavruları beslemeden ve dokunmadan önce ellerinizi sabunla yıkamanız ve dezenfekte etmeniz önerilmektedir. Hastalığın bulaşıcı olması nedeni ile eğer hasta kuşunuz varsa diğerlerinden ayrı olması gerekir. 

Olgun muhabbet kuşlarının başka enfeksiyonel hastalıklardan dolayı tedavi süreci gençlerden daha fazla sürer ve antibiyotiklerin tedavisinde kullanılması, bağırsaklarında bulunan floranın azalmasına neden olur. Bağırsak florasının eksikliği ise mayaların bağırsakta oluşmasına yol açar. Bu yüzden kuşların antibiyotik ile tedavi sürecinde yem olarak yoğurt vermeniz, bağırsaklarda bu tür sorunlara engel olacaktır.

Hastalığın bazı mutasyonlarında taşlığın şişmesi mümkün olmaktadır. Ve bu hastalığın daha şiddetli mutasyonlarında mayalar tarafından üretilen mikotoksinler diğer iç organlara saldırmaya başlarlar. Ve genelde hedeflerinde karaciğer ve sinir sistemi vardır. Bu yüzden hasta kuşlarda felçlik ve hatta kuşlarda uyuşukluk ortaya çıkmaktadır. 

Eğer muhabbet kuşu bağışıklık sistemi güçsüz olursa, patojenik mayalar nedeni ile enfeksiyonların oluşmasına neden olur. Ama kuşların bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan faktörler aşağıdakilerden ibarettir :

 • Çevre koşullarından dolayı strese girmesi veya tüy dökümü
 • Diğer hastalıklar
 • Kuşların yavru veya genç olması
 • Antibiyotik ile tedavi olan muhabbet kuşları
 • Yemlerinin besin değerleri açısından düşük seviyede olması

Tedavi yöntemi :

Bu hastalığın tedavisinde ilk aşama kuşun karantinaya alınmasıdır. Ve ikinci aşama ise zaman kaybetmeden bir uzman veteriner ile irtibata geçmeniz dir. Doktor laboratuvar sonuçları üzerinden gerekli ilaçları verecektir. Ve bu süreçte taşlığın boş olması için daha az yem verilmesi tavsiye edilmektedir. 

Çünkü taşlığın boşalması enfeksiyon kontrolu için önemli olmaktadır. Hastalığın tedavisi için genel olarak nistatin içeren ilaçlar verilmektedir. Ve bu ilaçlar çocuklarda ise bu tür hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. 

Ve ilaçların ne kadar kullanılması ve tedavi süreci kuşun yaşına ve hastalığın şiddetine bağlı olmaktadır. Bazı durumlarda hastalığın tedavisi en fazla bir hafta sürer ve bazı kuşlarda ise 4 haftaya kadar tedavis süreci uzaması mümkün olmaktadır.

Hastalığa karşı alınması gereken önlemler :

Hastalığa karşı alınması gereken önlemler

Kandidiyazis genel olarak stresli koşullarda ortaya çıkmaktadır. Ve bu yüzden kuşunuzun stresten uzak olması için elinizden geleni yapmanız gerekir. Kafesin ve yuvalığın ve hatta kafeste bulunan tüm malzemelerin bakımı ve temizliği önemli olmaktadır. 

Muhabbet kuşlarında kandidiyazis hastalığının bulaşma yollarından bir diğeri ise hasta kuşun dışkısı olmaktadır. Ve bu yüzden temizlik önemli olmaktadır. Ama alınması gereken önlemler aşağıdakilerden ibarettir :

 • Yemleri sürekli kontrol etmeniz ve değişmeniz
 • Kuşun suyunun temiz olması 
 • A vitamininin yeterli miktarda temin edilmesi
 • Kuşun bulunduğu odada ve kafesinde hijyen koşulların uygulanması
 • Yavru muhabbet kuşlarını elle besleme durumunda, gagalarını su ile temizlemeniz
 • Kuşun ağzında yem kalıntıları olmaması için, su ile temizlemeniz (yem kalıntısı kuşun ağzında mantar oluşmasına neden olur)
 • Sıcak ve nemli hava candida için en uygun koşullardır. Ve bu yüzden yaz mevsiminde kuşlarınıza dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Son söz :

Muhabbet kuşları ve genel olarak papağanlar diğer kuşlardan daha dayanıklı olmalarına rağmen bazı tehlikeli hastalıklara yakalanmaları mümkün olmaktadır.  Ve hastalıkların bulaşma nedeni ise bakımsız kafes ve oda olmaktadır. Ayrıca kuşların kalitesiz yemler ile beslenmesi bağışıklık sisteminin güçsüz olmasına ve hastalıklara yakalanmasına neden olmaktadır.  Altın kuluçka web sitesinde bu konu hakkında detaylı bilgiler paylaşılmaktadır. Ve amacımız bu sevimli tüylü dostlarımızın sağlıklı yaşamaları olmaktadır.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu