Herşey dahil

tavus kuluçkası için kuluçka makinesi ısı ve nem değerleri

Kuluçka makinesi ile tavus yumurtasında civciv çıkarmak :

Dünya genelinde tavusların, olağanüstü güzelliği dillere destan olmaktadır. Ve erkek cinslerinin son derece güzel kuyrukları ve üzerindeki desenleri insanları hayran bırakmıştır. Ve bu yüzden bu kuşlar dünya edebiyatında güzellik simgesi olarak bilinmektedir.
Bu kuşların erkek cinsleri dişilerden daha güzel ve renkli olmaktadır. Ve renk açısından ise erkekler daha renkli olmaktadırlar. Dişi tavuslarda renk olarak kahve tonu daha fazla olmaktadır. Ve cins ayrımı yapmak kolay olmaktadır.
Bu kuşlar genel olarak hindistan ormanlarında ve hayvanat bahçelerinde görünmektedir. Ama bazı kişiler ise bu kuşların üretimi ve satışından para kazanmaktadırlar. Bu yazıda tavus kuşu üretimi ile alakalı ve kuluçka koşulları konusunda bilgiler paylaşılmaktadır. Ve hatta kuluçka makinesi ile tavus yumurtasından civciv çıkartma koşulları, ise detaylı olarak yazılmaktadır.
Eğer tavus kuşu üretiminde çalışmak isterseniz. Bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Tavus kuşu kuluçka süresi :

Standart olarak tavusların kuluçka süresi 28 gün olmaktadır. Ama bazen diğer kuşlarda da olduğu gibi bazı civcivler yumurtadan geç çıkabilir. Ve 2 gün erken veya geç çıkması mümkün olmaktadır. Ayrıca civcivlerin erken veya geç çıkması yumurtaların kalitesine bağlı olmaktadır. Ve en önemlisi ısı ve nem değerlerinin değişimleri ise civcivlerin yumurtadan çıkma zamanını etkilemektedir.
Tavus yumurtası kuluçka yapımında 28.günün sonunda direkt olarak makineyi kapatmamanız gerekmektedir. Ve 2-3 gün daha beklemeniz tavsiye edilmektedir. Bazı civcivler, yumurtadan geç çıkabilirler.
Tavus yumurtasının 28 günlük kuluçka döneminden son 3 gün çıkım dönemi olmaktadır. Yani 25.günün sonu kuluçka makinesi çevirme sistemi deaktif olması gerekmektedir. Ve yumurtaların çıkım sepetine aktarılması gerekir.
Eğer herhangi bir nedenden dolayı gün sayımını kaybetmişseniz. Yumurtalar dikkat etmeniz lazım, çıkım dönemi başladığı zaman, kabuk üzerinde küçük delikler görülebilir. Ve civcivler kabuğu gagalayarak kırmaya çalışmaktadırlar.

Tavus kuşu kuluçkasında gelişim dönemi için ısı ve nem değerleri :

Tavus yumurtasının gelişim dönemi 25 gün olmaktadır. Ve bu dönemde sıcaklığın 37.5 – 37.7 derece arasında olması gerekmektedir. Ve tavus yumurtası için nem oranı ise gelişim dönemi için %60 olmaktadır.

Tavus yumurtası için çevirme hızı ise ayarlanması gerekmektedir. Ve çıkım oranında etkili olmaktadır. Bu detaylar nedeni ile profesyonel bir kuluçka makinesi kullanılması tavsiye edilmektedir.
Ama çevirme hızı tavus yumurtası için 2 saate bir tur dönmesi olmaktadır. Genel olarak kuluçka makineleri otomatik çevirme sistemine sahip olmaktadırlar. Ama çevirme hızı sabit olmaktadır. Ama son zamanlarda üretilen makinelerde hız ayarlama mümkün olmaktadır.
Kuluçka dönemi başladıktan sonra 7.günde döl kontrolü yapılması gerekmektedir. Ve bu, kuluçka yapımında önemli bir aşama olmaktadır. Ve mutlaka yapılması gerekmektedir. Özelliklede suni olarak kuluçka yapımında dölsüz yumurtaların makinede kalması diğer yumurtaların ise bozulmasına neden olmaktadır.
Dölsüz yumurtaların kuluçka makinesinde kalması ısı ve rutubet etkisinde bozulmalarına ve zararlı gaz üretmesine neden olmaktadır. Ve bu gaz diğer yumurtalar içinde oluşmak üzere olan civcivlerin telef olmasına neden olmaktadır.

Tavus yumurtası için çıkım dönemi ısı ve nem değerleri :

Çıkım dönemi tavus yumurtası için 25. Günün sonunda başlamaktadır. Ve bu dönemde yumurtaların çıkım sepetine aktarılmasının yanı sıra, ısı ve nem değerlerinin değişmesi gerekmektedir. Çıkım dönemi için ısı değerinin 37.2 derece olması gerekmektedir. Ve yumurtaların yatay olarak, sepette dizilmesi gerekmektedir. Ve nem oranı ise %75 olarak arttırılması gerekmektedir.
Çıkım dönemi tavus kuşu yavruları için önemli olmaktadır. Ve dikkatli olmanız gerekmektedir. Çıkım döneminde kuluçka makinesi kapağının sürekli açılıp kapanması civcivlere zararlı olmaktadır. Ve ısı şokuna neden olabilir.
Bu yüzden hatta merak yüzünden ise makinenin kapağının açılmaması gerekmektedir. Ayrıca yumurtadan daha çıkamamış olan civcivleri ise tehlikeye atmaktadır. Kapağın açılması ile makine kabininde oluşan nem miktarı azalır ve kabuğun sertleşmesine neden olmaktadır. Bu durumda civcivlerin kabuğu kırmaları zor olmaktadır.

Tavus yumurtasının doğal olarak kuluçkası :

Tavusların doğal olarak üremesi biraz diğer kuşlar ile farklı ve zor olmaktadır. Çünkü tavuslar ile sülüngillerden olmaktadırlar. Ve korkak oldukları için sürekli stresli olurlar. Bu yüzden bu kuşların doğal olarak kuluçkaya yatmaları için sakin ve huzurlu bir ortam hazırlamanız gerekmektedir.
Eğer herhangi nedenden dolayı tavsu yuvasını terk ederse yeniden yuvaya dönmesi mümkün değildir. Ama yumurtaların üzerinde yatmak için gurk olan bir hindi ise kullanmak mümkündür. Bu yüzden tavsiyemiz tavus kuluçkası için kuluçka makinesi kullanmanız olmaktadır. Ve nedeni ise tavus yumurtasının son derece değerli ve pahalı olmaktadır.
Kuluçka makinesi ile yumurtalarda daha fazla kontrolünüz olmaktadır. Ve yumurtalar için daha az risk oluşturmaktadır.

Tavus kuluçkasında dikkat edilmesi gereken konular :

Tavus yumurtasından başarılı bir kuluçka yapımı için damızlık kuşların her türlü strese neden olan etkenlerden uzak olması gerekmektedir. Damızlık tavusların, beslenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü sağlıklı civcivlerin elde edilmesi için dişi kuşun kaliteli yemler ile beslenmesi gerekmektedir.
Tavusların yem tüketimi, tavuk ve sülün kadar olmaktadır.
Çiftleşmeden bir önce damızlık kuşlara özelliklede dişi kuşa kalsiyomlu yemlerin verilmesi gerekmektedir. Bunun için yem karışımında deniz kabuğu pudrası kullanmanız tavsiye edilmektedir.
Tavus yumurtası için en önemli konu ısı ve nem değerlerinin net olarak temin edilmesi olmaktadır. Yani kuluçka makinenizin eski veya yeni olması önemli değildir. Ve sadece ısı ve nem değerlerinin makinede gereken miktarda temin edilmesi önemli olmaktadır.
Makinenin kabininin tüm bölgelerinde ısı ve nem değerlerinin aynı seviyede olması gerekmektedir. Ve aynı zamanda gerekli oksijen ise fanlar tarafından tüm kabine dağılması gerekmektedir.
Yüksek sayılı ve kaç katlı kuluçka makinelerinde genel olarak sensör makinenin tavanına montaj edilmektedir. Ve bu yüzden bu makinelerde aşağı kat ile üst kat arasında 2-3 derece sıcaklık farkı olmaktadır.

Kuluçka makinesinin temiz ve hijyenik olması gerekmektedir. Aksi halde civcivlerin hastalanması ve en fazla bir hafta yaşamaları mümkün olmaktadır. Tavus kuluçkası için 360 derece çevirme özelliği olan makineler kullanmanız çıkım oranının yüksek miktarda artmasına neden olmaktadır.
Yumurtaların çevrilmesinden emin olmak için üzerine silinebilir keçeli kalem ile bir çizgi veya çarpı atmanız yeterli olmaktadır.

Son söz :

Tavusların güzelliği bir çok kişinin ilgisini çekmektedir. Ve evlerinin bahçesinde güzel bir kuşun olması onlar için değerli olabilir. Tavuslar diğer kümes hayvanları veya süs kuşları gibi yaygın olarak yetiştirilmez ve tabii ki alıcıları ise özel insanlar olmaktadır.
Bu yüzden papağan veya kanarya kadar satış yapılmasa da değerinin yüksek olması nedeni ile yinede size iyi para kazandıracaktır.bu yazıda bu kuşların üremesi ile alakalı bilgileri paylaştık ve umarız beğenmişsinizdir.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. kolay gelsin ben tavus kuşu yetiştiriciliği yapmak istiyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ?

  1. tavus kuşu yaşam koşulları ve bakımı ile alakalı bilgiler web sitemizde paylaşılmıştır efendim.

 2. selam aleyküm,
  hocam hangi kuluçka makinesi tavus kuşu için iyi, ilk kez denemek istiyorum da …

  1. aleyküm selam,
   aslında sizin kaç yumurta ile kuluçka yapmanıza bağlı, ama eğer 12 adet veya daha az ise EB-6 kuluçka makinesini tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu