Tavuk yetiştiriciliği

Yarka tavuk nedir ?

yarka tavuk nedir? tavukların, yumurtlama yaşlarından öncesine yarka denilir. bazı yetiştiriciler sadece yarka tavuk satarak para kazanırlar. bu yazıda yarka tavuklar ile ilgili detaylı bilgiler paylaşılmaktadır.

tavuk çiftliği farklı yollar ile kurulabilir. bu yollardan birisi yarka tavuklar satın almak ve büyütmektir. ama her şeyden önce eğitim almanız ve bazı konularda bilgi edinmeniz gerekmektedir.

ülkemizde tarım ve orman bakanlığı tarafından, kanatlı yetiştiriciliği ve kümes hayvanları yetiştiriciliği için kurslar verilmektedir. ve bu kurslarda gerekli bilgiler detaylı olarak halkımıza sunulmaktadır. biz bu makalede yarka tavuk satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini paylaşmaya çalıştık. ve sizi okumaya davet ediyoruz.

farklı yollar ile üretilen yumurtaların fiyatları farklıdır. bu yüzden önce bir yöntem seçmeniz gerekmektedir. salma çiftliklerde üretilen yumurta, endüstriyel salonlarda üretilen, ve köy tavuklarından üretilen yumurtaların fiyatları farklıdır. bu yüzden tavuk yetiştiriciliği yöntemini seçmek önemlidir.

Hangi tavuk ırkı yetiştirmeniz, daha uygundur ? tavuk yetiştiriciliği sektöründe ırk seçimi son derece önemlidir. özelliklede yumurtalık tavuk yetiştirmek konusunda doğru ırk seçmeniz gerekmektedir.

doğru ırk seçimi için, tavukların özellikleri ve yumurta verimlerini öğrenmeniz, gerekmektedir.

Unutmayınız yetiştirmek istediğiniz tavuğun adaptasyon kabiliyeti önemli olmaktadır. Ve bu yüzden dikkatli olmanız ve aceleci olmamanız tavsiye edilmektedir. Bu işlemler yapıldıktan sonra ve araştırmalardan sonra belirlediğiniz ırka ve özelliklere göre yarka firmasını bulmanız gerekmektedir. 

Yarka firmasından önce neler sormanız gerekir ?

Yarka firmasından önce neler sormanız gerekir ?

Firmanı bulduğunuzda ilk sormanız gereken soru, tavukların yaşı olmaktadır. Yarkalar genel olarak haftalık yaş olarak kategorize edilmektedir. Ve bu yüzden tavukların kaç haftalık olduğunu sormanız gerekmektedir. 

Tavukların canlı ağırlık gramajı ne kadar ?

tavukların gramajına (canlı ağırlığı) dikkat etmeniz gerekir. çünkü tavukların aşırı kilo alması cinsel organlarını etkiler ve üreme konusunda soruna neden olabilir. yarka tavuk satıcısından tavukların yaşını ve ağırlığını kontrol etmeniz, gerekmektedir.

Tavukların ağırlığı ve cinsel organlarının uyumlu olmaması ileride birçok soruna sebep olmaktadır. Ve yeni bir çiftliğin başlamadan bitişine bile neden olabilir. 

Tavukların ibikleri ve gözlerinin şekline dikkat etmeniz, gerekmektedir !

Bu iş tabii ki eğer firma izin verirse yapabiliriz. Tavukların ibiklerine dikkat etmeniz gerekmketedir. Tavukların ibiklerinin canlı ve renkli olması gerekmektedir. İbiklerin pembemsi olması, tavukların sağlığını göstermektedir. Ve eğer ibikler beyaz ve solgun olursa sürüde bir sorundan işarettir. Ve dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. 

Diğer mesele tavukların gözleri olmaktadır. Sağlıklı bir tavuğun gözleri tam olarak yuvarlak olması gerekmektedir. Ama eğer gözler elips veya tabiri caizse badem şeklinde olursa, bu tavuklar ile ileride başımız belaya girecektir. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör ise tavukların canlıkları ve tüy renkleri olmaktadır. Bu faktörler kümesin bakım şartlarının çok kötü olmadığını gösterir. 

Firma yetkililerinden aşı programını sormanız gerekir …

Yarka tavukları satın almadan önce tavukların aşı programını kontrol etmeniz gerekmektedir. Aşılama programını uzman veteriner onaylı olarak firmadan istemeniz gerekmektedir. Veya tarım bakanlığı aşı sertifikasyon sisteminde ve yarka tavuk yetiştiriciliği firmasının reçetesinde uygulanan aşıların bilgileri ve zamanları bulunmaktadır.  Yarkaların kuluçkadan çıktıkları andan, bulundukları yaşa kadar aşıların uygulanması gerekmektedir.  

Çiftlik bölgesinde bulunan ve yayılan virüs tipleri :

Yarka firmasının bulunduğu bölgede ve hem çiftliğinizi kurak istediğiniz bölgede hastalık tipleri ile alakalı bilgi edinmeniz gerekmektedir. Ve bu bilgiler genel olarak bölgede faaliyet eden veteriner hekimlerden alınması tavsiye edilir.

Çiftlik bölgesinde bulunan ve yayılan virüs tipleri

Ayrıca her bölgenin iklim koşullarına göre aşılar farklı olabilir. Yani doğu anadoluda uygulana  gumboro hastalığı aşısı, batı anadolu’da bulunan tavuklar için uymaya bilir. Ve özel bir aşı kullanılması gerekmektedir. 

Salmonella virüsünün vertikal bulaşma kabiliyeti bu hastalığın tehlikeli olmasına neden olmaktadır. Vertikal buşma, virüsün yumurta yolu ile yavrulara bulaşması olmaktadır. Ve yumurta kabuğundan embriyoya bulaşan nadir virüslerden biri olmaktadır.

Eğer yarka satın alırken işinizi sağlam tutmak isterseniz, tavuklardan kan numunesi istemeniz ve analiz için laboratuvara vermeniz tavsiye edilmektedir. Bu karşı tarafa güvensizlik anlamına gelmez, ve sadeve veba, bronşit, ve diğer viral hastalıklara karşı kanlarında antikor analizi için istenilmektedir.

Yani tam olarak bu random olarak seçilen tavuklarda antikor düzeyinin ne seviyede olduğunu belirlemek, gelecekte ortaya çıkan sorunlara ve problemlere engel olma amacı ile yapılmaktadır.

Kan numunesinden elde edilen, veriler ve bilgiler, kendi kümesinizde aşılama programının ayarlanmasına neden olacak. Ve kümes veteriner ise bu laboratuvar sonuçları yardımı ile aşı programını hızlı bir şekilde hazırlayacak.

Tavukların aydınlatma ve ışık programı nasıl olması gerekmektedir?

Yarka tavuklar ile alakalı yarka firmasından soracağımız son soru tavukların aydınlatma ve ışık programı ile ilgili olmaktadır. Tavukların yumurtlama oranı kümesin ışık programına bağlı olmaktadır. Ve genel olarak yarka satın aldıktan sonra bu konuda bilgi olmaması nedeni ile tavukların yeni kümeste yumurtlama oranı düşük olacaktır. 

Tavukların aydınlatma ve ışık programı nasıl olması gerekmektedir?

Yumurtadan yeni çıkan civcivler firmada karanlıkta büyütülür ve her ay geçtikten sonra, ışığın artması gerekmektedir. Yani tavukların 16. Haftada ortalama ışık programı 14-15 saat arasında olması gerekmektedir. 

Işık programı firma nın bulunduğu bölgede gün ışığı ve ışık rejimine bağlı olmaktadır. Ve tavsiyemiz uzman bir veteriner ile bu konuda danışmanız ve destek almanız olmaktadır. 

Işık programının fazla olması tavuklarda hastalıklara yol açabilir ve bu yüzden standart bir aydınlatma rejimi uygulanması gerekmektedir. 

Son söz :

Yeni bir çiftlik kurmak isteyenin bu konular ile alakalı bilgili olması veya bir uzman veteriner ile birlikte, yarka almaya gitmesi tavsiye edilmektedir. Bu paylaşımda olabildiği kadar önemli bilgileri sığdırmaya çalıştık ve umarız sizin için faydalı olmuştur.  Daha fazla bilgiler için bizi takip etmeyi unutmayınız, ve hatta yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz. 

Altın kuluçka firması olabildiği kadar bu konular ile ilgili detayları paylaşmaya çalışmaktadır. ve özelliklede bu sektöre yeni başlamak isteyenler ve tecrübesi olmayanların dikkate alması gereken konular olmaktadır.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu