Muhabbet kuşu

Muhabbet kuşumun tüyleri çıkmıyor !?

Yavru muhabbet kuşumun tüylerinin çıkmaması nedeni :

Bazı yavru muhabbet kuşları 2-3 aylık olduklarına rağmen tüyleri çıkmamaktadır. Ve bu sorun genel olarak sadece yavru muhabbet kuşlarında ortaya çıkmaktadır. Aslında bu sorun nedeni bir virüs olmaktadır. Ve son zamanlarda evcil muhabbet kuşlarının %30 oranında bulunmaktadır. 

Papovavirüs olarak bilinen bu hastalık muhabbet kuşlarında çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Ve bulaşıcı bir hastalık olmaktadır.  Papovavirüs dayanıklı bir virüs türü olmaktadır. Ve +56 derece sıcaklıkta kaç saate kadar hayatta kalabilir. Ve epidemik olarak uzun süre bulaşıcılığını koruyabilir.

muhabbet kuşu hastalıkları

Bu virüsün dezenfektanlara karşı direnci yüksek olmaktadır. Ve bu yüzden basit dezenfektanlar ile ortadan kaldırılması mümkün değildir. Ve kafesi dezenfekte etmek için ateş kullanmanız veya iyodofor bileşikleri kullanmanız gerekmektedir. 

Veya dezenfeksiyon işlemi için Aldehit içeren bileşikler kullanılması gerekmektedir. Bu bileşenlerin etkili olması için 2 saat zaman gerekmektedir. 

Papovavirüs hastalığı belirtileri :

Bu hastalığa yakalanan yavru kuşların karın bölgesinde şişme görünmektedir. Ve vücutlarının bazı bölgeleri (bacaklar ve parmaklar) kuru olmaktadır. Ve makat bölgesindeki tüyler sıvı dışkısı nedeni ile genel olarak kirli olmaktadır. 

Muhabbet kuşlarında papova hastalığı tedavisi :

Bu hastalığa karşı henüz bir ilaç bulunmamaktadır. Ve önlem almak için daha aşı üretilmemiştir. Bu yüzden eğer kuşunuzda bu belirtiler varsa 3-4 aya kadar, kuşlarınızdan üreme yapmamanız gerekmektedir. Çünkü üretilen yavrularda ise aynı hastalığın olması muhtemel olmaktadır.

Hastalıklı kuşlardan civcivlerin üretilmemesi bu hastalığın oranının artmasına engel olmaktadır. Ve ortadan kaldırılmasında etkili olmaktadır. 

Ama hastalık döneminde ve tedavi sürecinde hasta kuşun kafesi ve yaşama alanının sürekli olarak dezenfekte edilmesi gerekmektedir. 

Son söz :

Muhabbet kuşlarında tüy çıkmama nedeni farklı olmaktadır. Ama papovavirüs ise bu soruna neden olmaktadır. Ve bulaşıcı olması bu hastalığı tehlikeli yapmaktadır. Ayrıca bu hastalığa karşı bilim adamları tarafından bir ilaç veya aşı bulunmamaktadır. 

Bu yüzden yavru muhabbet kuşu satın alırken, dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. Ve yavrunun sağlıklı olmasından emin olmanız tavsiye edilmektedir. Hastalığın ciddiye alınmaması nedeni ile bu hastalığın bulaşma oranı dünya genelinde %1 den %30 kadar bir artış göstermektedir. 

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu