Ördek yetiştiriciliği

Ördek kuluçkaya yatar mı ?

Ördek Ne Zaman Gurk Olur ?

Ördeklerin kuluçka makinesi olmadan ve doğal bir şekilde kuluçkaya yatırılması, bu kuşu yetiştirmenin geleneksel ve eski yollarından biridir. Ancak ördeklerin doğal olarak kuluçkaya yatırılması için öncelikle bu kuşların çiftleşme sezonunun beklenmesi gerekmektedir. İkincisi, doğal kuluçka için dişi ördeğin gurk olması gerekir. Dişi ördek gurk  olduğu zaman geldiğinde bu kuşun doğal kuluçkaya yatırılması yapılabilir. Bu yazımızda ördek ne zaman gurk olurun belirtilerini açıklıyoruz.

Ördeğin Gurk Olması

Gurk olmak aslında bir kuşun yumurtaların üzerinde uyumaya niyetlenen ve doğal kuluçka sürecini gerçekleştirmek isteyen durumunu gösterir. Kanatlı yaşamının bu aşaması hormonal ve fizyolojik değişikliklerle ilişkilidir. Ayrıca kuşun gurk  andaki davranışı eskisine göre tamamen farklıdır.

Ördekler genellikle ilk yumurtlama döneminden sonra gurk durumuna girerler. Her yumurtlama dönemde bıraktıkları yumurta sayısı 10 ile 20 arasındadır. İlkbahar mevsimi ördeklerin gurk olması için en iyi zaman sayılır. ancak bu ördekler sonbahar veya kış sonu gibi diğer mevsimlerde de gurk olabilir. Gurk olma süresi, cins ve beslenme şeklinin yanı sıra günün uzunluğu ve mevsimsel değişikliklerle de ilişkilidir.

Ördeğin Gurk Olması Hangi Faktörlere Bağlıdır?

Ördeklerin kuluçka döneminde bu kuşun erkek cinsiyeti de hikayenin bir parçasıdır. Dişinin gurk olması durumuna girmesi için erkek ördeğin varlığı gerekli değildir, ancak dişiyi gurk olması için teşvik eder. Ayrıca erkek ördek çiftleşerek kuluçka için kullanılması gereken döllenmiş yumurtalar üretir.

Ördeğin Gurk Olması Hangi Faktörlere Bağlıdır?

Ördeğin gurk olmasnının tamamen doğal ve içgüdüsel bir şey olduğunu bilmelisiniz. Bazı ırklar yılda bir kez gurk durumuna girer, ancak bazı ırklar nadiren gurk durumuna girer veya annelik duygusu zayıftır.

Bazı ördeklerin gurk durumuna zorlukla girmeleri ve kuluçka döneminin ortasında yumurtalarını serbest bırakmak veya yemeleri nedeniyle, kuluçkaya yatırılması için kuluçka makinesi kullanmak her zaman daha güvenli ve daha iyi bir seçenektir.

Bir ördeğin gurk olmasnı; cinsi, hava durumu ve mevsimsel değişiklikler, beslenme kalitesi ve saklama koşulları gibi birçok faktöre bağlıdır. Ördeğin doğal olarak kuluçkaya yatırılması için teşvik etme konusunda bazı noktalara dikkat edilmelidir, aksi takdirde bazı eylemler ördeğin gurk olma durumundan çıkmasına neden olacaktır. Ördeği doğal yolla gurk olmak için teşvik etmek için önce cinsine, sonra da mevsime dikkat edin.

Doğru cinsi seçtikten sonra bu kuşun üreme mevsimini de bilmelisiniz.. Başta da söylediğimiz gibi ördekler bahar mevsiminde gurk olmak olasılıkları daha yüksektir.

Ördeğin Gurk Olması Belirtileri

  • Gurk ördek yuvasını güçlü bir şekilde savunur. Gurk ördek, ördeğiniz çok uysal olsa bile yaklaştığınızda ağzını açacak ve tüylerini kabartacaktır.
  • Ördeğin gurk olmasının bir diğer belirtisi ise ördeğin yuvadaki yumurtaları toplamaya olan yoğun ilgisi ve yumurtaların üzerinde uzun süre uyumasıdır. Bu durumda ördekler yiyecek ve su tüketimini azaltır ve daha da büyük atıklar atarlar. Bunun nedeni ise atıkların uzun süre tutulması ve genellikle yuvadan çıkana kadar atık dışarı atılmamasıdır. Davranışlardaki bu değişiklik aslında onların doğal içgüdüsüdür ve doğal kuluçka ortamını patojenlerden güvenli hale getirir.
  • Ördeklerde bir diğer önemli değişiklik ise yumurtlamanın durdurulmasıdır. Yumurtlamanın durması, kümes hayvanlarında gurk oluşmasının ana faktörlerinden biri olan prolaktin hormonunun salınmasından kaynaklanır.
  • Ördeğin gurk oluşmasının bir diğer belirtisi de sesindeki değişikliktir; yuvadan çıktıklarında sesleri endişeli ve üzgün çıkar.

Ördeği Gurk İçin Hazırlamak

Ördeği gurk olması ve doğal kuluçka sürecine teşvik etmek için aşağıdakileri yapın:

Gölgeli bir yerde veya tamamen güvenli kapalı bir alanda ördeğinize uygun bir yuva hazırlayın. Diğer kümes hayvanlarının tutulduğu yerden uzak bir yer seçmek daha iyidir. Çünkü diğer kuşlar oraya gelip giderek ördekleri rahatsız edecekler. Ayrıca dişi ördeğin korkmayacağı ve strese girmeyeceği, yani insan veya tilki, çakal gibi yırtıcı hayvanların veya köpek, kedi gibi evcil hayvanların trafiğinden uzak bir yer seçin.

Ördeğin tutulduğu yerin ışığı az, ortamın ise biraz karanlık olması gerekmektedir. Çünkü ördeğin gözleri ışığa duyarlıdır ve ışığa maruz kalmak ördeğin yumurtalıklarını uyaracaktır ve kuş gurk olma drumundan çıkabilir. Bu nedenle kuluçka yuvasının ortamı loş ve karanlık olmalıdır.

Ördek yuvası yapmak için plastik veya tahta kutular kullanabilirsiniz. İçini saman veya talaşla örtün. Talaş yuvanın dibi için uygun değildir ve ördeğin geç gurk olmasına neden olur. Ayrıca yuvayı doğrudan zemine koymayın çünkü zeminin soğuk sıcaklığı yumurtalara aktarılacak ve civcivlerin büyümesi duracaktır.

Kuluçka ortamının ve yumurtadan çıkan ördeklerin yuvasının sıcaklığı çok soğuk veya çok sıcak olmamalıdır. Ördek kuluçka ortamı için normal veya yaklaşık 25 derece olan oda sıcaklığı uygun olacaktır.

Ördek kutunun içinde uyumuyorsa, ördeğin yuvadan çıkmaması için kutuyu kapalı tutun. Ancak hazırlanan yuvanın kapı benzeri bir çıkışı olmalıdır, çünkü ördek kuluçka sırasında gün içinde bir veya iki kez yemek yer. 3-4 gün sonra ördek yuva içinde uyumaya alışır ve kutunun kapağı kaldırılabilir.

Ördeği gurk olmaya teşvik etmek için yuvasından yumurta toplamaktan kaçının. Yuva yatağında 5 ila 6 yumurta kaldığında dişi ördek, yumurtaların üzerinde uyumaya büyük ilgi gösterir.

Elbette bunu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. İlk başta döllenmemiş yumurtaları yuvaya koymak daha iyidir çünkü döllenmiş yumurtanın belirli koşullar altında saklanması gerekir, aksi takdirde bozulur.

Kuluçka Sırasında Beslenme

Ördeğin acıktığında yiyeceğe kolayca ulaşabilmesi için yuvanın yakınına bir kase su ve bir kase yem koyun. Yuvanın yakınında yiyecek bulunamaması durumunda ördek uzun saatler boyunca yuvayı terk etmek zorunda kalır ve bu da civcivlerin büyümesini durdurur.

Kuluçka Sırasında Beslenme

Bazı ördeklerin doğal kuluçka sırasında yıkanması ve yüzmesi gerekir. Ve ördek 10-15 dakika kadar yuvadan ayrılarak banyo yapmaya başlar ve ardından aynı ıslak tüylerle yumurtaların üzerinde uyur. Aslında bu, dişi ördeğin yaptığı içgüdüsel bir duygudur. Ördek kuluçkası yüksek nem gerektirir ve ördekler suda yüzerek bunu sağlar.

Son Söz

Bu yazımızda ” Ördek Ne Zaman Gurk Olur?” sorusunu yanıtladık ve size bu durumu nasıl tanıyacağınızı ve ördeğin gurk olmasına nasıl yardım edebileceğinizi öğrettik. Ördeklerin kuluçka süresi 28 gündür ancak bazı cinsler 35. günde yumurtadan çıkarlar. Bazı cinslerin daha erken, bazılarının daha geç yumurtadan çıkması da mümkündür. Doğal kuluçka döneminde dişi ördek biraz zayıflayabilir ve göğüs tüyleri dökülebilir; Bu doğaldır ve dişi ördek bu tüyleri yuva malzemesi olarak kullanır. Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra dişi ördek, sıcaklığa ihtiyaç duydukları için onları kanatlarının altında tutar.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu