Kuluçka makinesi kullanımı

kuluçka makinesinden gelen rahatsız edici koku nedeni

Kuluçka makinesinin rahatsız edici koku nedeni :

Bazen yumurta dolu kuluçka makinelerinden son derece rahatsız edici bir koku çıkmaya başlar. Bu kokunun nedeni makine içinde bulunan dölsüz yumurtalar veya civcivleri telef olan yumurtalardır.

Akılları baştan alan bu kokunun giderilmesi istiyorsanız, bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Gerekli yöntemler bu yazıda yer almıştır.

Neden kuluçka makinasında kötü koku oluşur ?

Bu sorun nedeni makinede bulunan dölsüz yumurtalar dır. Eğer döl kontrolu yapılmazsa, ve yumurtalar kuluçka süresi boyunca makinede kalırsa, yaklaşık 10 gün sonra yumurtalar bozulmaya başlar, ve yumurtaların çürümesi ve bozulmasından dolayı rahatsız edici bir koku oluşur. Bu bozulma nedeni, makine de bulunan yüksek oranda, sıcaklık ve nem oranıdır.

dölsüz yumurta

Bozuk ve sağlam yumurtaların teşhisi :

Eğer makine çalışırken odada ve makine kabinin rahatsız edici koku fark ederseniz, yumurtaları tek tek koklamanız, ve renklerini kontrol etmeniz gerekir. Bozulan yumurtaların, maviye yakın, bir rengi vardır. Kontrol ederek bu yumurtaları makineden çıkarmanız gerekmektedir.

Bu işi yapmadan önce oda sıcaklığını 37 dereceye yükseltmeniz ve nem oranını kontrol etmeniz gerekir. Düşük nem oranı yumurta kabuğunun kurumasına neden olur. Ayrıca döl kontrolu yolu ile bozok yumurtaları sağlamlardan ayırmanız mümkündür.

Dölsüz yumurtaların makineye yüklenmesine engel olma :

Kuluçkalık yumurtaların taze olması en iyi yöntemdir. Eğer kendi çiftliğinizde damızlık sürü varsa, yemleri ve beslenmelerine dikkat etmeniz gerekir. Ve horoz ile tavukların doğru bir şekilde çiftleştiklerini kontrol etmeniz tavsiye edilir.

Çünkü sağlam ve kaliteli yumurta elde etmek için tavuk ve horozların çiftleşmesi önemlidir. Ve eğer başka bir çiftlikten kuluçkalık yumurta temin etmek zorundaysanız. Şahsen çiftliğe giderek sürünün sağlığı ve beslenmesini kontrol etmeniz gerekir.

Suni kuluçkada haftalık olarak yumurtalara döl kontrolu yapmak bozuk yumurtaları fark etmenize yardımcı olacaktır.

telef olmuş civciv

Eğer kuluçka döneminde bozuk yumurtalar çıkarılmazsa ne olur ?

Bozulan yumurtaların içinde milyonlarca zararlı mikroorganizmanın oluştuğu bir yerdir. Ve ayrıca zararlı gazların oluşması ise diğer yumurtaların içinde civcivlerin telef olmasına yol açar.

Bozulan yumurtaların içinde gaz oluşması, kabuğun içinde basıncın artmasına neden olur. Ve bu yüzden yumurtanın patlaması bir faciaya yol açabilir. Yani tüm yumurtaları kaybetmeniz ile birlikte zamanı da kaybedersiniz.

Ayrıca makinenin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi ise başka bir sorun olacaktır. Her zaman yumurtaları makineye yüklemeden önce döl kontrolu yapmanız ve kabuğunda en ince kırık olan yumurtaları kuluçkalık olarak kullanmayınız.

Sonuç :

Her zaman üretilen yumurtaların arasında dölsüz yumurtalar olabilir. Veya üzerinde olan kırıklardan dolayı kuluçka için uygun olmayabilir. Bu tür yumurtaların makineye yüklenmesi rahatsız edici bir koku, oluşmasına yol açabilir.

Ve başta söylediğimiz üzere, bazı yumurtaların döl kalitesi düşük olması nedeni ile civcivlerin yarı gelişmiş olarak telef olması mümkündür. Bu yumurtaların mutlaka ilk haftalarda makineden çıkarılması gerekmektedir.

Altın kuluçka firması olarak amacımız yeni başlamak isteyenler ve suni kuluçka ile ilgili yeterli bilgisi olmayanlar için bir kaynak oluşturmak ve profesyonel kuluçkacılık tekniklerini paylaşmaktır. Umarız sizin için faydalı olmuştur.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu