Herşey dahil

kuluçka makinesinde nem oranı artması ve buhar tutması

Kuluçka makinesi kabininde buhar oluşma nedenleri :

Kuluçka makinesi kullanımında bir çok elemana dikkat etmek gerekir. Çünkü bu makinelerin çalışması ve randımanında iklim koşulları bile etkili olmaktadır. Çünkü bazı sorunlar makine kalitesi ile bir ilgisi yoktur. Ve tamamen operatöre bağlı olmaktadır.

Ama kuluçka makinesi kullanımı ile alakalı sorulan sorulardan birisi makine kabininde oluşan fazla buhar olmaktadır. Ve bu buharın kontrol edilmesi gerekmektedir. 

Bu olayın farklı sebepleri bulunmaktadır. Ve bu yazıda bu sebepler ile alakalı bilgiler detaylı olarak paylaşılmaktadır. Ve okumanızı tavsiye ederiz. 

İklim koşulları :

İklim koşulları kuluçka makinesi kullanımı için önemli olmaktadır. EKVATORAL iklimlerde kuluçka makinesi kullanmak zor olmaktadır. Ve nedeni ise bu iklimlerde yüksek seviyede rutubet olmasıdır. 

Bu yüzden nem oranı yüksek olan bölgelerde kuluçka yapımı için odanın yalıtımlı olması ve mutlaka nem alıcı özelliği olan bir klima bulunması gerekmektedir. Aksi halde aşırı nem nedeni ile kuluçka makinesi doğru bir şekilde çalışmaz ve kabin içinde buhar oluşmaya başlar. 

İklim koşulları

Ülkemizin merkezi bölgelerinde doğal nem oranı %45-50 olmaktadır. Ve kuluçka makinesi kullanımında pek sorun oluşmamaktadır. Ve bu değerler normal olmaktadır. 

Ama örnek olarak antalya ve akdeniz kıyılarında yaz mevsiminde nem oranı yüksek olabilir. Ve bu kuluçka makinesi çalışmasında ve özelliklede nem üretiminde soruna neden olabilir. 

Kuluçka odasının sıcaklığının düşük olması :

Kuluçka makinesi kabininde %60-65 oranında nem bulunmaktadır. Ve 37-37,5 derece sıcaklık ise üretilmektedir. Eğer kuluçka odası sıcaklığı 21-25 dereceden düşük olursa makine içinde buhar olmaya başlayacaktır. 

Bu olay tüm kuluçka makineleri için geçerli olmaktadır. Bu yüzden kuluçka odasının sıcaklığı önemli olmaktadır. Ve sıcaklık farkı makine içinde aşırı buhar oluşmasına neden olacaktır. Ve bu ise makinede nem oranın artmasına ve kontrolden çıkmasına neden olacaktır. 

Sensör problemleri :

Her zaman tavsiyemiz kuluçka makinesi nemlendirmesi için saf su kullanmanız olmaktadır. Çünkü normal suda bulunan kireç ve mineraller sensörün bozulmasına neden olabilir. 

Sensörün kireç tutması hatalı ölçüm yapmasına neden olabilir. Ve bu yüzden gerektiğinden fazla nem üretmesine neden olur. Çünkü nemlendirme cihazı kuluçka makinesi termostatına bağlı olmaktadır. Ve termostat ise sensörden gelen verilere dayanarak nemlendirme sistemini çalıştırmaktadır. 

Manuel nemlendiriciler için ise su miktarını kontrol etmeniz gerekir. Ve eğer nem oranı fazla yüksek ise makine içinde bulunan su miktarını azaltmanız gerekmektedir. 

Nemlendirici sistemi problemleri :

Bu olaydan dolayı kuluçka makinesinde nem oranı artması çok az görülmüştür. Ve genel olarak sistemin bozulması ile nem değerinin düşük olması mümkün olmaktadır. Ama bazı durumlarda bazı teknik arızalar nedeni ile cihazın sürekli çalışmasına ve durmadan nem üretmesine neden olabilir.

Bu yüzden eğer böyle bir durumu ile karşılaşırsanız, nem üretimi ile ilgili tüm sistemleri incelemeniz gerekmektedir. Ve buna nemlendirici ise dahildir. 

Isıtma sistemi arızası :

Bazı durumlarda ise kuluçka makinesi ısıtıcı elementleri herhangi bir nedenden dolayı çalışmaz. Ve kuluçka makinesi kabininde nem üretimi ile ve oda ve makine içinde sıcaklık farkı buhar oluşmasına sebep olabilir. 

Özelliklede Altın kuluçka ticari makinelerde ılık nem üretilmektedir. Ve bu yüzden buhar oluşması muhtemel olmaktadır.

Kuluçka makinesi nem oranını düşürmek için ne yapmalıyız ?

İlk olarak yapmamız gereken iş makinede extra değerde buhar oluşma nedenini bulmamız gerekmektedir. Daha sonra kuluçka odası sıcaklığını arttırmak (30-35 °C) gerekmektedir. Ve kuluçka makinesi kabininin kapısını açmalıyız.

Kaç dakika bekledikten sonra makine kapısını kapatın ve makineyi çalıştırmanız gerekmektedir. Tabi sorunu bulup ve giderdikten sonra bu işlemlerin yapılması gerekir. 

Aşırı nem oranı kuluçka makinesi randımanını etkilemektedir. Ve bu yüzden operatörün dikkatli olması gerekir. Çünkü bu tür durumlarda yumurtaları nasıl kurtulabileceğini bilmek önemli olmaktadır. Ve bilgisi sayesinde zarara karşı önlem alabilir. 

Son söz :

Değerli Altın kuluçka takipçileri kuluçka makinesi hassas bir makine olmaktadır. Ve kullanımı ise önemli olmaktadır. Bu yüzden gerekli bilgileri edinmeniz için bir kaynak oluşturmaya çalıştık ve senelerin tecrübesini değerli halkımız ile paylaşmaya çalışmaktayız ve umarız faydalı olmuştur. 

Eğer kuluçka makinesi kullanımı ve çalışması ile alakalı sorunuz varsa yorumlardan bize yazabilirsiniz. Ve yetkililerimiz en kısa sürede size yardımcı olmaya çalışacaklar. 

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Merhaba bey efendi, her markanın kendi özellikleri vardır ve en iyi üretildiği firma uzmanları çözüm bulabilir. en iyisi firma destek hattını aramanız olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu