Tavuk yetiştiriciliği

Tavuk gurktan nasıl çıkarılır ?

Tavuğun gurk olmaması için ne yapmalığız ?

Tavukların gurk olması içgüdüsel bir davranıştır, tavuklarda bazı fizyolojik değişimler annelik duygusunun artmasına neden olur ve yumurta yapmak ve civciv çıkarmak için hazır olur. Tavukların gurk olması genel olarak ilkbahar ve yazın sonlarında gerçekleşir. Ama tavukların gurk olması bazı faktörlere bağlıdır. Tavuğun yaşı, beslenme kalitesi, iklim koşulları gibi faktörler tavukların gurk olmasında etkilidirler.

Hibrit tavuklar, endüstriyel salonlarda yetiştirmek için kullanılır ve genetik değişimler nedeni ile gurk olma yetenekleri son derece düşük olur. Ama bu tavukların hassas olması nedeni köy tavuğu olarak yetiştirilmesi zordur.

Bu yazıda köy tavuklarını nasıl gurktan çıkaracağınız ile ilgili bilgiler paylaşılacaktır. Umarız sizin için faydalı olmuştur. Tavukların gurk olma isteğini önleme nedeni, yumurta yapmalarına devam etmelerini sağlamaktır.

Tavuk gurk olduğu zaman yumurtlaması kesilir. Yani gurktan çıkana kadar yumurta yapmaz, bu olay ticari bir işletme için zarar anlamına gelir.

Gurk nedir ?

Tüm kümes hayvanlarında içgüdüsel olarak, belirli bir zamanda üreme isteği oluşur. Yani yumurta yapıp yumurtaların üzerinde yatarak civciv çıkarmak isterler. Bu duygu nesillerinin devam etmesini sağlar.

Tavuklarda ise cinsel yetişkinliğe geldikleri zaman, çiftleşme ve kuluçkaya yatma isteği oluşur ve annelik duyguları artar. Bu değişim tavukların gurk olma anlamına gelir.

Tavuklar ne zaman gurk olur ?

Tavukların gurk olma zamanı ve sayısı ırklarına göre farklı olur. Bazı tavuklar yılda bir kere gurk olur ve bazı tavuklar ise yılda 3 kere gurk olabilir. En sık gurk olan tavuklardan birisi hint tavuklarıdır. 

Ama standart koşullarda genel olarak ilkbahar ve yaz sonlarında gurk olurlar. Bu yüzden beslediğiniz tavuk ırkı hakkında bilgi edinmeniz tavsiye edilir.

Tavuğun gurk olma belirtileri :

tavuğun gurk olma belirtileri

Tavuk gurk olduğu zaman davranışlarında ve hatta görünümlerinde bazı değişiklikler ortaya çıkar, bu değişiklikler aşağıdakilerden ibarettir :

 • Yumurta yapmadan uzun süre yuvasında kalması ve uyuması
 • Diğer tavukların yumurtası üzerinde uzun süre yatması
 • Yuvadan dışarı çıkmaması
 • Göğüs ve karın bölgesinde tüylerin dökülmesi
 • İbiklerin renginin soluk olması
 • Dışkısının kokusunun fazla olması ve daha büyük olması
 • Gün boyunca yem ve su tüketiminin düşük olması
 • Sesinin değişmesi
 • Tüylerinin kabarık olması ve saldırganlaşması
 • Yumurtlamasının kesilmesi

Tavuk gurk olduğu zaman yuvasından dışarı çıkarmak isterseniz, ayaklarını karnına toplar ve yerinden kıpırdamaz. Hatta bir tehlike hissettiği zaman değişik bir ses çıkarır ve gagası ile saldırmaya hazır olur.

Hangi tavuk ırkları sıklıkla gurk olur ?

Bazı safkan tavuk ırkları diğerlerinden daha fazla gurk olurlar. Dominik, dorking, sussex, plymouth rock, brahma, silki tavukları ve koşin tavukları sıkça gurk olan tavuk ırkları dır.

Bu yüzden tavuk beslemek isterseniz, bu özelliklere dikkat etmeniz gerekir.

Tavukların kuluçkaya yatma isteğini önlemek :

Bazı yetiştiriciler tavuklarının gurk olmasını isterler ama tam aksine bazıları ise tavuğun gurk olmaması için elinden ne gelirse yapmak isterler. Çünkü bazı tavuk ırklarının yılda 2 veya 3 kere gurk olması yumurta üretimlerinin kesilmesine ve zarar etmesine neden olur.

Yazının devamında tavukları gurktan çıkarma yöntemleri paylaşılmıştır, ama bu yöntemlerin ne kadar işe yarayacağı için bir garanti yoktur : 

 • Tavukların yumurtalarını folluklardan sürekli toplamak gerekir.
 • Tavukların yuvada kalmasına izin vermeyiniz.
 • Gündüzler yuva girişini kapatın.
 • Tavukların yuvasının ışığını arttırın.

Tavuğun gurk olmasına engel olmak için bazı ilaçlar ise bulunmaktadır. Ama bunun için uzman bir veteriner ile danışmanız tavsiye edilir. Bu yüzden ilaçların isimlerini paylaşmıyoruz. Bu ilaçlar tavukta üretilen prolaktin seviyesinin düşmesine ve gurk olma isteğinin düşürülmesine neden olur.

Soğuk su banyosu ile tavuğu gurktan çıkarma : 

Geleneksel yöntemlerden birisi ise tavuğu bir kaç dakika soğuk suda yatırmaktır. Ama bu yöntem ise garantili bir yöntem değildir. Eğer deneyen varsa yorumlarda bizimle ve diğer takipçilerimiz ile paylaşabilir.

Bu yöntemi uygularken tavuğun kafasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü suya girmesi boğulmasına neden olabilir. Ayrıca bu yöntem tüm tavuklar için geçerli değildir. Çünkü bazı tavukların gurk olma yeteneği yüksek olur.

Son söz : 

Eğer hobi olarak tavuk yetiştiriciliği yapıyorsanız, en iyisi tavuğun doğal hayatını yaşamasına izin vermenizdir. Ama ticari işletmelerde tavuğun gurk olması yumurta üretiminin azalmasına neden olacaktır.

Bu yüzden gurk olmasına engel olmak için bazı yöntemleri kullanmak zorundadırlar. Ama aslında doğru bir kümes yönetimi ile tüm tavukların aynı anda gurk olmasına engel olabilirsiniz. Eğer bu konu ile ilgili deneyiminiz veya tecrübeniz varsa takipçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu