Kuluçka makinesi kullanımı

Çubuk ateş ölçer ile kuluçka makinesi kalibrasyonu !!

Ateş ölçer ile kuluçka makinesi kalibrasyonu !!

Kuluçka makinesi sensörünün hatasını silmek kuluçka yapımında en önemli konulardan birisidir. Ve sensör hatası mutlaka kuluçka makinesi randımanında etkilidir. Bu yüzden kuluçka dönemini başlatmadan makine sensörlerinin doğruluğunu kontrol etmeniz şarttır. Aksi halde birçok yumurta içinde civcivlerin telef olması muhtemeldir.

Profesyonel kuluçkacıların makine kalibrasyonu için yüksek hassasiyetli sensörleri vardır. Ve bu sensörlerin yardımı ile makine sensörünün hatasını silebilirler. profesyonel kuluçkacılık için gerekli malzemeler makalesinde bu konu ile ilgili gerekli bilgiler paylaşılmıştır. Ve kesinlikle okumanızda fayda vardır.

Testo sensörleri kalibrasyon için kullanılan en kaliteli cihazlardır. Ve hata payı dünyada en düşük olan sensörlerdir. Bu yüzden profesyonel bir kullanıcının mutlaka bir testo satın alması gerekir. Bu cihazlar kuluçka makinesi kalibrasyonu için makine üreticileri tarafından ise tercih edilmektedir.

Ama bazı kişilerin düşüncelerine göre insanlar için kullanılan ateş ölçerler, kuluçka makinesi kalibrasyonu için kullanılabilir. Ve bu yazıda ateş ölçer ile kalibrasyonunun yapılması hakkında önemli bilgiler paylaşmaya çalıştık.

 

Ateş ölçerin çalışması ve sensörleri SHT sensörler ile farklıdır. Ve kuluçka için tehlikelidir. Bunun nedeni kuluçka makinesi kabininde ateş ölçerin hatalı ısı oranı göstermesidir. Ve bu yüzden makine sensörü yanlış kalibre edilir. 

Sensörün hatasından dolayı üretilen ısı değeri yumurtalarda ısı şokuna ve civcivlerin telef olmasına yol açar. Özelliklede ticari işletmelerde civcivlerin telef olma oranı yüksek olunca zarara maruz kalmasına neden olur.

Neden kalibrasyon için ateş ölçer önerilir ?

sensör hatası

Ateş ölçer 35-39 derece sıcaklık ölçümü (insan vücudu sıcaklığı) için kullanılır. Ve bu yüzden bazı yetiştiricilere göre bu cihaz kuluçka makinesi sıcaklığının ölçümü için uygundur. Ve doğru değeri gösterecektir. Ama eğer bu yöntemi deneyim amaçlı olarak test ederseniz, ne kadar hatalı olduğunu görebilirsiniz.

Neden ateş ölçer kuluçka makinesi sıcaklığını ölçemez ?

Ateş ölçerlerin çalışma prensibi kuluçka makinesi için kullanılan sensörler ile farklıdır. Ateş ölçer isminden de belli olduğu gibi en yüksek ısı değerini ölçer. Ve kuluçka makinesi kabininde sıcak hava ve soğuk hava fan tarafından karıştırıldığı için, sıcak ve soğuk hava damarları oluşur. 

Ateş ölçer hissettiği en yüksek sıcaklığı ölçer ve belleğinde kaydeder. Bu yüzden kuluçka makinesi kalibrasyonu için uygun değildir. Örnek olarak oda sıcaklığı bulunduğunuz yerde 25 derecedir. Siz ateş ölçerin tuşuna basarak çalıştırınız ve aynı anda bir çakmak ateşini bir anlık ucuna yakın yani sensörün bulunduğu yerden geçirin. Ateş ölçer size oda sıcaklığını değil çakmaktan aldığı sıcaklığı gösterecektir. Vücut ateşini ölçerken ise aynı şekilde çalışır.

Ateş ölçerin temas ile çalışması :

Eğer doktora giderseniz, ateş ölçeri dilinizin altına ve üzerine koymanızı ister. Çünkü ateş ölçerin ucunda bulunan küçük metal kaplama vücudunuz ile temas etmesi gerekir. Aksi halde doğru ölçüm yapamaz. 

Son söz :

Profesyonel bir kuluçka makinesi operatörü bu işe uygun malzemeler ve cihazlar kullanması gerekir. Ve işini şansa bırakırsa, sonuç civcivlerin telef olmasıdır. Özelliklede ticari işletmelerin mutlaka kaliteli sensörlere sahip olması gerekir. Ve kesinlikle analog veya eski sensörler ile kalibrasyon yapmaması tavsiye edilir.

Yakın zamanda bu konu ile ilgili bir video makalemizde paylaşılacaktır. Ve bu yöntemi bir kaliteli kuluçka makinesi ile test edeceğiz. Altın kuluçka sosyal medya hesaplarında bu konular ile ilgili videolar paylaşılacaktır. Takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu