Herşey dahil

Yumurta kabuğu ne işe yarar ?

Yumurta kabuğu ne için kullanılır ?

Hiç yumurta kabuğunun faydaları ve kullanımı hakkında bilginiz var mı ? tavuk ve diğer kanatlıların yumurtasının kabuğunda %90 kalsiyum bulunmaktadır. Bu yüzden bir çok alanda yumurta kabuğu kullanılmaktadır. Bu yazıda yumurta kabuğu tozunun insanlar, bitkiler ve ağaçlar ve hatta kümes hayvanları ve diğer canlılar için faydaları hakkında bilgiler paylaşacağız.

Herkes evinde en günde 5-6 adet, belkide daha fazla yumurta tüketmektedir. Bu tüketilen yumurtaların kabukları ise direkt olarak çöpe atılır. Çoğumuz yumurta kabuğunun ne kadar değerli olduğu hakkında bilgimiz yok ve bilmeden bu değerli maddeyi çöpe atıyoruz.

yumurta kabuğu ne işe yarar

Yumurta kabuğu içeriği :

Başlangıçta da söylediğim gibi yumurta kabuğunun %90 oranı kalsiyum ve kalan %10 u ise fosfor, potasyum ve magnezyumdan oluşmaktadır. Bir tavuk yumurtasının kabuğu yaklaşık 5-7 gram arasında ağırlığa sahiptir.

Yani zengin bir kalsiyum kaynağını çöpe atıyoruz. Yumurta kabuğu tozu, bir yetişkin insanın günlük kalsiyum ihtiyacını temin edebilir. Özelliklede kalsiyumu düşük olan kişiler için yumurta kabuğu tozu tavsiye edilmektedir. 

Yumurta kabuğunun insanlar için faydaları :

Yumurta kabuğu günlük kalsiyum ihtiyacını temin edebilir. Ve aynı zamanda kanda fosfor, magnezyum ve potasyum oranını dengede tutabilir. Ayrıca deri, saç, diş ve kasların sağlığı için faydalıdır.

yumurta kabuğu insanlar için faydalı mı ?

Yumurta kabuğu tozunun evcil hayvanlar için faydası :

Eğer evcil kuşunuz varsa kalsiyum temini için, yumurta kabuğu tozu kullanabilirsiniz. Bir çay kaşığı kadar yemine eklemeniz kuşunuz için faydalı olacaktır. Kalsiyum temini için kimyasal ilaçlar kullanma yerine yumurta kabuğu kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Kedi ve köpek gibi evcil hayvanların ishal sorunu için faydalı olmaktadır. Ve hatta veterinerler bile tavsiye ederler.

Kümes hayvanları için yumurta kabuğu faydası :

Tavuk ve diğer kümes hayvanları beslenmesinde kesinlikle tavsiye edilen bir besin kaynağıdır. Özelliklede kuluçka makinesinden çıkan kabukları çıkan civcivler ve olgun tavukların yemine karıştırmak, kuşların yeterli miktarda kalsiyumunu temin eder. Sadece tavuklar için değil, ördek, bıldırcın ve kaz yeminde kullanılabilir.

Yumurta kabuğunun bitkiler için faydası :

Eğer bahçeniz varsa veya evde gülleriniz varsa, toprağına yumurta kabuğu karıştırmanız, hızlı gelişmesine ve büyümesine neden olabilir. Bahçede ise yumurta kabuklarını kırarak ve bitkinin köküne yakın olarak, gömmeniz tavsiye edilir. Kabukta bulunan içerik bitkilerin gelişimi için son derece faydalı olmaktadır.

yumurta kabuğunun bitkiler için faydaları

Yumurta kabuğu tozu nasıl hazırlanır ?

Yumurta kabuklarını topladıktan sonra 15-20 dakika suda kaynatmanız gerekmektedir. Çünkü kabukta hastalık etkenleri olabilir. Ve sağlık açısından sorunlara yol açabilir. 

Kabukların suda kaynatılması hijyen açısından alınması gereken önlemdir. Suda kaynatıldıktan sonra bir sü geçe dökünüz ve suları gittikten sonra bir tepside fırına koyunuz 5 dakika 180-200 derecelik sıcaklıkta kalmaları tamamen dezenfekte olmasını sağlar.

Kabukları fırından çıkardıktan sonra, eliniz ile ufalamanız gerekir. Ve sonra öğütücü makine ile kabukları toz haline getirip ve tüketebilirsiniz.

Son söz :

Tavuk, kaz, ördek ve diğer kümes hayvanları yumurtasının kabuğu kalsiyumun zengin kaynağıdır. Kendi tüketiminiz için olmazsa bile bitkiler ve evcil hayvanlarınız için son derece faydalı olacaktır. Altın kuluçka web sitesinde kanatlılar ile ilgili önemli bilgiler paylaşılmıştır. bu bilgiler kanatlı yetiştiriciliği sektöründe faaliyet etmek isteyenler ve bu konuda bilgisi olmayanlar için faydalı olabilir.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu