Herşey dahil

keklik kuluçkası ve koşulları

Kuluçka makinesi ile keklik üretimi :

Keklikler son derece faydalı olan eti ve yumurtası nedeni ile kanatlı yetiştiriciliği sektöründe faaliyet edenlerin ilgisini çekmektedirler. Ve bu yabani kuşların, yetiştiriciliği için, kuluçka yapımı ve koşulları ile alakalı bilginizin olması gerekmektedir. 

Çünkü doğal yöntemler ile ticari olarak para kazanabilmeniz mümkün olmamaktadır. Ayrıca keklik yumurtalarından ise diğer kuşlar gibi doğal ve suni olarak kuluçka yapmak mümkün olmaktadır.

Bu yazıda keklik kuluçkası ve koşulları ile alakalı detaylar paylaşılmaktadır. Ve bu yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririm. Çünkü kuluçka makinesi ile keklik yumurtası için sağlanması gereken koşullar ile bu makalede yer almaktadır. 

Kekliklerin doğal kuluçka yöntemi ve gurk olması :

Evcilleşen keklik türleri ve hatta sülün ve bıldırcınlar, genetik olarak bazı değişimler olması nedeni ile gurk olmaları biraz zor olmaktadır. Ve bu yüzden doğal olarak kuluçka yapımı pek mümkün değildir. 

Ama eğer yabani keklik besliyorsanız. Yılda bir kere ve genel olarak ilkbahar mevsiminde gurk olmaktadırlar. Ve tabii ki dişi keklikler ile beraber erkek cinsinin olması gerekmektedir. Ve diğer kuşlar gibi erkek ve dişilerin oransal sayısına dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir. 

Gurk olan ve çiftleşen keklik artık yuva yapmaya başlayacaktır. Ve çevrede bulduğu ince dallar veya yapraklar ve talaşlar ile rahat ve yumuşak bir yuva yapmaya başlayacaktır. 

Gurk olan bir keklik genel olarak 15 – 20 adet yumurta yapmaktadır. Ve civcivlerin tamamı yumurtadan çıkana kadar üzerinde yatmaya devam edecektir.

Ama kekliklerin yuva yapmasına yardımcı olmak için kümese bir sepet koymanız tavsiye edilmektedir. Ve biraz talaş veya saman sepette olması ise tavsiye edilmektedir. 

Ama kuşların yuvasını hazırlarken kesinlikle elinize parfüm veya el kremi sürmemeniz gerekmektedir. Çünkü keklikler bu tür kokulara hassas olmaktadırlar. Ve bu maddeler keklik yavrularının telef olmasına neden olmaktadır. 

Ama eğer yumurtalar üzerinde tavuk yatmış ise, çıkım döneminde dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü tavuğun yavruları gagalaması mümkün olmaktadır. Bu yüzden eğer böyle bir durum fark ederseniz, bekletmeden civcivleri, tavuktan ayırmanız tavsiye edilmektedir. 

Ve civcivlerin ısınması için ise kümeste infrared ampul kullanmanız tavsiye edilmektedir. Sağlık ve civcivlerin hızlı gelişmesi açısından önemli olmaktadır. 

Kuluçka makinesi ile keklik kuluçkası koşulları :

Yapay olarak kuluçka yapımı keklik yumurtası için farklı kapasiteli makineler ile mümkün olmaktadır. Ama kullanmak istediğiniz makinenin otomatik ve akıllı olması tavsiye edilmektedir. Altın kuluçka web sitesinde çeşitli makineler incelemenizi tavsiye ederiz. Ve istediğiniz kapasitede makineler bulunmaktadır. 

Ama keklik kuluçkası 4 aşamadan ibaret olmaktadır :

  • Kuluçka makinesi kurulumu 
  • Kuluçkalık keklik yumurtası temin etmek
  • Gelişim dönemi 
  • Çıkım dönemi ve yumurtaların çıkım sepetine aktarılması

Kuluçka makinesi temin edildikten sonra doğru bir şekilde ve doğru yerde kurulması gerekmektedir. Ve bu konu ile alakalı detaylı bilgiler diğer makalelerimizde paylaşılmaktadır ve okumanızı tavsiye ederiz. 

Kuluçka makinesi kurulumunda ve kullanımında önemli konulardan birisi makine temizliği ve dezenfeksiyonu olmaktadır. Kuluçka makinesi kasası ve diğer parçalarının dezenfekte olması gerekmektedir. Ve özelliklede, fanlar, viyol ve raflar önemli olmaktadır. 

Ama makine temizliği yaparken sensörlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü kimyasal maddelerden oluşan gazlar, sensörlerin bozulmasına neden olmaktadırlar. Tavsiyemiz kuluçka makinesi satın alırken, satıcıdan veya firma destek hattında makinenin nasıl dezenfekte edilmesi gerektiği ile alakalı bilgi almanız olmaktadır. 

Ama genel olarak bu tür uyarılar makine kullanım kılavuzunda paylaşılmaktadır. Ve makineyi kullanmadan mutlaka okumanız önerilmektedir. Bu sadece kuluçka makinesi için değil, evinizde veya iş yerinde kullandığınız tüm eşyalar için geçerli olmaktadır. 

Kuluçka makinesinin temiz olmaması, üretilen civcivlerin hastalıklı olarak doğmasına veya bazılarının yumurtadan çıkmadan telef olmasına neden olmaktadır. Taşıma esnasında makineye bakteri veya mikropların bulaşması mümkün olmaktadır. Ve bu yüzden makine temizliği önemli olmaktadır.

Ama diğer konu, makine parçalarının sağlıklı olarak çalışmasını kontrol etmeniz gerekmektedir. Isıtma sistemi, nemlendirme, fanlar ve çevirme sistemlerinin kontrol edilmesinde fayda vardır. 

Ayrıca sensörlerin doğru çalışmasını kontrol etmeniz ve kalibre olduğundan emin olmanız gerekmektedir. 

Diğer konu, kuluçka makinesini kurmak istediğiniz odanın temiz olması ve en önemlisi hava dolaşımı olmasıdır. Ve eğer yaşadığınız bölgede sıcaklık 20 dereceden düşük olur ise, bir ısıtıcı olması gerekmektedir. 

Kuluçkalık keklik yumurtası temin etmek :

İlk ve önemli tavsiyemiz, yumurtaların güvenilir bir çiftlikten temin edilmesi olmaktadır. Ve döllü yumurtaların kesinlikle 5 gün daha az süre üzerinden geçmesine dikkat ediniz. Bu süreden fazla üretilmiş olan yumurtalardan çıkım elde etmek zor olmaktadır. Ve hayal kırıklığına uğramanız mümkün olmaktadır. 

Kuluçkalık keklik yumurtası satın alırken, şahsen çiftliğe gitmeniz ve damızlık sürü ve kümes durumunu incelemeniz tavsiye edilmektedir. Kuluçkalık yumurta satın almak için dikkat etmeniz gereken konular bir ayrı makalede paylaşılmaktadır. Ve okumanızda fayda vardır. 

Kuluçkalık keklik yumurtası, satın aldıktan sonra, makine viyollerine dizilmeden önce temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Kuluçkalık yumurtaların temizliği için su kullanmamanız tavsiye edilmektedir. 

Çünkü yumurta kabuğu üzerinde son derece ince ve parlak bir zar oluşur ve bu zar yumurta içine bakteri ve mikropların, girmesine engel olmaktadır. 

Bu yüzden her şeyden önce ve kuluçka yapımına başlamadan yumurtaların nasıl dezenfekte edildiği hakkında paylaşılan makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. 

Keklik yumurtalarının kuluçka makinesine yüklenmeden önce makine en az 8 saat boş olarak çalışması gerekmektedir. Ve sonra yumurtaların depodan kuluçka odasına aktarılması ve 2-3 saat oda sıcaklığında (20-25 derece arasında) bekletilmesi gerekmektedir. 

Keklik kuluçka süresi :

Keklik kuluçka süresi 24 gün olmaktadır. Ve son 3 gün yani 21.günün sonundan ise çıkım dönemi başlamaktadır. Bu dönemde yumurtaların son derece düşük bir hız ile çevrilmesi gerekmektedir. Ve dişi kuşlar ise belirli zaman aralıklarında bu davranışı gagaları ile yapmaktadırlar. Ve yumurtaları çevirirler. Bu davranış yumurta içinde bulunan embriyonun kabuğa yapışmasına engel olmaktadır. 

Yeni nesil kuluçka makinelerinde çevirme hızı ayarlanabilir. Ve keklik yumurtası için çevirme ayarı bir gün için 6 kere tam tur dönmesi olmaktadır. 

Keklik yumurtası için kuluçka makinesi ayarları, ise önemli olmaktadır. Keklik yumurtası için gerekli ısı değerli 37.7 derece, ve nem oranı ise %60 olmaktadır. Bu değerler gelişim dönemi için olmaktadır. Ve çıkım döneminde bu değerlerin değişmesi gerekmektedir.

Döl kontrolu yapılması :

Kuluçka döneminin başlaması ile 7 gün sonra döl kontrolü yapılması gerekmektedir. Ve dölsüz yumurtaların kuluçka makinesinden çıkarılması gerekmektedir. Aksi halde sağlam yumurtaların ise zarar görmesine neden olabilir. Ve hatta yumurtanın ısı ve nem nedeni ile kuluçka makinesi içinde patlaması ise mümkün olmaktadır. 

Döl kontrolünü tamamen karanlıkta ve yumurtalara ışık tutarak yapmanız gerekmektedir. Eğer civcivler gelişmeye başladıysa, kan damarları örümcek ağı gibi yumurta içinde fark edilecektir. 

Eğer yumurtada kan damarları yoksa ve sadece siyah bir leke görünürse, yumurta bozulmuştur. Ve makineden çıkarılması gerekmektedir.  Diğer döl kontrolu ise 14.günde yapılmaktadır. Ve yumurtalarda bir sorun olmadığı takdirde artık 21.güne kadar beklemeniz gerekmektedir. 

Keklik yumurtalarının çıkım dönemi :

21.günün sonu ve 22. Günün başlanması ile yumurtaların artık çevirme sisteminde çıkım sepetlerine aktarılması gerekmektedir. Ama eğer Altın kuluçka makinesi kullanmıyorsanız, gün sayımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü yumurtaların 1 gün erken çıkım sepetine aktarılması çıkım oranını olumsuz bir şekilde etkileyecektir. 

Ve hatta çıkımdan sonra bile civcivlerin ilk günlerde telef olması mümkün olmaktadır. Ve bu yüzden dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. 

Keklik yumurtası için çıkım dönemi ısı değeri, 37-37.2 derece olmaktadır. Ve nem oranı ise %70 olması gerekmektedir. Ve genel olarak tüm kuş yumurtalarının kuluçka yapımında çıkım döneminde sıcaklık düşürülür ve nem oranı ise artması gerekmektedir. 

Bu dönemde kesinlikle çevirme sisteminin çalışmaması gerekmektedir. Ve yumurtalar sabit olarak kalması gerekmektedir. Ayrıca bu dönemde bazen heyecanlanıp ve sürekli kuluçka makinesi kapağını açarak civcivlerin ısı şokuna maruz kalmasına neden olabilirsiniz. 

Bu hata nedeni ile civcivlerin hasta ve hatta telef olması mümkün olmaktadır. Ayrıca makine içinde oluşan rutubetin dışarı çıkması ile kabuğun kireçlenmesi ve sertleşmesine neden olmaktadır. Ve bu yüzden civcivler yumurta kabuğunu kıramadığı için boğulmalarına neden olabilir. 

Keklik civcivlerinin yumurtadan çıkması 24 günden fazla sürer mi ?

Keklik yavruları bazen yumurtadan bir gün erken veya 1-3 güne kadar geç yumurtadan çıkmaları mümkün olmaktadır. Ve bu yüzden eğer 24 gün sonra bazı civcivler yumurtadan çıkmamış ise acele etmemeniz tavsiye edilmektedir. 

Hatta bazı durumlarda civcivler yumurta kabuğunun delmesi ama tam olarak çıkamamsı ise mümkün olmaktadır. Bu gibi durumlarda sizin civcivlere yardım etmeniz gerekmektedir. Ama bu işlem son derece hassas olmaktadır. Ve deneyim gerektiren bir iş olmaktadır. Bunun için bir deneyimli ve uzman kişiden destek almanız tavsiye edilmektedir. 

Son söz :

Keklik yetiştiriciliği diğer kümes hayvanları ile biraz farklı olmaktadır. Ve nedeni ise bu kuşların en ufak bir hata ile strese kapılmalarına neden olmanızdır. Stres sorunu kekliklerde yumurta oranının düşük olmasına neden olabilir. Ve aynı zamanda korku nedeni ile yetersiz beslenme ve karşısında, bağışıklık sisteminin düşük olması ve çeşitli hastalıklara yakalanmasına neden olmaktadır. 

Bu yüzden keklik yetiştiriciliği yapmak için sakin ve huzurlu bir yer seçmeniz gerekmektedir. Daha fazla bilgi için yorumlaradan bize ulaşabilirsiniz.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu