Muhabbet kuşu mu yoksa cennet Papağanı mı ?

Muhabbet kuşu mu yoksa cennet Papağanı mı ?

Cennet papağanı mı yoksa muhabbet kuşu ?

Muhabbet kuşları farklı alt türlere sahip olmaktadırlar. Bazılarına göre cennet papağanı bazılarına göre ise muhabbet kuşu olarak bilinen maskeli muhabbet kuşları, fişer ve pembe kafalı muhabbet kuşları cennet papağanları olarak bilinmektedir. Halbuki bu kuşlar muhabbet kuşlarının alt türleri olmaktadırlar. 

Bu makalemizde bu sevimli kuşlar hakkında bilgiler vermeye çalıştık ve umarız beğenmişsinizdir. Bu papağanlar, ise diğer papağan gibi son derece duygusal kuşlar olmaktadırlar ve bu yüzden onlar için bir latin isim verilmektedir. Agapornis ismi yunanca bir isim olmaktadır ve ayrılmaz anlamına gelmektedir. 

Bu kelime muhabbet kuşlarının, eşleri ile derin duygu bağları nedeni ile isim olarak verilmiştir. Agapornis muhabbet kuşları 12-16 cm boyutları olmaktadır ve huyları ise muhabbet kuşları ile aynı olmaktadır. eğer muhabbet kuşu satın almak isterseniz, önce Muhabbet kuşu profesyonelce seçim makalemizi okumanızı tavsiye ederim.

Agapornis muhabbet kuşları ırkları :

African lovebird (afrika muhabbet kuşları) : bu papağanların evcilleştirilme tarihi yaklaşık 400 yıla gelmektedir. Ve son zamanlarda kanatlı sevenlerin ilgisini çekmektedir. Bu papağanların bilimsel isimleri Agapornis olmaktadır. Çünkü erkek ve dişi kuşlar saatlerce birbirlerinin temizliği ve tüylerinin düzenlemesi ile meşgul olmaktadırlar. 

Agapornis muhabbet kuşları ırkları

Bu kuşlar papağanlar ailesinden olmaktadırlar ve 9 adet alt türe sahip olmaktadırlar. Bazı alt türler kolay bulunmaktadırlar ve bazıları ise nadir bulunan kuşlar olmaktadır. Ülkemizde ise fişer muhabbet kuşları kolay bulunan bir ırk olmaktadır. Ama ülkemizde bu papağanlar cennet papağanı olarak bilinmektedir. 

Madagascar Agapornis (madagaskar muhabbet kuşları): bu papağanların bilimsel adı Agapornis Cana olmaktadır. Ve gri kafalı muhabbet kuşları olarak ise bilinmektedir. Erkek cinslerinde, kafa, göğüs ve boyunları gri renkte olmaktadır. Kanatları ve sırtları ise koyu yeşil renginde olmaktadır. Gagası ve ayakları ise açık gri renginden oluşmaktadır. 

Dişi cinsinde tüm vücutları yeşil renkte olmaktadır ve isimlerinden de anlaşıldığı gibi anavatanları madagaskar adaları olmaktadır. Gri muhabbet kuşları (Agapornis Cana) madagaskar adasının çevresindeki olan küçük adalarda ise bulunmaktadır. Gri muhabbet kuşlarının yıllarca başka ülkelere ihracatı yapıldı ve nesilleri tükenmek üzere olduğu için son zamanlarda ticareti yasaklanmıştır. Bu tür muhabbet kuşları evcil olarak üremeleri çok zor olmaktadır ve bu yüzden kafeste tutulduğu zaman yumurtlamazlar veya kuluçkaya yatmazlar. 

Papağanlar seçici kuşlar olmaktadırlar ve doğal yaşamlarında koloniler halinde yaşarlar kendi beğendikleri eşi seçerler, halbuki kafeste böyle bir durum olmamaktadır ve çiftleşmeleri başarılı olmaz.

Pembe kafalı muhabbet kuşları : bu tür muhabbet kuşlarının bilimsel isimleri Agapornis Pullaria olmaktadır ve erkek ve dişi cinslerini görünümleri ile teşhis etmeniz mümkün olmaktadır. Erkek pembe kafalı muhabbet kuşlarının vücutları açık yeşil olmaktadır ve göğüs kısmında ise hafif bir sarı rengi bulunmaktadır.

Kafa bölgesindeki tüyleri ise pembe rengine sahip olmaktadır. Ama kanatlarında mavi tonu hafif olarak göze çarpar. Kanatların altında siyah tonu bulunmaktadır. Gagaları turuncu ve ayakları ise açık gri renkte olmaktadır. 

NOT : muhabbet kuşu bakımı ve beslemesi ile alakalı bazı detaylı bilgileri bilmeniz gerekmektedir. örnek olarak, muhabbet kuşlarının kavga etme nedenleri ile alakalı bilgi edinmeniz bu kuşların sağlığı açısından önemli olmaktadır. tavsiyemiz muhabbet kuşları ile alakalı bir diğer makalelerimizi okumanız olmaktadır.

Pembe kafalı muhabbet kuşları

Pembe kafalı muhabbet kuşlarının dişi cinslerinde kafaları turuncu olmaktadır ve vücutlarındaki ve kanatlarındaki tüyler ise yeşil renkte olmaktadır. Bu kuşların geniş bir yaşam alanı vardır ve afrika kıtasının tam merkezinden Etiyopi doğusuna kadar uzanmaktadır. Pembe kafalı muhabbet kuşları avrupa’ya gelen ilk muhabbet kuşları olmaktadır ve 400 sene bu kuşların evcilleşmesinden geçmektedir. 

Pembe kafalı muhabbet kuşları ise kafeste üremesi zor olmaktadır ve eğer çok sayıda olursalar üremesi mümkün olmaktadır. 

Abyssinian muhabbet kuşu : bu ırkın ise bilimsel adı Agapornis Taranta Dır. siyah kanatlı muhabbet kuşları olarak ise bilinmektedir. Erkek cinslerinin vücudu yeşil olmaktadır ve gözlerinin arasında, yani alnında kırmızı renkte tüyler bulunmaktadır ve tam gagasına kadar gelmektedir.  Kanatların altı ise siyah olmaktadır.

Dişi cinsinde ise kırmızı renk bulunmamaktadır ve tüm vücutları yeşil renkte olmaktadır. Sadece kanatlarının altı siyah renkte olmaktadır. Agapornis Taranta muhabbet kuşları genel olarak Etiyopi bölgesinde bulunmaktadırlar. Bu tür muhabbet kuşlarının diğerlerinden üremesi daha kolay olmaktadır ve koloniler olarak üremesi diğerlerinin aksine zor olmaktadır. 

Fisher muhabbet kuşları : Agapornis fisher olarak bilinmektedirler. Ve erkek ve dişi cinsler ise aynı görünüme sahip olmaktadır. Fisher muhabbet kuşlarının vücutları yeşil olmaktadır ve kanatlarında ve sırtlarında koyu yeşil rengi bulunmaktadır. Ve göğüs kısmında açık yeşil rengi olmaktadır. Kafalarında ise kırmızı ve turuncu tonları bulunmaktadır. Ama kuyruk sonlarında ise mavi tonu ve mor rengi bulunmaktadır. 

Fisher muhabbet kuşları

Gaga rengi kırmızı olmaktadır ve ayakları ise açık gri renginde olmaktadır. Ama fisher muhabbet kuşları gözlerinin çevresinde ince beyaz bir halka vardır. Bu papağanların yaşam alanları Tanzanyanın düzlük arazileri olmaktadır. Genel olarak koloniler halinde yaşarlar ve evcil olarak ise üremeleri zor olmamaktadır. 

Nyasa muhabbet kuşları : Bu kuşun bilimsel adı Agapornis Lilianae’dir ve aynı zamanda Lillian muhabbet kuşu olarak da adlandırılır. Bu tür yeşil ve alt kısımları açık, sırt ve kanatlar karanlıktır. Başın rengi turuncu ve elmacık kemikleri daha açık. 

Bu kuşta göz çevresindeki halka tüysüzdür ve uç rengi kırmızı, bacak rengi gridir. Bu tür de son zamanlarda insanlar tarafından evde tutuluyor. İlk olarak 1890’da Bayan Lillian tarafından eve getirildi ve bu yüzden böyle adlandırıldı. Bu kuş bir kolonide ve aynı zamanda bir kafeste ürer. Bu tür, esaret altındaki en nadir halkalı türüdür.

Black-cheeked muhabbet kuşu (siyah yanaklı) : Bilimsel olarak Agapornis Nigrigenis adlandırılır ve yeşil renktedir ve Nyasa muhabbet kuşundan daha koyu renktedir. Vücudun alt kısmı açık yeşil, baş rengi kahverengi ile siyah arasında olup, boğaz turuncu, sırtı sarı ve zeytin yeşili ve kanatlar koyu yeşildir. Burnunda ve gözlerinde tüysüz, parlak kırmızı uçlu ve gri bacaklı, Güney Victoria’da, Zimbabwe’nin Victoria Falls bölgesinde yaşıyor. Bu kuş, doğada ve esaret altında kolaylıkla çoğalır.

Maskeli muhabbet Kuşu : Bilimsel adı Agapornis Personata olan maskeli cennet papağanı ve tüylerinin çoğu yeşildir. Alındaki tüyler ve gözler arası kahverengi ve dumanlı, boyun çevresi sarıdır. Göz çevresindeki burun ve halkanın derisi beyaz, gagası kırmızı ve bacakları koyu gridir. Bu güzel kuşun ana yaşam alanı kuzey Tanzanya’dır ve 1800 yılında bilinmektedir. Bu tür geniş kolonilerde serbestçe çoğalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu