muhabbet kuşlarının kavga etme nedenleri

muhabbet kuşlarının kavga etme nedenleri

Giriş :

Altın kuluçka danışmanları evcil kuşların daha sağlıklı ve doğru bir şekilde beslenmesi için gereken bilgileri paylaşmaktadır. Deneyimli ve bilgili uzmanlardan alınan bilgiler ve hatta veteriner tarafında verilen tavsiyeler tamamen web sitemizde paylaşılmaktadır.

Ama her zaman vurgulayarak tekrar ettiğimiz bir konu vardır, eğer evcil hayvanınıza yeterli zaman ayırmanız mümkün değilse kesinlikle sahiplenmeyin. Ve diğer önemli konu eğer evcil hayvanınız hasta olmuş ise internet üzerinde paylaşılan tedavi yöntemlerini kullanmayınız. En doğru iş bir veterinere götürmeniz ve tedavi işleminin bir uzman tarafından yapılması gerekmektedir.

Ama bazı davranışlar için önlem almak küçük ve basit yöntemler ile çözülebilir. Muhabbet kuşlarının kavga sebepleri ise bu tür sorunlardan olmaktadır.

👉 eğer muhabbet kuşu üretimi için uygun bir kuluçka makinesi arıyorsanız, Hobi kuluçka makinesi sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Muhabbet kuşlarının kavga etme sebepleri :

Doğada yaşayan muhabbet kuşları yüzlerce ve hatta binlerce sayıda olan sürüler halinde yaşarlar. Genellikle sürüler halinde yaşayan kuşlar sosyal hiyerarşiyi kurmak için kavga ederler.

Ama aynı içgüdü evlerde beslenilen kuşlarda da ortaya çıkabilir. Eğer birden fazla muhabbet kuşu besliyorsanız zaman zaman kavga ettiklerini görebilirsiniz. Eğer kuşlar arasındaki kavganın şiddeti artarsa bazı önlemler almanız gerekebilir.

Ama önlemler almak için önce kuşlar arasındaki sorunun sebebini anlamalısınız. Muhabbet kuşları yiyeceklere hayır diyemeyen birer tüylü gurmedir. Muhabbet kuşları bir yiyecek buldukları zaman bunu sürünün diğer üyeleri ile paylaşmak istemezler.

Ve bu yönü ile ne kadar bencil olduklarını görebilirsiniz. Eğer yemek yerken yanına başka bir kuş yaklaşırsa, gaga atarak onu uzaklaştırmaya çalışır. Ve tabiki işler her zaman yemeği ilk bulanın lehine değildir.

Muhabbet kuşlarının kavga etme sebepleri

Eğer yemeyi ilk bulan muhabbet kuşu sürünün daha baskın ve güçlü üyeleri ile karşılaşırsa, bölgeden kaçan maalesef kendisi olacaktır. Muhabbet kuşları kavga ettikleri zaman saldırgan davranışları ile beraber kavga sesleri ise yükselir.

Evde beslediğiniz kuşlar arasında yemek yüzünde sık sık kavga ettiklerini görürseniz, en mantıklı önlem kuş sayısına orantılı olarak ve mesafeli bir şekilde farklı mama kapları koymaktır. Ama muhabbet kuşları genel olarak gurk oldukları zaman ve yavru yapma dönemlerinde son derece sinirli olurlar.

Erkek kuşlar dişi kuşları etkilemek için kur dansları yapmaya başlar. Dişi kuşa odaklandığı sırada araya başka bir kuş girerse, erkek kuş gaga atarak onu uzaklaştırmaya çalışır. Ve eğer araya giren kuş daha güçlü ise kendisi uzaklaşmak zorunda kalır.

Sürekli yaklaşmaya devam ederse, erkek kuşlar arasındaki kuşlar arasındaki kavganın şiddeti artabilir. Ama buna benzer davranışları erkek ve dişi kuşlar arasında görebiliriz. Muhabbet kuşları ise diğer papağanlar gibidir eşlerini beğenerek seçerler. Eğer taraflardan biri eş olmak isteyen kuşu beğenmezse eş tutmazlar.

Ve reddedilen kuş bu konuda ısrarcı olursa, aralarında kavgalar yaşanabilir. Muhabbet kuşları arasında yaşanan kur ve eş olma kavgalarının en etkili yöntemi ise eş tutan kuşları ayrı kafese almaktır.

Eğer aynı kafeste eş tutmayan iki kuşunuz varsa ve kavga ediyorlarsa, ikisini ayrı kafese koymanız gerekecektir. Ama dişi kuşlarda yuva kavgaları erkeklerden daha fazla olmaktadır. Çünkü dişi kuşlar yuvalama alanı olarak gördükleri kafeslerini koruma eğilimindedirler. Yuvalık olmasa bile zihinlerinde bir bölgeyi yuva olarak tasarlayabilirler.

Ve eğer o bölgeye başka bir kuş girecek olursa aralarında kavgalar yaşanması mümkün olmaktadır. Bu sorunun çözümü bir önceki sorundada olduğu gibi eş kuşları farklı kafeslere ayırmak olmaktadır. muhabbet kuşu bakımı ve yetiştirmesi ile alaklı detaylı bilgiler paylaşılmaktadır. 

Muhabbet kuşlarının kıskançlığı :

Muhabbet kuşları oldukça kıskanç olmaktadırlar. Ve kafeste bulunan tünek, salıncak, oyuncak, yemlik gibi eşyaları zamanla sahiplenirler. Ve hatta eğer başka bir muhabbet kuşu onlara dokunursa kavgalar yaşanabilir.

Bu durum maalesef yeni alınan kuşların aç kalmasına bile sebep olabilir. Kuşlar arasında eşyalar nedeni ile oluşan kavgaları tek çözümü ise kafese fazla sayıda eşya yerleştirmek, ama kuşların hareket etmesine ve uçmasına engel olacak kadar olmaması gerekmektedir.

Muhabbet kuşlarının kıskançlığı

Muhabbet kuşuna mutluluk veren şeyler sadece yiyecek ve oyuncaklar ile sınırlı değildir. Su dolu kapta süzerek banyo yapmak ta onların keyif aldığı aktivitelerden birisi olmaktadır. Ama muhabbet kuşları havuzlarını diğer kuşlar ile paylaşmaktan hiç hoşlanmazlar. Eğer kuşlarınızın banyo nedeni ile kavgalarına şahit olduysanız, önlemek için onlara farklı banyo kapları hazırlamanız tavsiye edilmektedir.

Kavgalar önlem almadan önce kavga sebeplerini tespit etmeniz doğru kararlar almanız açısından oldukça önemli olmaktadır. Örneğin salıncak paylaşamayan kuşlarınız arasındaki kavgayı ikinci bir salıncak takarak basitçe çözebilirsiniz.

Muhabbet kuşu agresif davranması :

Eğer muhabbet kuşlarından birisi çok agresif davranıyorsa, muhabbet kuşlarınız ayrı tutmanız tavsiye edilmektedir. Ve sakinleşene kadar onları iki ayrı kafeste tutmanız gerekmektedir. Kuşların birbirlerine dokunmadan yeniden tanışabilmeleri için kafeslerini birbirlerine yakın tutun.

Bu durum onların kaynaşmasına yardımcı olabilir ve gelecekte barışmalarını sağlayabilir. Kendinizi sürekli muhabbet kuşu kavgalarını bölmek zorunda bulursanız, kalıcı bir ayrılık düşünme zamanı gelmiştir.

Muhabbet kuşu agresif davranması

Kavga eden veya yakalanan muhabbet kuşları kaçış modunda olmanın verdiği stres nedeniyle sağlık sorunlarına maruz kalabilir.kalıcı ayırmak mantıklı bir çözüm olsada bir muhabbet kuşu sahibinin yapması kolay bir çözüm değildir.

Sadece muhabbet kuşlarınızın mutluluğunun önce geldiğini ve uzun vadede kuşlarınızın iyi olacağını unutmayınız. Değerli okurlarımız muhabbet kuşlarının doğru bir şekilde beslemesi için kuşların davranışları ile alakalı detaylı bilgiler vermeye çalışmaktayız.

muhabbet kuşlarınızın sizinle bağ kurması için Muhabbet kuşu sahibine alıştırma yöntemi makalemizi okumanızı tavsiye ederim.

Son Söz :

Muhabbet kuşları ve diğer evcil hayvanların doğru bir şekilde beslenmesi ve yaşaması için önce onların davranışları ve huylarını bilmeniz gerekmektedir.bu yüzden altın kuluçka danışmanları tarafından kuşlar ile alakalı detaylı bilgiler paylaşılmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu