Muhabbet kuşu sahibine alıştırma yöntemi

Muhabbet kuşu sahibine alıştırma yöntemi

Muhabbet kuşunu ele alıştırma yöntemleri :

Muhabbet kuşları son derece sevimli evcil kuşlar olmaktadırlar. Ama sahibi tarafından bazı eğitimlerin verilmesi şart. Muhabbet kuşunun sizinle irtibat kurması için onunla ilgilenmeniz ve ve zaman geçirmeniz gerekmektedir.

Eğer yeni bir muhabbet kuşu satın aldıysanız veya yıllardır bu kuşlar ile yakından ilgileniyorsanız, sizi kendine dost olarak bilmesine yardımcı olmanız gerekmektedir. Yani kuşunuzun güvenini kazanarak, ve onun için ideal bir yaşam ortamı sunarak sizinle duygu bağı kurmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bunun için biz size 3 yöntem öneriyoruz. Ve bu yöntemlerin herhangisini uygularsanız uygulayın sonuç kuşunuzun sizinle arkadaş olması olacaktır. eğer muhabbet kuşları ile alaklı en baştan bilgi edinmek isterseniz. muhabbet kuşu türleri ve çeşitleri makalemiz ile başlayabilirsiniz.

 • Muhabbet kuşunun güvenini kazanmak :

  muhabbet kuşunu eğer yeni aldıysanız, evinize alışması için ona zaman tanımanız gerekmektedir. Ve kuşun alışması için en az 2 hafta zaman gerekmektedir. Ve sonra eğitimlere başlamanız tavsiye edilmektedir.

Alışma süreci insanlar için ise geçerli olmaktadır, eğer siz ilk olarak başka bir ortama katılıyorsanız, o ortama alışmak için zamana ihtiyacınız olacaktır ve evcil hayvanlar için ise aynı kural geçerli olmaktadır.

Muhabbet kuşunun güvenini kazanmak

Muhabbet kuşları ise bu konuda hassas olmaktadırlar ve bu yüzden bu sürede onunla ilgilenmeyi unutmayınız. Muhabbet kuşunu ele alıştırmak çok kolay olmaktadır ve sadece kafesinin yaninda olup onunla sevgi ile konuşarak zaman geçirmeniz yeterli olmaktadır.

Hatta yeni ortamına alıştıktan sonra eliniz ile yem vermeniz tavsiye edilmektedir, ilk başta bir kere deneme yapmanız tavsiye edilir ve eğer elinizden yem yemeye meyili yoksa ısrar etmeyiniz ve başka zaman yeniden deneyin.

muhabbet kuşunuz için oyuncaklar satın almadan önce tavsiyemiz Muhabbet kuşu için uygun oyuncaklar makalemizi okumanız olmaktadır. çünkü bazı oyuncaklar kuşlar için zararlı olabilir.

 • Muhabbet kuşunuza zaman ayırmak :

  muhabbet kuşunuzu dışarı çıkarmak için düzenli ve sabit bir zaman belirleyiniz. Ne kadar fazla kuşunuz ile zaman geçirirseniz, muhabbet kuşunuz o kadar fazla sizinle arkadaş olacaktır. Özelliklede eğer sizin zamnınızın çoğu okulda veya çalışmakta ise döndüğünüzde mutlaka kuşunuz ile zaman geçirmeniz tavsiye edilmektedir. Mesela akşamlar evde olduğunuzda 10 dakika sadece kuşunuza zaman ayırın ve kafesinden çıkararak onunla oynayın. Ve eğer daha fazla zaman ayırabilirseniz daha iyi olacaktır. 

Muhabbet kuşları bu konuda aynı insanlar gibi olmaktadırlar, yan, tanımadığınız birine güvenmeniz, zor olmaktadır. Ve muhabbet kuşunuz ile zaman geçirmaniz sizi daha iyi tanımasına neden olmaktadır. Ve güveninin artmasına neden olacaktır.

 • Kuşunuza dokunmanız :

  kuşunuzu kafesten çıkarırken dikkatli olmanız gerekmektedir ve çok sakin ve yavaş bir şekilde kafesten çıkarınız. Ve eğer parmağınız üzerinde oturmuş ise yapabildiğiniz kadar ani hareketler yapmayınız ve sakin bir şekilde oturmasına izin veriniz.

Kuşunuza dokunmanız

Eğer kuşunuz ona dokunmanızı istemiyorsa ısrarcı olmayınız. Ve her zaman saygı ile kuşunuza davranmanız gerekmektedir. Eğer kuşu yerden almak isterseniz, 2 eliniz ile avucunuza almanız önerilmektedir. Ve yavaş ve sakin bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

 • Muhabbet kuşuna yem vermek :

  kuşunuzun size güvenmesi için ona eliniz ile yem vermeniz tavsiye edilmektedir. Ve ara sıra sevdiği yemlerden eliniz ile vermeniz kuşunuzun güvenini kazanmaya yardımcı olacaktır ve sizi bir tehlike olarak görmemesi açısından önemli olmaktadır. Bu durumda kuşunuz sizinle olduğu zaman kendini güvende hissetmesine neden olacaktır. Ve eğer el ile yem vermek isterseniz kuşun vazgeçemeyeceği yemlerden vermeniz tavsiye edilmektedir. Böylece kesinlikle elinize doğru gelecektir.

Muhabbet kuşunu ele alıştırmak çok kolay bir iş olmaktadır. ve sadece sabırlı olmanız gerekmektedir.

 • Muhabbet kuşunuz ile oynamanız :

  muhabbet kuşunuzun daha fazla alışması için bir elinizden diğer elinize geçmesini sağlayınız, böylece zaman geçtikçe sizinle daha rahat olacaktır.

Eğer kuşunuz ona dokunmak ile bir sorunu yoksa ara sıra kafesten çıkarıp ve oyuncaklar ile beraber onunla zaman geçirmeniz tavsiye edilmektedir. Ve en sevdiği oyuncak ile onunla oynamaya çalışın.

Muhabbet kuşunuz ile oynamanız

Yinede tekrarlıyorum ne kadar fazla kuşunuz ile zaman geçirirseniz, sizi bir dost ve koruyucu olarak görecektir. 15-20 dakika kuşunuz ile zaman geçirdikten sonra, dinlenmesi için zaman verin ve eliniz üzerinde oturarak dinlenmesi gerekmektedir.

NOT : bir diğer makalemizde muhabbet kuşlarının kavga etme nedenleri ile alaklı detaylı bilgiler yar almaktadır ve okumanızı tavsiye ederim. çünkü bu konu ile alakalı önlem almanız ve sorunu çözmeniz muhabbet kuşlarının sağlığı için önemli olmaktadır.

 • Muhabbet kuşu ile konuşmak :

  bunu hep paylaşımlarımızda tekrarla söylüyorum. Muhabbet kuşu eğitiminde sabırlı olmanız gerekmektedir ve kesinlikle sıkılsanız bile üzerine bağırmamanız gerekmektedir ve hatta yüksek sesle bile kuşunuz ile konuşmamalısınız. Her zaman sevgi ile be saygı ile konuşmanız gerekmektedir. Bu durumda zaman geçtikçe daha fazla sizinle bağ kuracaktır.

Muhabbet kuşları ile konuşurken her zaman sevgi dolu cümleler kurmanız tavsiye edilmektedir. Muhabbet kuşları son derece sosyal kuşlar olmaktadırlar ve yabani hayatlarında bile koloniler olarak hayatlarını sürdürmektedirler.

NOT : muhabbet kuşunun güvenini kazanmak zaman gerektiren bir iş olmaktadır ve sadece ve sadece sabırlı olmanız gerekmektedir. Birisi ile duygu bağı kurmak bir gecede gerçekleşmez, birde karşınızdaki bir kuş olunca biraz sabırlı olmak önemli olmaktadır.

 • Daha konforlu bir hayat sunmak : 

  kuşunuz ile başka bir odaya geçiniz ve onu sizinle irtibat kurması için teşvik ediniz. Çünkü kalabalık bir ortamda muhabbet kuşunun dikkati dağılacak ve eğitim vermek zor olacaktır. Veya ara sıra kuşunuzu kafes dışında yeni bir ortama veya yere götürün.

Muhabbet kuşunun sizinle beraber alıştığı ortamdan çıkması ve yeni bir yere gitmesi sizinle daha samimi olmasına yardımcı olacaktır. Bu davranışın nedeni alışmadığı bir yerde tek tanıdığı ve bildiği insanın sizin olmanız olmaktadır ve bu yüzden güven kaynağına dönüşmenize neden olmaktadır.

Daha iyi anlatmak istersem, fazla yakın olmadığınız bir arkadaşınız veya akrabanız ile başka bir şehre gidiyorsunuz. Kendi vatanınızdan ve evinizden uzakta tek tanıdığınız insan arkadaşınız olduğu için aradaki samimiyet ister istemez artar, muhabbet kuşları için ise aynı duygu hakim olmaktadır.

Mesela kuşunuzu kafesten çıkarıp ve yatak odanıza veya misafir odasına götürün ve uçmasına ve dolaşmasına izin verin. Gördüğünüz gibi muhabbet kuşu alıştırma yöntemlarinde zarif noktalar bulunmaktadır. 

Muhabbet kuşu kuluçkası ve koşulları ile alakalı bilgi edinmek için diğer paylaşımlarımızı okumanızı tavsiye ederim.

Muhabbet kuşlarının eğitiminde çevre koşullarının etkisi :

Eğer muhabbet kuşunuzu daha iyi tanımak isterseniz, çevredeki sesleri mümkün olduğu kadar düşürmeniz gerekmektedir. Mesela eğer başka bir evcil hayvanınız varsa veya küçük çocuklar varsa evde sakin olmalarını sağlamanız kuşunuzun daha iyi eğitime odaklanmasına ve streste olmamasına neden olacaktır.

Özelliklede eğer evde kedi veya köpek varsa dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir. Çünkü bu tür hayvanların sesi muhabbet kuşunun strese girmesine neden olabilir. Ve tabii ki zaman içinde birbirlerine alışacaklar ama yeni gelen bir kuş için dikkatli olmakta fayda vardır.

Muhabbet kuşlarının eğitiminde çevre koşullarının etkisi

Radyo veya televizyon sesi ise aynı şekilde kuşun dikkatini dağıtacaktır ve eğitim sonucu başarısız olabilir. Kuşunuzun bulunduğu odada rahatsız edici ışıkların kapatılması gerekmektedir ve normal seviyede bir ışık olması yeterli olmaktadır. Yüksek seviyede ışık muhabbet kuşlarında strese neden olmaktadır ve sinir bozucu olmaktadır. 

Kafes boyutu :

Kafes satın alırken boyutuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Özelliklede kafesin kapısı elinizin kafes içine kolay bir şekilde gireceği kadar büyük olması yeterli olmaktadır. Ve daha fazla büyük olmasına gerek olmamaktadır.

Ve fazla küçük bir kapı ise muhabbet kuşunuzun sıkılmasına ve depresyona girmesine neden olmaktadır. Muhabbet kuşu için kullanmak istediğiniz kafesin boyutları en az 61*46*61 CM olması gerekmektedir. Ve kafes tellerinin arası ise 1.3 CM olması tavsiye edilmektedir.  Kafesin şekli ise dikdörtgen olması daha iyi olmaktadır ve kuşun kolay bir şekilde hareket etmesine ve uçmasına neden olmaktadır.

 • Muhabbet kuşu için oyuncaklar temin etmek ve onunla zaman geçirmek :

  muhabbet kuşu için sevdiği oyuncaklar almanız onların mutlu olmasına neden olacaktır. Ve sizin ise onlara zaman ayırmanız ve vakit geçirmeniz tavsiye edilmektedir. Petshoplarda muhabbet kuşları için uygun oyuncaklar bulunmaktadır.

Muhabbet kuşları sesli oyuncakları severler ve bir adet küçük zil ile kuşunuzu kendinize alıştırabilirsiniz. Kuşlar için birçok oyuncaklar bulunmaktadır ve bu oyuncaklar kuşlar için zararsız olmaktadır. 

Ama oyuncak satın alırken ise dikkatli olmanızda fayda vardır. Ve güvenilir bir yerden almanız tavsiye edilmektedir. Mesela ağaçtan yapılan bazı oyuncaklar kuşlar için zararlı olmaktadır. Çünkü bazı ağaçlarda bulunan maddeler muhabbet kuşlarının hasta olmasına neden olmaktadır. 

Bu yüzden oyuncak alırken dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. Genel olarak kuşların oyuncaklarının üretimi için kullanılan ağaç türü, zeytin veya portakal ağacından olmaktadır.

Farklı oyuncaklar alarak ve haftada bir kere oyuncakları değiştirerek, kuşunuzun oyuncaklardan sıkılmasına önlem alabilirsiniz ve hatta zekasının gelişiminde ise etkili olmaktadır.

Ayrıca kuşunuz arasıra yeni oyuncaklar gördüğü zaman son derece mutlu olacaktır. Ve psikolojik açıdan onun için son derece faydalı olmaktadır. 

Muhabbet kuşuna konuşma eğitimi verin !

Muhabbet kuşu konuşma eğitimi ise başka bir konu olmaktadır. Ve başka bir yöntem kullanmanız ve zaman ayırmanız gerekmektedir. Web sitemizde muhabbet kuşu konuşturma yöntemi detaylı olarak bir makalemizde paylaşılmaktadır. Ve bu makalemizi okuyarak veya videoyu izleyerek kuşunuza nasıl eğitim vereceğinize dair bilgi edinmeniz mümkün olmaktadır. 

Muhabbet kuşuna dans etmeyi öğretin !

Kuşunuzu bir düz bir yere koyun ve neşeli bir müzik açın, kuşunuzun müziğe karşı tepkisi nasıldır ? eğer müziği beğenmediyse başka bir müzikle deneyiniz ve beğendiği biz müzik ile kuşunuza dans eğitimi vermeye başlayın.

Muhabbet kuşuna dans etmeyi öğretin

Siz elinizi veya kafanızı hareket ettirdikçe kuşunuz sizin yaptıklarınızı taklit etmeye başlayacaktır. Çünkü genel olarak papağanların ses ve hareketleri taklit etme yetenekleri yüksek olmaktadır. 

NOT : eğer muhabbet kuşunuz eğitim için istekli değilse kesinlikle ısrar etmeyiniz. Ve başka bir zaman yeniden deneyiniz.

Kuşunuz ile kesinlikle sinirli davranmayın !

Muhabbet kuşları son derece meraklı ve yaramaz kuşlar olmaktadırlar ve eğer eğitim sırasında çevrede birileri varsa veya ses ve gürültü varsa dikkati dağılacaktır ve sizin tarafınızdan verilen eğitimlere yanır veremeyecektir. 

Ama sizin yapacağınız iş uygun bir ortamda eğitim vermeniz ve bağırma ve sinirlenme gibi davranışlar yapmamanız olmaktadır. Neticede o bir kuş ve normal olarak eğitimi için sabırlı olmanız gerekir. 

Eğer bu tür davranışlar nedeni ile kuşunuzun size güveni sarsılır ise, birçok sorunla karşılaşırsınız. Ve en önemlisi kuşun saldırgan bir tavır göstermesi ve elinizi ısırması olmaktadır. Bunun yanı sıra psikolojik hastalıklara neden olabilir ve hatta bazı kuşların depresyon nedeni ile telef olması görülmüştür.

Son söz :

Papağanlar evcil kuş olarak en sevimli kuşlar arasında yer almaktadırlar. Ama sahiplenmek için önce bu kuşlar hakkında bilgi toplamanız gerekmektedir. Ve doğru bakım ve besleme yöntemlerini öğrenmeniz gerekmektedir. 

Altın kuluçka firması olarak bu küçük ve tüylü dostlarımızın sağlı için gereken bilgileri siz kanatlı sevenler ile paylaşmaktayız ve umarız faydalı olmuştur. Makalelerimize yorum yaparak bu yolda bize destek olabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu