Muhabbet kuşu

Muhabbet kuşu sahibine alıştırma yöntemi

Muhabbet kuşunu ele alıştırma yöntemleri :

Muhabbet kuşlarını ele alıştırma süreci, sabır ve özen gerektiren bir etkileşimdir. İlk adım olarak, kuşun kafesine sakin bir şekilde yaklaşmak ve onunla göz teması kurarak konuşmak önemlidir.

Yavaşça elinizi kafes içine uzatmak ve kuşun size alışmasına izin vermek, güven oluşturmak için etkili bir yöntemdir. Lezzetli ödüller kullanarak, kuşun el ile temas kurmayı ödüllendirilmiş bir deneyim olarak algılamasını sağlayabilirsiniz.

Düzenli olarak tekrarlanan rutinler, kuşun güven kazanmasına ve size alışmasına yardımcı olacaktır. Ancak, her muhabbet kuşunun bireysel kişilik özellikleri olduğunu unutmamak ve her birine farklı bir yaklaşım sergilemek önemlidir.

Muhabbet kuşunun güvenini kazanmak :

Muhabbet kuşunun güvenini kazanmak, sabır ve özen gerektiren bir süreçtir. İlk olarak, kuşun yanına sakin bir şekilde yaklaşarak ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Kuşunuzla göz teması kurarak konuşmak, onunla duygusal bir bağ oluşturmanıza yardımcı olabilir.

El ile beslenen lezzetli ödüller kullanmak da kuşunuzun size olan güvenini artırabilir. Kuşunuzun rahatlaması için ona yaklaşırken acele etmemek ve onun hızına ayak uydurmak önemlidir.

Muhabbet kuşunun güvenini kazanmak

Ele alınmaya alışkın olmayan bir kuş için, ilk başta sadece elinizi kafesin yakınında tutmak ve kuşun size alışmasına izin vermek uygun olabilir. Zaman içinde, kuşunuzun bireysel kişiliğini anlamak ve ona özel bir şekilde ilgilenmek, güven ilişkisinin güçlenmesine katkıda bulunacaktır.

Muhabbet kuşunuza zaman ayırmak :

Muhabbet kuşunuzla zaman geçirmek, kuşunuzun duygusal ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra aranızdaki bağı güçlendirmek adına kritik bir unsurdur.

Kuşunuzla konuşmak ve şarkı söylemek, onun sosyal doğasına hitap eder ve onu mutlu kılar. Ayrıca, oyunlar oynamak ve basit eğitim teknikleri uygulamak, kuşunuzun zihinsel uyarılmasına katkıda bulunur. Ele alıştırma sürecini bu zamanlarda uygulamak da, kuşunuzun size olan güvenini artırabilir.

EB-6 Hobi kuluçka makinesi
EB-6 Hobi kuluçka makinesi
» Muhabbet kuşu için özel tasarlanmış
» Yüksek hassasiyetli SHT sensör
» 360 derece çevirme sistemi
Fiyat : 2,810.00

Unutulmamalıdır ki, her kuşun bireysel ihtiyaçları farklıdır, bu nedenle onun davranışlarını anlamak ve ona özel bir ilgi göstermek, sağlıklı bir kuş-sahip ilişkisi kurmanın önemli bir parçasıdır.

Kuşunuza dokunmanız :

kuşu kafesten çıkarırken dikkatli olmanız gerekir. son derece sakin ve yavaş bir şekilde kafesten çıkarmanız, kuşun strese kapılmamasına neden olur. eğer kuş parmağınız üzerinde oturmuş ise olabildiği kadar ani hareket yapmamanız tavsiye edilir. kuşun parmağınız üzerinde sakin bir şekilde oturmasına izin veriniz.

Kuşunuza dokunmanız

eğer kuşunuz parmağınızın üzerine gelmiyorsa ısrar etmeyiniz. kuşunuza her zaman saygılı olmanız tavsiye edilir. hatta eğer kuşunuzu yerden almak isterseniz, iki eliniz ile sakin bir şekilde avuçlarınıza almanız en doğrusudur.

Muhabbet kuşuna yem vermek :

başta söylediğim gibi kuşun size güvenmesini sağlama yollarından birisi, eliniz ile yem vermenizdir. özelliklede sevdiği yemlerden vermeniz, ve onu ödüllendirmeniz, size daha fazla güvenmesine yardımcı olacaktır. eğer kuşun güvenini kazanmayı başaramazsanız, sizi bir tehlike olarak görür ve sizi gördüğü zaman, strese kapılır. ama ara sıra vazgeçemeyeceği yemlerden eliniz ile verirseniz, kısa zamanda sizinle duygu bağı kuracaktır. ama sabırlı olmanız gerekmektedir.

Muhabbet kuşunuz ile oynamanız :

muhabbet kuşunuzun daha fazla alışması için bir elinizden diğer elinize geçmesini sağlayınız, böylece zaman geçtikçe sizinle daha rahat olacaktır. Eğer kuşunuz ona dokunmak ile bir sorunu yoksa ara sıra kafesten çıkarıp ve oyuncaklar ile beraber onunla zaman geçirmeniz tavsiye edilmektedir. Ve en sevdiği oyuncak ile onunla oynamaya çalışın.

Muhabbet kuşunuz ile oynamanız

Yinede tekrarlıyorum ne kadar fazla kuşunuz ile zaman geçirirseniz, sizi bir dost ve koruyucu olarak görecektir. 15-20 dakika kuşunuz ile zaman geçirdikten sonra, dinlenmesi için zaman verin ve eliniz üzerinde oturarak dinlenmesi gerekmektedir.

Muhabbet kuşu ile konuşmak :

bunu hep paylaşımlarımızda tekrarla söylüyorum. Muhabbet kuşu eğitiminde sabırlı olmanız gerekmektedir ve kesinlikle sıkılsanız bile üzerine bağırmamanız gerekmektedir ve hatta yüksek sesle bile kuşunuz ile konuşmamalısınız. Her zaman sevgi ile be saygı ile konuşmanız gerekmektedir. Bu durumda zaman geçtikçe daha fazla sizinle bağ kuracaktır.

Muhabbet kuşları ile konuşurken her zaman sevgi dolu cümleler kurmanız tavsiye edilmektedir. Muhabbet kuşları son derece sosyal kuşlar olmaktadırlar ve yabani hayatlarında bile koloniler olarak hayatlarını sürdürmektedirler.

Daha konforlu bir hayat sunmak :

kuşunuz ile başka bir odaya geçiniz ve onu sizinle irtibat kurması için teşvik ediniz. Çünkü kalabalık bir ortamda muhabbet kuşunun dikkati dağılacak ve eğitim vermek zor olacaktır. Veya ara sıra kuşunuzu kafes dışında yeni bir ortama veya yere götürün.

Muhabbet kuşunun sizinle beraber alıştığı ortamdan çıkması ve yeni bir yere gitmesi sizinle daha samimi olmasına yardımcı olacaktır. Bu davranışın nedeni alışmadığı bir yerde tek tanıdığı ve bildiği insanın sizin olmanız olmaktadır ve bu yüzden güven kaynağına dönüşmenize neden olmaktadır.

Daha iyi anlatmak istersem, fazla yakın olmadığınız bir arkadaşınız veya akrabanız ile başka bir şehre gidiyorsunuz. Kendi vatanınızdan ve evinizden uzakta tek tanıdığınız insan arkadaşınız olduğu için aradaki samimiyet ister istemez artar, muhabbet kuşları için ise aynı duygu hakim olmaktadır.

Mesela kuşunuzu kafesten çıkarıp ve yatak odanıza veya misafir odasına götürün ve uçmasına ve dolaşmasına izin verin. Gördüğünüz gibi muhabbet kuşu alıştırma yöntemlarinde zarif noktalar bulunmaktadır.

Muhabbet kuşlarının eğitiminde çevre koşullarının etkisi :

Eğer muhabbet kuşunuzu daha iyi tanımak isterseniz, çevredeki sesleri mümkün olduğu kadar düşürmeniz gerekmektedir. Mesela eğer başka bir evcil hayvanınız varsa veya küçük çocuklar varsa evde sakin olmalarını sağlamanız kuşunuzun daha iyi eğitime odaklanmasına ve streste olmamasına neden olacaktır.

Özelliklede eğer evde kedi veya köpek varsa dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir. Çünkü bu tür hayvanların sesi muhabbet kuşunun strese girmesine neden olabilir. Ve tabii ki zaman içinde birbirlerine alışacaklar ama yeni gelen bir kuş için dikkatli olmakta fayda vardır.

Muhabbet kuşlarının eğitiminde çevre koşullarının etkisi

Radyo veya televizyon sesi ise aynı şekilde kuşun dikkatini dağıtacaktır ve eğitim sonucu başarısız olabilir. Kuşunuzun bulunduğu odada rahatsız edici ışıkların kapatılması gerekmektedir ve normal seviyede bir ışık olması yeterli olmaktadır. Yüksek seviyede ışık muhabbet kuşlarında strese neden olmaktadır ve sinir bozucu olmaktadır.

Kafes boyutu :

Kafes satın alırken boyutuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Özelliklede kafesin kapısı elinizin kafes içine kolay bir şekilde gireceği kadar büyük olması yeterli olmaktadır. Ve daha fazla büyük olmasına gerek olmamaktadır.

Ve fazla küçük bir kapı ise muhabbet kuşunuzun sıkılmasına ve depresyona girmesine neden olmaktadır. Muhabbet kuşu için kullanmak istediğiniz kafesin boyutları en az 61*46*61 CM olması gerekmektedir. Ve kafes tellerinin arası ise 1.3 CM olması tavsiye edilmektedir.  Kafesin şekli ise dikdörtgen olması daha iyi olmaktadır ve kuşun kolay bir şekilde hareket etmesine ve uçmasına neden olmaktadır.

Muhabbet kuşu için oyuncaklar temin etmek ve onunla zaman geçirmek :

muhabbet kuşu için sevdiği oyuncaklar almanız onların mutlu olmasına neden olacaktır. Ve sizin ise onlara zaman ayırmanız ve vakit geçirmeniz tavsiye edilmektedir. Petshoplarda muhabbet kuşları için uygun oyuncaklar bulunmaktadır.

Muhabbet kuşları sesli oyuncakları severler ve bir adet küçük zil ile kuşunuzu kendinize alıştırabilirsiniz. Kuşlar için birçok oyuncaklar bulunmaktadır ve bu oyuncaklar kuşlar için zararsız olmaktadır.

Ama oyuncak satın alırken ise dikkatli olmanızda fayda vardır. Ve güvenilir bir yerden almanız tavsiye edilmektedir. Mesela ağaçtan yapılan bazı oyuncaklar kuşlar için zararlı olmaktadır. Çünkü bazı ağaçlarda bulunan maddeler muhabbet kuşlarının hasta olmasına neden olmaktadır.  Bu yüzden oyuncak alırken dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. Genel olarak kuşların oyuncaklarının üretimi için kullanılan ağaç türü, zeytin veya portakal ağacından olmaktadır.

Farklı oyuncaklar alarak ve haftada bir kere oyuncakları değiştirerek, kuşunuzun oyuncaklardan sıkılmasına önlem alabilirsiniz ve hatta zekasının gelişiminde ise etkili olmaktadır. Ayrıca kuşunuz arasıra yeni oyuncaklar gördüğü zaman son derece mutlu olacaktır. Ve psikolojik açıdan onun için son derece faydalı olmaktadır.

Muhabbet kuşuna konuşma eğitimi verin !

Muhabbet kuşu konuşma eğitimi ise başka bir konu olmaktadır. Ve başka bir yöntem kullanmanız ve zaman ayırmanız gerekmektedir. Web sitemizde muhabbet kuşu konuşturma yöntemi detaylı olarak bir makalemizde paylaşılmaktadır. Ve bu makalemizi okuyarak veya videoyu izleyerek kuşunuza nasıl eğitim vereceğinize dair bilgi edinmeniz mümkün olmaktadır.

Muhabbet kuşuna dans etmeyi öğretin !

Kuşunuzu bir düz bir yere koyun ve neşeli bir müzik açın, kuşunuzun müziğe karşı tepkisi nasıldır ? eğer müziği beğenmediyse başka bir müzikle deneyiniz ve beğendiği biz müzik ile kuşunuza dans eğitimi vermeye başlayın.

Muhabbet kuşuna dans etmeyi öğretin

Siz elinizi veya kafanızı hareket ettirdikçe kuşunuz sizin yaptıklarınızı taklit etmeye başlayacaktır. Çünkü genel olarak papağanların ses ve hareketleri taklit etme yetenekleri yüksek olmaktadır.

Kuşunuz ile kesinlikle sinirli davranmayın !

Muhabbet kuşları son derece meraklı ve yaramaz kuşlar olmaktadırlar ve eğer eğitim sırasında çevrede birileri varsa veya ses ve gürültü varsa dikkati dağılacaktır ve sizin tarafınızdan verilen eğitimlere yanır veremeyecektir.

Ama sizin yapacağınız iş uygun bir ortamda eğitim vermeniz ve bağırma ve sinirlenme gibi davranışlar yapmamanız olmaktadır. Neticede o bir kuş ve normal olarak eğitimi için sabırlı olmanız gerekir.

Eğer bu tür davranışlar nedeni ile kuşunuzun size güveni sarsılır ise, birçok sorunla karşılaşırsınız. Ve en önemlisi kuşun saldırgan bir tavır göstermesi ve elinizi ısırması olmaktadır. Bunun yanı sıra psikolojik hastalıklara neden olabilir ve hatta bazı kuşların depresyon nedeni ile telef olması görülmüştür.

Son söz :

Papağanlar evcil kuş olarak en sevimli kuşlar arasında yer almaktadırlar. Ama sahiplenmek için önce bu kuşlar hakkında bilgi toplamanız gerekmektedir. Ve doğru bakım ve besleme yöntemlerini öğrenmeniz gerekmektedir.

Altın kuluçka firması olarak bu küçük ve tüylü dostlarımızın sağlı için gereken bilgileri siz kanatlı sevenler ile paylaşmaktayız ve umarız faydalı olmuştur. Makalelerimize yorum yaparak bu yolda bize destek olabilirsiniz.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu