Tavuk yetiştiriciliği

Yalancı veba veya Newcastle hastalığı | Tavuk hastalıkları

Tavuklarda sallabaş Hastalığı :

tavuklarda kafa sallama nedeni bir viral ve öldürücü bir hastalık olmaktadır. bu hastalığın bilimsel adı new castle olarak bilinir ve halk arasında ise yalancı veba veya sallabaş hastalığı olarak bilinir. tavuklarda kafa salma hastalığı genel olarak telef olmalarına yol açır ve son derece bulaşıcı bir hastalıktır.

bazıların tavuk vebası olarak da bildiği bu hastalık, sadece tavukları değil diğer kanatlı türlerinede bulaşabilir. genel olarak kuşların sinir sistemlerini hedef alır, ve bu yüzden felç olma, denge kaybı ve kafalarının bir tarafa eğilmesine neden olur. ayrıca hastalıktan dolayı iştahsızlık ise zaman içinde kuşun bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesine ve telef olması ile sonuçlanır.

yazımızın devamında bu hastalıkla ilgili daha detaylı bilgiler ve alınması gereken önlemler paylaşılmaktadır.


sallabaş hastalığı son derece bulaşıcı bir hastalık türüdür. ayrıca bulaşmasından sonra tedavi edilmesi mümkün değildir. bu hastalığın il bulunduğu tarihden sonra dünya genelinde milyonlarca tavuğun telef olmasına yol açtı. hatta birçok kümes hayvanları yetiştiricilerinin iflas etmesine neden oldu.

newcastle hastalığı her yaşta tavuk ve diğer kuş türlerine bulaşabilir. ayrıca farklı mutasyonları bulunmaktadır. bazı tavuklarda ölüme neden olmazsa bile yan etkilerinden dolayı, tavuğun yumurta yapmaması, veya felç olması muhtemeldir.

yalancı veba olarakta bilinen bu hastalık genel olarak kuşların sinir sistemini hedef alır. bu yüzden genel olarak hastalığa yakalanan kuşlarda kafaları bir tarafa veya geriye dönük olur ve felç olabilirler. Newcastle hastalığının semptomları enfeksiyondan 2 ila 14 gün sonra ortaya çıkar; semptomların başlaması için ortalama süre 5 gündür.

Enfekte olan her genç tavuk ölecek. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği arasında bu hastalıktan kaynaklanan ölüm oranı, genç civcivlerden önemli ölçüde daha düşüktür. Hastalığa yakalandıktan sonra hayatta kalan kümes hayvanları genellikle düşük yumurtlama ve yumurta kalitesine sahiptir. Bu hastalığa yakalanan tavukların döllü yumurtaları civcive dönüşmez ve hindilerde ise %15 ila 20 oranı telef olur.

Tavuklarda kafa sallama hastalığı nasıl yayılır?

Tavuklarda kafa sallama hastalığı (new castle), enfekte kuşların salgılarıyla doğrudan temas yoluyla yayılır. Hastalıklı kuş dışkısı ve kuş tarafından yayılan başka salgılar virüs içerir. Burun, ağız ve kuşun gözlerinden gelen salgılar yem ve suyu enfekte edebilir. Newcastle hastalığı tüm kümes hayvanı sürülerini 3-4 gün içinde enfekte edebilir. newcastle hastalığı gezen tavuk yetiştiriciliği sektöründe dikkate alınması gereklidir ve aşıları zamanında yapılmlıdır.

Sallabaş hastalığı virüsü enfeksiyondan 1 veya 2 gün sonra burun, tükürük ve dışkı sekresyonlarında görülür. Hastalıktan kurtulan kümes hayvanları virüsü üç ila dört güne kadar yayabilir.

Newcastle hastalığı nasıl yayılır

Newcastle virüsü ile, enfekte tavukların yumurtaları yoluyla civcivlere bulaşması nadiren olur; virüsle enfekte olan yumurtalar civciv olur. Enfekte yumurtaların yüzeyindeki virüsler, yumurtlama alanı ve kuluçkahaneye bulaşabilir. Bu hastalık hatta kırık yumurtalar tarafından ise yayılailir ve bütün sürüye yayılması kaçınılmaz olmaktadır.

Newcastle virüsü, kümes hayvanları alıcıları, yem taşıyıcıları ve çiftlikten çiftliğe çalışan diğer kişiler yoluyla bulaşabilir. Virüs, ayakkabı ve kıyafetlerde, depo edilmiş yem keselerinde ve düzgün bir şekilde temizlenmemiş ve dezenfekte edilmemiş kanatlı kafeslerinde bulunur.

Newcastle virüsü, hayatta kalma ve üremesi canlının vücut yapısına göre değişir. Kuş gövdesinin dışında ısı, ışık ve rutubet virüsü öldürür ama tahıl torbaları, yumurta viyolleri, tüyler ve yumurta kabuklarında  2 ila 8 hafta boyunca hayatta kalabilir.

Sallabaş hastalığının belirtileri nelerdir?

 • Etlik piliç ve civcivlerde bu virüs solunum sorunlarına sebep olur ve belirtileri bronşit hastalığına yakın olmaktadır.
 • Bu hastalığın ilk belirtileri nefes darlığı ve yarık solunumdur.
 • Bazı tavuklar, bir tavuk çiftliğindeki diğer seslerden daha yüksek sesle duyulan garip çığlıklar yapar.
 • Kümes hayvanları virüs etkisinde hareketsiz ve zayıf hale gelir.

Tavuklarda yalancı veba hastalığının belirtilerinin açıklaması :

 • Eğik çizgiler ve nefes darlığı Newcastle hastalığı ( yalancı veba hastalığı ) ve solunum hasarının başlıca belirtileridir (Virginia Politeknik Enstitüsü tarafından sunulan veriler).
 • Newcastle doğumlu kümes hayvanları başlarını bir yana yatırır.
 • Nörolojik bozukluklar da Newcastle hastalığının belirtileri olabilir.
 • Hasta kuş bir tarafta uyur; bacaklarından veya kanatlarından biri veya ikisi felç olur.
 • Kuş aniden baş aşağı ya da dönüp başını ve boynunu bükebilir.
 • Kafa sallama, hastalığın yaygın bir semptomudur.
 • Son zamanlarda hastalığa yakalanan yetişkin kuşlar yemez ve solunum problemleri yaşarlar.
 • Hindilerde semptomlar tavuklardakilere benzer, ancak genellikle daha az şiddetlidir.

Yeni eşeysel olgunluğa varan sürülerinde Newcastle hastalığının belirtileri:

 • Yumurta üretim süreci aniden durur; ve yeniden yumurtlamaları 4 ila 8 hafta sürebilir. Ayrıca kuşların hastalığı tamamen atlatmaları zaman alabilir.
 • Yumuşak veya sert kabukları olan yumurtaların üretilmesi
 • Yumurta kabuğu renksizdir.
 • Etkilenen kümes hayvanlarının tüydökümü normalden daha zor olabilir.
 • Tavukları ve piliçleri felç etmek tavukları yumurtlamaktan daha olasıdır. Yumurtlayan sürülerde ölüm oranı da daha düşüktür.

Yalancı veba veya sallabaş hastalığına dikkat edin !

İnsanlar bazen Newcastle hastalığı virüsü nedeniyle göz enfeksiyonu geçirebilir. Tedavi için mutlaka doktora gitmeniz tavsiye edilir, Newcastle hastalığını doğru bir şekilde teşhis etmek için laboratuvar testleri yapılmalıdır.

Sürü tavuklarınızda Newcastle hastalığı belirtileri görürseniz, en yakın veteriner veya Ziraat Üniversitesi (Veterinerlik) veteriner bölümüne bir veya iki civciv alın. Bu hastalıktan ölen kümes hayvanları karkasları Buzdolabının içinde (kuru buz ile) ve kapalı kaplarda sevk edilir.

Karkas taşınmadan önce kabı dışarıda dezenfekte edin. hatta kuluçka makinesi kullanırken dezenfekte etmeyi ve iyice temizlemeyi unutmayın, çünkü makine bakımsızlığı ve kirli olması viral ve paraziter hastalıklara neden olur.

sallabaş hastalığı aşısı

İki tür aşı – ölü virüs ve canlı virüs olarak kümes hayvanlarını Newcastle hastalığına karşı korur Tavuklar Newcastle hastalığına karşı aşılanır ve aşılanma, civcivler doğumdan 2 ila 4 hafta sonra gerçekleşir.

Öldürülen virüs aşısı aktif hastalığa neden olmaz. Kuşlara, Newcastle’e karşı bir doz aşı enjekte edilerek tamamen dayanıklı olmasını ve bağışıklık sisteminin bu hastalığa hazırlıklı olmasını sağlar. Bağışıklık süreci aşılamadan bir hafta sonra başlar ve 2-3 hafta içinde en yüksek koruma seviyesine ulaşır.

Bağışıklık sistemi genellikle aşının ilk enjeksiyonundan 6 ila 8 hafta sonra azalır ve zamanla tamamen kaybolur. Yeniden aşılama, bağışıklığı arttırmak ve devam etmek için ilk aşılamadan 4 hafta sonra yapılmalıdır. Aşı sırasında aşı üreticisinin talimatlarını izleyin. Bir günlük civcivlere canlı virüs aşıları yapılır; civcivlerin yaklaşık 5 hafta aşılanması önerilir.

Canlı virüs aşıları, nefes almak veya havaya içme suyuna eklemek için püskürtür veya havada dolaşan civcivin gözlerine ve burnuna dökülür. 4 haftalıktan büyük tavuklarda canlı virüs aşısı bir kez kanatlarına enjekte edilir.

Newcastle aşısına dikkat edin!

Canlı virüs aşısı, genç tavuklarda veya herhangi bir yaştaki zayıf kümes hayvanlarında şok veya hatta ölüme neden olabilir. Canlı virüs aşısı Newcastle hastalığını sürülere ve sağlıklı tavuk alanlarına yayabilir.

Newcastle hastalığı nasıl önlenir?

Tedavi Newcastle hastalığına etkili bir çözüm değildir, ancak uygun yönetim ile kümes hayvanlarını hastalıktan uzak tutmak ve yönetmek gerekir. Newcastle hastalığının bulunduğu yerlerde kümes hayvanlarında veya yumurta sergilerinde sergilenen kuşlar, sürüye döndükten sonra tecrit altında tutulmalıdır. Hiçbir izolasyon tesisi yoksa, kuşlar satılmalıdır.

Newcastle hastalığı nasıl önlenir

Yem satıcısını yeni veya dezenfekte edilmiş torbalar kullanmaya teşvik edin.

Kümes hayvanları ve yumurtaları için dezenfekte edilmiş kafesler veya yuvalar kullanın.

Sürüdeki hasta kuşları ne yapalım ?

Kümes hayvanı sürünüzde bir Newcastle hastalığı varsa, aşağıdakileri yapın:

Ölü kanatlı karkasları yakın veya toprağın derinliklerine gömün.

Hastalıktan iyileşmiş olan kümes hayvanlarını izole edin; iyileşmeden sonra 3 ila 4 hafta boyunca kanatlı hastalığına duyarlı olabilirler.

Ziyaretçileri kontamine alanlardan uzak tutun.

Gübreleri kümes hayvanlarının barındırılmadığı ve kullanılmadığı alanlarda tutun.

Newcastle Sonrası Yönetimler

Newcastle’dan sonra aşağıdakileri yönetmek için:

Hastalıktan kaçan ve kesimhanede zayıflayan kümes hayvanları sat.

Tüm atık ve kümes hayvanı ve avlu gübrelerini atın. Duvarları ve toprağı iyice yıkayarak kümes hayvanlarını temizleyin. Ardından, kümes hayvanlarını Newcastle hastalığı virüsüne karşı çalışan bir dezenfektan sprey ile dezenfekte edin. Uygun dezenfektanlar hakkında bilgi almak için şehrinizin tarım departmanına başvurun

Dezenfeksiyonuna Dikkat!

Newcastle virüsüne karşı etkili olan dezenfektanlar doğru kullanılmazsa, insanlar, kümes hayvanları ve hayvancılık için zararlı olabilirler. Dezenfektanları yalnızca gerektiğinde kullanın; dikkatlice uygulayın. Tüm önlemlere dikkat edin ve ürün etiketindeki talimatları izleyin.

son söz :

newcastle hastalığı kanatlılarda bulunan ölümcül hastalıklardan olmaktadır. ve bu yüzden dikkate alınması gerekir . bu hastalığın kesin tedavisi bulunmamaktadır ve bu yüzden civcivlerin ve tavukların zamanında aşılanması gerekmektedir. halk arasında bu hastalık yalancı veba veya sallabaş hastalığı olarak ise bilinmektedir.

ve tek bir tedavisi olmaktadır. bu virüs kuşlara bulaşmadan önce önlemler almanız ve virüsün yayılmasına engel olmanızdır. makalemizde sallabaş virüsü ile alakalı gereken bilgiler paylaşılmaktadır ve umarız sizin için faydalı olmuştur. Altın kuluçka firması olarak, tek amacımız işinizde başarılı olmanız ve bu hastalıklar nedeni ile zarara maruz kalmanıza engel olmaktır.


Tavuklarda kafa sallama hastalığı nedir ?

tavukların kafalarının sallanmasına neden olan hastalığın asıl ismi yalancı veba hastalığı olmaktadır. bu hastalık son derece ölümcül bir hastalık olmaktadır ve genel olarak kümes hayvanlarında görünmektedir.


Newcastle hastalığına alınması gereken önlemler nelerdir?

bu hastalık bakımsız yerlerde ortaya çıkmaktadır ve tavuk veya diğer kümes hayvanları yetiştiriciliklerinde, sıkça ortaya çıkmaktadır. hızlı bulaşan ve son derece dayanıklı bir viral hastalık olmaktadır.


Yalancı veba hastalığı belirtileri nedir?

bu hastalığın belirtileri, kuşun halsiz olması, yumurtlamalarının kesilmesi, yumurtaların kabuksuz veya sert kabuğunun olması ve şiddetli versiyonlarında, kuşun felç olmasına neden olmaktadır.


Tavuklarda kafa sallama hastalığı nasıl bulaşır?

tavuklarda kafa sallama hastalığı veya newcastle hastalığı genel olarak harici taşıyıcılar tarafından kümese bulaşır, yem depolarında fare ve böceklerin olması ve veya virüs taşıyan yabani kuşların, kümese girmesi ve su ve yemleri ile temas etmesi olmaktadır.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu