Gezen tavuk yetiştiriciliğinde yem rasyonu

Gezen tavuk yetiştiriciliğinde yem rasyonu

Gezen tavuk yetiştiriciliğinde yem rasyonu hakkında 8 önemli konu :

tavuk yetiştiriciliği sektöründe başarılı olmak için dikkate alınması gereken bir çok faktör bulunmaktadır. diğer makalelerde kuluçka makinesi ve kalitesi ile alakalı bilgiler paylaştık. ve bildiğiniz gibi kaliteli ve verimli bir makine bir tavukçuluk için önemli olmaktadır. ama bu faktörler arasında yem rasyonu kalitesi ise bir okadar önemli olmaktadır ve bu yüzden bu yazımızda bu konuya değinmek istedik.

tavukların verimli olması yemlerin besin değerleri açısından zengin olmasına bağlı olmaktadır. ve unutmayınız, bu sektörde üretim maliyetinin büyük bir kısmı tavukların yem maliyeti olmaktadır. bu yüzden hesaplı bir şekilde tavuklar için bir yem programı uygulamanız gerekmektedir. çünkü damızlık tavukların yem rasyonu diğerleri ile farklı olmaktadır . yani bu tavuklar kaliteli damızlık yumurtalar üretebilmeleri için bol miktarda, vitamin, protein ve başka minerallere ihtiyaç duyarlar .  bu yüzden onlar için uygun bir yem karışımı hazırlamanız tavsiye edilmektedir.

firmamızın uzmanları tarafından bu besin kaynakları ile alakalı noktalar paylaşılmaktadır. bu yüzden sizi yazımızın devamını okumanıza davet ediyorum .

Kafes dışında tavuk yetiştirme deneyimi Avrupa Birliği’nde elde edilmiştir ve bu deneyim Amerika Birleşik Devletleri’nde hızla artmaktadır. Bu tavukların faydalı olması için yem rasyonları ve karışımının tekrar gözden geçirilmesine gerek duyuldu. tavuk yetiştiriciliğinde farklı yöntemler kullanılmaktadır ve gezen tavuk yetiştiriciliği ve endüstriyel tavuk yetiştiriciliği olarak farklı kategorilerde yer almaktadır.

Gezen tavuk yetiştiriciliğinde yem

Tavukları kafesin dışında tutmak, diğer tavuk yetiştiriciliğinden çok farklıdır. Daha fazla özgürlük, tavukların daha kolay dolaşmasına ve enerjilerini tüketmesine ve kemiklerinin daha fazla gelişmesine neden olmaktadır.

free range tavukları (salma tavuklar) da günlük diyetlerinde daha rekabetçidir, ancak bu yöntemde  tek sorun tavukların kendi dışkıları ile temas etmesi ve hastalanma olasılığı olmaktadır.

Bütün bunlar, tavukları yumurtlamak için geleneksel besleme yöntemlerinin devre dışı bırakılmasına sebep olmaktadır, kümes hayvanlarının sağlığı, refahı, doğrultusunda ve en önemlisi verimliliğinin artması yönünde değişilmiştir ve tüketici tercihini pek umursamayarak yeni yöntemler, endüstriyel seviyede kullanılmıştır.

Bu yazıda, free range tavukların değişen beslenme ve yönetim ihtiyaçlarına nasıl uyum sağlama konusunda daha fazla özgürlük verildiğini inceleyeceğiz. Aşağıdakiler Avrupa Birliği’nde kazanılan deneyimlerdir ve salma tavukçuluğun ülkede standart modeldir.

 1. Enerji

Yumurtlayan tavukları eski kafeslerden ayırmanın amacı, onlara hareket etme ve tüm doğal davranışlarına sahip olmaları için yeterli özgürlük vermektir. Yeni çalışmanın daha fazla enerji gerektirmesi bekleniyor. Bu, kümes hayvanlarının yerleşimine bağlı olarak enerji ihtiyacını yüzde 5 ila 15 oranında artırır.

tüketilen enerjiyi artırmanın iki yolu vardır. Bunun bir yolu, önceki diyetlere dayanarak kümes hayvanlarının günlük diyetini arttırmaktır. Yem alımında %10’luk bir artışla başlanması tavsiye edilir ve ağırlık tavuk yaşına uygun yaşa ulaştığında, bu yemi arttırmak için bir neden yoktur.

İlk yeni döngülerde, yem alımı ile vücut ağırlığı arasındaki ilişkiyi belirlemek için tavuğu canlı tartmak en iyisidir. yem rasyonu tavukların hastalıklara dayanıklı olması açısından fazlasıyla önemli olmaktadır. özellikle yalancı veba veya newcastle hastalığı gibi viral hastalıklar için bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine neden olmaktadır.

Gezen tavuk Enerji

İkinci yol, yem hacmini sabit bir seviyede tutmak (genetik olarak sınırlı iştah kategorisi için önemlidir) ve bir yağ kaynağı ekleyerek gıda enerjisi konsantrasyonunu arttırmaktır.

Bu yöntem, pahalı takviyelerin aşırı kullanımını önler, ancak kas yapısını daha güçlü ve daha güçlü hale getirmek için protein konsantrasyonunun biraz artırılması gerekebilir.

 1. Atıklar

Tavuklar sağlıklı bir şekilde pil kafeslerinde çok fazla yem tükettiğinde yem boşa gider. Bu, daha beyaz yumurtalı daha hafif yumurtlayan tavuklardan daha yüksek iştahlı daha ağır kümes hayvanlarında görülmüştür.

Tavukları kafesin dışına çıkarmak depresyona girmemeli ve üzülmemelidir çünkü kendinizi meşgul etmenin farklı yolları vardır. Ancak, yeni depolama ve besleme sistemleri neredeyse yeni olduğu için, yetersiz yem nedeniyle çok fazla atık olabilir. Yüksek kaliteli ekipman üreticileri bunları ürünlerinin tasarımına uygulamalıdır.

 1. Rekabet

Dört üretken tavuğu bir kafeste tutmak, yemek yerken rekabet etmelerini sağlar. Ancak, yüzlerce bin tavuğun tahıllara erişimi olmayan bir kafeste tutulması, daha düşük sınıf kümes hayvanları için yem alımını azaltabilir ve daha yüksek sınıf tavukların ağırlığını artırabilir.

Bu, gıda israfına ve doğurganlığın azalmasına ve yem maliyetlerinin artmasına neden olan beslenme sorunlarına neden olur. Düşük seviyeli kümes hayvanlarının gıdaya erişebilmesi için rasyon seviyesinin arttırılması da gıda israfına neden olur.

Tohum ve suyun uygun sayısını ve yerini bulmak ve tüm kümes hayvanlarının uygun şekilde beslenmesini sağlamak için kümes hayvanı uzmanlarına ve üreticilerine danışmak en iyisidir.

 1. Doğurganlık

Bazı deneyler, güçlü sürüleri olan kafeslere yerleştirilen tavukların, yetersiz kafeslerde olduğundan yüzde 2 ila 3 daha fazla doğurganlığa sahip olabileceğini göstermektedir. Bu daha fazla refah ve sağlık ile ilgili olabilir, ancak çalışmalar yetersizdir.

tavuk Doğurganlık

Yeni kümes hayvanı ve yem sistemi ile yeni bir doğurganlık hattı oluşturmak için ilk iki döngüde dikkatli olunmalıdır. Başka bir deyişle, doğurganlıkta yüzde 2 ila 3 azalma görene kadar tavuk yemini değiştirmeyin.

 1. Atık

Geleneksel kafesler, tavuğu çöplerinden uzak tutma avantajına sahipti. Yeni Frege Cage sistemleri tavuğu çöpleriyle temas halinde tutar. Bu şekilde atıklar, özellikle ıslak olduklarında, uygun bir şekilde yönetilmezse, sağlıkları risk altında olabilir.

Sağlık takviyeleri, sağlık ve güvenliklerinin mümkün olduğunca yüksek olabilmesi için onları beslemek için kullanılmalıdır. Kafes dışındaki kümes hayvanlarında koksidiyoz kontrolü çok önemlidir.

 1. Kemikler

Geleneksel kafes sistemlerinde kemik gücü her zaman ciddi bir sorun olmuştur. Tavuklar, kemik yapısını ve yüksek doğurganlığı korumak için gerekli olan kalsiyumdan yoksundu. Kafes dışı tavuklar, kemikleri daha güçlü hale getiren daha fazla ağırlık taşıma eğitimine sahiptir, ancak hareket edebilecekleri ve atlayabilecekleri bir 3D alanda yaşamak da yaralanma riskini artırabilir.

tavuk Kemikler

Tavuğa gerekli kalsiyum (ve fosfor ve D vitamini) sağlamak için tüm önlemler alınmalıdır. Bu sadece tavuk yumurtlamak için değil, aynı zamanda kanatlı yetiştirmek için de önemlidir. Kafes dışındaki sistemlerde kalsiyum yönetimi çok önemlidir ve bu problemi tamamen çözdüğümüzü söyleyecek çok yol var.

7- Açık alan

Bu sürecin daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Tavuk meraya kolayca erişebiliyorsa, günlük yeminden daha fazla enerji kazanması gerekir. Bununla birlikte, mera ve otlaklara erişimleri varsa, onlar için geviş getiren beslemeyi yönetmeli ve kuru yemi taze yemle nasıl birleştireceğimizi bilmeliyiz.

Organik tavuk çiftliği zaten bu konuları ele almış ve tavukların mevsime ve mera türüne göre nasıl besleneceğine dair çözümler sunmuştur. Geleneksel kuru yem hala kullanılabilir, ancak yanında bir veya iki tamamlayıcı yem kullanılmalıdır.

 1. Beyaz tavuk ve kahverengi

Çoğu zaman, yumurtaları kafesin dışına ve bazı ülkelerde kahverengi olduğu düşünülen açık alana bırakırlar. Bir yumurta üreticisi yumurtlayan tavuklarını beyazdan kahverengiye değiştirirse, yem de değişmelidir çünkü tavuklar daha ağırdır ve daha az yumurta üretir, ancak daha fazla ağırlar.

Kahverengi tavukları besleyen ve beyaz tavuklara neden olmayan gizli maddeler yoktur, bazı pazarlarda farklılıklarını buğday ve mısır arasındaki farklar olarak görürler. Her iki tip de kullanılabilir ve birbirleri arasında hiçbir fark yoktur, ancak yem dengesine saygı gösterilmelidir.

Artık kafes dışı tavuk yemi programının tasarımında, özellikle de salma tavukçulukta hala kesinliğin olmadığı anlaşıldı. Tabii ki, iş uygulamaları ile bu tür sorunlara çeşitli çözümler olacaktır. Bu, ekipmanı bilgiye ve bazen de deneme yanılmalarına dayanan tavukların yönetiminde yeni bir aşamadır.

Mısır ve buğday dünyadaki başlıca enerji kaynaklarıdır, ancak çok karlı değildirler. Herkes, tavukların her şeyi yediğini bilir ve bu nedenle her kümes hayvanının kendi yemi vardır, böylece tavukların et ve yumurtalarını kullanabilir.

Mutfak artıkları bazen onları beslemek için kullanılır, ancak bugünkü piliçler artan mutfak artıkları ile genetik potansiyellerine ulaşamazlar. Tabii ki birçok alternatif gıda maddesi vardır, ancak bunların doğru bir şekilde kullanılması için özel bilgiye ihtiyaç vardır ve bu alternatifler kümes hayvanları endüstrisi için maliyetleri azaltabilir.

Beyaz tavuk ve kahverengi

Mısır ve buğday, dünyadaki piliçlerin ana enerji kaynaklarıdır. Mısır, yemde çok yüksek enerjili bir bileşendir, tek sorun, karkas yağını sarı ve yumuşak hale getirmesidir, ki bu genellikle bir sorun değildir ve hatta bazı pazarlarda bir avantajdır.

Öte yandan buğdayda bu sorun yoktur, ancak istenmeyen Polisakkarit de dahil olmak üzere daha az enerji içerir ve bunlara enzimler ekleyerek performansları artar, ancak yem maliyeti artar. Sonuç olarak, ana enerji kaynakları bile sorunsuz değildir, ancak onlarla nasıl yaşayacağımızı öğrendik.

Bazen alternatif enerji kaynakları birçok nedenden dolayı daha kullanılabilir hale gelir. Tarımsal olan Birçok endüstri var, insan gıda endüstrisi mükemmel hammaddeler, düzenli ve normal yiyecekler üretir ve aşırı arz bazen büyük miktarlarda hammaddenin düşük fiyatlarla satılmasına neden olur. Zaman zaman ortaya çıkan veya her zaman mevcut olan bu durumlardan yararlanmak için iki temel koşula uyulmalıdır:

İlk olarak, sizinle tedarikçi arasında güvene dayalı bir ilişki olması önemlidir. Bu, tüm ticari işlemler için geçerli bir prensiptir, ancak hammadde söz konusu olduğunda, herhangi bir tedarikçiden değil, tanıdık tedarikçilerden satın alınması tavsiye edilir. . İkinci gereklilik, alternatif bileşenlerin kullanımında geniş deneyime sahip bir beslenme uzmanı kiralamaktır.

Genellikle sağlayıcının önerileri uygun değildir (bir doktora danışmak yerine bir eczacıya danışmak gibi). Başka bir deyişle, alternatif hammaddeleri daha iyi kullanabilmek için, bu hem olumlu hem de zor olarak değerlendirilmelidir. Tasarruf ve tasarruf maliyetleri düşürmeye yardımcı olur ve karlılığı belirleyen dengedir.

Bunu daha iyi anlamak için, dünyanın dört bir yanından müşteri deneyimine ve iletişimine dayanan altı alternatif enerji kaynağı sunuyoruz. Bununla birlikte, bunların tümü tüm çiftliklerde kullanılamaz ve mevcut diğer kaynaklar kullanılırken bazılarının atılması gerekir.

Sonunda, bazen büyüme performansının düştüğüne dikkat edilmelidir, ancak hammadde maliyeti çok düşükse, toplam çiftlik karlılığı düşer. Bu nedenle hem yem karlılığı hem de büyüme oranının yanı sıra her bir kuşun üretilme maliyeti, kazanılan ağırlık miktarı veya her kümes hayvanı tarafından işgal edilen alan incelenmelidir. Sonunda, her bir kategorinin karlılığı gerçekleşen faaliyetleri yansıtır.

 1. Fırın atıkları

Bu maddenin yemde kullanımı hem faydalı hem de zararlı olabilir. Ekmek artıkları, makarna, kek, ekmek, patates cipsi, hamur işleri ve daha fazlası gibi binlerce nişasta ve yağ açısından zengin bileşenlerden oluşabilir.

Tuz, şeker, nişasta ve yağ ve yağ miktarını sadece yem formülasyonunda doğru kullanmakla kalmayıp kalitelerini değerlendirmek için de bilmeniz gerekir.

Bazı ürünler, sadece yüksek kaliteleri nedeniyle değil, aynı zamanda daha iyi hammadde karışımı nedeniyle diğerlerinden daha iyidir. Genel olarak, piliçlerde düşük laktozlu ve şekersiz bir ürün kullanılmamalıdır ve yüksek yağlı ürünler (antioksidanlar eklenmiş olarak) ve nişasta kullanılması tavsiye edilir.

 1. Yüksek yağ ve yağ seviyeleri

Sıvı ve katı yağlar pahalıdır, ancak bazen paketler makul bir fiyata bulunabilir. Karkas kalitesinin kabul edilebilir bir seviyeye değiştiği varsayılarak, kümes hayvanı diyetindeki sıvı ve katı yağların normalden daha yüksek bir oranda kullanılabilmesi mümkündür.

Az yağlı (yanmış) yağlar ve katı yağlar, kümes hayvanlarının yiyeceklerini tüketememelerini sağlar ve asla kullanılmamalıdır. Eklenen katı ve sıvı yağların miktarı, her bir şirketin karkas ve yem karıştırma ekipmanı ile ilgili olarak belirlenebilecek maksimum miktara bağlıdır.

 1. Tapyoka nişastası

Tapyoka nişastası (manyok), Doğu Asya bölgesinden ve başka yerlerden çıkarılan ve dünyanın diğer ülkelerine ihraç edilen bir üründür. Düzgün işlenmezse, siyanoz veya boğulmaya neden olabilir.

Boğulma ile ilgili endişeler madde arttıkça artmaktadır, ancak doğal olarak, uluslararası tüccarlar tarafından ticari olarak satılan manyok yüksek kalitededir. Tapyoka nişastası yüksek miktarda nişastaya sahiptir, ancak herhangi bir protein içermez ve bu nedenle tahıl yerine geçemez.

 1. Küçük tahıl

Mısır ve buğday hariç tüm tahıllar küçük hammaddeler olarak kabul edilebilir. Tüm tahıllar arasında, bu iki enerji kaynağına alternatif olarak sadece küme mısır kullanılabilir.

Birçok alternatif gıda, enerji sindirimini azaltan ve sonuç olarak dışkının yapışmasına ve genellikle toksik olmasa da bir anti-besin maddesi olarak hareket etmesine neden olan büyük miktarda nişasta olmayan polisakkaritler içerir. onlar.

Antioksidan etkileri azaltmak için az çok başarılı bir şekilde çalışan enzimler kullanılır. Küçük taneler kullanırken, büyük taneler veya diğer enerji kaynakları ile birlikte bunların bir kombinasyonunu veya küçük miktarları kullanmak en iyisidir.

Bu hammaddelerin kaynakları hakkında bilgi, beslenme uzmanlarının kalitesini belirlemeleri ve bunları enzimler ve diğer takviyeler veya diğer hammaddeler ile en iyi şekilde düzenlemeleri için yeterlidir.

 1. Yüksek yağlı soya fasulyesi

İlk ve en önemlisi, soya küspesi, dünyadaki hayvanların beslenmesi için zengin bir protein kaynağıdır ve soya fasulyesini iyi bir enerji kaynağı haline getirmez. Soya fasulyesi çeşitlerinin protein içeriği için yetiştirilmediğine, ancak yağları için kullanıldığına dikkat edilmelidir.

Soya fasulyesi, doğal ve kuru formda yaklaşık% 38 yağ içerir. Sonuç olarak, soya fasulyesi mevcut olduğunda, bunların kullanımı, yağlar ve katı yağlar gibi, oksidasyona eğilimli olmayan, kapsüllenmiş ve kaplanmış lipitler şeklinde bir enerji kaynağı sağlayabilir.

Birçok durumda, yüksek yağlı soya fasulyesi, soya fasulyesinde bulunan besinleri azaltmak için ekstrüde edilir; aynı durum test edilen soya küspesi için de geçerlidir. peletlenmiş yüksek yağlı soya fasulyesi genellikle pahalı bir malzemedir, ancak iç mekanda yetiştirilir ve ucuza pişirilirse, iyi bir enerji ve protein kaynağı olabilirler.

 1. Pekmez

Kişi genellikle konsantre pekmez veya nektarı kümes hayvanı diyetinin bir parçası olarak görmez, ancak özel dikkat gerektiren yarı sıvı bir malzeme olması dışında zararlı bir şey yoktur.

Pekmez, her yem öğünde bir hammadde olarak bulunduğundan, kümes hayvanı yemlerinde belirli bir miktarının kullanılmasına engel yoktur. Pekmez, birçok kanatlı yem formülünde standart bir hammadde olabilen yem prosesinde bile büyük avantajlara sahiptir.

Tam olarak ne kadar melas kullanılacağını anlamak için, tamamen beslenme yeteneğine bağlıdır. Şeker kamışı pekmezi ve şeker pancarı pekmezi aynı faydalara sahiptir ve bazen aynı sorunlara sahiptir ve her ikisi de doğru miktarda sükroz ve fruktoz ile birlikte kullanıldıklarında tatlıdır.

Son söz :

bu makalemizde tavuklar için verilen yemler ve karışımlar ile alakalı detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştık ve umarız faydalı olmuştur. Altın kuluçka firması makineler üretiminin yanı sıra deneyimi olmayanlar için bazı önemli bilgileri paylaşmaktadır ve bu sektörde başarılı olmanız için destek olmaya çalışmaktadır.

1993 yılından beri ülkemizde kanatlı sektörünün gelişimini hızlandırmaya çalışmaktayız ve kanatlı üretimi için güncel makineler üreterek, bu sektörde çalışanların işinin daha da kolaylaşmasına çalışmaktayız. ama yem rasyonu ve kalitesi bu sektörde başarılı olmanın önemli faktörlerinden olmaktadır. ve tavukların verimli ve sağlıklı olmasınada büyük oranda öneme sahip olmaktadır. bu yüzden tavuklar için gereken besin değerlerinin temin edilmesi için, yemlerinde çeşitli tahıllar ve karışımlar kullanmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu