Kuluçka makinesi kullanımı

Çıkım döneminde bazı civcivler bu yüzden telef olur ?

Suni kuluçka yapımında gece ve gündüz sıcaklık farkı ne kadar etkilidir ?

Kuluçka yapımında sıcaklığın stabil olarak temin edilmesi randımanda son derece etkilidir. Bu yazıda bazı mevsimlerde ve iklimlerde gece ile gündüz sıcaklığının farklı olması ve bu olayın kuluçka yapımında olumsuz etkisi ile ilgili bilgiler paylaşacağız. Eğer dikkat ederseniz sonbahar mevsiminde gece sıcaklığı ile gündüz farklıdır. Genelde geceler sıcaklık daha düşük olur.

Evde bile ısıtıcı olmasına rağmen, sabaha yakın sıcaklık düşer ve uykudayken odanızın soğuk olduğunu hissedebilirsiniz. Bu ısı düşüşü kuluçka makinası çalışmasında da etkilidir. Amatör olarak yapılan kuluçkalarda ise bu tür sorunlar, çıkım oranının düşük olmasına sebep olur.

Hangi iklimlerde ve bölgelerde gece ve gündüz sıcaklığı farklıdır ?

Genel olarak çöllerde geceler oldukça soğuk ve gündüz ise sıcak olur. Ama türkiyede çöl yoktur çünkü yıllık olarak 250 mm den az yağışı olan bölgeler çöl olarak değerlendirilir.

Hangi iklimlerde ve bölgelerde gece ve gündüz sıcaklığı farklıdır ?

Ama ülkemizde ise sonbahar ve kış mevsimlerinde gece ve gündüz sıcaklığı farklıdır. Kuluçka makinesi kullanırken bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Gece ve gündüz sıcaklık farkı kümeste ne kadar etkilidir ?

Eğer kanatlı yetiştiriciliği ile uğraşıyorsanız, mutlaka gün boyunca havalandırma fanlarını çalıştırırsınız. Ama eğer gece fanlar çalışırsa salon veya kümes sıcaklığının ani olarak düşmesi kuşlarda ısı şokuna neden olur ve kuşların bir araya toplanması ve sıkışması, altta kalanların telef olmasına neden olacaktır.

Hava sıcaklığının ani olarak düşük olması kümes hayvanlarında aşağıdaki sorunlara neden olabilir :

  • Hayvanların sıkışık olarak bir araya toplanması ve zayıf kuşların boğulması
  • Kanibalizm veya yamyamlık hastalığının kümese yayılması
  • Viral hastalıkların hızlı bir şekilde tüme kümese yayılması ve ağır telef olma oranı
  • Isı şoku ve stres nedeni ile telef olmalar
  • Kanatlıların son derece yavaş büyümesi 
  • Bağışıklık sisteminin düşük olması ve çeşitli hastalıklara yakalanması

Gündüz ve gece sıcaklık farkının kuluçka makinasında etkisi :

Kuluçka makinası çalışmasında çevre ısı ve nem değerleri büyük etkiye sahiptir. Eğer çevre sıcaklık oranı düşük veya normalden fazla olursa, randıman düşüklüğü kaçınılmazdır. Bu olayın nedeni yumurta içinde gelişmek üzere olan civcivlerin, ısı salınımlarına son derece hassas olmasıdır.

Sıcaklığın devamlı olarak değişmesi civcivlerde ısı şokuna neden olur. Ve bu ısı şoku civcivlerin telef olmasına sebep olur. Gündüz eğer çevre sıcaklığı uygun ise ısıtıcı çalışmasına gerek yoktur. Ama geceler, havanın soğuk olması kuluçka odasında sıcaklığın düşük olmasına neden olur. 

Bu olay nedeni ile kuluçka makinesi ısıtıcı elementlerinin daha fazla çalışması gerekmektedir. Isıtıcı elementlerin fazla çalışması, hasar görmesine yol açması ile birlikte elektrik tüketimi artmasına neden olur.

Elementlerin aşırı çalışmasına rağmen, makinede havalandırma kapaklarının açık olması ve soğuk havanın makine kabinine aktarılması sıcaklığın düşük olmasının nedendir. Ve bu yüzden civcivler ısı şoku nedeni ile telef olurlar.

Özelliklede yüksek kapasiteli kümeslerde ve kanatlı yetiştiricilik yerinde bu konu son derece önemlidir. Ve her zaman uzmanların tavsiyesi kuluçka odası (kuluçkahane) izolasyonuna dikkat etmenizden yanadır.

Sıcaklık değişiminden dolayı civcivlerin telef olmasına engel olma :

Sıcaklık değişimi nedeni ile kanatlıların ve civcivlerin telef olmasına engel olmak için aşağıda bazı yöntemler yer almaktadır. Ve okumanızı tavsiye ederiz :

  • Kuluçkahanede ve salonlarda mutlaka termometre kullanınız.

Salonda ve kuluçka odasında minimum ve maksimum sıcaklığı gösteren bir termometre kullanmanız, gün boyunca en düşük ve en yüksek sıcaklığı size gösterir. Böylece kuluçka odasında veya salonda sıcaklığın ne kadar düşmesini öğrenebilirsiniz.

  • Isıtıcı sistemlerin çalışması veya her zaman hazır olması :

Herhangi bir ısıtıcı kullanıyorsanız, her zaman hazır olması tavsiye edilmektedir. Eğer kümesiniz ve kuluçkahane fazla büyük ise mutlaka otomatik termostatlar kullanmanız önerilir. Ve salon sıcaklığı düşmesi ile otomatik olarak çalışmaya başlaması sıcaklığın her zaman stabil olarak temin edilmesine neden olur.

Son söz :

Ani olarak ısı değişimleri suni kuluçka yapımında kuluçka makinası randımanının düşük olmasına yol açan faktörlerden birisidir. Bu yazıda bu konu hakkında bilgi paylaşmaya çalıştık ve umarız faydalı olmuştur.

Unutmayınız herhangi bir kuluçka makinesinin doğru bir şekilde çalışması için bazı çevre koşullarının temin edilmesi şart. 21-25 derecelik bir sıcaklık ve en az %40 oranında nem kuluçka odasında bulunması gereken standart koşullardır. Bu konu ile ilgili eğer bir yorumunuz veya sorunuz varsa bize yazabilirsiniz.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu