Herşey dahil

kuluçka makinesi elektrik tüketimi

Kuluçka makinesi elektrik tüketimi ne kadar ?

Kanatlı yetiştiriciliği ile para kazanmak için doğal yöntemler pek kullanışlı değildir. Ve harcanan zaman karşılığında elde edilen kar mantıklı değildir. Bu yüzden eğer kanatlı yetiştiriciliği ile uğraşmak isterseniz, bir kuluçka makinesi sahibi olmanız gerekir.

Ama kuluçka makinelerinden bir çok şikayet gelir. Bu şikayetlerden birisi ise makinenin elektrik tüketiminin yüksek olmasıdır. Tabi bu durumda üretim maliyet artar ve kar oranı ise azalır.

Bu yazıda kuluçka makinasında elektrik tüketiminin artma neden ve düşük tutma yolları ile ilgili bilgileri paylaşacağız.

Elektrik tüketimi kuluçka makinesi markası ile ilgili değildir. Eğer en ünlü firmadan bile, kuluçka makinesi satın alırsanız, doğru kullanmazsanız, istediğiniz randımanı elde etmek mümkün değildir.

Kuluçka makinası neden fazla elektrik yakar ?

Kuluçka makinesi mekanizmasında, havalandırma kapakları ve sirkülasyon fanları vardır. Yani makine kabin içinde oksijen temini için, dışarıdan kabin içine hava aktarması gerekmektedir.

Kuluçka makinası neden fazla elektrik yakar ?

Aynı zamanda kabin içinde oluşan karbondioksit ise başka bir yönden def edilmelidir. Şimdi kuluçka makinası kabin yalıtımı yüksektir. İster istemez dışarıdan soğuk hava kabin içine aktarılır ve kabin sıcaklığının düşük olmasına neden olur.

Sıcaklığın düşmesi ile element çalışmaya başlar ve ısı seviyesini 37.7 dereceye getirene kadar çalışır. Soğuk havanın dışarıdan sürekli makine kabinine aktarılması ile element çalışmak zorundadır. 

Isıtıcı rezistansların sürekli durmadan çalışması, hasar görmelerine ve kalitelerini kaybetmelerine neden olur. Hatta sıcak mevsimlerde bile kullanırken, devamlı çalışmasından dolayı elektrik tüketimi yüksek olur.

Kuluçka makinası elektrik tüketimini düşük tutmak için ne yapmalıyız ?

Her zaman kuluçka makinası kullanımı için çevre koşullarına dikkat etmenizi öneririz. Standart olarak kuluçka makinesi kurulan yerde sıcaklığın 21-25 derece arasında olması gerekmektedir.

Kuluçka makinası elektrik tüketimini düşük tutmak için ne yapmalıyız ?

Çünkü makine dışarıdan kabin içine hava emmektedir. Eğer çevre sıcaklığı düşük olursa kabinde sıcaklığın bir anda düşmesine ve civcivlerin ısı şokuna maruz kalmasına yol açar.

Eğer odada standart sıcaklık temin edilirse elementler sadece gerektiği zaman çalışmaya başlar. Ve uzun süre çalışmasına gerek yoktur. Ayrıca kabin içinde sıcaklık ise daha stabil olarak temin edilir. Yani ısı salınımları olmaz.

Rezistansların ara sıra çalışması elektrik tüketiminin azalmasına neden olur. Genel olarak standart koşullarda her kuluçka dönemi için elektrik tüketimi 10-12 TL civarında olmaktadır.

Ama makine kapasitesi ve makinede kullanılan fanlar ve çevirme motoru ise elektrik tüketiminde etkilidir. Ama en baştada söylediğim gibi en çok elektrik tüketen parça kuluçka makinelerinde rezistanslar olmaktadır.

Son söz :

Alınan her cihazın kendine has kullanım koşulları vardır. Bu yüzden kurulum ve kullanımdan önce cihaz ile birlikte gönderilen kullanım kılavuzunu okumanız gerekmektedir.

Özelliklede herhangi bir kuluçka makinesini kullanmadan önce kılavuzunu okumanız gerekir. Bu özel bir marka ile alakalı değildir. Ve tüm makineler için geçerlidir. Doğru kullanım aynı zamanda hem size yüksek randıman sağlar ve uzun süre hatasız olarak çalışmasına neden olur.

Altın kuluçka firması kuluçka makinesi üretimi ile birlikte suni kuluçka tekniklerini sizinle paylaşmaya çalışmaktadır. Böylece ilk baştan profesyonel bir şekilde işinize devam edebilirsiniz.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu