civcivlerin erken ölümü

civcivlerin erken ölümü

Civcivlerin erken ölüm sebepleri :

Tavuk civcivleri son derece hassas olmaktadırlar. Ama civcivlerin erken ölümüne neden olan, bir çok faktör vardır. Yönetim hataları, yüksek veya düşük sıcaklık, zehirlenme gibi faktörler civcivlerin telef olmasına yol açabilir. 

Yem açısından ise su ve vitamin eksikliği civcivlerin hasta olması ve ölümüne neden olmaktadır. Ama bu yazımızda detaylı olarak, tavuk civcivlerinin ölümüne sebep olan faktörler ile alakalı bilgi vermeye çalıştık. 

civcivlerin sağlıklı olmasında bir çok etkili faktör bulunmaktadır. özellikle tavuk yetiştiriciliği yapmak isterseniz civcivlerin bakımı ve beslenmesi ile alakalı bilgi edinmeniz önemli olmaktadır. Altın kuluçka uzmanları tarafından gereken bilgiler paylaşılmaktadır. ve okumanızı tavsiye ederim.

Civcivlerin erken ölümlerinde yönetim ve beslenme faktörlerinin rolü :

Civcivlerin ölümüne neden olan bir çok faktör vardır ve en önemlileri aşağıdakilerden ibaret olmaktadır :

 • Çiftlik yönetimi hataları
 • Yanlış yem rasyonu ve yem kalitesi
 • Genetik sorunlar
 • Hastalıklar 

yönetim hataları :

yönetim hataları

Tavuk civcivleri bakımında sıcaklığın yüksek olması aşağıdaki sorunlara neden olmaktadır :

 • Dehidrasyon

Günlük civcivlerin vücudunun %70 oranı su olmaktadır. Ve eğer sıcaklık sürekli olarak yüksek civcivlerin vücudundaki su oranının düşmesine neden olacaktır. Eğer civcivlerde su kaybı oranı %10 olursa telef olmaları kaçınılmaz olmaktadır. 

 • civciv anüsünün geçmesi veya tıkanması

Bu olay ise civcivlerde ölüme yol açan sorunlardan olmaktadır. Ve yüksek sıcaklıktan dolayı ortaya çıkmaktadır. Dışkının bağırsakta tam çıkışa yakın bir yerde toplanması ve kurumasına neden olmaktadır. Ve makatın kapanmasına neden olmaktadır.  Bu yüzden dışkının def edilmesi mümkün olmamaktadır. Ve civcivlerin telef olmasına sebep olabilir. 

Ama düşük sıcaklık nedeni ile ise aşağıdaki sorunlar ortaya çıkmaktadır :

 • Soğuk algınlığı veya zatürre :

Düşük sıcaklık ise aynı şekilde civcivler için tehlikeli olmaktadır. Ve soğuk algınlığı ve zatürre hastalıkları ise soğuk nedeni ile civcivlerin telef olmasına yol açar. Bu hastalıklardan dolayı yavruların ak ciğerlerinde morarma olur ve solunum sorunlarına neden olur. 

 • Boğulma :

Düşük sıcaklık nedeni ile civcivler bir araya toplanırlar ve birbirlerinin vücut sıcaklıklarından faydalanmaya çalışırlar. Bu durum ise en altta kalan civcivlerin boğulmasına neden olur. 

Yönetim hataları ile ilgili bir diğer konu ise civcivlerin zehirlenmesi olmaktadır, yazının devamında zehirlenme türleri ile alakalı kısa bilgiler paylaşılmaktadır :

 • Yem zehirlenmesi :

Yemlerin yanlış depolanması nedeni ile bazen küflenme olabilir ve bu yemlerin civcivlere verilmesi ise zehirlenmeye yol açabilir. Yem içinde oluşan mantarlar ve bakteriler civcivler için zararlı olmaktadır ve bu yüzden dikkatli olmanız gerekmektedir. 

 • Tuz zehirlenmesi :

Tuz ise günlük civcivlerin zehirlenmesine ve ölümüne neden olmaktadır. Ve civcivlerin içme sularında normalden fazla tuz olması, erken ölümlere neden olmaktadır. 

 • Gaz zehirlenmesi :

Bazı gazların kümeste oluşması, civcivlerde birçok hastalığa neden olur ve sonucu ise erken ölümler olmaktadır. Bu gazlar hakkında bilgi için yazımızın devamını okumanız tavsiye edilmektedir :

 • Amonyak Gazı :

Amonyak gazı genel olarak civcivlerin dışkısından oluşmaktadır. Ve kümeste toplanması ve def edilmemesi Mukoza zarlarında ve gözlerde alerjiye neden olur, besin alımını azaltır, büyümeyi yavaşlatır ve 100 ppm’nin üzerindeki seviyelerde kanama ve ölüme neden olur. Bu nedenle konsantrasyonu 25 ppm’den az olmalıdır.

 • Karbonmonoksit :

Karbonmonoksit kandaki hemoglobin ile birleşerek oksijen taşıyamayan karboksihemoglobin üretir. Ölümcül karbonmonoksit dozu 2000 ile 3600 ppm arasındadır.

 • COշ veya karbondioksit gazı :

Eğer kümeste havalandırma doğru bir şekilde yapılmaz ise, bu gaz civcivlerin boğulmasına neden olabilir. Eğer karbondioksit gazı %30 oranına gelirse civcivler için tehlikeli olmaktadır. 

 • Civcivlerde yatak zehirlenmesi :

Tanin gibi toksinlerin talaşa enjekte edilmesi civcivleri öldürebilir. Ve bu yüzden altlık malzemesi alırken dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Nokta : en çok sorulan sorulardan birisi ise bazı civcivler neden yumurtadan çıkamıyorlar ? civcivlerin yumurtadan çıkabilmesi bazı faktörlere bağlı olmaktadır. ve bu konu ile alakalı detaylı bir makale paylaşılmaktadır.

Yaralanmaların etkisi :

Yaralanmaların etkisi

Civcivler büyüdükçe bakımların dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde yaralanmalardan dolayı birçok enfeksiyonel hastalıkların ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Bu tür sorunlara engel olmak için, tavukların gaga kesimi veya aşılama işlemlerinin yapılması gerekmektedir. 

Civcivlerin aç kalması :

Yumurtadan yeni çıkan civcivler ilk 24 saatte yeme ihtiyaç duymazlar ve bu sürede metabolizmalarını arttırmak için az miktarda su ile toz şeker karışımı vermeniz tavsiye edilmektedir. Bu sürede civcivler sarı keselerinde bulunan besinleri sindirmeleri gerekmektedir. 

Unutmayınız yeni doğan yavrular açlığa hassas olmaktadırlar ve 24 saatten sonra mutlaka civcivler için uygun başlangıç yemi hazır olması gerekmektedir. 

Kümesin küçük olması ve yemlik ve suluk sayısının düşük olması :

Düşük metrajda yatak alanı yavruların bir başka ölüm nedenidir. Çünkü civcivler kalabalık olması altlık materyalinin ıslanmasına neden olur, bu da mikroorganizmaların çoğalması için çok uygun bir yer haline gelir ve koksidiyoz ve tavuğa neden olur. Yeme ve içme için yetersiz alan, özellikle küçük tavuklarda aşırı açlığa ve ölüme neden olur.

Yüksek nem oranı :

Rutubet bakteri ve mikroorganizmaların, oluşmasına neden olacak bir faktör olmaktadır. Ve bu yüzden hastalık etkenlerinin çoğalması ve civcivlerin telef olmasına neden olabilir.  Tavsiyemiz kümes rutubetinin kontrol edilmesi olmaktadır. 

Yırtıcı hayvanlar ve avcılar :

Çiftlikler yırtıcı hayvanlara karşı iyi bir şekilde güvence altına alınmamışsa, bu durum civcivlerin i yırtıcı hayvanlar tarafından öldürülmesinde de bir etken olabilir; Sıçanlar, tilkiler, köpekler, kediler vb. Civcivlerinizi avlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu