Kanarya Yetiştiriciliği

Kanarya üremesi nasıl yapılır ?

Kanarya üremesi için dikkat edilmesi gerekenler

Kanarya yetiştiriciliği en karlı ve popüler işlerden biridir. Kanarya yetiştirmek basit bir süreç değildir ancak kanaryaların üremesi oldukça basit ve kolaydır. Kanaryalarınız için ideal koşulları ve sağlıklı bir ortam sağlayarak, yavrularınız güzel ve mutlu yetişkin kanaryalar haline gelecektir.

Kanarya yetiştiriciliğine başlamayı planlıyorsanız çok fazla deneyime ihtiyacınız yok. Ancak süs kuşları yetiştiriciliği alanında doğru ve kapsamlı bilgiye sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca uzman ve tecrübeli kişilerin tavsiyeleri size çok yardımcı olabilir.

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza kanaryaların çiftleşmesi ve üremesi hakkında önemli bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Kuluçka deneyiminiz yoksa ve kuluçka için en uygun koşullar hakkında bilginiz yoksa bu makalenin sonuna kadar bizimle kalın.

Dişi kanaryanın çiftleşme hazırlığı

Doğal olarak bu işe başlamak için bir çift genç ve üretken kanaryaya, üremeye uygun bir yere, bir kafese ve kanarya bakımı için gerekli eşyalara ihtiyacınız olacak.

Dişi kanaryanın çiftleşme hazırlığı

Aşağıda damızlık kuş seçiminde önemli olan hususları inceleyeceğiz ama Kanarya kuluçkalamaya başlamanın başka bir yolu da vardır; o da bir dizi döllenmiş kanarya yumurtası ve profesyonel bir kuluçka makinesi satın almaktır. Bu sayede kuluçka makinesi kullanarak yapay olarak kanarya civcivleri elde edebilirsiniz.

Damızlık Kanarya Seçimi

Üreme için kanarya seçerken, tüyleri iyi olan (deri değiştirmeyen), aktif ve uyanık genç kuşları arayın. kanaryalar bir ila üç-dört yaşları arasında en iyi yumurtlama koşullarındadır; Bir yaşın altındaki kanaryaların yumurtladığı yumurtalar kısırdır ve eğer kanaryalarınız yaşlıysa ya çiftleşemezler ya da kısır yumurta üretebilirler.

Kanaryaların ilkbahar ve sonbaharda çiftleştiğin ve civciv yetiştirmekle meşgul olduğunu ve yaz ve kış aylarında dinlenmekle meşgul olduğunu unutmayın. Bu nedenle kanarya satın almak istiyorsanız bunu mutlaka yaz veya kış aylarında yapın. Bu durumda çiftleşme mevsimine kadar olan bu iki-üç aylık aralıkta kanaryalar yeni ortama ve size alışacak ve çiftleşme için yeterli huzuru elde edeceklerdir; ortamda huzurun varlığının Kuluçka başarısı üzerinde büyük etki sağladığını unutmamak gerekir.

Üreyen en iyi erkek kanaryalar normalde kuvvetli şarkı söyleyenlerdir ve Üreme için dişi kuşların da aktif olması gerekir.

İki yumuşak tüylü kuşu birbiriyle çiftleştirmeyin çünkü bu tüy kistlerine yol açabilir. Yumuşak tüylü bir kuşun tüyleri daha hafif, yumuşak görünüme sahip olurken, sert tüylü bir kuşun tüyleri vücuduna sıkı bir şekilde yapışır. Sert tüylü bir kuşun rengi genellikle daha zengin ve koyudur. Gloster gibi üreme tipi kanaryalarda tepeli bir kuş her zaman tepesiz bir kuşla çiftleştirilmelidir.

Kanaryaların Çiftleşmesi İçin Uygun Bir Yerin Özellikleri

Kuşlarınız için halihazırda sahip olmanız gereken temel malzemelere ek olarak, kanaryaların üremesi için büyük bir kafese, dişinin yumurtalarını bırakabileceği bir yuvaya ve dişinin yuvayı oluşturmak için kullanacağı yuva malzemesine ihtiyacınız olacak. . Kafesiniz her gün 14 saatten az ışık alıyorsa, kafesi aydınlatacak bir ışığa da ihtiyacınız olabilir.

Kanaryaların Çiftleşmesi İçin Uygun Bir Yerin Özellikleri

Kanaryalar sıcaklığın 25 ila 28 santigrat civarında olduğu zamanlarda üremeyi severler. Daha verimli kuluçkalama için uygun bir havalandırma sistemine sahip olduğunuzdan emin olun.

Erkek ve dişi kanaryaların temasa izin vermeden birbirlerine alışmalarını sağlayan özel üreme kafesleri mevcuttur. Bu kafeslerin ortasında, kanaryalarınızın çiftleşmesine izin vermeye hazır olduğunuzda çıkarılabilen bir bölücü bulunur.

Kafes çelik olmalıdır çünkü asla paslanmaz ve kanaryalar onu çiğneyemez, ayrıca çelik mikropların üremesini engelleyecektir ve daha da önemlisi tamamen dayanıklıdır ve düşmeleri veya darbe almaları durumunda hiçbir sorun yaşamayacaklardır. gelme.

Kanaryalar için kafes alırken besleyicilerin, sulukların, oturma çubuklarının ve yuva için özel bir yerin varlığına dikkat edin. Kanaryaların üremesi için yuvalar özel evcil hayvan tedarikçilerinden temin edilebilir. Önceden hazırlanmış bir yuva satın alırsanız, kanaryalarınıza önceden hazırlanmış yuvaya ekleyebilecekleri bazı yuvalama malzemeleri de satın almanız gerekecektir. Ayrıca kafesin alt kısmının, dışkının özel dışkı tepsisine aktarılabilmesi için ağ şeklinde olması gerekir; bu durumda kanaryaların sağlık durumu daha iyi olacak ve kafesi daha kolay temizleyebileceksiniz.

Kanaryalarınızın Çiftleşmeye Hazırlanmasının Adımları

Kanaryalar arasında çiftleşme yapabilmek için suluk, yemlik, banyo kabı, tüneme barı ve en önemlisi yumurtlama yuvası gibi yaşam için gerekli olan tüm eşyaları satın almış olmanız gerekir.

Ziyaret sayısını en aza indirip ve yalnızca su ve yem doldurmak ve kafesi ve malzemeleri temizlemek için kafesin bulunduğu odayı ziyaret etmelisiniz.

Kanaryaları üreme zamanına kadar ayrı tutmalısınız. Aktif olarak üremediği sürece kanaryalar kendi kafeslerinde tutulmalıdır. Erkekler kavga etme eğilimindedir ve eğer üremeye hazır değilse erkek dişiyi öldürebilir. Ancak kafesleri aynı odada tutulabilir.

Kanaryaların üremeye hazır olduğuna dair işaretleri izleyin. Üreme genellikle ilkbaharda gerçekleşir. Erkek ve dişi kanaryalar üremeye hazır olduklarında farklı davranırlar.

Erkek kanaryalar genellikle dişi kanaryalardan önce olgunlaşır. Çiftleşmeye hazır olduklarının işaretleri arasında şarkı söylerken kanatlarını düşürmek ve giderek daha sert şarkılar söylemek yer alır.

Dişiler uygun duruma geldiklerinde çoğunlukla sanki bir yuva hazırlıyormuşçasına kağıdı yırtmaya başlarlar. Ayrıca kuyruklarını kaldırabilirler ve erkekler yakındayken çömelmiş gibi görünebilirler.

Kanaryaların çiftleşme döneminde beslenmesi

Kanaryaların çiftleşme döneminde beslenmesi

Normalde kışın sonu ve ilkbaharın başı olan üreme mevsimi boyunca, üreyen kanaryaların diyetlerinde daha yüksek protein düzeyine ihtiyaçları olacaktır. Vahşi doğada kanaryalar, bahar yağmurları ana besinleri olan tohumların filizlenmesine neden olduğunda ürerler. Evde, kendiniz tohumları ıslatarak filizleri hazırlayabilirsiniz. Ayrıca haşlanmış yumurta da sunulabilir ancak bozulmayı önlemek için yenmemiş kısmı birkaç saat içinde çıkardığınızdan emin olun.

Dişi Kanaryalar ayrıca yumurtlama sorunlarını önlemek için diyetlerinde bol miktarda kalsiyuma ihtiyaç duyacaktır. Mürekkep kemiği her zaman mevcut olmalıdır ancak üreme mevsimi boyunca yumurta kabuğu da sunmak iyi bir fikirdir. Aynı şekilde her gün taze yeşillikler de sunulmalıdır.

Ayrıca kuşların bağışıklık sistemini güçlendirmek ve üreme güçlerini arttırmak amacıyla kanaryalar için farklı dönemlerde gerekli aşı ve ilaçları hazırlamak üzere bir veteriner hekime danışabilirsiniz.

Dişi Kanaryanın Çiftleşme Sonrası Gerekli Önlemler

Kanaryaların çiftleşme döneminde kanaryanın yuvada uyuduğunu göreceksiniz, bu da yuvanın ısınması ve yumurtlama koşullarının sağlanması anlamına gelmektedir.

Bir hafta sonra dişi kanaryanın yumurtladığını göreceksiniz. Kanaryanız herhangi bir nedenle yumurtlamıyorsa yuvasına bir veya daha fazla yapay kanarya yumurtası yerleştirerek onu yumurtlamaya teşvik etmelisiniz.

Ayrıca şu önemli noktayı da unutmayın: Civcivlerin birlikte doğmasını ve aynı yaşta olmasını istiyorsanız, her yumurtlamadan sonra yumurtlanan yumurtayı yapay bir yumurta ile değiştirmek daha iyidir. Kanarya yumurtlamayı bırakıncaya kadar bu işleme devam edin ve o zamana kadar yumurtaları uygun bir yerde saklayın.

Kanarya yumurtaları nasıl saklanır: Yumurtaları saklamak için doğru sıcaklık 15-18 derece, doğru nem ise %60-70 arasındadır. Ayrıca yumurtanın içindeki spermlerin sağlıklı kalması için yumurtaları birkaç saatte bir çevirmelisiniz.

Yumurta sayısı altı ila yediye ulaştıktan sonra kanarya bilinçsizce yumurtlamayı bırakacak ve yapay olduklarını fark etmeden bırakılan yumurtaların üzerinde uyuyacaktır, bu sırada Kuluçkalamayı başlatmak için gizlice gerçek yumurtaları bırakmanız gerekir. Gerçek yumurtaları bırakmak için en iyi zaman, dişi kanaryanın su içmek veya yemek yemek için yuvadan ayrıldığı zamandır.

Yedikten veya içtikten sonra yuvaya dönmesi ve yumurtaları unutmaması için besleme ve suluk kabını yuvasının yanına koymalısınız.Bu yöntem işe yaramazsa kanaryalar için özel bir kuluçka makinesi kullanabilirsiniz.

Genellikle erkek ve dişi kanaryalar sırayla yumurtaların üzerinde uyurlar ancak herhangi bir nedenle erkek ve dişi kanaryalar arasında kavgaya tanık olursanız erkek kanaryayı ayırıp orta çiti tekrar çekerek dişi kanaryanın güvende olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu süre zarfında dişi kanaryanın çok az hareketi olacaktır, dolayısıyla fazla kilolu ve hasta olmaması için beslenmesinde düzeltmeler yapmalısınız. Haşlanmış yumurta, fındık  ve ay çekirdeği gibi yağlı tohumlar yüksek yağ içerdiğinden bunları iki haftada bire düşürebilir veya kanarya diyetinden çıkarıp rendelenmiş havuç, lahana, marul, salatalık, maydanoz, fesleğen, elma, şeftali, üzüm, muz, çilek vb gibi çeşitli meyve ve sebzelere ekleyebilirsiniz.

Dişi kanarya yumurtaların üzerinde uyumadan önce mutlaka ayak tırnaklarını kesin çünkü bazen dişi kanarya yuvadan çıkmaya çalışırken yumurtalara baskı yapar ve tırnakları uzunsa delik açılmasına neden olabilir. Ayrıca yuva deliğinin boyutunu, tüm yumurtaların kolayca sığabileceği ve yeni doğan civcivler için yeterli alan olacak şekilde tasarlayın.

Dişi Kanaryanın Yeniden Yumurtlaması

Dişi Kanaryanın Yeniden Yumurtlaması

Dişi kanaryanın, civcivler doğduktan bir ila iki hafta sonra tekrar yumurtlaması gerekebilir. Bunun belirtileri yavrularının tüylerini yolmak veya kafesteki tahta veya kağıt parçalarını kullanarak yuva yapmaktır.Bu davranışları gözlemlediğinizde civcivleri yuvalarıyla birlikte erkek kuşun kafesine taşıyıp dişi kanaryanın güvenli bir şekilde yumurtlayabilmesi için yeni bir yuva kurmalısınız.

Kanarya Yetiştirme Ortamında Hijyen

Birçok hastalığın kökeni ortamdaki kirlilik ve mikroplardan kaynaklanmaktadır; özellikle yeni doğan civcivlerin hastalanmalarını önlemek için fare, sinek, hamamböceği ve termit   girişini ve nüfuzunu önlemek gerekir.

Temiz havanın sürekli olarak ortama girebilmesi ve kirli havanın da uzaklaştırılabilmesi için ortamda uygun bir havalandırma sisteminin bulunması gerekmektedir. Ayrıca üşümelerini veya aşırı ısınmalarını önlemek için ortama uygun ısıtma ve soğutma cihazları yerleştirmelisiniz.

Yemliklerini ve suluklarını her gün yıkamalı ve kafesin zeminini her iki ila üç günde bir değiştirmelisiniz. Kanaryaların dışkı yemesini engellemek için mutlaka dışkı için ayrı yeri olan kafesler kullanın, böylece dışkılar kolayca ve sorunsuz bir şekilde temizlenebilsin.

Kanaryaları, özellikle de kanarya civcivlerini, çürümüş yiyeceklerle ve bir önceki yemekten arta kalanlarla beslemekten kaçının, haşlanmış yumurta, filizlenmiş tohumlar ve pişmiş fasulye gibi yiyecekler son derece çabuk bozulur ve kanaryaları hastalıklara ve enfeksiyonlara yatkın hale getirebilir.

Kanaryaların yıkanması çok önemlidir çünkü vücutlarını temizleyip tazelenmelerini sağlayacaktır, bu nedenle haftada iki kez özel bir banyo kabını ılık suyla doldurup kafeslerine yerleştirmeye çalışın.

Tırnaklarının ve uçlarının çok uzamasını önlemek için kanaryaların kafesinin içine mutlaka bir parça kireç taşı koyun. Ayrıca uygunsuz bir tünek kuşun bacaklarına ve vücuduna baskı yapacaktır, kesinlikle uygun bir tünek kullanın ve onu her iki veya üç günde bir temizleyin.

Kuluçka makinesi ile kanarya kuluçkası

Bazı durumlarda yetiştiriciler damızlık kanarya satın almak istemezler ve döllenmiş kanarya yumurtası satın alarak ve profesyonel kuluçka makinesi kullanarak kuluçka işlemini yaparlar.

Kuluçka makinesi kullanarak kanarya yumurtalarının civcive dönüşmesi için, sıcaklığı ve nemi iyi ayarlamanız şartıyla kolay ve sorunsuz bir şekilde yapılacaktır.

Ayrıca kanaryaların yumurtaların üzerinde uyumak istemedikleri durumlarda bu cihazları kuluçka amaçlı kullanabilir, yumurtaların ve emeklerinizin boşa gitmesini önleyebilirsiniz.

Yumurtadan çıkan civcivlerin onları beslemenize ihtiyacı olacak. Civcivleri doğumdan sonraki bir güne kadar cihazın içinde tutabilirsiniz çünkü yumurta sarısı içeriğiyle beslenebilirler ancak ikinci günden itibaren sıcaklığı 33 santigrat derece olan sıcak ve nemli bir ortama taşınmaları gerekir.

son söz

Bu makalede kanarya kuluçkası ve üremesinde önemli ipuçları ve tekniklerin bir özeti verilmeye çalışılmıştır.

Bu yazıda belirtilen tüm noktaları göz önünde bulundurmanız koşuluyla, bu kuşu yetiştirmek çok keyifli ve eğlenceli olacaktır. Kanarya yetiştirmeyi planlıyorsanız, bunu ancak yeni yuva ve sahip bulamazlarsa ortaya çıkan tüm civcivlere bakabilecek durumdaysanız yapın.

Gelir elde etmek amacıyla kanarya kuluçkalamayı düşünüyorsanız, bu iş çok az sermaye gerektirir ama size son derece yüksek bir gelir getirecektir, sadece kanaryalardan sağlıklı civcivler alıp bunları iki ila üç aylıkken satmanız yeterli.

Herhangi bir tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya herhangi bir sorunuz, öneriniz veya özel eleştiriniz varsa yorum bölümünü kullanarak bizimle paylaşın.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu