Kuluçka makinesi kullanımı

Kuluçka makinesi kullanımında önemli bir teknik !

Kuluçka döneminde viyollerin yerini değişin !

Her işte ve sektörde profesyonel olarak çalışanların bazı püf noktaları veya daha doğrusu teknikleri vardır. Ve bu tekniklerin etkisi bilimsel olarak ise ispat edilmiştir. Suni olarak kuluçka yapımında ise bazı teknikler direkt olarak yüksek randımanda etkisi vardır.

Bu yazıda bu tekniklerin birisi ile ilgili sizin için bilgi paylaşmaya çalıştık ve umarız faydalı olmuştur.Bu yazımızda kuluçka makinasında bulunan viyollerin yerini değiştirme ile çıkım oranını arttırmak tekniği hakkında bilgiler paylaşılmıştır.

kuluçka makinesi viyollerinin yerini değişin

Ne zaman ve nasıl makinede viyollerin yerini değişelim ?

Bu teknik en az %10 kuluçka randımanında artışa neden olabilir. Bu tekniğin nasıl yapılacağı için sizi yazının devamını okumaya davet ediyorum.

  • Döl kontrolu yaparken yumurtaların yerini değiştirme :

Genel olarak suni kuluçkada her hafta döl kontrolu yapılır. Ve civcivlerin gelişimi kontrol edilir. Örnek olarak tavuk yumurtasında döl kontrolu 7 ve 14.günlerde yapılır. 

Döl kontrolu yapıldıktan sonra, yukarı raftaki viyolu aşağı koyunuz, ayrıca döl kontrolu yaparken ise yumurtaları aynı yerlerine koymayınız. Ve başka bir yumurta ile yerini değiştirin.

  • Yumurtaların ağırlığını ölçtükten sonra yer değiştirme :

Profesyonel kuluçkacılar kuluçka dönemi başlamadan yumurtaların ağırlığını ölçerler. Ve makinede nem seviyesini yumurtaların ağırlık kaybına göre ayarlarlar. Taze yumurta kullanma şartı ile, yumurtaların her 5 günde yaklaşık %3 ağırlık kaybetmesi gerekmektedir.

Bu yüzden her 5 günde bir kere yumurtaların ağırlığını kontrol etmeniz tavsiye edilir. Bu işlemi yaparken, yumurtaların ve aynı zamanda viyollerin yerini değişmeniz tavsiye edilir.

Neden yumurtaların yerini değiştirmek randımanda etkilidir ?

Bu teknik hakkında bilimsel olarak, bir yorum veya araştırma bulunmamaktadır. Ama bu sektörde faaliyet eden kişilerden sorduğumuzda bu tekniğin çıkım oranında etkili olduğunu dile getirmişler.

Ticari bir kuluçka makinesi ne kadar standart olursa olsun aşağı kat ve yukarı katta ısı ve nem oranı çok az miktarda farklı olabilir. Ve bu farkı kapatmak için aşağı raflardaki yumurtaları yukarı raflar ile değişmeniz makine randımanında ve çıkım oranında etkili olacaktır.

Bu yöntem tüm kuluçka makineleri için geçerli mi ?

Bu yöntem farklı kuluçka makinelerinde test edilmiş ve olumlu bir sonuç alınmıştır. Bu yüzden marka ve modeli düşünmeyerek, bu tekniği kullanmanız tavsiye edilir. Firmamızın mühendisleri tarafından bu teknik Rcom kuluçka makinasında test edilmiş ve olumlu sonuç alınmıştır.

Hobi kuluçka makinelerinde yumurtaların yerini nasıl değişelim ?

Bazı kuluçka makinesi modellerinde viyoller makinede sabit olarak montaj edilir. Ve viyolun çıkarılması mümkün değildir. Bu tür makinelerde yumurtaların yerini tek tek değiştirmeniz gerekir.

Ama bu işi yaparken dikkatli olmanız ve hijyen koşullara dikkat etmeniz tavsiye edilir. Ayrıca yumurtaları son derece yavaş bir şekilde götürmeniz ve değişmeniz tavsiye edilir.

Son söz :

Bu yazıda yumurtaların kuluçka makinasında yerini değişmesi ve randımanda etkisi ile ilgili bilgileri paylaşmaya çalıştık. Ayrıca bu tekniğin çıkım oranında neden etkili olduğu konusunda konuştuk. Eğer bu konuda düşünceleriniz varsa yorumlardan bize yazabilirsiniz.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu