Kuluçka makinesi kullanımı

Kuluçka randımanında karbondioksit etkisi

kuluçka makinesi kullanımında CO2 gazının çıkım oranında etkisi

Kuluçka makinesi kullanırken, çoğu civcivler yumurta içinde gelişir ve dönem sonunda yumurtadan çıkamazlar. Ve bu yüzden telef olma oranı artar. Kullanıcıların düşünceleri ise civcivlerin düşük oksijen nedeni ile boğuldukları yönündedir.

Bu yüzden çıkım döneminde havalandırma kapaklarını tam olarak açık bırakırlar. Ve bu durumda civcivlere yeterli oksijen temin edileceğini düşünürler. Bu yöntem tamamen yanlıştır. Ve civcivler için hiç bir faydası olmayacaktır. Çünkü civcivlerin yumurtadan çıkabilmesi için az miktarda oksijen gerekir.

Bu yazıda kuluçka makinesi havalandırma kapaklarının ayarlanması hakkında önemli bilgiler yer almaktadır. Ve çıkım oranında ise olumlu etkisi vardır.

Neden karbondioksit çıkım döneminde önemlidir ?

Araştırmacıların deneyimlerine göre CO2 oranı civcivlerin yumurtadan çıkmasında etkili bir faktördür. Karbondioksit gazının kuluçka makinesinde yüksek veya düşük olması civcivlerin yumurta içinde telef olmasına neden olur.

çıkım dönemi

Bu nedenle kuluçka odasının havalandırılması ve kuluçka makinesinin hava menfezlerinin ayarlanması, yumurta kabuğu etrafındaki karbondioksit miktarı 6000 ppm’de tutulacak şekilde yapılmalıdır, bu durumda denilebilir. 

tüm civcivler yumurtadan çıkmaya mücadele edecekler ve hava membranını yırttıktan sonra yumurta kabuğunu kırmaya çalışacaklar ve nefes almanın yolunu bulacaklar.

Kuluçka makinesinde CO2 gazının standart miktarı :

Az önce söylediğim gibi yüksek veya düşük miktarda CO2 gazı civcivlerin çıkım oranında olumsuz etkisi vardır. Bu nedenle doğru CO2 miktarını ve doğru ayarlanmasını bilmek çok önemlidir,bu konu ile ilgili aşağıda bahsedilecektir.

Özellikle kuluçka döneminde kuluçka kabini içindeki CO2 miktarı 4000 ile 8000 ppm arasında olmalıdır ve en iyi değer 6000 ppm olup her zaman muhafaza edilmelidir. Karbondioksit ölçümü için karbondioksit sensörleri veya CO2 ölçer kullanabilirsiniz, aksi takdirde birkaç inkübasyondan ve hava valflerini kontrol ettikten sonra cihazın içindeki uygun CO2 miktarını deneysel olarak bulmanız gerekir ve ortamın uygun şekilde havalandırılması sağlanacaktır. Başka bir deyişle, doğru miktarda karbondioksit, en fazla sayıda yumurtanın civcivlere dönüştüğü zamandır.

CO2 kontrolu için çevre havalandırmasının doğru yolu :

Kuluçka makinesi çevresinde nem ve sıcaklık oranı ile birlikte havalandırma ve sirkülasyonun uygun olması gerekmektedir. Eğer oda sıcaklığı için fosil yakıt ile çalışan soba kullanıyorsanız, havalandırma konusunda bunu dikkate almanız gerekir. Çünkü bu tür ısıtıcılar odada bulunan oksijeni yakarlar ve azalmasına neden olur.

Bu durumda civcivlere aktarılan oksijen oranı düşük olur. Ve telef olmaları ise muhtemeldir. Hatta eğer büyükşehirlerde yaşıyorsanız, dışarıdan gelen havada CO2 olacaktır. Ve durum şehir dışı ve köyler ile farklı olacaktır.

CO2 gazını kontrol etmek için havalandırma kapakları nasıl ayarlanır?

En iyi kuluçka verimine ve çıkacak maksimum civciv sayısına sahip olmak için, makine havalandırma kapaklarının, kabin içinde 6000 ppm karbondioksit kalacak şekilde ayarlamalısınız.

kuluçka çıkım oranı

Bu yüzden aşağıdaki faktörlere dikkat etmeniz gerekmektedir :

  • En iyi durum, gelişim döneminde, havalandırma fanı kullanılarak ortamın iyi havalandırılması ve cihazın tam kapasitesinin kullanılması şartıyla cihazın hava valfinin yarı açık olmasıdır.
  • çıkım döneminde hava kapakları hafifçe kapatılmalı ve sadece üçte biri açık kalmalıdır. 
  • Deneysel bir yöntemle ve karbondioksit ölçüm cihazı kullanmadan cihaz içinde gerekli CO2’yi sağlamak istiyorsanız, en iyi verime ulaşmak için defalarca kuluçka yapmanız ve kapakları farklı açık ve kapalı durumlarda test etmelisiniz.

Son söz :

Tüm bu paylaşımlardan amacımız, herhangi bir kuluçka makinesi ile yüksek oranda çıkım almanızın yanı sıra daha sağlıklı ve verimli civcivlere sahip olmanızı sağlamaktadır. 

Bilimsel yollar ve teknikler ile çıkım artışı olacaktır. Ve kanatlı yetiştiriciliği sektöründe faaliyet edenlerin, bilgi seviyesinin yükselmesi, bu sektörün gelişmesine neden olabilir. düşüncelerinizi bizimle paylaşarak bu yolda bize destek olabilirsiniz.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu