Kaz yetiştiriciliği

Yaban kazları tanıtımı ve özellikleri

https://altin-kulucka.com/blog/kaz-ciftligi-kurmak/Yabani kaz ırkları ve özellikleri :

Kazların evcilleşmesi 3-4 bin yıl önceye dönmektedir. ama hala bazı ırklar yabani kaz ırkları olarak göçmen kuş kategorisinde yer alırlar. en ünlü göçmen kaz ırkı kanada kazıdır. bu ırklar koruma altına alınarak hala doğada serbest bir şekilde yaşamaktadırlar. bu yazıda yabani kaz ırkları ile ilgili bilgiler paylaşılmıştır, umarız beğenmişsinizdir.

Yaban kazları özellikleri :

bazı kaz ırklarının şnsanlar tarafından evcilleşmesine rağmen bazı türler hala yabani hayatlarına devam etmektedirler. bu kuşların doğanın zorlu koşullarına rağmen hayatta kalmaları zoologların ve bilim adamlarının dikkatini çekmiştir.

yaban kaz ırkları evcil kazlardan daha büyük cüsseli olurlar ve hatta daha saldırgan davranışları vardır. özelliklede çiftleşme döneminde daha saldırgan olabilirler. bu kazlar eğer ailesini tehdit eden bir tehlike duyarsa ne olursa olsun saldırmaya başlar. hatta kurt ve tilkilere bile saldırırlar .

Yaban kazları özellikleri

doğada yaşayan kazların yüzme yetenekleri daha yüksektir. hatta bazen yırtıcılardan kaçmak için, suyun altına dalırlar. kanada kazlarında erkek ve dişi görünümü hemen hemen aynıdır. ve sadece davranışlarından cinsiyetini anlamak mümkündür.

bu kuşlar sürüler halinde göç ederler ve sürüde bir liderleri olur. sürüde birbirlerini çağırmak için yüksek sesle ötmeye başlarlar. yabani kazların karınları tok olduğu zaman sesleri düşük olur ama, eğer bir tehlike olursa diğerlerini uyarmak için yüksek sesle bağırırlar.

Yabani kazların davranışları :

az önce söylediğim gibi yabani kazlar, guruplar halinde yaşarlar, ve bunun nedeni kendilerini tehlikelerden korumak ve aynı zamanda daha kolay yem bulmak ve hatta kalmak içindir. kazlar su kuşları oldukları için nehirler ve göletler kenarında yuva yaparlar.

yaban kazlarında ilginç bir özellik vardır. bu kuşlar tek eşlidirler ve eğer eşleri her hangi nedenden dolayı ölürse, ömürlerinin sonuna kadar yalnız yaşarlar. kuluçka süresi ise ırka bağlı olarak 30 – 35 gün arasında değişmektedir.

Kaz evcil veya yabani olduğu fark etmez, yavruları için son derece iyi bir ebeveyn olurlar. ve yavruları olgunluk yaşına geldiğinde bile aynı sorumluluk duygusu devam eder. evcil türlerde bile kuluçka makinesi ile çıkan kaz yavruları bile çiftlik sahibine bağlı olurlar. bu yüzden kazların duygusal kuşlar olduklarını söyleyebiliriz.

Yaban kazlarının tanıtımı :

ama günümüze kadar doğada 12 tür yaban kazı tespit edilmiştir. bu türlerin özellikleri yaşadıkları bölge ve ırkına göre farklıdır. aşağıda bu ırkları tanıtmaya çalıştık ve özellikleri ile ilgili bilgiler paylaşılmıştır :

Yabani Gri Kazlar :

Yabani gri kazları, isimlerinden de belli olduğu gibi gri renkte tüylere sahip olmaktadırlar. Ve boyunları kalın pembe rengi tonlarında gagaları vardır. Erkek ve dişi ırkları görünüm olarak neredeyse aynıdırlar. Ve davranışlarına dikkat ederek erke veya dişi olduğunu anlamanız mümkün olmaktadır. Bu kazların yemlerini genel olarak, bitkiler, sebzeler, meyveler, ve haşereler ve larvaları oluşturmaktadır. 

Kar kazı :

Bu kaz ırkı yaşam alanları ve renkleri nedeni ile kar kazı olarak isimlendirilmiştir. Kar kazı soğuk iklimlere uyumlu ve dayanıklı kaz türü olmaktadır. Ve genel olarak kuzey kutup bölgesinde bulunmaktadır. Ve bazen yem bulmak için meksika körfezine doğru göç edebilirler. 

Kar kazı

Bu kazlar genel olarak 1000 adetlik gruplar halinde yaşamaktadırlar. Ve maalesef, bilinçsiz olarak avlanmaları soylarının tükenmesine neden olmaktadır. Kaz kazlarının tüyleri tamamen beyaz olmaktadır. Ve sadece kanatlarının ucunda gri veya siyah lekeler bulunmaktadır. Bu kazlar ise diğer türler gibi aynı yemlerden beslenmektedirler. 

Sukhonoz kazı :

Sukhonos kaz ırkı hakkında internette bilgi bulmak zordur. Bu kazların gagası siyahtır ve yüzü ile birleşme yerinde beyaz bir halka gibi göze çarpmaktadır. Tüyleri ise siyah ve kahverengidir. Ayrıca boyun kısmı ise koyu kahverengi tüylerden oluşmaktadır. Ve boğazları, beyaz olmaktadır. 

Bu kaz ırkının bir özelliği kamoflaj yeteneği ve çalılar arasında gizlenmesi olmaktadır. Ve diğer özelliği olağanüstü yüzme yeteneğidir. Böylece tehlike olduğunda su altında yüzerek kendini koruması mümkün olmaktadır. 

Sukhonos kazı ise diğer kazlar gibi, bitkiler yosunlar ve küçük haşerelerden beslenmektedir. Ve bazı meyveler ve tohumlar ise bu kuşlar için besin kaynağı olmaktadır. 

Hint kazı :

Hint kazı orta asya’ya ait bir ırk olmaktadır. Ve tüylerinin ilginç desenleri, bu kaz ırkına değişik bir görünüm bahşetmiştir. Hint kazının gagası sarı renkli olmaktadır.ve kadasında beyaz tüylerin üzerinde siyah çizgi bulunmaktadır. 

Hint kazı

Hint kazı diğer yaban kazlarına göre daha küçük cüsseli olmaktadır. Ve genel olarak hindistan ve pakistan arasındaki dağlarda yaşamaktadırlar. Yaban kazları besin kaynakları genel olarak aynıdır. Ve doğada bulunan tohumlar, meyve ve bitkilerden beslenmektedirler. 

Kanada kazı :

Kanada kazı yaban kazları arasında, en meşhur ırk olmaktadırlar. Ve anavatanları isimlerinden de belli olduğu gibi kanada sahilleri ve alaska olmaktadır. Bu kazların diğer ırklara göre taraftarı çok olmaktadır. Ve en çok bilinen yaban kazları olmaktadırlar. 

Kanada kazları ile alakalı bilgiler bir diğer makalemizde detaylı olarak paylaşılmaktadır. Ve bu kuşların davranışları habitatları ile alakalı bilgiler uzmanlarımız tarafından paylaşılmaktadır. 

Siberia kazı :

Sibirya kazı diğer yabankazlarından değişik bir görünüme sahip olmaktadır. Bu kazların tüylerinin rengi en çok siyah olmaktadır ve sadece göğsünde çikolata rengi tüyler ve beyaz desenler bulunmaktadır. 

Siberia kazı

Bu kazlar çöl tilkilerinden ve diğer avcı hayvanlardan korunmak için yuvalarını yırtıcı kuşları yuvasına yakın bir yerde yaparlar. 

Ak yanaklı kaz :

Bu kazlar genel olarak kuzey atlantik ve kuzey kutup bölgesinde bulunmaktadırlar. Ve görünümleri kanada kazlarına yakındır. Sadece boyunları kanada kazlarından daha kısa ve tüy renkleri daha açık tonlarda olmaktadır.

Bu kazların yanaklarında beyaz tüyler vardır ve kafadan sırtlarına kadar ise siyahtır. Göğsündeki tüyler açık gri ve kanatları koyu kahve ve gri renklerde tüylerden oluşmaktadır.

Hawaii kazı :

Hawai kazı özel olarak hawaii adalarına ait olmaktadır. Ve NeNe kazları olarak ise bilmektedirler. Bazı araştırmacılara göre bu kazlar kanada kazlarının gelişmiş bir ırkı olmaktadırlar. 

Hawaii kazı

Bu kazların gagaları, kafası ve ensesi siyah ve boğaz kısmında kerem renkli tüylerin üzerinde siyah çizgiler ile desenler bulunmaktadır. Maalesef bu ırk ise soyları tükenme tehlikesinde olmaktadır. 

Mısır kazı :

Mısır kazları diğer yabani kazlar ile son derece farklı ve güzel görünüme sahip olmaktadırlar. Bu kazlar güney afrika ve nil nehri çevresine ait kaz ırkı olmaktadırlar. Ve yaklaşık 300 önce avrupada görünmeye başladılar. Mısır kazları diğer kaz ırklarından farklı renkleri ile olağanüstü bir güzelliğe sahip olmaktadırlar. 

Son söz :

Kazların genel olarak çeşitli ırkları vardır. Ve dünyanın dört bir yanında yayılmaktadırlar. Bu kuşlar genellikle göçmen kuşlar olmaktadırlar. Ve gruplar halinde yaşarlar ve göç ederler. Kazlar bulundukları yerde soğuk başladığı zaman daha sıcak bölgelere göç eder ve ilkbahar mevsiminde çiftleşmek ve üremek için eski yerlerine geri dönerler.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu