Kaz yetiştiriciliği

Etlik kaz yetiştiriciliği

Etlik kaz yetiştiriciliğine nasıl başlamalıyız ?

etlik kaz yetiştiriciliği, kümes hayvanları yetiştiriciliğinde karlı bir sektördür. ama kaz yetiştiriciliği genelde et üretimi için yapılır ve kaz yetiştiriciliğinin birincil amacıdır. ama bazı kaz ırkları ise süs olarak yetiştirilir. bu ırklardan birisi ise sepastopol kazıdır. değişik görünümü ve kıvırcık tüylerinden dolayı evcil olarak yetiştirilir.

ama gerçek şu ki hindiler gibi kazlar, ise temelde et kuşlarıdır. ve düzgün pişirildiği takdirde eti yağsız ve sulu olur. ayrıca güzel bir lezzete sahiptir. bu yazıda etlik kaz ırkları ile ilgili detaylı bilgiler paylaşılmıştır.

kazların ırklarına göre cüsseleri farklıdır. ve etlik kaz çiftlikleri için büyük cüsseli kaz tercih edilir. ama ırk seçiminde yumurtlama oranı ise önemlidir. düşük sayıda yumurta yapan ırkların üretimi daha fazla zaman alır. örnek olarak emden kazı yılda 40 adet yumurta yapabilir ve büyük cüsseli bir ırktır. ama çin kazı yılda 80-100 adet yumurta yapabilir ama orta cüsseli bir kaz ırkıdır.

bu durumda seçim yapmak için uzmanlar ve deneyimliler ile danışmanız tavsiye edilmektedir. ve bizim araştırmalarımıza göre çin kazı diğer ırklardan daha fazla tercih edilir.

Etlik kaz yetiştiriciliğinde tercih edilen ırklar içinde Almanya’nın embden şehrine ait olan ırk olmaktadır ve kaz eti üretimi için tercih edilen ırklarda olarak bilinir. Embden kazı eti ve ciğeri bazı insanlar tarafından özel olarak sipariş edilir, ve bu nedenle yetiştiriciler tarafından tercih edilmektedir. Embden kazlarının erkekleri olgunluk döneminde 15kg kadar gelebilir ve dişiler ise 9 kg ağırlığında olurlar.

Kazlar için yemlik ve suluklar :

kaz yetiştiriciliği salma veya kapalı olarak yapılabilir. ve bu girişimcinin isteği ve imkanlarına bağlıdır. ama her iki yöntemde kuşların bakımı, beslenmesi ve salon koşulları önemlidir. diğer kümes hayvanları gibi kazlar için salonda ve hatta salma yönteminde bile merada yemlik ve sulukların bulunması gerekir. ve kaliteli yemler ile beslenmeleri randımanın artmasına neden olabilir.

örnek olarak çin kazlarının iyi beslenmesi durumunda 100 adete kadar yumurta yapmaları mümkündür. ve bu sayıda yumurta çiftlik sahibi için bir avantajdır. yemin içeriğinde kuşun vücuduna ihtiyaç olan, besin değerleri bulunmalıdır. ve tavsiyemiz yem karışımı için bir uzman veteriner ile danışmanızdır.

kaz yetiştiriciliği

etlik kaz yetiştiriciliğinde diğer önemli konu suluk ve yemliklerin temiz olmasıdır. her zaman suluklarda temiz su kullanılması şarttır ve aynı zamanda kazların yüzme havuzlarının ise temiz olması ve mikrop ve bakterilerden arındırılması gerekir. etlik kaz ırkları 24 hafta sonra kesim için uygun olurlar.

Etlik kaz yetiştiriciliği için barınak koşulları :

tüm kümes hayvanları için doğal olarak bir barınak gerekir. bu tavuklarda daha modern salonlar olur ve kaz ve ördek için ise daha basit bir barınak olması yeterlidir. barınakta ısıtma sistemi, havalandırma fanı, yemlik suluk ve folluk olması önemlidir. ayrıca barınak tabanında uygun altlık malzemesi kullanmayı ve sürekli değişmeyi unutmayınız.

olgun kazlar eksi 10 derece düşük sıcaklığa kadar dayanabilirler, ama yavru kazlar için en düşük sıcaklık 34 derece ve en yüksek sıcaklık ise 36 derecedir. bu yüzden yavrular için özel bir barınak olması gerekir.

Salonda havalandırma ve ısıtma olması gerekir, çünkü kış aylarında hava soğuk olduğundan dolayı kazlar hastalanabilir ve eğer havalandırma olmazsa ve hava dolaşımı sağlanmazsa dışkılarından oluşan amonyak gazı solunum hastalıklarına yol açar.

Kazların sağlığı :

kazlar hakkında yanlış bir düşünce dolaşmaktadır. bazıları kazların asla hasta olmadıklarını düşünmektedirler ve bu yanlış olmaktadır. tüm canlılar ne kadar dayanıklı olsalar bile uzun süre bakımsız bir yerde kalırsalar. hastalanmaları kaçınılmaz olmaktadır. ve eğer ticari olarak çok sayıda kazı bir arada beslemek isterseniz bakımlarının iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir.

aksi halde kazlar bile hasta olabilir ve sizin ise zararlı olmanıza neden olur. bazı hastalıkların aşılarının zamanında uygulanması gerekmektedir. çünkü bu hastalıklar eğer damızlık sürüye bulaşırsa, üretilen civcivler ise sağlıksız olacaklar.

kaz hastalıkları ile ilgili bir detaylı makale paylaşılmaktadır ve kazları tehdit eden hastalıklar ve alınması gereken önlemler paylaşılmaktadır. kaz yetiştiriciliği başlığı blog sayfamızda kazlar hakkında tüm bilgilere sahip olmaktadır.

Etlik kaz yetiştiriciliğine başlamadan önce :

Kaz yetiştiriciliğine başlamadan önce bazı konularda araştırma yapmanızı önerdik ve yeteri kadar bilgi toplamanızı tavsiye ettik, ama bu öğrenmeniz gereken konulardan en önemlisini söylemeden geçemeğiz.

Her şeyden önce ürünleriniz için gereken piyasayı bulun ve ondan sonra yetiştiricilik kurmak için hazırlıklara başlayın, tecrübeli kişiler ile danışmanız ve bilgi almanız sizin için faydalı olacaktır ve eğer bu konuda hiç deneyiminiz yoksa uzman ve deneyimli biri ile danışmanız en mantıklısı olacaktır.

Etlik kaz yetiştiriciliğine başlamadan önce
Kazların üremesi ve nasıl devamlı yetiştirmeniz hakkında bilgiler edinin ve çiftliğinizdeki kazların sayısını artırmak için nasıl bir yöntem kullanmanızı öğrenin, altın kuluçka web sitesinde ve blog bölümünde bu konular ile ilgili makale ve videolar paylaşılmaktadır. Ve bu bilgiler tamamen deneyimli insanlardan ve uzmanlar tarafından alınmış ve sizler için paylaşılmaktadır.

Kazların üremesi ve kuluçka koşulları :

Eğer ticari amaçla kaz yetiştirmek isterseniz doğal olarak kuluçka yapımı sizin için tam bir zaman kaybı olacaktır, çünkü çok zaman ve az sonuç almaktasınız ve buda masraflar açısından pek mantıklı olmayacaktır.

Bu yüzden kazların hızlı çoğalması ve zaman kazanmanız için kaliteli bir kuluçka makinası kullanmanızı tavsiye ederiz, böylece topladığınız döllü yumurtaları aynı anda makinaya yükleyerek kapasitesine göre civcivler çıkarabilirsiniz.
Ama kaz yumurtasından çıkım almak için bazı etkili faktörler vardır ve kuluçka döneminde mutlaka uygulamanız gerekir, kazların kuluçka koşulları hakkında bilgi almak için diğer makalelerimizi okumanızı tavsiye ederim, bu makalelerde video olarak ve yazı olarak detaylı bir şekilde kazların üremesi ve kuluçka koşulları anlatılmaktadır.

Kaz yumurtasının sulama ve soğutma işlemi :

Kaz yumurtası kuluçka yapımında bir önemli konu vardır ve her zaman üstüne basa basa hatırlatıyoruz, bu önemli konu yumurtaların kuluçka döneminde sulama yapılması olmaktadır. Peki neden kaz yumurtalarına böyle bir işlem uygulanması gerekir hiç sordunuz mu ?

Kaz yumurtasının sulama ve soğutma işlemi
Kaz yumurtasının kabuğu diğer kanatlılar ile kıyasen daha kalın ve sert olmaktadır ve kabuğun civcivlerin kırabileceği kıvama gelmesi için daha fazla neme ihtiyaç duymaktadır.

Sulama işlemi kuluçka makinesinde ısı ile birleşince kabuğun daha yumuşak olmasını sağlar ve tabi bu sonucu elde etmek için gelişim dönemi boyunca her gün en az 2 kere sulama yapılması gerekir. Bu konu ile alakalı Kaz yumurtası ve kuluçka yapımı tekniği makalemizde detaylı açıklamalar ve eğitimler bulunmaktadır.

Sonuç :

Kaz yetiştiriciliği son zamanlarda karlı bir sektöre dönüşmektedir ve eti ve yumurtası insanlar tarafından talep almaktadır, ayrıca tedavi ve aşılamaya gerek olmadığı için bazı konularda tasarruflu olmaktadır.

Bu yüzden risksiz bir sektör olduğu gibi karlı da olmaktadır. Ama bazı önemli konulara dikkat etmeniz gerekir. Kaz için kuluçka makinesi temin etmek isterseniz altın kuluçka destek hattını arayarak yardım alabilirsiniz.

Kaz yetiştiriciliği için en önemli ihtiyaçlardan birisi kuluçka makinesi olmaktadır ve bu yüzden kaliteli ve güvenilir bir makinesi olması önemlidir, kuluçka makinesi fiyatları ve özellikleri için altın kuluçka web sitesinden veya satış personelinden destek alabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular :


Etlik kaz çiftliği nasıl kurulur ?

bir kaz çiftliği kurmak tavuk ve diğer kümes hayvanlar için çiftlik kurmaktan daha kolay olmaktadır ve fazla masraf yapmanız ve uğraşmanız gerekmez. aynı zamanda daha karlı bir sektör olmaktadır.

Etlik kaz çiftliği için gereken malzemeler nelerdir ?

kaz çiftği ise diğer kümesler gibi olmaktadır ve sadece kazların yüzmesi ve çiftleşmesi için bir havuz gerekmektedir, ve kapalı barınaklaraı için ısıtma ve havalandırme sistemleri.

Kaz beslemek karlı mı ?

kümes hayvanları arasında en karlı sektör olmaktadır ve hatta ihracatı bile yapılmaktadır, çünkü kaz karaciğeri avrupa ve rusyada fazlasıyla tüketilmektedir ve lüx bir yemek sayılır.

Etlik kaz yetiştirmek için hangi ırklar tercih edilir ?

etlik kaz için tercih edilen farklı ırklar bulunmaktadır ve yetiştiricilerin tercihine bağlı olmaktadır, ama genel olara et üretimi için Embden kazı ve touluos kazı tercih edilir.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu