Herşey dahil

Amatörler için en iyi kuluçka makinesi hangisidir ?

Amatörler için En iyi kuluçka makinası :

Bazen insanlar boş zamanlarında bazı işleri yapmaya ve zaman geçirmeye merak salarlar. Siz hiç böyle oldunuz mu ? boş zamanlarınızı doldurmak için bir arayışta bulundunuz mu ? bazı kişiler mesela kuluçka yapımını ve kümes hayvanları üremeyi seçerler. Ve genelde hobi olarak başlar, bir süre sonra daha geliştirmeyi ve bu yoldan para kazanmayı düşünürler.

Bu deneyimli insanlar ise ilk olarak kuluçka yapımı ve kuluçka makinesi ile alakalı bilgileri yoktu ve zaman içinde öğrenmişler. makalemizde yeni başlamak isteyenler için bazı önemli bilgileri paylaşmaya karar verdik, kim bilir belki sizde bir süre sonra kendi çiftliğinizi kurmak istediniz.

Amatörler için En iyi kuluçka makinası

kanatlı yetiştiriciliği için, makine seçimi önemlidir. çünkü işinizin gelişimi çok oranda makine kalitesine bağlıdır. özelliklede eğer amacınız bu yoldan para kazanmaksa.

bu yazıda amacımız kendi markamız veya özel bir marka reklamı değil, sadece yeni nesil makinelerde hangi özelliklerin bulunması gerektiği hakkında bilgi paylaşmaktır. makinelerde kullanılan malzemeler son derece önemlidir. ve çıkım oranında etkisi olmaktadır.

makinelerde önemli olan kısımlar hakkında bilginizin olması, kaliteli ve standart bir makine seçmenize yardımcı olur. sizi yazının devamını okumaya davet ediyorum.

Yeni nesil kuluçka makineleri özellikleri nelerdir ?

son zamanlarda hobi veya ticari makinelerde, yapay zeka kullanılmıştır. ve bu tür akıllı sistemler sayesinde ısı ve nem değerleri stabil ve net değerlerde hatasız olarak temin edilir. hatta herhangi bir sorun olduğunda alarm çalarak operatörün durumdan haberi olmasını sağlar.

makine satın alırken kontrol sistemi veya makine termostatı özellikleri hakkında bilgi almanız tavsiye edilir. özeliklede ticari işletmelerde bu tür sistemler son derece değerlidir. akıllı çalışma özelliği ile yerli ve yabancı olan bir çok marka bulumaktadır.

bu sistemler için makine içinde ve dışında sensörler montaj edilmiştir. ve bu sensörlerden gelen bilgilere dayanarak kontrol sistemi nemlendirme ve ısıtma sistemlerini çalıştırır. diğer konu akıllı termostatın çevre elektromanyetik dalgalarına dayanıklı olmasıdır. çünkü aksi halde kuluçka dönemi arasında sistemin arızalanması ve donması, tüm yumurtaları kaybetmenize neden olur.

Yeni nesil kuluçka makineleri özellikleri nelerdir ?

Sensör kalitesi ve dikkati :

akıllı makineler için genel olarak SHT sensör kullanılır. ve dünyanın en kaliteli SHT sensörleri ise Sensirion firması tarafından üretilir. ama bu firma tarafından üretilen sensörlerin fiyaı son derece yüksektir. Sensirion markası ile bulunan ısı ve nem sensörleri 18-25 dollar arasında fiyata sahibtir.

SHT sensörler farklı firmalar tarafından üretilir ve özelliklede çinde üretilen sensörler en yaygın kullanılan SHT sensörlerdir. nedeni ise düşük fiyatlarıdır. ama çinde üretilen sensörlerin ise kaliteli ve kalitesizi vardır. eğer bir makine seçmek isterseniz, sizden önce kullananlardan sensör kalitesini sormanız tavsiye edilir.

yabancı marka makinelerin fiyatı bu yüzden genelde yüksektir. örnek olarak bir adet 56 lık brinsea kuluçka makinesi firyatı 500 dollar. ve bu kadar yüksek bir fiyatın nedeni olmalıdır.

ülkemizde ise bir çok marka makinelerinde SHT sensör kullanmaktadır. ama bu sensörler Sensirion markası değildir. ama eğer kullanılan sensörlerin dikkatini bilmek isterseniz, farksızdır. yani aynı hata payına sahiplerdir. sadece çelışme ömrü olarak farklı olabilirler.

Altın kuluçka ürünlerinde kullanılan sensörler özel sipariş olarak üretilir. ve bu yüzden kalitesi ve çalışma ömürleri diğer sensörler ile farklıdır. ama az önce söylediğim gibi satın almadan önce sensörlerin dikkati kalitesini sizden önce satın alıp ve kullanan birisinden sormanız tavsiye edilir.

Çevirme motoru :

çevirme motoru kalitesi ise diğer parçalar kadar önemlidir. motorun düşük hızla ve yumurtaları sarsmadan çalışmasına dikkat etmek gerekir. viyolun ani hereketten dolayı yumurtaya vermiş olduğu darbe embriyonun zarar görmesine neden olabilir. genel olarak kaliteli düşük hızlı çevirme motorlarında 4 adet paslanmaz çelik kaplamalı dişli çarklar kullanılmıştır.

bu yüzden yumurta ağırlığı çarklar arasında dağılır ve yumurtaların daha yumuşak çevrilmesini sağlar. ve yumurtalar için hiçbir zararı olmaz. makine seçiminde bu konuyu dikkate almanız tavsiye edilir.

satın almak istediğiniz makine her hangi bir marka olusa olsun, bu özelliklere dikkat etmeniz daha fazla randıman almanıza yardımcı olacaktır.

Kasa yalıtımı :

kasa yalıtımı ve materiyalı, bu makineyi kullanmak istediği herkesin bilmesi gerektiği bir konudur. kasa yalıtımı üretilen ısı ve nemin koruması açısından önemlidir. ama bununla birlikte kuluçka makinasını kurduğunuz odada, 20-25 derecelik bir sıcaklık olması ve hava dolaşımı sağlanması gerekmektedir.

kasanın kuluçkadan sonra kolay bir şekilde temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekir. ve aynı zamanda ısı ve neme karşı dayanıklı olması, önemli bir özelliktir.

En iyi kuluçka makinası hangi özelliklere sahip olması gerekir ?

 • Yüksek yalıtıma sahip kasa yapısı
 • Kuluçka koşulları karşısında zararlı gazlar üretmeyen ve dayanıklı olan (çürüme karşısında) malzeme kullanılması
 • Kuluçka makinesi termostatı teknolojisi (akıllı kuluçka makinası termostatı)
 • Kuluçka makinasında kullanılan sensörlerin dikkati ve kalitesi
 • Garantili olması ve garanti koşulları
 • Çevirme mekanizması için kullanılan malzeme kalitesi

Suni kuluçka yapımında deneyimi olmayanların hangi bilgilere ihtiyacı var ?

 • Üremesini yapmak istediği kuşun kuluçka süresini bilmek
 • Kuluçka için ısı ve nem değerlerinin ne kadar olması
 • Kuluçka makinesi için çevre koşulları
 • Gelişim ve çıkım dönemi için gereken bazı koşullar hakkında bilgi
 • Hangi yumurtaların kuluçka için uygun olduğu ve dezenfeksiyonu
 • Döl kontrolu yapılması ve dölsüz yumurtaların makineden çıkarılması

Son söz :

Kanatlı yetiştiriciliği yapmak, özelliklede organik olarak, doğada ve köy ortamında yetiştirmek huzur verici bir iş olmaktadır. Bu yüzden genel olarak emekli olanların tercih ettiği bir alan olmaktadır.  Tabi bazı kişiler bu yoldan para kazanmaktadır. Ama hobi olarak bu sektör şehir gürültüsü ve dumanından uzaklaşmaya ve doğa ile iç içe yaşamayı sağlayan bir sektör olmaktadır.

Bu yüzden tavsiyemiz bir kere denemeniz olmaktadır. Ama kuluçka makinesi ve kuluçka yapımı ile alakalı eğer bir konuda bilgiye ve desteğe ihtiyacınız varsa altın kuluçka her zaman sizin yanınızda olmaktadır. Yorumlardan bize yazarak veya sosyal medya hesaplarımızdan iletişime geçerek, personelimiz size yardımcı olacaktır.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu