Muhabbet kuşu için uygun oyuncaklar

Muhabbet kuşu için uygun oyuncaklar

Muhabbet kuşu oyuncakları özellikleri :

Araştırmalara göre muhabbet kuşları, ise insan çocukları gibi oyuncakları severler. Ve bu yüzden onlar için farklı oyuncaklar, pet shoplarda bulunmaktadır. Rengarenk oyuncaklar bu kuşların zekalarının gelişimine biel yardımcı olmaktadır ve bu yüzden bu makaleyi paylaşmaya karar verdik. 

Oyuncaklar muhabbet kuşlarının yalnız kaldıklarında sıkılmamaları açısından ve psikolojik açıdan sağlıklı olmaları için gerekli malzemeler olmaktadır. Oyuncakların diğer faydası muhabbet kuşları için egzersiz yapmaları olmaktadır. 

Oyuncakları olmayan muhabbet kuşları genel olarak depres ve üzgün bir halleri vardır. Bu yüzden muhabbet kuşu sahiplenmeden önce muhabbet kuşlarının bakımı ve beslemesi ile alakalı detaylı bilgiler edinmesi tavsiye edilmektedir. 

aslında bazı basit şeyler muhabbet kuşlarının neşeli olmasına neden olmaktadır. birisi muhabbet kuşu banyo yapması olmaktadır. ve diğeri ise kafesinde bulunan oyuncaklar olmaktadır. ama oyuncak seçimi önemli bir konudur ve bu yazımızda detaylı olarak bilgiler paylaşmaya çalıştık.

Muhabbet kuşu oyuncakları özellikleri

Muhabbet kuşları için uygun oyuncaklar, küçük top, zil veya renkli halkalar olmaktadır. Hatta bu küçük tüylü dostlarımız için küçük kaykaylar ve bisikletler bile bulabilirsiniz ve nasıl kullanacaklarını eğitim verebilirsiniz. 

Muhabbet kuşları genel olarak hoplama ve bir yerlere tırmanmayı seven kuşlar olmaktadırlar ve eğer çevrelerinde bu tür yerler varsa veya hatta küçük bir pingpong topu ile saatlerce oynamaları mümkün olmaktadır. 

Hatta bizim tavsiyemiz muhabbet kuşlarınız için farklı oyuncaklar temin etmeniz olmaktadır, bu oyuncaklar sayesinde ne kadar mutlu olduklarını görebilirsiniz. Ama muhabbet kuşları oyuncakları konusunda bizim önerimiz, farklı oyuncaklar almanız ve ara sıra oyuncakları değiştirmeniz olmaktadır. 

Oyuncakların yenilenmesi muhabbet kuşunuzun oyuncaklardan sıkılmamasına neden olmaktadır ve oyuncakların onun için her zaman tazeliği olmasına neden olmaktadır.  Hatta oyuncakların hepsini kafesin içine koymanız ise kuşun sıkılmasına neden olabilir ve hatta hareket etmesinde ve kafeste uçmasına engel olacaktır. 

Muhabbet kuşu aynalı oyuncakları :

Genel olarak aynalı oyuncaklar evcil kuşlar besleyenlerin tercihi olmaktadır.  Ama aynaların kafeste olması ile alakalı farklı yorumlar vardır. Kuşun aynadaki yansımasını kendi türünden olan başka bir kuş sanması, muhabbet kuşunda bazı değişikliklere neden olur. 

Çünkü aynadaki yansıması ile duygu bağı kurabilir. Ve onunla iletişim kurmaya çalışır. Eğer tek bir muhabbet kuşunuz varsa ve ona eğitim vermek istiyorsanız, aynalı oyuncaklar, kuşun dikkatinin dağılmasına neden olacaktır ve ona eğitim vermaniz ise başarısız olacaktır.

Kafeste aynaların olması muhabbet kuşu için iyi mi yoksa kötü mü ?

1990 yılına kadar evcil kuşların kafesinde ayna her zaman tavsiye edilmiştir. Ama son zamanlarda yapılan araştırmalara göre ayna muhabbet kuşlarında psikolojik sorunlara neden olmaktadır. 

Örnek olarak almanya gibi muhabbet kuşu beslemenin yaygın olduğu bir ülkede muhabbet kafeslerinden ayna ve aynalı oyuncaklar tamamen kaldırılmıştır. Çünkü muhabbet kuşunuz kendi yansımasını kendi türünden başka bir canlı olarak sanmaktadır, ve onunla iletişim kurmaya çalışırken yanıt alamayınca üzülmesine neden olmaktadır. Ve bu durum eğer uzun süre devam ederse kuşunuzda psikolojik hastalığa neden olabilir.

Kafeste aynaların olması muhabbet kuşu için iyi mi yoksa kötü mü

Ama eğer çok sayıda muhabbet kuşlarına sahipseniz, aynaların olması onların daha hareketli olmasına neden olabilir ve bu durumda ayna kullanmanın bir mahzuru yok. Çünkü kafeslerinde kendi türünden yeterince kuşu bulunmaktadır ve aynanın yalnız bir kuş kadar etkisi olmamaktadır. 

NOT : muhabbet kuşunun neşeli olması için oyuncaklar önemli olmaktadır. ama üreme döneminde durum farklı olmaktadır. muhabbet kuşu üretimi için kafes düzeni önemli olmaktadır. ve bu konu ile alakalı bir makalemiz bulunmaktadır ve okumanızı tavsiye ederiz.

Muhabbet kuşu için en iyi oyuncaklar :

Muhabbet kuşu için en iyi oyuncak almak için önce kuşunuzun davranışları ve huylarını bilmeniz gerekmektedir. Yanı muhabbet kuşunun hangi eşyalardan hoşlandığı önemli olmaktadır. Muhabbet kuşunun hangi oyuncakları sevdiğini anlamak isterseniz, farklı oyuncaklar alın ve her gün bir farklı oyuncak kuşunuza veriniz. Hangi oyuncaklar ile daha çok ilgileniyorsa, o tür oyuncakları seviyor demektir. Ama ara sıra random olarak beğenmediği oyuncakları ise kuşunuza önerin bazen kuşların ise fikri değişebilir.

Muhabbet kuşları doğal olarak kafeslerine yeni gelen eşyalar nedeni ile farklı tepki gösterirler ve hatta bazen eşyalara saldırırlar ve aklınca onlar ile kavga ederler. Ama kısa bir süre sonra oyuncaklarına alışıp ve oynamaya başlarlar. 

Muhabbet kuşu için en iyi oyuncaklar

Ama buna rağmen tavsiyemiz ara sıra oyuncakların değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Sürekli aynı oyuncaklar ile zaman geçirmek kuşunuz için sıkıcı gelebilir.  Oyuncakların sayısı ve boyutu kafesinizin boyutuna bağlı olmaktadır. Eğer kafesiniz büyük ise daha çok eşya kullanabilirsiniz. Mesela kafes içinde örme ipler ve renkli halkalar kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Kuşların tırmanması için kafes boyutu eğer uygunsa ağaç dalı kullanabilirsiniz. Çünkü muhabbet kuşları tırmanmayı seven kuşlar olmaktadırlar ve ağaç dallarının olması onların mutlu olmasına neden olabilir. 

Muhabbet kuşu için zararsız oyuncaklar :

Oyuncakların muhabbet kuşu kafesine koymadan onlar için zararsız olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Kuşların sağlığı açısından bu önemli bir konu olmaktadır. Deneyim olarak kesinlikle bir eşya veya oyuncağı kafese koymayın. Kenarları keskin ve sivri uçlu eşyaların kesinlikle bulunmaması gerekmektedir. 

Eğer oyuncaklar ve kullandığınız eşyalarda kuşun ayağı, gagası veya kafasının arasında takılıp kalma ihtimali varsa kesinlikle kafeste kullanılmaması gerekmektedir. Bu tür olaylar muhabbet kuşlarında strese ve korkuya neden olur. Ve hatta birçok muhabbet kuşu stres nedeni ile telef olmuştur. 

Muhabbet kuşları için oyuncakları güvenilir pet shoplardan satın almanız tavsiye edilmektedir. Farklı renklere sahip olan oyuncaklar muhabbet kuşları tarafından en çok sevilenler olmaktadır. Mesela bu eşyalar küçük ve renkli bir merdiven, olabilir. Ve oyuncaklarda kullanılan renkler çocuk oyuncaklarda kullanılan, zararsız renklerden olması gerekmektedir. 

Muhabbet kuşu için zararsız oyuncaklar

Ağaçlardan üretilen oyuncaklara dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bazı ağaçlar muhabbet kuşları için zararlı olmaktadır ve kuşlarda hastalıklara neden olmaktadır. Çünkü muhabbet kuşları ve hatta papağanlar kemirmeyi seven kuşlar olmaktadırlar. Eğer ağaçtan üretilen oyuncağın tadı varsa ve muhabbet kuşu bu tadı seviyorsa sürekli oyuncağı kemirmeye başlayacaktır. Ve yem yerine besin açısından değersiz olan bu ağaç oyuncağı kemirmeye başlayacaktır. Hatta bu oyuncaklarda kullanılan tatlandırıcı maddeler şeker içermektedir. Ve şeker ise muhabbet kuşu için zararlı olmaktadır. Ve bazı bakterilerin oluşmasına yol açması mümkün olmaktadır.

Muhabbet kuşu kafesi içinde kullanılan oyuncaklar :

Bu oyuncaklar 4 kategoride bulunmaktadır. Hareketli, tırmanmalı, kemirmeli ve zeka oyuncakları

Hareketli oyuncaklar : küçük örgü ipler, salıncaklar ve kafes tavanına ip ile bağlanan halkalar muhabbet kuşunuzun saatlerce onlar ile zaman geçirmesine neden olacaktır ve aynı zamanda egzersiz yapması için ise olanak sağlayacaktır.

Tırmanma tarzı oyuncaklar : oyuncak merdivenler ve ağaç dalı tarzı bazı oyuncaklar muhabbet kuşlarının en sevdiği oyuncaklardan olmaktadır ve satın alırken güvenilir bir petshoptan kuşlara zararsız olan türlerinden almanız gerekmektedir. 

Kemirmeli oyuncaklar : papağan türleri eşyaları kemirmeyi severler ve bu yüzden onların sağlığı için bazı özel kemirebilecekleri oyuncak tarzında yemler bulunmaktadır. Kalamar kemiği ve kuşlar için üretilen krakerler aynı zamanda mutlu zaman geçirmelerine ve vücutlarına gereken mineral maddeleri temin etmesini sağlamaktadır. 

Muhabbet kuşları eşyaları kemirmeyi bir oyun sanıyorlar, ve bunun için siz bir ağaç parçası ise kullanabilirsiniz. Ama az önce dediğim gibi herhangi bir ağaç olamaz ve kuş için zararlı maddeler içermeyen ve boyası olmayan bir ağaç olması gerekmektedir. 

Muhabbet kuşu eşyaları kemirirken bir özgüven duygusu alıyor ve eğer kafesinde kemirebileceği bir oyuncak olursa, kafes dışına çıkarken duvar kağıdı veya kitapları kemirmez.

Keşif oyuncakları

Evcil hayvan mağazası kataloğunda çanlar, merdivenler ve yay parçaları (bowling, plastik meyveler veya küçük toplar gibi) gibi çok çeşitli farklı oyuncaklar bulunur. Keşif oyuncakları çok duyusaldır ve kuşu gürültü, hareket ve doku yoluyla uyarır.

Çanlar

Zil, yukarıda belirtilen dört türü de içeren bir cihazdır. Bu, kuşun tırmanabileceği, keşfedebileceği ve hatta çiğneyebileceği bir hareket oyuncağı olarak adlandırılabileceği anlamına gelir. Alarmı çok fazla sallamaktan ve çalmaktan kaçının. Bu, kuşunuz için can sıkıcı olabilir.

Ahşap oyuncaklar

Kuş oyuncaklarınızda ağaç kullanırsanız, önce ılık suyla yıkayın ve sonra iyice kurulayın. Islak ağaç, bakteriler için bir üreme alanıdır ve bu, kuşunuz için zararlı olabilir ve sağlığını tehlikeye atabilir.

Kuş oyuncakları yapmak

Hasır top, Bazı dalları veya kuru otları bükerek top şekli oluşturabilir ve kuşunuzu saatlerce eğlendirebilirsiniz. Çekici hale getirmek için biraz darı saklayın.

Kuş oyuncakları yapmak

Salsa ağacından yapılmış parçalar. Bu çubukları, tırmanma kuleleri ve muhabbet kuşları için farklı şekiller yapmak için kullanabilirsiniz. Bu ağaçların hiçbir şekilde keskin kenarları ve tehlikeli şekilleri olmadığını unutmayın.

Ahşap merdiven : Bir çubukta düzenli delikler açın ve tutacağın boyutuna çubuklar takın ve kuşunuz için tahta bir merdiven yapın.

Kafeste çanlar sallamak : Bir ip kullanarak, sesli veya renkli çanları bağlayabilir ve muhabbet kuşunuz için bir heyecan zinciri yaratabilirsiniz.

Son söz :

Papağan türleri genel olarak bazı huyları, insan çocukları gibi olmaktadır. Yani ilgiye ihtiyaçları vardır ve eğer onlara zaman ayırmazsanız, psikolojik hastalıklara yakalanmaları kaçınılmaz olmaktadır. 

Eğer neşeli bir muhabbet kuşunuz olsun isterseniz, yukarıdaki söylenenlerin temin edilmesi gerekmektedir. Ve bu kuşunuzun sağlığı açısından önemli bir konu olmaktadır. Daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu