Muhabbet kuşu

Muhabbet kuşu için uygun oyuncaklar

Muhabbet kuşu oyuncakları :

Muhabbet kuşları için uygun oyuncak seçimi, kuşunuzun hem eğlenceli zaman geçirmesini hem de zihinsel uyarı almasını sağlar. Zeka oyuncakları, kuşunuzun doğal merakını tetikler ve onların düşünme yeteneklerini geliştirir. Bu tür oyuncaklar arasında özellikle içinde ödül saklanabilen türler, kuşunuzun aktivite ve dikkatini çekerken aynı zamanda onların problemleri çözme yeteneklerini artırır. Ayrıca, renkli ve çeşitli malzemelerden yapılmış oyuncaklar, kuşunuzun ilgisini çekerek onların hareketliliğini artırır.

Muhabbet kuşlarının enerjik doğası göz önüne alındığında, çeşitli döner, sallanan veya yem içeren oyuncaklar da önerilir. Bu tür oyuncaklar, kuşunuzun fiziksel aktivite ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur ve aynı zamanda oyun oynayarak eğlenmelerini sağlar.

Farklı yapıdaki oyuncakları kafeste yer değiştirerek, kuşunuzun çevresini sürekli olarak yenilemek, onların dikkatini canlı tutar ve oyuncaklarla etkileşimlerini artırır.

 

Muhabbet kuşu oyuncakları özellikleri

Ayrıca, muhabbet kuşları için tüy yoluyla oynayabilecekleri çeşitli oyuncaklar da mevcuttur. Renkli tüylerden yapılmış veya çeşitli şekillerde tasarlanmış tüy oyuncaklar, kuşunuzun avlanma içgüdüsünü canlandırarak keyifli bir oyun deneyimi sunar.

Rcom kingsuro max 20 Hobi kuluçka makinesi
Rcom kingsuro max 20 Hobi kuluçka makinesi
» papağan üremesi için yüksek randıman
» Yüksek hassasiyetli senserion SHT sensör
» Güney kore üretimi
Fiyat : 11,489.00

Oyun zamanları sırasında kuşunuzun ilgisini çekebilecek aynalı oyuncaklar da tercih edilebilir. Muhabbet kuşları, aynadaki yansımaları gördüklerinde sosyal etkileşime geçme eğilimindedirler.

Oyuncak seçiminde dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör, malzeme kalitesidir. Kuşunuzun sağlığı için toksik olmayan ve güvenli malzemelerden yapılmış oyuncaklar seçmek önemlidir. Ayrıca, oyuncakları düzenli olarak temizlemek, kuşunuzun hijyenini korumak için gereklidir.

Çeşitlilik sağlamak ve oyuncakları periyodik olarak değiştirmek, kuşunuzun sıkılmamasını ve sürekli olarak uyarılmasını sağlar. Unutulmamalıdır ki her kuş bireyseldir, bu nedenle farklı türde oyuncaklar deneyerek kuşunuzun tercihlerini anlamak önemlidir.

Muhabbet kuşu aynalı oyuncakları :

çoğu muhabbet kuşu sahipleri kuşun kafesine aynalı oyuncaklar koymayı tercih ederler. ama aynalı oyuncaklar ile ilgili farklı yorumlar ve düşünceler vardır. bazılarına göre kuşun aynadaki yansımasını kendi türünden sanması, onunla bağ kurmasına neden olur. ve bazı davranışsal değişikliklere neden olur.

Çünkü aynadaki yansıması ile duygu bağı kurabilir. Ve onunla iletişim kurmaya çalışır. Eğer tek bir muhabbet kuşunuz varsa ve ona eğitim vermek istiyorsanız, aynalı oyuncaklar, kuşun dikkatinin dağılmasına neden olacaktır ve ona eğitim vermaniz ise başarısız olacaktır.

eğer kuşunuza konuşma eğitimi vermek isterseniz, aynalı oyuncaklar dikkatinin dağılmasına neden olur. ve tüm çabalarınız boşa gider. ayrıca aynadaki yansıması ile duygu bağı kurması, sizin eeğitimlere dikkat etmemesine neden olur.

Kafeste aynaların olması muhabbet kuşu için iyi mi yoksa kötü mü ?

1990 yılından evcil muhabbet kuşları için ayna tavsiye ediliyordu, ama son zamanlarda araştırmalara göre ayna muhabbet kuşlarında psikolojik sorunlara neden olur.

almanya muhabbet kuşlarının en yaygın olarak tercih edildiği yerdir. bu ülkede aynalı kafesler ve oyuncaklar tamamen kaldırılmıştır. ve artık kullanılmıyor. bunun sebebi, kuşunuzun kendi yansıması ile iletişim kurmaya çalıştığında hiç bir tepki almaması nedeni ile üzülmesi ve depresyone yol açmasıdır. eğer bu durum fazla devam ederse, kuşun başka hastalıklara bile yakalanması mümkündür.

Kafeste aynaların olması muhabbet kuşu için iyi mi yoksa kötü mü

ama eğer bir adetten fazla muhabbet kuşunuz varsa ayna veya aynalı oyuncaklar kullanmanın bir mahsuru yok, hatta kuşların daha hareketli olmasına neden olur. ayrıca etraflarında kendi türünden kuşarın fazla olması yansıması ile iletişim kurmaya çalışma gibi bir durum olmayacaktır.

Muhabbet kuşu için en iyi oyuncaklar :

oyuncak seçimi için kuşunuzun davranışları ve huylarını bilmeniz gerekmektedir. yani muhabbet kuşunuzun hangi eşyalardan ve hatta hangi renklerden hoşlandığına dikkat etmeniz gerekir.

bunu öğrenmek için, farklı renklerde çeşitli oyuncaklar almanız ve her gün farklı bir oyuncak kuşunuza vermeniz gerekir. hangi oyuncaklar ile daha fazla ilgileniyorsa o tür oyuncakları daha fazla seviyor demektir. ama siz arasıra random olarak fazla beğenmediği oyuncakları ise verin belki fikri değişir.

Muhabbet kuşları doğal olarak kafeslerine yeni gelen eşyalar nedeni ile farklı tepki gösterirler ve hatta bazen eşyalara saldırırlar ve aklınca onlar ile kavga ederler. Ama kısa bir süre sonra oyuncaklarına alışıp ve oynamaya başlarlar.

Muhabbet kuşu için en iyi oyuncaklar

Muhabbet kuşu için zararsız oyuncaklar :

kuşunuza standart oyuncaklar satın almanız gerekir. bazı ağaç türleri ve bazı plastikler bu kuşlar için tehlikelidir. ve zehirlenmesine yol açabilir. bazı oyuncakların rengi kopabilir. bu renklerin kuş tarafından yutulması, kuşunuzda sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir. ve hatta bazı kuşların ise telef olmasına sebep olmuştur.

sivri uçlu veya keskin kenarlı malzemeler ve eşyaların kafeslerde bulunmaması gerekmektedir.  mutlaka bu konuları dikkate almanız gerekir.

Eğer oyuncaklar ve kullandığınız eşyalarda kuşun ayağı, gagası veya kafasının arasında takılıp kalma ihtimali varsa kesinlikle kafeste kullanılmaması gerekmektedir. Bu tür olaylar muhabbet kuşlarında strese ve korkuya neden olur. Ve hatta birçok muhabbet kuşu stres nedeni ile telef olmuştur.

Muhabbet kuşları için oyuncakları güvenilir pet shoplardan satın almanız tavsiye edilmektedir. Farklı renklere sahip olan oyuncaklar muhabbet kuşları tarafından en çok sevilenler olmaktadır. Mesela bu eşyalar küçük ve renkli bir merdiven, olabilir. Ve oyuncaklarda kullanılan renkler çocuk oyuncaklarda kullanılan, zararsız renklerden olması gerekmektedir.

Muhabbet kuşu için zararsız oyuncaklar

ağaç ve ahişapdan üretilen, oyuncaklara dikkat etmeniz gerekir. çünkü bazı ağaçlar kuşlar için zararlıdır  ve zehirlenmelerine yol açabilir. tüm papağanlar eşyaları kemirmeyi severler. bu yüzden kafesinde bulunan eşyalar ve nesnelerin üretim malzemesi, ve kalitesine dikkat etmeniz gerekmektedir.Eğer ağaçtan üretilen oyuncağın tadı varsa ve muhabbet kuşu bu tadı seviyorsa sürekli oyuncağı kemirmeye başlayacaktır.

Ve yem yerine besin açısından değersiz olan bu ağaç oyuncağı kemirmeye başlayacaktır. Hatta bu oyuncaklarda kullanılan tatlandırıcı maddeler şeker içermektedir. Ve şeker ise muhabbet kuşu için zararlıdır. Ve bazı bakterilerin oluşmasına yol açması mümkündür.

Muhabbet kuşu kafesi içinde kullanılan oyuncaklar :

Bu oyuncaklar 4 kategoride bulunmaktadır :

  • Hareketli
  • tırmanmalı
  • kemirmeli
  • zeka oyuncakları

Hareketli oyuncaklar : küçük örgü ipler, salıncaklar ve kafes tavanına ip ile bağlanan halkalar muhabbet kuşunuzun saatlerce onlar ile zaman geçirmesine neden olacaktır ve aynı zamanda egzersiz yapması için ise olanak sağlayacaktır.

Tırmanma tarzı oyuncaklar : oyuncak merdivenler ve ağaç dalı tarzı bazı oyuncaklar muhabbet kuşlarının en sevdiği oyuncaklardan olmaktadır ve satın alırken güvenilir bir petshoptan kuşlara zararsız olan türlerinden almanız gerekmektedir.

Kemirmeli oyuncaklar : papağan türleri eşyaları kemirmeyi severler ve bu yüzden onların sağlığı için bazı özel kemirebilecekleri oyuncak tarzında yemler bulunmaktadır. Kalamar kemiği ve kuşlar için üretilen krakerler aynı zamanda mutlu zaman geçirmelerine ve vücutlarına gereken mineral maddeleri temin etmesini sağlamaktadır.

Muhabbet kuşları eşyaları kemirmeyi bir oyun sanıyorlar, ve bunun için siz bir ağaç parçası ise kullanabilirsiniz. Ama az önce dediğim gibi herhangi bir ağaç olamaz ve kuş için zararlı maddeler içermeyen ve boyası olmayan bir ağaç olması gerekmektedir.  Muhabbet kuşu eşyaları kemirirken bir özgüven duygusu alıyor ve eğer kafesinde kemirebileceği bir oyuncak olursa, kafes dışına çıkarken duvar kağıdı veya kitapları kemirmez.

Keşif oyuncakları

Evcil hayvan mağazası kataloğunda çanlar, merdivenler ve yay parçaları (bowling, plastik meyveler veya küçük toplar gibi) gibi çok çeşitli farklı oyuncaklar bulunur. Keşif oyuncakları çok duyusaldır ve kuşu gürültü, hareket ve doku yoluyla uyarır.

Çanlar

Zil, yukarıda belirtilen dört türü de içeren bir cihazdır. Bu, kuşun tırmanabileceği, keşfedebileceği ve hatta çiğneyebileceği bir hareket oyuncağı olarak adlandırılabileceği anlamına gelir. Alarmı çok fazla sallamaktan ve çalmaktan kaçının. Bu, kuşunuz için can sıkıcı olabilir.

Ahşap oyuncaklar

Kuş oyuncaklarınızda ağaç kullanırsanız, önce ılık suyla yıkayın ve sonra iyice kurulayın. Islak ağaç, bakteriler için bir üreme alanıdır ve bu, kuşunuz için zararlı olabilir ve sağlığını tehlikeye atabilir.

Kuş oyuncakları yapmak

Hasır top, Bazı dalları veya kuru otları bükerek top şekli oluşturabilir ve kuşunuzu saatlerce eğlendirebilirsiniz. Çekici hale getirmek için biraz darı saklayın. Salsa ağacından yapılmış parçalar. Bu çubukları, tırmanma kuleleri ve muhabbet kuşları için farklı şekiller yapmak için kullanabilirsiniz. Bu ağaçların hiçbir şekilde keskin kenarları ve tehlikeli şekilleri olmadığını unutmayın.

Kuş oyuncakları yapmak

Ahşap merdiven : Bir çubukta düzenli delikler açın ve tutacağın boyutuna çubuklar takın ve kuşunuz için tahta bir merdiven yapın.

Kafeste çanlar sallamak : Bir ip kullanarak, sesli veya renkli çanları bağlayabilir ve muhabbet kuşunuz için bir heyecan zinciri yaratabilirsiniz.

Son söz :

Papağan türleri genel olarak bazı huyları, insan çocukları gibi olmaktadır. Yani ilgiye ihtiyaçları vardır ve eğer onlara zaman ayırmazsanız, psikolojik hastalıklara yakalanmaları kaçınılmaz olmaktadır.

Eğer neşeli bir muhabbet kuşunuz olsun isterseniz, yukarıdaki söylenenlerin temin edilmesi gerekmektedir. Ve bu kuşunuzun sağlığı açısından önemli bir konu olmaktadır. Daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayınız.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu