Devekuşu kuluçkası koşulları

Devekuşu kuluçkası koşulları

Devekuşu yumurtası ile kuluçka yapımı nasıl olmaktadır ?

Kanatlı yumurtalarının civcive dönüşmesi için bazı fiziki koşullar gerekmektedir. Ve bu koşulların temin edilmesi son derece önemli olmaktadır. Kanatlıların üremesi için 2 farklı yöntem kullanılmaktadır, yani hem doğal yöntem ile ve hem suni olarak kuluçka yapmak mümkün olmaktadır. 

Ama devekuşu kuluçka yapımında doğal yöntem ile üremesi yapılması ticari yetiştiriciler için ekonomik açıdan faydası olmamaktadır. Bu yüzden devekuşu yetiştiricilerin geneli suni yöntemi tercih etmektedirler.  Devekuşu kuluçka dönemi 42 gün sürmektedir, ve dişi devekuşu gurk olduğu zaman, yumurta üretimi ise yaklaşık 50-60 güne kadar kesilmektedir. Bu mesele yetiştiriciler için zarara neden olmaktadır. 

Devekuşu yumurtası ile kuluçka yapımı nasıl olmaktadır ?

Bu yüzden devekuşu yetiştiriciliği için devekuşuna özel kuluçka makinası kullanılması gerekmektedir. Ve kuşların gurk olmaması için yumurtaların, sürekli toplanması gerekmektedir. Ve yumurta olmadığı zaman gurk olması ise mümkün olmamaktadır. 

Bu paylaşımda devekuşu suni kuluçka yapımı ile alakalı altın kuluçka uzmanları tarafından detaylı bilgiler paylaşılmaktadır. Devekuşu kuluçka yapımı için gereken koşullar ve yapılması gereken hazırlıklar tamamen paylaşılmaktadır. 

Bu yazıda okuyacaklarınız :

Devekuşu döllü yumurtalarının nasıl temin edilmesi ve nelere dikkat edilmesi, sağlıklı ve kaliteli yumurtaları teşhis etme yöntemleri, kuluçka makinesi çalıştırması ve ayarları, ve hazırlaması, kuluçka makinesi dezenfeksiyonu ve hatta devekuşu yumurtası döl kontrolu ve civcivlerin bakımı ve beslemesi yer almaktadır. kuluçka makinesi nasıl dezenfekte edilir ? öğrenmek isterseniz web sitemizde ilgili makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Devekuşu yumurtası temin etmek :

Devekuşu yumurtası satın almak için önemli faktörler vardır ve dikkat etmeniz gerekmektedir. Ve özelliklede devekuşu yumurtasında dikkate alınacak konular olmaktadır.

Aşağıda yumurta alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği detaylı olarak yazılmaktadır :

  1. Döllü yumurta satın almak için kesinlikle ve kesinlikle internetten sipariş verilmemesi tavsiye edilmektedir. Çünkü yumurtaların nasıl depolandığı konusunda bir bilginiz yok, yumurtalar ne kadar süredir depoda bekletilmektedir, belli değildir. Ayrıca taşıma sırasında yol boyunca salınımlar ve ani hareketler ve darbeler embriyoların telef olmasına neden olabilir ve çıkım elde etmek için ancak bir mucize olması gerekmektedir. 
  2. Devekuşu döllü yumurtası için size en yakın olan bir çiftliğe şahsen gitmeniz tavsiye edilmektedir. Ve yakından devekuşlarının nasıl beslendiğini ve çiftliğin durumunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Erkek ve dişi devekuşu oransal sayılarına dikkat ediniz. Ve kuşların sağlıklı olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. 
  3. Yumurta kalitesinde yem karışımının direkt olarak etkili olmaktadır. Bu yüzden üretken devekuşlarının yem rasyonlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Devekuşu yeminde farklı tahıllar ve küspesler kullanılması gerekmektedir. Ama bazı yetiştiriciler sadece meyve ve sebze atıkları ile kuşların karınlarını doyurmaya çalışıyorlar. Ve maalesef bu tamamen yanlış bir yöntem olmaktadır. Bu yüzden bu tür çiftliklerde üretilen yumurtaların çıkım oranı ise düşük olmaktadır.
  4. Devekuşu yumurtalarının depolanma süresi ise çıkım oranında etkili olmaktadır. Yani yumurtalar ne kadar yeni olursa civcive dönüşme yüzdesi ise yüksek olacaktır. Bu yüzden çiftlik sahibinden yeni üretilen yumurtalar istemeniz tavsiye edilmektedir. Ayrıca yumurta sipariş ederken dişi kuşların sayısına dikkat etmeniz gerekmektedir. Örnek olarak eğer siz 50 adet yumurta siparişiniz varsa ve çiftlikte 10 adet dişi deve kuşu bulunuyorsa, yumurtaların depoda bekletilmesinden hiç şüpheniz olmasın. Bu yüzden tavsiyemiz az sayıda yumurta sipariş etmeniz olmaktadır.
  5. Anormal yumurtaların kesinlikle kuluçka için kullanılmaması gerekmektedir. Yumurtaların standardından daha büyük veya daha küçük olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca yumurta üzerinde kan veya dışkı olması yumurtaların hastalıklı olmasından bir belirti olmaktadır. Ve kesinlikle kuluçka yapımı için kullanılmaması gerekmektedir. 
  6. Yumurtalar satın alındıktan sonra, kuluçka makinesinin hazırlanması gerekmektedir ve bu sürede yumurtaların depolanması gerekmektedir. Depo sıcaklığı 12-15 derece olması gerekmektedir. Ve gereken nem oranı ise bir adet ultrasonik cihazı ile temin edilebilir. Yumurtaları yatay veya dikey olarak bekletebilirsiniz, ama dikey olursa mutlaka oval taraf yukarı doğru ve sivri taraf aşağı doğru olması gerekmektedir. Ve daha önemlisi yumurtalar kuluçka makinesine aktarılana kadar, her 2-3 saatte bir çevrilmesi gerekmektedir. 

Devekuşu yumurtası için gereken fiziki koşullar diğer kuşlar ile farklı olmaktadır ve bu yüzden normal kuluçka makinesi kullanarak çıkım alabilmeniz mümkün olmamaktadır. Bu yüzden devekuşuna özel olarak üretilen bir kuluçka makinesi kullanmanız gerekmektedir. 

Piyasada farklı özelliklerde ve kalitede kuluçka makineleri bulunmaktadır. Ve kuluçka makinesi satın alırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Özelliklede devekuşu kuluçka makinesi konusunda makine kalitesi ve randımanı önemli olmaktadır. 

Satın almak istediğiniz kuluçka makinesi üretiminde kullanılan malzemeler ve sistemler önemli olmaktadır. Çünkü bu makinenin sizin için kaç yıla kadar çalışması gerekmektedir. Ve diğer önemli faktör makine garantisi olmaktadır.  Sonuçta devekuşu yumurtası yüksek fiyata sahip olmaktadır ve olası sorunlara karşı kuluçka makinesinin destek hattı ve garantisi olması gerekmektedir. 

Devekuşu yumurtası temin etmek

Devekuşu kuluçka makinesi için tercih ettiğiniz oda veya salonda mutlaka rutubet giderici özelliği olan bir klima olması gerekmektedir. Ve kuluçka makinesinde ise aynı şekilde nem emici bir sistem olması gerekmektedir ve yumurtalardan üretilen rutubetin alınması gerekmektedir. 

Devekuşu kuluçka yapımında gelişim döneminde yüksek düzeyde rutubet alma işlemi gerekmektedir ve bu yüzden makine kabininde ise son derece düşük nem oranı gerekmektedir. Ama tam aksine çıkım döneminde nem oranının yüksek olması gerekmektedir ve gerekli ayarların yapılması gerekmektedir.  Ama kuluçka makinesi için uygun çevre sıcaklığı gelişim dönemi için 15 ℃ olması ve çıkım dönemi için 25 ℃ olması gerekmektedir.

Dikkat : devekuşu kuluçka makinesi için kombine özelliği bulunmamaktadır. Çünkü devekuşu kuluçka yapımında gelişim ve çıkım dönemi koşulları farklı olmaktadır. Kombine kuluçka yapımı mümkün olmamaktadır. Eğer yabancı ünlü markalar tarafından üretilen devekuşu kuluçka makinesi modellerine dikkat ederseniz kombine özelliği bulunmamaktadır. 

Ama eğer devamlı olarak devekuşu yumurtalarından kuluçka yapmak isterseniz, 2 adet kuluçka makinesi kullanmak zorundasınız. Makinelerin birisi gelişim için ve diğeri ise çıkım için kullanılması gerekmektedir. 

Devekuşu yumurtalarını kuluçka makinesine aktarmadan önce makinenin doğru bir şekilde çalışmasından emin olmak gerekmektedir. Çünkü bazı makineler hâla eski tip sensörlerden kullanmaktadırlar ve bu sensörlerin her kullanımda kalibre edilmesi gerekmektedir. (Altın kuluçka devekuşu kuluçka makinelerinde kalibre edilmesine gerek olmayan SHT sensörler kullanılmaktadır.)

Bu yüzden ısı ayarını 36.3 olarak geçin ve nem değerini ise %16-20 arasında ayarlayın. Kuluçka makinesi boş olarak 24 saate  kadar çalışması gerekmektedir. Eğer bu sürede değerler gereken rakamlarda stabil olarak sabit kalmış ise yumurtaları kuluçka makinesine yüklemeniz gerekmektedir. 

Dikkat : yumurtaların makineye yüklenmeden önce tamamen temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Eğer yumurta kabuğunda mikrop veya bakteriler kuluçka makinesi kabinine bulaşırsa, tüm yumurtaların bozulmasına neden olabilir. Veya yeni doğan civcivlerin hastalıklı olarak doğmalarına neden olacaktır. 

Kuluçka yapımı aşamalarında mutlaka aşağıdaki konulara dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü direkt olarak kuluçka makinesi randımanı ve çıkım oranını etkilemektedirler :

Yumurtaları satıcıdan aldıktan sonra dikkatli bir şekilde dezenfekte etmeniz ve temizlemeniz gerekmektedir. Ve sonra temiz ve sıhhi koşullara uygun bir yerde depolayınız. Devekuşu yumurtalarının hassas olması nedeni ile yumurtaları kuluçka makinesine aktarmadan 25 derece sıcaklığa sahip bir yerde 2-3 saat bekletmeniz gerekmektedir. 

Çünkü depo sıcaklığı ve kuluçka makinesinde oluşan sıcaklık arasındaki fark yüksek olmaktadır ve ısı şokuna neden olabilir. Bu konu en önemli konulardan olmaktadır ve birçok kuluçka deneyimi bu yüzden başarısız olmuştur. Yumurta satın almadan ve kuluçka yapımına başlamadan önce deve kuşu kuluçka koşulları ile alakalı bilgi edinin ve kuluçka makinesi kullanımı ile alakalı profesyonellerden destek alın. 

Mesela deneyimli kişiler, devekuşu yumurtalarının ağırlığını kuluçka dönemi boyunca kontrol ederler ve bu işlem belirli aralıklarda yapılmaktadır. Ve yumurtalarda nem kaybı ile ve yumurtaların ağırlığını kontrol ederek kuluçka makinesinde nem değerini düşürür veya yükseltirler.  Bir diğer makalemizde bu konu ile alakalı özel olarak bir makale paylaşılacaktır ve deve kuşu kuluçkasında yumurtaların ağırlığının neden kontrol edildiği detaylı olarak paylaşılacaktır. 

NOT : elektrik kesintisi her yerde ve her zaman mümkün olmaktadır ve bunun için önlemler alınması gerekmektedir. Bu yüzden kuluçka makinesi için bir akü ve invertör olması önemli olmaktadır. Aksi halde yumurtaları kaybetmeniz mümkün olmaktadır. 

Devekuşu yumurtalarının dezenfekte edilmesi :

Her kuluçka yapımında yumurtaların kuluçka makinesine aktarılmadan önce temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Ve kuluçka makinesi kabinine zararlı mikroorganizmaların bulaşmasına engel olmanız gerekmektedir. 

Ama yumurtaları temizlemek için bir adet diş fırçası veya yumuşak sünger veya kuru ve temiz bir bez kullanmanız yeterli olmaktadır. Kesinlikle ıslak bez veya sünger ile yumurtaları temizlemeyin. Ve soğuk su ile yumurtaları yıkamayın, çünkü su yumurta üzerinde bulunan parlak koruyucu katmanı ortadan kaldırır ve mikropların yumurta içine aktarılmasına ve civcivlerin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu