Muhabbet kuşu

Muhabbet kuşu kaçması ve onu tehdit eden tehlikeler

Muhabbet kuşu kaçması ve onu tehdit eden tehlikeler

Bazen evcil kuşlar bazı nedenler yüzünden kafesten dışarıya kaçabilirler ve dışarıda onları tehdit eden tehlikelerle yüzleşmesi demektir. Muhabbet kuşu kaçması da onu dışarda ölüm tehlikeleriyle burun buruna gelmesi demektir. Avusturalya ormanları kökenli bir kuş olması onun dışarı da yaşayabilmesi anlamına gelmez.

Çünkü petshoptan veya kuş satıcılarından satın aldığınınz muhabbet kuşu doğduğundan itibaren kafeste yaşamıştır ve insanlar tarafından beslenmiştir. Bu kuşlar uzun mesafeli uçmayı hiç tecrübe etmemişler ve ayrıca sıcak ve soğuk havalarda hiç dayanıklı değillerdir ve nerede barınak ve nerede yemek bulacaklarını bilemezler. Bu nedenlerle muhabber kuşu kaçması onun ölmesi demektir. Bu yazıda sizlere bu konuda bilgiler vermeye çaşılacağız.

👁‍🗨 NOT : muhabbet kuşu bakımı ve beslenmesi sağlığında son derece önemli olmaktadır. ve bu yüzden dikkatli olmanızda fayda vardır. muhabbet kuşları ile ilgili daha fazla bilgi için Muhabbet kuşu kategorisini incelemenizi tavsiye ederiz.

Muhabbet kuşu kaçması

Ülkemizde ve Batı ülkelerinde, insanlar genellikle bu tür kayıp hayvanların sahiplerini bulurlar çünkü kayıp bir kuşun veya evcil hayvanın sahibine ne kadar psikolojik zarar verebileceğini bilirler. Mahallelerdeki yetkili yerleri ziyaret ederek, sahibine bildirilecek adresi ve telefon numarasını bulurlar ve bulucuya başvurarak, kayıp kuş veya evcil hayvan kendini bulucudan alacaktır.

Bunu da anlamamız gerekiyor ve bu tür kuşların veya evcil hayvanların mevcut ve günlük mülkiyeti göz önüne alındığında, sahiplerini bulmak için her türlü çabayı göstermeliyiz.

Muhabbet kuşu kaçması

Papağanlar ve özellikle kaçan Jako papağanları eğer bir kişi tarafından yakalanırlarsa bu onun için çok değerlidir çünkü genelde insanlar Jakolarını kendi çocukları gibi bilirler ve eğer bir kişi bir jako papağanı bulupta sahbini aramazsa gerçekten çok kötü birşey yapmıştır. Çünkü ilk olarak Jako sahibi gerçekten onun için çok emek ve para harcamıştır ve ondan önemlisi onu gerçekten çok sevmiştir ve Jakonun kaybı onun aileden birisinin kaybı anlamına gelir.

Eğer böyle bir durmun olmamasını istiyorsak mutlaka kuşun sahibini bulmak insani görevimizdir. Dolayısıyla insanların haklarına ve duygularına saygı duymak için onların kayıp ecvil hayvanlarına da saygı duymamız gerektiğini bilmemiz önemlidir.

Ancak evcil hayvan sahipleri bu konya daha çok dikkat etmeleri gerekir ve onlara çok daha iyi baklmaları gerekir. Çünkü eğer onları kaybederlerse hem hayvanlarına hemde kendilerinee duygusal açıdan zara verebilirler.

Kafesten kaçan muhabbet kuşunu tehdit eden tehlikeler

Her koşulda şuna dikkat etmeniz gerekir ki kuşlarınız ve evcil hayvanlarınızı olası tehlikelerden uzak tutmanız gerekir ve onları tehdit eden tehlikelere karşı tedbirinizi almanız gerekir. Eğer bunları yaparsanız hem muhabbet kuşunuz ve hemde siz sorunlardan ve problemlerden uzak durmuş olursunuz. Burada muhabbet kuşunuzu tehdit eden tehlikelerden bahsdeceğiz:

Banyo

Muhabbet kuşlarını tehdit eden yerlerden biri banyodur. Çünkü hem banyo penceresinden kaçabilirler ve hemde klozete düşebilirler.

Önlem

Eğer kuşunuz evde kafessiz geziyorsa banyonun kapılarını mutlaka kapalı tutun ve kuşu sadece kendiniz banyoda olduğunuzda oraya girmesine izin verin.

Kitablık

Kitabların arkasına saklanabilir ve sıkışabilirler ve yardıma ihtiyaç duyarlar.

Önlem

Kitapları kuşun arkasında saklanamayacağı şekilde koyunuz.

Mum yakmak

Muhabbet kuşlarını tehdit eden şeylerden birisi ise mum yakmaktır. Yanan mum kuşun tüylerinin yanmasına ve ölmesine sebep olabilir.

Önlem

Evde kuş özgürce gezdiği zamanlar hiçbir mum yakmayınız

Dolap ve Çekmeceler

Kuşun dolaba veya çekmecelere girmesi onun boğulmasına ve ölmesine neden olabilir

Önlem

Eğer kuş evin içersinde kafesde değilse mutlaka dolapları ve çekmeceleri kapattığınızdan emin olun.

Suyla dolu kaplar

Muhabbet kuşunu tehdit eden şeylerden biri ise sudur. Eğer mutfakta veya evin başka bir yerinde dolu bir kap su varsa kuşunuz onun içine düşüp ölme riski vardır.

Önlem

Suyla olan işleriniz kuş kafesteyken yapın ve kuş kafesten çıktığı zaman böyle durumların olmamasına dikakt edin.

Arabanın içi ve Güneş ışığı

Arabanın içi ve Güneş ışığı

Aşırı sıcak kuşun kalp krizi geçirmesine neden olur. Yazın kuşu arabada olmamasına dikkat ediniz.

Oda zemini

Küçük kuşlar bazen odanın tabanında oynarlar ve yürürken onları göremez veya tekmeleseniz,yaralanmasına ve hatta ölüme neden olabilirsiniz. Ortalama bir kişi 75 kg ağırlığındaysa, 100 g’dan küçük bir kuşun üzerine sadece 20 kg ve hatta 5 kg ağırlğında birşey düşerse Hayatta kalmak pek olası olamaz. Veterinere götürseniz bile, onu tedavi etmek mümkün olmaz.

Önlem

Evde özgür bir kuşunuz varsa, her şeyden önce, her zaman dikkatli olun ve odada nerede olduğunu bilin. İkincisi, yürüdüğünüzde, daima ayaklarınızın önünü görün, sonra bir adım atın. Çoğu durumda bir kuşa tekme atmak onun ölümüne yol açacaktır.

Zehirli maddeler

Muhabbet kuşlarını tehdit eden bir diğer konulardan biri ise zehirli maddelerdir. Alkol, kalem, tükenmez kalem, tutkal, yağlar, temizleyiciler, spreyler, ilaçlar ve diğer benzeri şeyler kuşun ölümüne sebep olabilirler.

Önlem

Anlattığım şeyleri kuşlardan mutlaka uzak tutunuz ve onun bulduğu ortamda onları kaldırınız.

Yanan ocak

Ocak muhabbet kuşları için bir diğer tehditlerden biridir. Eğer kuş üzerine düşerse yanmasına sebep olur. Bu konuya da dikkat etmeniz önemlidir.

Oda sıcaklığının düşmesi ve yükselmesi

Muhabbet kuşu aşırı sıcak ve soğuk havalara karşı hiç dayanıklı değildir ve böyle durumlarda kalp krizi geçirip ölmeleri muhtemeldir.

Odada bulunan bitkiler

Farklı çeşitlerdeki bitkiler kuşlarınız için zararlı olabilir. Çünkü bazı bitkiler onların zehirlenmesine sebep olur. Dolayısıyla bu duruma da dikkat etmeniz gerekir.

Son söz :

Altın kuluçka firması muhabbet kuşları ve diğer evcil kuşlar ile ilgili detaylı bilgiler paylaşmaya çalışmaktadır. ve amacımız tüylü dostlarımızın sağlıklı bir hayat sürmeleri olmaktadır.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu