Muhabbet kuşu

Muhabbet kuşu kaşıntısı ve tedavisi

Muhabbet kuşlarında görülen kaşınma hastalığı, kuş sahipleri için endişe verici bir durumdur. Kuşların kaşınma davranışları, genellikle cilt problemleri, parazit enfeksiyonları veya alerjik reaksiyonlarla ilişkilidir. Bu durum, kuşun genel sağlığını etkileyebilir ve hemen tedavi edilmelidir.

Bu makalede, muhabbet kuşlarında kaşınma hastalığının nedenleri, belirtileri ve etkili tedavi yöntemleri üzerinde duracağız. Kuş sahipleri, kuşlarının davranışlarını dikkatlice gözlemleyerek ve hemen bir veterinerle iletişime geçerek kuşlarının sağlığını koruma konusunda bilinçli olmalıdır.

Muhabbet kuşlarında kaşıntı nedenleri :

Muhabbet kuşlarında kaşıntı, genellikle cilt sağlığı ile ilgili sorunlardan kaynaklanabilir. Parazit enfeksiyonları, tüy biti veya kene gibi zararlı organizmaların varlığı, kuşun cildini etkileyerek kaşıntıya yol açabilir.

Ayrıca, alerjik reaksiyonlar, cilt hastalıkları veya beslenme eksiklikleri de muhabbet kuşlarında kaşıntının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kuş sahipleri, kuşlarının davranışlarını dikkatlice izleyerek ve herhangi bir belirgin kaşıntı veya cilt sorunu fark ettiklerinde bir veterinerle iletişime geçerek, kuşlarının sağlığını koruma konusunda gerekli önlemleri almalıdır.

Muhabbet kuşlarında kaşıntı nedenleri

Ama tedaviye başlamadan nedenlerini öğrenmekte fayda vardır :

  • Tüy dökme ve deri değiştirme (Molting)
  • Normal temizleme (Normal preening)
  • Tüylerini düzenleme
  • Derinin kuruması
  • Dış parazitler

Normal temizleme (Normal preening) :

Kuşunuz bazı zamanlarda kanat çırparak sesler çıkarabilir. Ve genel olarak gagası ile vücudunda bulunan yağ bezlerinden yağ alarak tüylerine sürebilir. Ve gagasını sürekli derisi ve tüylerine sürer. Bu doğal bir davranış olmaktadır.

Ve tüylerinin onları ısıtması ve uçabilmesi için düzenli olması gerekmektedir. Bu yüzden kuşlar bir süreçte (preening) işlemi ile tüylerini temiz ve sağlıklı tutmaktadırlar. Muhabbet kuşları gagaları ile sürekli vücutlarından toz ve kiri temizlemeye çalışıyorlar. Bir muhabbet kuşu günlük kaç saatini temizliği için ayırmaktadır.

Tüy dökme (Molting)

Tüy dökme tüm kuşlarda doğal bir olay olmaktadır. Ve eski ve yıpranmış tüylerini dökerek kendilerini yeni tüyler dökmeye hazırlamaktadırlar.  Ama tüy dökümü muhabbet kuşlarında kaşıntılara neden olmaktadır. Ve asıl nedenlerden birisi olmaktadır. Bu yüzden dikkat etmek gerekmektedir.

Tüy dökme (Molting)

Muhabbet kuşu kaşıntı sorununu çözmek için önce nedenini bulmak gerekir ve sonra tedavisi için gerekenlerin yapılması önerilmektedir. Kuşlar doğal olarak her yıl eski tüylerini döker ve yenilerini çıkarmaya başlar. Ama bu muhabbet kuşunuz için üzücü bir olay olmaktadır. Ve strese girmesine neden olabilir.

Genel olarak tüy dökümü 3-4 hafta sürer ve bu dönemde kuşunuz da görmediğiniz bazı davranışların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ve en çok saldırgan bir tavır sergilemekleri mümkün olmaktadır.  Tüy dönemi bakımı ve beslenmesi muhabbet kuşlarında önemli olmaktadır ve bu konu ile alakalı bir detaylı makale paylaşılmaktadır.

Deri kuruması (Dry Skin)

Muhabbet kuşlarında aşırı kaşıntıya neden olan sorunlardan birisi deri kuruması olmaktadır. Bu kısımda bazı etkenler hakkında bilgiler paylaşılmaktadır :

  • kel noktalar : bu olay muhabbet kuşlarının derisi ve tüylerinin zarar görmesine neden olmaktadır. Ve kuşunuzun vücudunda eğer aşırı kaşınma varsa deride yaralanmaya ve tüy köklerinin bozulmasına neden olabilir.
  • Kırmızı Deri veya Çizik İzleri : muhabbet kuşu vücudu fazla kaşınıyorsa, gagası ile kaşımaya çalışacaktır ve bu yüzden derisinde kızarma ve çizikler oluşması mümkün olmaktadır.
  • Bacaklarında tüylerin dökülmesi : muhabbet kuşları kolay bir şekilde tüylerinin köklerine hasar verebilirler ve bu zaman içinde bacak tüylerini kaybetmelerine neden olmaktadır.
  • Deri katmanlaşması : muhabbet kuşlarında bazen deri katmanlaşması olabilir ve vücutlarında deri katmanları oluşur. Bu olay ise kuşlarda kaşıntıya neden olmaktadır.

Deri kuruması nedeni ile kaşıntı tedavisi :

Deri kuruması nedeni ile kaşıntı tedavisi son derece kolay olmaktadır. Genel olarak bu kuşların doğal yaşam alanları nemli ve sıcak olan bölgeler olmaktadır. Ve bu yüzden derileri farklı iklimler için hassas olmaktadır. Bu bölümde muhabbet kuşlarında deri kurumasını önlemek için bazı öneriler paylaşılmaktadır :

Muhabbet kuşunun banyo yapması :

Muhabbet kuşu derisi toz ve alerjenlere hassas olmaktadır ve bu yüzden her zaman derilerinin temiz tutulması gerekmektedir. Bu yüzden kendilerini temizleyebilmeleri için onlara yardım etmeniz gerekmektedir.

Muhabbet kuşunun banyo yapması

Muhabbet kuşu derisinin nemli olması için onlara bir banyo hazırlamanız gerekmektedir. Bu kuşların nasıl banyo yapacağı ile alakalı bir makale paylaşılmaktadır. Ve okumanızı tavsiye ederiz.

Yiyecek alerjisi :

Bazı yiyecekler insanlarda alerjiye neden olduğu gibi muhabbet kuşlarında ise aynı soruna neden olmaktadır. Ve yanlış yemlerin muhabbet kuşuna verilmesi kaşıntıya neden olmaktadır. Bu yüzden kuşunuzda bu tür sorunlara neden olan yemleri bulmanız ve yem rasyonundan çıkarmanız gerekmektedir.  Bazı yemlerin ise düşük kalitesi bu tür sorunlara neden olmaktadır. Ve hazır yemler alırken sağlıklı olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Ve ünlü ve güvenilir markalar almanız gerekmektedir.

Düşük nem oranı :

Eğer nem açısında düşük seviyede olan bir iklimde yaşıyorsanız, kuşunuzun bulunduğu odada, nemlendirme cihazı kullanmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü kuru hava kuşlarının derisinin kuru kalmasına ve kaşıntıya neden olmasına olanak sağlamaktadır.

Kaşıntı önleyici spreyler ve tozlar :

Muhabbet kuşlarının kaşıntısını gidermek için, bazı spreyler ve ilaçlar bulunmaktadır ve kullanmadan önce bu konuda bir veteriner ile danışmanız tavsiye edilmektedir. Bu ilaçlar genel olarak aloe vera ve başka sakinleştirici bitkilerden üretilmektedir.

Dış parazitler :

Akar ve bit gibi parazitlerin kuşunuza bulaşmasına engel olmanız gerekmektedir. Bu tür etkenler, muhabbet kuşlarında birçok soruna neden olmaktadır. Ve kaşıntı ise bu sorunlardan en önemlisi olmaktadır.

Dış parazitler

Bu yüzden bu canlıların ortadan kaldırılması kuşların kaşınma sorununun giderilmesine neden olacaktır. Eğer parazitlere engel olunmaz ise muhabbet kuşlarında tüy yolmaya neden olacaktır. Muhabbet kuşu tüy yolması ile alakalı bir makale paylaşılmaktadır ve okumanızı tavsiye ederiz.

Muhabbet kuşuna parazitlerin bulaştığını nasıl anlayabiliriz ?

akarlar  ve pireler bazı kafes kuşlarında nadiren bulunmaktadır. Ve genel olarak evcil kuşlarda bu tür sorunlar ile nadiren karşılaşırsınız. Ama düşük bir olasılık olsa da dikkate alınması gerekmektedir ve önlemler almanız tavsiye edilmektedir.

Son söz :

Muhabbet kuşu sahiplenmeden önce bu kuşların davranışları ve bakımları ile alakalı bilgi edinmeniz tavsiye edilmektedir. Ve kesinlikle temizlikleri ve bakımlarında ihmal etmemeniz tavsiye edilmektedir.  Altın kuluçka firması olarak bu kuşlar hakkında gerekli bilgileri sizler için paylaşmaktayız.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu