Muhabbet kuşlarında papağan ateşi hastalığı

Muhabbet kuşlarında papağan ateşi hastalığı

Muhabbet kuşlarında papağan ateşi hastalığı :

Psittacosis veya papağan ateşi teşhisi belirtilerin olmadığı nedeni ile zor olmaktadır ve bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir hastalık olmaktadır. Papağan ateş hastalığına yakalanan kuşlarda, çevreye ilgisizlik, yumuşak dışkı, ve bazen dışkılarında kan lekeleri bulunmaktadır. 

Diğer belirtiler, burun akıntısı ve nefes darlığı olmaktadır. Bu hastalık nedeni ile kuşun gözlerinde enfeksiyon olması ise görünebilir. Göz enfeksiyonunda genel olarak aşağı kirpik kısmında enfeksiyon ve su akar.  Psittacosis hastalığında belirtiler bazen hepsi bir arada görülür v bazen ise tek tek olarak ortaya çıkar. Bu yüzden eğer bu tür belirtiler kuşunuzda var ise hiç bekletmeden veterinere götürmeniz gerekmektedir. 

Bu hastalık tehlikeli bir hastalık olmaktadır ve en kısa zamanda tedavisi için gerekenin yapılması tavsiye edilmektedir. Bu paylaşımda papağan ateşi ile alakalı detaylar paylaşılmaktadır. Ve hastalık belirtileri ve alınması gereken önlemler hakkında bilgiler verilmektedir. 

muhabbet kuşlarında hastalıklar yaşam sürelerinin kısalmasına neden olmaktadır. ve bu yüzden dikkat etmeniz gerekmektedir. bir başka makalemizde muhabbet kuşlarının kaç yıl yaşadığı hakkında bilgiler paylaşılmaktadır. muhabbet kuşu aslında hastalıklara karşı direnci yüksek olmaktadır.

Papağan ateşi hastalığı nedir ?

Geçmişte papağan ateşi, insanlara da bulaşan ve hatta ölümcül bir hastalık olduğu düşünülürdü, ve bu yüzden ithalatı yapılan papağanlar için bir karantina süreci belirlenmiştir.  Ama günümüzde diğer kuşlarda ise bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Ve genel olarak tüm evcil süs kuşlarında bu hastalığın bulaşma olasılığı bulunmaktadır. Ama papağanlar dışında eğer başka kuş türleri bu hastalığa yakalanırsa, hastalığın ismi ornitoz olarak bilinir. 

Hastalığın adı psittacus’tan ornithosis’e değiştirildi, çünkü psittacus Yunancada papağan anlamına geliyor ve psittacus, papağan hastalığı veya papağan ateşi anlamına geliyor, çünkü daha sonra bu hastalığın papağanlara özgü olmadığı ve herhangi bir kuşun mümkün olduğu kanıtlandı.

Papağan ateşi hastalığı nedir ?

Bugün, kanatlı çiftliklerinde ve diğer kuşlarda, muhabbet kuşlarında papağan psittakozit hastalığına yaygın olarak ornitoz denir. Bu hastalığın farklı kuş türleri arasında yaygınlığının bilinmesi ve ornitozlu kuşları tedavi etmek için etkili ilaçların keşfedilmesi nedeniyle, günümüzde insanlar artık papağanları evde tutmaktan korkmuyorlar. 

çünkü dışkı testi ve toplam ile hastalık. Semptomlar tanınabilir ve kolayca tedavi edilebilir. Ancak evinde herhangi bir tür kuş besleyen herkes, solunum yolu hastalığı belirtilerini fark eder etmez doktora başvurmalı ve evinde papağan veya başka bir kuş türü bulundurduğunu hatırlatmalıdır.

muhabbet kuşlarında yaygın olan hastalıklardan birisi ise aşırı kaşıntı olmaktadır. ve bu hastalık kuşlarda tüy yolmaya neden olmaktadır. Muhabbet kuşu kaşıntısı ve tedavisi hakkında bilgiler altın kuluçka uzmanları tarafından bilgiler ve öneriler paylaşılmaktadır.

Psittacosis (papağan ateşi) nasıl teşhis edilir ?

Psittakoz semptomları evcil kuşlardaki diğer hastalıkların semptomlarına benzer olabileceğinden, Chlamydiophila psi bakterisinin varlığını tespit etmek için özel testlere ihtiyaç vardır. Veteriner hekiminiz kuşa psittakoz teşhisi koymak için histolojik testler, nükleik asitlerin ve antijenlerin tespiti, çeşitli serolojik ve kültür testleri isteyebilir.

Bazen birden fazla teste ihtiyaç duyulur. Bakteri dışkıda, karaciğerde, akciğerlerde, böbreklerde, dalakta, göz salgılarında ve hatta kuşun kalbinin perikardiyal dokusunda tespit edilebilir. Psittakoz semptomları olan kuşlarda hastalığın teşhisi, hastalık belirtisi göstermeyen kuşlara göre daha kolaydır. Bazen, özellikle yalnızca taşıyıcı olan ve hiçbir semptomu olmayan kuşlarda, bakteriler için birden fazla dışkı örneğinin test edilmesi gerekir.

hastalıkların teşhisi için, Muhabbet kuşu davranışları ve anlamları ile alakalı bilgiler edinmeniz gerekmektedir. ve bu bilgiler sayesinde hızlı bir şekilde kuşunuzun hasta olduğunu anlamanız mümkün olmaktadır.

Papağan ateşi hastalığı genel olarak hangi kuşlara bulaşır ?

Bulaşıcı hastalık psittakoz genellikle çeşitli evcil kuşları etkiler. Bu kuşlar, Makao, muhabbet kuşları, Amazon papağanları, kakadular, kanaryalar, tavuklar, hindiler ve diğer birçok evcil kuşu içerir. Güvercinler, ördekler gibi, genellikle psittakoz ile enfekte olurlar. 

Papağan ateşi hastalığı genel olarak hangi kuşlara bulaşır ?

Yabani kuşlar da dahil olmak üzere yüzlerce başka kuş türü hastalığa karşı hassastır. Chlamydophila psi bakterisi yabani ve evcil kuşların çoğunda gizlidir. Bu nedenle, birçok kuş, hiçbir semptomu olmamasına rağmen psittakoz taşıyıcısı olabilir.

Kuşlarda psittakoz nasıl önlenir?

Önleyici tedbirler arasında kuşların uygun şekilde beslenmesi, kümes hayvanları çiftlikleri gibi yerlerde aşırı kalabalığın önlenmesi, uygun havalandırma sistemlerinin kurulması ve kirli havanın salınımını azaltmak için yüksek performanslı partikül madde (HEPA) filtreleri kullanılması yer alır. 

Kafeslerin günlük temizliği kuşların sağlığının korunmasında çok önemlidir. Kafesleri istiflemeyin. Çünkü enfekte bir kuş kafesinden başka bir kafese dışkı, yiyecek, tüy ve diğer malzemelerin aktarılması sağlıklı kuşlarda hastalığa neden olabilir.

Kuşlarda ve kümes hayvanlarında enfeksiyonu kontrol altına almak için hayvan yemine antibiyotik (örneğin klortetrasiklin) eklemek gerekir. Ancak herhangi bir tedavi, ilaç kullanımı ve gerekli testler için bir veterinere danışmalısınız. Erken teşhis, enfeksiyonun kaynağını belirleyebilir ve psittakoz prevalansını kontrol edebilir. Atıklar düzenli olarak kafesten çıkarılmalıdır. Atıkları yaktığınızdan emin olun.

Chlamydia psyllium, kuaterner amonyum bileşikleri, izopropil alkol, %70 ethanol, glutaraldehit, formaldehit ve ev tipi Vitex gibi dezenfektanlara karşı hassastır. Birçok dezenfektan solunum yolu tahriş edicidir ve iyi havalandırılan alanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Dezenfektanları başka herhangi bir ürünle karıştırmaktan kaçının.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu