Muhabbet kuşlarında nezle hastalığı

Muhabbet kuşlarında nezle hastalığı

Muhabbet kuşları nezle hastalığı belirtileri ve tedavisi :

Muhabbet kuşu bildiğiniz gibi dünyanın en sevimli kuşlarından olmaktadır ve çok sevimli oldukları için hasta olmaları son derece üzücü bir olay olmaktadır. Ama bu hastalığın tedavisinin zamanında yapılması ve bir veteriner hekime götürülmesi yeniden sağlığına kavuşmasına ve hayatınıza neşe katmasına neden olacaktır.

muhabbet kuşu hastalıkları ile alakalı bilgi edinmeniz muhabbet kuşu bakımı ve yetiştirmesi konusunda en önemli faktörlerden olmaktadır. ve sağlıklı kuşlara sahip olmanız açısından oldukça önemli bir konu olmaktadır.

Nezle hastalığına yakalanan muhabbet kuşu bakımı nasıl olur ?

Diğer makalelerimizde muhabbet kuşları ile alakalı birçok bilgi paylaştık, ve bu paylaşımda ise muhabbet kuşu nezle hastalığı evde tedavisi için bazı öneriler yazılmaktadır.

Nezle hastalığına yakalanan muhabbet kuşu bakımı nasıl olur

İlk olarak yapılması gereken iş kafesten su kabının çıkarılması olmaktadır. 2-3 saate kadar su kabının kafesten çıkarılması muhabbet kuşunun iyice susamasına neden olacaktır. Bu durumda Suyuna az miktarda elma sirkesi veya zencefil eklemeniz ve yeniden kafese koymanız gerekmektedir. 

Muhabbet kuşunuz susuz olduğu için bu karışımı içmeye başlayacaktır ve kısa bir süre sonra iyileşmeye başlayacaktır. ama muhabbet kuşu hastalığı belirtilerinden en önemlisi ishal olmasıdır. altın kuluçka blog sayfasında Muhabbet kuşu ishal olma nedenleri sizin için paylaşılmaktadır. ve okumanızda fayda vardır.

Muhabbet kuşu nezle hastalığı belirtileri :

Muhabbet kuşları içgüdüsel bir davranış olarak her zaman hastalıklarını gizlemeye çalışırlar, bunun nedeni ise yabani hayatlarında terk edilmemek ve güçsüz olduğunu diğer kuşlara hissettirmemek için yapılmaktadır. 

Bu yüzden eğer muhabbet kuşunuzun davranışlarında bir anormallik fark ederseniz. Bekletmeden müdahale etmeniz gerekmektedir. Veya eğer bu konuda bilginiz yuksa bir veterinere götürmeniz tavsiye edilmektedir.

Ama bu kısımda muhabbet kuşunun hasta olmasının belirtilerini sizinle paylaşmaktayız ve umarız sizin için faydalı olmuştur. Bu belirtileri bilmeniz kuşunuzun hastalığına zamanında müdahale etmeniz mümkün olmaktadır.

Genel olarak nezle hastalığı nedeni ile ortaya çıkan en önemli belirtilerden kuşların hızlı nefes alması olmaktadır. Muhabbet kuşu normal zamanlarda sakin bir şekilde nefes almaktadır. Ama nezle hastalığı nedeni ile nefes alma hızı artar. 

Diğer yaygın belirtiler, burun hücrelerinin kuru olması, tüylerinin dağınık olması, halsiz olması, tünek üzerinde otururken dengesini koruyamaması, yem tüketiminin azalması, vücut zayıflaması, yem kusma gibi belirtiler olmaktadır. 

Muhabbet kuşları genel olarak hasta olduklarında tünek yerine kafesin tabanında otururlar ve buda tünek üzerinde dengelerini koruyamadıkları için olmaktadır. 

Bu belirtiler eğer muhabbet kuşunuzda görünüyorsa beklemeden veterinere götürmeniz tavsiye edilmektedir. Çünkü bir süre hastalığını sizden gizlemeye çalışmıştır ve artık gizleyebilmediği bir duruma gelmiştir.

Ama hafif hastalıklarda ise farklı belirtiler ortaya çıkmaktadır. İsteksizlik, ishal, dışkısının değişik olması, tüylerinin kabarık olması, uykusunun bozulması, normalden daha az veya daha çok su tüketimi bu hastalığın hafif türünün belirtileri olmaktadır, ama mutlaka ciddiye alınması gerekmektedir. 

Muhabbet kuşlarının fazla hareketli olması vücut sıcaklıklarının yüksek olmasına neden olmaktadır. Ve sıcaklıklarının genel olarak yaklaşık 40 derece olmaktadır. Bu yüzden hastalık döneminde muhabbet kuşunun sıcak tutulması vücudunun rahatlamasına neden olmaktadır.

Bu durumda metabolizma ile vücut sıcaklığını temin etmesine gerek olmamaktadır. Ama sıcaklığı kontrol etmeniz gerekmektedir. Çünkü eğer aşırı sıcak olursa kuşun rahatsız olmasına neden olacaktır.

Eğer muhabbet kuşunuz tedavi edildiyse oda sıcaklığını kesinlikle bir anda düşürmeyiniz ve zamanla her gün 2-3 derece düşürmeniz tavsiye edilmektedir. Diğer mesele nem oranı olmaktadır. Eğer kuşunuzda solunum sorunu varsa oda havasının nemli olması önemli olmaktadır. Bunun için nemlendirme cihazı kullanabilirsiniz.

Eğer nem üretim cihazı yoksa, ara sıra kafesi banyoya götürüp ve sudan uzak bir yere koyun ve sıcak suyu biraz açarak buhar üretilecektir. Veya odada bir katilin sürekli kaynaması gereken buharı üretecektir.

NOT : bir diğer makalemizde muhabbet kuşu hastalık belirtileri detaylı olarak paylaşılmaktadır ve kuşunuzda hastalıkları fark etmeniz için gereken bilgiler verilmektedir. çünkü muhabbet kuşları içgüdüsel olarak hastalıklarını gizlemeye çalışırlar.

Muhabbet kuşu yemi hastalık döneminde nasıl olmalıdır ?

Muhabbet kuşu nezle hastalığı bakımı neredeyse insanlar gibi olmaktadır. Hastalık döneminde kuşun su tüketimi genel olarak düşmektedir. Ve bu yüzden sizin bazı yöntemler ile ona yardımcı olmanız gerekmektedir.

Muhabbet kuşu yemi hastalık döneminde nasıl olmalıdır

Bir enjektör yardımı ile veya parmağınız ile kuşunuza meyve suyu vermeniz tavsiye edilmektedir. Elma suyu, üzüm suyu veya bal ve kaynar su karışımı, sağlığı açısından son derece faydalı olmaktadır. 

NOT : kesinlikle muhabbet kuşları için redbull gibi içecekler vermemeniz tavsiye edilmektedir. Ve sağlıkları için tehlikeli olmaktadır. Bu dönemde sadece ve sadece bazı meyvelerin suyu verilmesi gerekmektedir ve bunun için ise veteriner ile danışmanız tavsiye edilmektedir.

Muhabbet kuşu yemi ile alakalı bir makale, uzmanlarımız tarafından paylaşılmaktadır. Eğer muhabbet kuşu ne yer? Gibi bir sorunuz varsa bu makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Hastalık döneminde mutlaka muhabbet kuşunun yem yemesi gerekmektedir ve eğer mecbur kalırsanız, bir enjektör yardımı ile mama vermeniz tavsiye edilmektedir. Çünkü eğer yem yemezse nezle hastalığı ile beraber başka sorunların ortaya çıkması mümkün olmaktadır. 

Muhabbet kuşları için hastalık döneminde karbonhidratı yüksek ve kolay sindirilen yemlerin verilmesi gerekmektedir. Ve sağlığına kavuşana kadar, besin değeri açısından zengin yemlerin verilmesi gerekmektedir.

Muhabbet kuşunun dinlenmesi :

Muhabbet kuşunun hastalık döneminde sakin ve huzurlu bir yerde beslenmesi gerekmektedir. Ve kafes içinde bulunan oyuncakları ise kafesten çıkarmanız gerekmektedir. Eğer kafes içinde farklı kuşlar var ise hasta kuşun diğer kuşlardan kesinlikle ayrı olması gerekmektedir. Ve tamamen iyileşene kadar bu durumun devam etmesi gerekmektedir. 

Nezle olan muhabbet kuşunuzun bulunduğu odanın ışığı fazla olmaması gerekmektedir. Ve hatta bir yatak odası lambası yanarsa yeterli olmaktadır. Ve eğer veteriner tarafından ilaçlar verildiyse bu ilaçlar bitene kadar verilmesi gerekmektedir. Çünkü ilk baştada dediğimiz gibi muhabbet kuşları hastalıklarını gizlemeye çalışırlar ve eğer hastalığı biraz iyileşmişse yeniden kendini neşeli ve sağlıklı göstermeye çalışacaktır. Bu yüzden aldanmayın ve ilaçlar bitene kadar devam ediniz. 

Her zaman hastalıktan sonra bile küçük dostunuzun durumunu kontrol ediniz ve tavsiyemiz muhabbet kuşu bakımı ve beslemesi ile alakalı gereken bilgileri öğrenin.

Son söz :

Altın kuluçka olarak muhabbet kuşları bakımı ve beslemesi ile alakalı detaylı bilgileri sizinle paylaşmaktayız, ve özelliklede hastalıklar konusunda internetten verilen tedavi yöntemlerine fazla güvenmeyiniz ve eğer kuşunda hastalık gibi bir durum söz konusu ise kesinlikle bir veterinere götürmeniz tavsiye edilmektedir. Çünkü evcil hayvanlarının sağlığından sorumlusunuz ve eğer bu sorumluluğu kabul ettiyseniz, onları korumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu