jako papağan kafesi nasıl olmalıdır ?

jako papağan kafesi nasıl olmalıdır ?

Jako papağan için en iyi kafes :

Jako papağanlar için kafes bir sığınacak anlamına gelmektedir ve ev ortamında kendilerini kafes içinde güvende hissettikleri tek yerdir. Bu yüzden jako papağan kafesi boyutunun uygun olması bir jako için gereken malzemelerin ve oyuncakların bulunması gerekmektedir.

Jako papağanlar son derece yaramaz ve aynı zamanda duygusal hayvanlar olmaktadırlar, bu yüzden eğer kafesleri onların rahat edeceği hissi vermezse stres ve depresyona girmeleri mümkün olmaktadır. Diğer makalelerimizde jako papağan hastalıkları ile alakalı ve jako papağanların tüy yolma nedenleri ile alakalı bilgiler paylaşılmaktadır.

Jako papağanlarda psikolojik hastalıklar son derece yaygın olmaktadır ve bu hastalıkların nedeni ise bilinçsiz, jako papağan beslemek ten dolayı ortaya çıkmaktadır. Jako papağan için tercih ettiğiniz kafes eğer küçük olursa, jakonun hareket etmesi için, yeterli alan olmayacaktır. Ve papağan mecburen, hareketsiz kalacaktır. Bu yüzden depresyon olması kaçınılmaz olmaktadır ve tüy yolma gibi sorunları bulunmasına neden olacaktır.

Jako papağanlara kafes alırken, boyutu ile beraber kafesin yapılmasında kullanılan malzemeler ise önemli olmaktadır. Afrika gri papağanı kafesin tellerini kemirmeyi sever ve eğer kafes telleri için kalitesiz veya zararlı malzeme kullanılır ise gri papağanın zehirlenmesine neden olabilir.

Jako papağan için en iyi kafes

Bu yüzden kafes seçiminde dikkat etmeniz gerekmektedir ve jako papağanın sağlığını tehlikeye atmayacak bir kafes seçmeniz önemli olmaktadır. Her zaman vurgulayarak söylediğimiz gibi jako papağan yaşadığı yerde kendini güvende hissetmesi gerekir, ve kafesin yapısı jako papağana zarar verecek bir şekilde olmaması için dikkat etmeniz gerekir.

Ve kafeste hareket etmesi ve oyuncakları ile oynaması için bir engel olmaması gerekmektedir. Gördüğünüz gibi jako papağanın yeri fazlasıyla önemli olmaktadır, bu yüzden bu makalede jako papağan için kafes seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini paylaşarak gri papağanınız için uygun bir kafes seçmenize yardımcı olacağız.

kafesin temiz ve hijyenik olması, ise boyutu ve kalitesi kadar önemli olmaktadır. temizlik açısından standart olması ve kolay bir şekilde temizlenmesine dikkat etmeniz sizin daha rahat olmanıza ve kuşunuzun sağlığı açısından önemli olmaktadır. kafesin üzerinde boya kullanılmamasına ve paslanmaz ve sert bir malzemeden olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

kafes tellerinde boya olması kuşun zehirlenmesine neden olabilir. ve kafesin paslanması ise zararlı bakterilerin ve mikropların oluşması için en ideal bir yer olmaktadır. bu yüzden, kafes satın alırken aşağıdaki önerilere dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

Afrika gri papağanı için nasıl bir kafes almamız gerekir ?

Jako papağan için kafes alırken 2 önemli faktörü unutmamanız lazım :

  1. Kafes boyutu
  2. Kafesin malzemesi 

Afrika gri papağanı için uygun kafes boyutu ne kadar ?

Başlangıçta da söylediğim gibi jako papağan için kafes boyutu önemli olmaktadır, ve jako papağanın kolay bir şekilde kafes içinde hareket etmesi gerekmektedir. Belki aklınıza bu soru gelmiştir “kafesin ne boyutta olması papağan için iyidir ? “ jako papağan kafesi, genişlik açısından 90 ila 120 cm olması gerekir ve diğer konu ise kafes tellerinin arası olmaktadır tellerin arasındaki mesafenin 2,5 cm fazla olmaması gerekmektedir.

Afrika gri papağanı için uygun kafes boyutu ne kadar

Eyer tellerin arası bu ölçüden fazla olursa kafasını tellerin arasına sokar ve yaralanmasına neden olur. Kafeslerde diğer önemli konu kapısının geniş olmasıdır, ve jako papağan kapı kenarlarına değmeden kafese gidip gelmesi gerekir.

Kafeste bulunan yemlik ve sulukların nasıl olması gerekmektedir ?

Jako papağan kafesi için dikkat edilmesi gereken diğer konu yemliklerin bulunması olmaktadır. Jako papağan kafesinde 3 adet yem kabının olması önerilmektedir, ve jako papağana yem konusunda farklı seçenekler sunmanız onun için iyi gelecektir. Ayrıca kaplar kesinlikle galvanize den olmaması ve en iyisi sert plastikten olması gerekir. Çünkü galvanize zaman içinde gri papağanın zehirlenmesine neden olabilir.

Gri papağan için tünek :

Kafes içinde bulunan tünekler ve kalınlıkları önemli olmaktadır ve tüneğin kalınlığı 1 inçten fazla olmaması gerekir. Yani papağan tünek üzerinde oturduğu zaman parmakları tüneğin ¾ tutabilmesi gerekir.

Tünek konusunda önerimiz 1 inçe kadar farklı kalınlıklarda tünek kullanımınızdan yana olmaktadır, bu durumda azda olsa papağanın parmaklarının egzersiz yapmasına neden olur. Tüneklerin yanı sıra kafesten bir zincir aslamanız ise tavsiye edilmektedir, ve jako papağan onunla kendini meşgul edebilir.

Kafes üretiminde kullanılan malzemeler :

Bazı kafesler kalitesiz olmaktadır ve bir jako papağan için kesinlikle tavsiye edilmiyor, papağanlar için tercih edilen kafeslerin demirlerinde boya kullanmak jako papağanların hastalanmasına neden olacaktır, çünkü papağanlar gagaları ile kafesin demirlerine tutunarak tırmanmaya başlarlar ve hatta bazen kemirmeleri bile görülmüştür, bu yüzden bu boyaların kuş tarafından yutulması ile hastalıklara yol açabilir.

Kafes üretiminde kullanılan malzemeler

Ayrıca boyaların zaman içinde kopması ile beraber kafesin demirleri paslanmaya başlar ve sağlık açısından kuşlar için zararlı olmaktadır. Kafes için tavsiyemiz paslanmaz metallerden kullanmanız ve paslanma ve korozyon kabiliyeti olmayan kafesleri papağanlar için tercih etmeniz olmaktadır.

Bu durumda kafesin yıkanması ile beraber pas ve korozyon nedeni ile gri papağan için bir tehdit oluşmaz. Ve yaşaması için sağlıklı bir ortam sağlamış olursunuz. Kafes için bizim önerimiz paslanmaz çelik kaplamalı kafesler ve 2.sırada krom kaplamalı kafesler olmaktadır.

Jako papağan beslemek için 6 önemli nokta :
  1. Jako papağanlar kafeslerinde bulunan eşyalara hassas olmaktadırlar ve bu yüzden eğer yem kabı veya herhangi bir nesneyi kafesine koyarken yavaş ve sakin bir şekilde yapmanız gerekir. Gri papağanlar son derece korkak ve hassas kuşlardır ve yem verirken bir süre için yavaş ve dikkatli yapmanız tavsiye edilmektedir.
  2. Jako papağanlar 24 saat içinde en az 10 ila 12 saat uykuya ihtiyaçları vardır. Jako papağanın kafesinin bir örtüsü olması lazım ve uyku zamanında kafesini örtüyle kapatmanız gerekir. Örtü jako papağanın kendini güvende hissetmesini sağlar ve daha rahat ve kaliteli uyumasına neden olur.
  3. Eğer jako papağanın hala yabani huyları varsa evden dışarı çıkardığınız zaman kafesinin üstüne bir örtü çekmeniz tavsiye edilmektedir. Evcilleşmemiş jako papağanlar yeni kişiler ve yeni ortam ile bir anda karşılaştıkları zaman korkarlar ve hatta bazı anormal davranışlar ise ortaya çıkması mümkün olmaktadır.
  4. Gri papağanların kafesi onların evi anlamına gelir ve bu yüzden kafeslerinin her zaman temiz ve bakımlı olması gerekmektedir. Kafesin temiz olması ve oyuncakların bulunması jako papağanların neşeli olmasına neden olmaktadır.
  5. Jako papağan kafesi gün boyunca ışıklı ve aydınlık bir yerde olması gerekir, ama kafesi kesinlikle direk güneşe maruz kalacak bir yere koymayınız.
  6. Jako papağanların derisi hassas olmaktadır ve eğer odalarında düşük seviyede nem olursa deri hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Ama nem üreteçlerinden kullanmanız tavsiye edilmemektedir.

Çünkü yüksek rutubet kafeste bakterilerin oluşumu için olanak sağlar ve bu gri papağanın sağlığı açısından zararlı olmaktadır.

Son söz :

Değerli okurlar ve arkadaşlar, jako papağanlar son derece zeki ve neşeli kuşlar olmaktadır ve onların yaşadıkları ortamda yaramazlık yapmaları ve oynamaları için gereken koşulların temin edilmesi gerekir.

Ve en önemlisi kendilerini güvende hissetmeleri gerekir. Gri papağanların korkak ve hassas olması onlarda bazı psikolojik hastalıkların yaygın olmasına neden olmaktadır ve en yaygın hastalıklarından ise sürekli korkuda olmasıdır.

Bu yüzden yapa bildiğiniz kadar onların korkacağı bir şey yapmayınız, ve kendilerini güvende hissetmeleri için uygun bir kafes kullanmanız tavsiye edilmektedir. Ve jako papağanların bulunduğu yerde kedi ve köpek olması onların daima korku ile yaşamalarına neden olacaktır.

Kısacası jako papağanlar eğer bir yerde kendilerini güvende hissederler ise, onlar ile neşeli bir zaman geçirebilirsiniz ve sizinle bağ kurdukları zaman, üzülürseniz üzülürler ve keyfiniz yerindeyse neşeli olurlar. Jako papağanlar hakkında anılarınızı ve hikayelerinizi yorumlarda bekleriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Main Menu