Ördek yetiştiriciliği

Pekin ördeği özellikleri ve verimliliği

Pekin ördeği özellikleri ve verimi :

Pekin ördeği kombine bir ırktır. bu ördekler hem et ve hem yumurta üretimi açısından ideal bir ırk sayılır. pekin ördeği dünya genelinde en çok tercih edilen ördek türüdür.

bu beyaz ördeklerin talebinin artması 1873 yılından amerikaya ihracatı başlanmıştır. bu ördeklerin uysal bir huya sahip olması evcil hayvan olarakta yetiştirilmesine neden olmuştur. ömürleri ise 9-12 yıl arasında değişmektedir.

Tanım :

Yetişkin pekin ördekleri evcil olarak 8-11 yıl yaşayabilirler. Ve bu sürede ağırlıkları erkeklerde 3,6 – 5 kg arasında olabilir. Bu ördeklerin en ünlü fiziki özelliği tüylerinin kremsi beyaz rengi, portakal sarısı gagası ve turuncu ayaklarıdır. 

168 lik Ticari kuluçka makinesi
168 lik Ticari kuluçka makinesi
» Akıllı ördek kuluçka makinesi
» yüksek hassasiyetli SHT sensör
» akıllı kuluçka makinesi termostatı
Fiyat : 5,637.00

Dediğim gibi tüyleri tamamen beyazdır. Ve bazılarında hafif sarımsı bir renk bulunmaktadır. Bu renk kapalı salonlarda yetiştirilen ördeklerde daha belirgindir.

Pekin ördekleri daha dik duruşlu ve düzenli fiziğe sahipler. Ayrıca bu güzel ve beyaz ördeklerin yavru döneminde cinsiyetini belirlemek son derece zordur. Ama cinsel olgunluk yaşına yaklaştıkça, kuyruk kısmında, oluşan kıvrık tüylerden kuşun cinsiyetini belirlemek mümkündür. Bu kıvrık tüyler genel olarak tüm erkek ördeklerde bulunmaktadır. Pekin ördeği yavrularının tüyleri ise parlak sarı renktedir. 

evcil pekin ördeği

Evcil pekin ördeği :

Pekin ördekleri evcil olarak dost canlı kanatlılardır. Ve evde beslemek için güzel ve uygun bir ırktır. Lakin büyüdükleri zaman, fazla gürültü ve ses yapmaları şehir ortamında komşularınızı rahatsız edebilir.

Hatta yavru döneminden beslerseniz, nereye giderseniz peşinizden gelirler. Ve sizi kendilerine bir arkadaş olarak belirlerler. 

Bu ördeklerin tek sorunu gurk olma ve yumurta üzerinde kuluçkaya yatma duyularının olmamasıdır. Ve doğal olarak kuluçkaya yatmaları nadiren görülmektedir. Bu yüzden eğer üretmek isterseniz, bir kuluçka makinesi kullanmanız gerekmektedir.

Pekin ördeği kuluçkası 

Pekin ördeği yumurtasından civciv çıkarmak için 38 °C sıcaklık gerekmektedir. Ve %65 nem oranı gerekmektedir. Bu değerler gelişim dönemi içindir. Ve çıkım döneminde yani son 3 gün için sıcaklığın 37.2 ve nem oranı ise %70 olması gerekmektedir. 

Unutmayınız 5-7 gün döl kontrolü yapılması önemlidir. Ve dölsüz yumurtaları kuluçka makinesinden çıkarmanız gerekir. Aksi halde diğer yumurtalara zarar vermesi mümkündür.

Günlük pekin ördeği yavruları :

Yumurtadan yeni çıkan yavruların gagaları ve ayakları turuncu ve tüyleri ise parlak sarıdır. Yavruları yumurtadan çıktıktan sonra 24 saate kadar kuluçka makinesinde kalmaları gerekmektedir. Ve yeni koşullara alışmaları gerekir. 

24 saat sonra yavruları kümeslerine aktarıp ve yem vermeniz gerekir. Ördek yavrusu için kanatlılar için üretilen başlangıç yemi verilmesi önerilmektedir.

pekin ördeği yavrusu

Pekin ördeği cinsiyet ayrımı :

Yavru pekin ördeği cinsiyetini tahmin etmek oldukça zordur. Ve nedeni ise görünüm ve fiziki olarak erkek ve dişilerin arasında hiçbir fark olmamaktadır. Bu yüzden başka yöntemler ile yavrularda cinsiyet ayrımı yapmanız gerekir.

Bu yöntemlerden en iyi yavruların cinsel organlarını kontrol etmektir. Ve bu iş için bir uzmana başvurmanız tavsiye edilir. Yavrularda cinsiyet tahmini kloak yolu ile mümkündür.

Yetişkin pekin ördeği ve yumurta verimi :

Pekin ördekleri yumurtlama yaşına geldikleri zaman, yaklaşık yılda 200 adet yumurta yapabilirler. Ve genelde yumurtalarını güvenli bildikleri yerde yaparlar. Bu yüzden bazen evde veya köyde yetiştirilen ördekler folluklarda ve hazırlanan yuvalarda yumurtlamazlar.

Ama yuvalarına yumurtaya benzeyen bir nesne koyarsanız, onları yuvada veya folluklarda yumurtlamaya ikna edebilirsiniz.

İlk baştada söylediğim gibi pekin ördekleri gurk olmazlar ve nadiren kuluçkaya yattıkları görülmüştür. Bu yüzden yumurtalarından civciv çıkarmak için başka bir ördek türü kullanmanız ve yumurtaları altına koymanız gerekir. Veya bir tavuk ise pekin ördeği yumurtasının civcive dönüşmesini sağlayabilir. 

Ama Altın kuluçka olarak tavsiyemiz bir adet düşük kapasiteli hobi kuluçka makinesi kullanmanızdır. Ve işiniz daha kolay olabilir. 

Ördeklerin doğru bir şekilde çiftleşmesi ve yumurtaların döllü olması için suda olmaları gerekmektedir. Ve bu yüzden bu kuşların yaşadığı yerde bir havuz olması gerekmektedir.

Pekin ördeği beslenmesi :

Ördeklerin beslenmesi yetiştirme amacına göre farklıdır. Eğer ticari olarak pekin ördeği yetiştiriciliği yapıyorsanız veya yapmak istiyorsanız, bir yem rasyonu hazırlamanız gerekmektedir. Ayrıca damızlık olarak yetiştirilen ördeklerin bakımı ve beslenmesi etlik olarak yetiştirilen sürüden farklı olmaktadır. 

Evcil olarak veya hobi amaçlı olarak ise yetiştirilmesi için beslenmelerine dikkat etmek gerekir. Ve kesinlikle insan yemeklerinin ördeklere verilmemesi gerekmektedir.

Ördek hepçil bir kanatlı türüdür ve doğada, suda yaşayan canlılar, küçük balıklar ve bitkilerden beslenir. Veya meralarda bulunan küçük haşereler, solucanlar ve salyangozlar ise bu kuşların besin kaynakları olmaktadırlar. 

Son söz :

Pekin ördeği ticari çiftlikler ve daha doğrusu işletmeler için ideal bir ırktır. Ve bu ırkın kombine olması et ve yumurta için kullanılmasına neden olmaktadır. Ayrıca pekin ördeği eti bir çok lüks restoranda, tüketicilere sunulmaktadır.

Bu yazıda bu ördeklerin özellikleri ile ilgili bilgi vermeye çalıştık ve umarız faydalı olmuştur. Düşüncelerinizi yorumlardan bize yazabilirsiniz.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu