Ördek yetiştiriciliği

Amerikan Ördeği yetiştiriciliği

Amerikan ördeği veya muscovy ördeği yetiştiriciliği :

Amerikan ördeği yetiştiriciliği, hem ticari amaçlarla hem de evcil hayvan olarak popülerlik kazanan bir faaliyettir. Amerikan ördeği, dayanıklılığı, hızlı büyüme oranı ve yumurtlama kapasitesi gibi özellikleriyle dikkat çeker. Yetiştiriciler için kolay bakımı ve yönetimiyle bilinir.

Amerikan ördeği yetiştiriciliği, doğru planlama, uygun bakım ve besleme ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu makalede, Amerikan ördeği yetiştiriciliği hakkında temel bilgiler ve başarılı bir yetiştirme stratejisi üzerine odaklanacağız.

Amerikan ördeği (Anas platyrhynchos), sıcak iklimlerde de dahil olmak üzere geniş bir iklim yelpazesinde yetiştirilebilen dayanıklı bir ördek türüdür. Ortalama olarak 6 ila 8 kilogram arasında değişen ağırlığıyla, et üretimi için tercih edilen bir türdür.

Amerikan ördekleri, yüksek bir yumurtlama kapasitesine sahip olmalarıyla da bilinirler ve yılda ortalama 150 ila 200 arasında yumurta verebilirler. Bu özellikleriyle Amerikan ördekleri, hem et hem de yumurta üretimi için ideal bir seçenek olabilir.

Ancak, başarılı bir Amerikan ördeği yetiştiriciliği için uygun barınma, beslenme ve sağlık yönetimi gibi faktörlerin göz önünde bulundurulması önemlidir.

berberistan ördeği yetiştiriciliği

amerikan ördeğinin göz çevresinden gagasına kadar, kırmızı renkte deri vardır. bu deri erkeklerde daha fazla, ve dişilerde biraz azdır. böylece erkek ve dişileri ayırmanız daha kolay olacaktır.

Berberistan ördeklerinin ağır cüsseli olması ideal bir etlik ırk olarak yetiştirilmesine neden olmuştur. Ve aynı zamanda, bu kuşların hastalıklara karşı diğer ırklardan daha dayanıklı olması kanatlı yetiştiriciliğinde en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Turna-4 Profesyonel kuluçka makinesi
Turna-4 Profesyonel kuluçka makinesi
» yeni nesil ördek kuluçka makinesi
» multifonksiyonel yumurta viyolu
» yeni nesil SHT sensör
Fiyat : 17,778.00

amerikan veya berberistan ördeği eti ve yumurtası bazılarına göre diğerlerinden daha lezzetlidir. ayrıca ülkemizde ise amerikan ördeği yetiştiriciliği yaygın bir hale gelmiştir. bu kuşların hızlı büyümesi, ördek yetiştiriciliği için iyi bir seçenek olmasına neden olmuştur.

Amerikan ördeği fiziki özellikleri :

Amerikan ördeği etinin yağ oranı diğer ördek türlerine göre daha düşüktür. hatta tüyleri ise diğer ördek ırklarından daha az yağlıdır. bu yüzden yüzmeye fazla meyilli değiller. amerikan ördekleri yabani yaşamlarında göçmen kuşlar olarak bilinir, yani bu ördeklerin üçma kabiliyeti vardır. eğer berberistan ördeği yetiştiriciliği yapmak isterseniz bu konuyu dikkate almanız gerekmektedir.

bu ördekleri beslemek isterseniz, kümesin üzerinin bir ağ ile kaplanması tavsiye edilir. çünkü göç mevsimi geldiği zaman üçüp gitmeleri mümkündür. ama bu kuşların en iyi özelliği son derece sakin ve uysal olmasıdır. ama eğer herhangi nedenden dolayı korkarsa stresten dolayı bağırmaya başlar.

Berberistan ördeği cinsiyet ayrımı :

Ticari olarak ördek yetiştiriciliği yapmak için ve çiftliği doğru bir şekilde yönetmek için, cinsiyet ayrımı önemlidir. Ve bu bölümde bazı yöntemleri sizinle paylaşmaya çalıştık.

Ticari olarak ördek yetiştiriciliği yapmak isterseniz bazı bilgilere sahip olmak önemlidir. bu bilgilerden birisi ördeklerin cinsiyet ayrımıdır. bu bölümde amerikan kazı cinsiyet ayrımı ile ilgili gerekli bilgileri paylaşacağız.

  • Cüsse ve ağırlığa göre cinsiyet ayrımı : genel olarak erkek amerikan ördeği daha büyük cüsselidir. Ve ağırlığı ise dişilerden daha fazladır. Olgunluk yaşlarında erkek amerikan ördekleri ağırlığı 8 kg ve dişiler ise 5 kg kadar artmaktadır.
    Bu durum civcivler için ise geçerli olmaktadır. Ve erkek civcivler dişilerden daha erken yumurtadan çıkarlar. Ve bu yüzden dişilerden daha büyük cüsseye sahipler. Erkek cinsi muscovy ördeğinin ayakları daha kuvvetli ve serttir.
  • Gaga ve göz çevresindeki kırmızı deri : amerikan ördeği kafasında ve gagası ve gözü çevresinde görülen kırmızı renkli deri cinsiyet tahmininde size yardımcı olabilir. Erkeklerde bu kırmızı deri dişilerden daha fazladır.
  • Kuyruktan cinsiyet ayrımı : erkek ördeklerde genelde 3 adet kıvırık tüy bulunmaktadır. Ve bu tüyler ördeklerin cinsiyet tahmininde yetiştiricilere yardımcı olmaktadır. Dişi ördeklerde bu tüyler bulunmamaktadır. Ve kuyruk tüyleri tamamen düzdür.
  • Erkek ve dişlerin ses farkı : amerikan ördeklerinde erkeklerin ve dişilerin sesi farklıdır. Ama maalesef yazı olarak bu farkı anlatmak biraz zordur. Dişilerin seslerinde bir titreme olur. Ve güvercin sesi gibidir. Ama erkek cinsinin sesi daha derinden gelir.

Muscovy ördeği çiftleşme mevsimi ve yumurtlaması :

kümes hayvanı yetiştiricilerinin bilmesi gereken konulardan birisi, beslediği kuşların çiftleşme mevsimi ve yumurtlama zamanıdır. çünkü kuluçka yapımı için bu bilgilere sahip olmanız gerekir. çiftleşme ve yumurtlama mevsimi başlamadan yem rasyonunda bazı takviye ilaçlar kullanmanız gerekir.

amerikan ördeği yumurtlaması

Amerikan ördeği 7 aylıkta cinsel olgunluğa gelir ve yumurtlamaya başlar. çiftleşme mevsimi ise ilkbaharın gelmesi ile başlar . soğuk mevsimlerde bile eğer kümes koşulları uygunsa, amerkan ördeği çiftleşmesi ve üremesi mümkündür. yani sıcaklık ve yem temini bu konuda etkili olan faktörlerdir.

Ama uzmanların tavsiye kış mevsiminde denlenmelerinden yana olmaktadır. Kış mevsiminde ördekler, için recovery dönemi olmaktadır. Ve gelecek mevsimde yumurtaların kalitesi ve çıkımında pozitif etkisi olacaktır.

Ama ördeklerin yumurtlaması, genetik, yem kalitesi, ve iklim koşulları gibi faktörlere bağlıdır. Ve amerikan ördekleri ise yumurta üretimi açısından pek ideal bir ırk sayılamaz. Ama yavruları için iyi ebeveynler olarak bilinirler.

Muscovy ördekleri, yumurtlama mevsimi boyunca 50-70 adet yumurta yapmaktadır. Amerikan ördekleri genelde güneş çıkmadan yumurta yaparlar ve yumurtaları toplamak için en iyi zaman sabah erkendedir.

Kümeste erkek ve dişi sayısı, 1 erkek ve 5 dişidir. Erkek veya dişilerin daha az veya fazla olması döl kalitesinin düşük olmasına neden olacaktır.

Son söz :

Ördek yetiştiriciliği yapmak için ırk seçimi son derece önemlidir. ve bu yüzden ördek ırkları ve özellikleri ile ilgili bilgi edinmeniz gerekir. ve Altın kuluçka firması olarak, kümes hayvanları bakımı ve beslenmesi ile ilgili detaylı bilgiler, paylaşılmaktadır.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu