Herşey dahil

Civciler için gerekli sıcaklık ne kadar ?

Yeni doğan civcivler için en iyi ısıtıcı :

Kümes hayvanları civcivleri ısı değişimi ve hastalıklara karşı son derece hassas olmaktadırlar. Bu yüzden yumurtadan çıkan civcivlerin bakımına dikkat etmeniz gerekir. Özelliklede sıcaklık seviyesi son derece önemli bir faktördür. Bu yazıda günlük civcivler için kullanılması gereken en iyi ısıtıcı hakkında bilgi paylaşmaya çalışacağız. Ve umarız sizin için faydalı olmuştur. 

infrared ampuller

Yeni doğan civcivler için hangi ısıtıcıyı kullanmalıyız ?

Eğer kanatlı üremesi için kuluçka makinesi kullanıyorsanız, civcivler yumurtadan çıktıktan sonra 24 saate kadar kuluçka makinesinde kalmaları gerekmektedir. Çünkü tüylerinin tamamen kuruması gerekir. 24 saat sonra yavruları hazırladığınız kümese aktarınız.

Kümes ısıtıcılarını en az bir gün önceden yakmanız, ve kümes sıcaklığını stabil tutmanız gerekir. Civcivleri kümese aktarmadan önce 35 derece sıcaklığın temin edilmesi ve hazır olması gereklidir.

Civcivlerin kümesinde genelde ısıtıcı olarak normal ampul kullanılır. Ama bu ampuller sadece ısı üretir ve başka bir faydası olmamaktadır. Hatta ışıklarının fazla olması, civcivlerde saldırganlaşma ve kanibalizm hastalığına neden olabilir.

Civcivlerin kümesinde kesinlikle fosil yakıt tüketen ısıtıcılar ve sobaların kullanılmaması tavsiye edilir. Çünkü alandaki oksijeni yakarak oksijen oranının düşmesine neden olur. Ve bu olay civcivlerin sağlığı açısından son derece tehlikelidir.

Uzmanların tavsiyesi her zaman kızılötesi ampuller kullanılmasıdır. Kızılötesi ampul civcivler için son derece faydalıdır. Ve yazının devamında bu konu ile ilgili detayları paylaşacağız. 

Kızılötesi ampullerin civcivler için faydası :

Bu ampullerden çıkan ışıklar kırmızı renktedir. Ve civcivlerde kanibalizm gibi psikolojik hastalıklara neden olmaz. Aynı zamanda kızılötesi ışınlar, kümesin hijyeni ve mikropların ölmesine neden olur. Ve aynı zamanda oluşmasına engel olur. 

civciv kümesi

Bu özellik civcivlerin sağlığı açısından önemlidir. Diğer özellik civcivlerin vücutların kan dolaşımını hızlandırır ve hızlı gelişmelerini sağlar. Normal ısıtıcılar sadece ve sadece ısı üretirler ve başka faydaları yoktur. Eğer ticari amaçlar ile kanatlı yetiştiriciliği yapıyorsanız, mutlaka tavsiyemiz infrared ampuller kullanmanızdır. Civcivlerin sağlıklı ve hızlı büyümesi bir ticari kümes için en iyi avantaj sayılır.

Kümes büyük olursa bile düşük güçlü ampulleri daha fazla sayılarda kullanmanız tavsiye edilir. Böylece ısının kümesin her yerinde eşit dağılmasına neden olur.

Yeni doğan civcivler için sıcaklık seviyesi :

Kümes hayvanları civcivleri sıcaklık değişimlerine hassastırlar, ve bu yüzden kümeslerinde sıcaklığın stabil olması gerekmektedir. Civcivlerin ilk haftasında 33-35 derecelik bir sıcaklığa ihtiyaçları vardır. Ve nem oranı ise %70 olmalıdır.

Bu değerlerden düşük veya fazla olan ısı miktarı civcivlerin hasta olmasına neden olabilir. Bu yüzden mutlaka dikkate almanız gerekmektedir. Isı seviyesinden emin olmak için kümeste bir adet termometre olması tavsiye edilir. Aynı zamanda kullanılan kızılötesi ampuller ise bir adet termostata bağlanması otomatik olarak çalışmalarına neden olur.

Civcivler ilk haftayı geçirdikten sonra kümes sıcaklığı 30 dereceye düşürülmelidir. Çünkü vücutları tüy çıkarmaya başlar ve sıcaklığın yüksek olması stres ve hastalığa neden olabilir.

Kümes sıcaklığı düşmesi ne zamandan başlar ?

İlk haftaya kadar civcivler için en az 33 derecelik bir sıcaklık gerekir. Ama ilk haftadan sonra, sıcaklığın yavaş yavaş düşürülmesi gerekmektedir. İlk haftadan sonra sıcaklığın son derece yavaş bir şekilde düşürülmesi gerekir. Yani her gün 1-2 derece azaltılması gerekmektedir. Sıcaklık düşürülmesi 20-25 dereceye kadar devam eder ve bu seviyeden daha düşük olmaması gerekir.

Son söz :

Bir kümesin geleceği sağlıklı civcivler yetiştirmenize bağlıdır. Bu yüzden civcivlerin bakımı ve beslenmesi önemlidir. Özelliklede sıcaklık ve kullanılan ısıtıcı türüne dikkat etmeniz gerekir. Isıtıcılar ile ilgili gerekli bilgileri bu yazıda aktarmaya çalıştık.  Düşük ısı seviyesi civcivlerin bir araya toplanmasına ve kanibalizm hastalığına neden olur.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu