Bıldırcın Yetiştiriciliği

Bıldırcın cinsiyet ayrımı

Bıldırcın cinsiyet ayrımı nasıl yapılır ?

Bıldırcın cinsiyet ayrımı, kümes yönetiminde önemli bir faktördür. kanatlı yetiştiriciliğinde faaliyet eden herkesin bu konu ile ilgili bilgi sahibi olması gerekir. bu yazıda bıldırcın cinsiyetini belirlemek için bazı yöntemler paylaşılmıştır. bu bilgiler özelliklede yeni başlamak isteyenler ve deneyimi olmayanlar için faydalı olabilir.

bıldırcın yetiştiriciliğinde cinsiyet ayrımı, kaliteli kuluçkalık yumurtalar üretimi açısından önemlidir. çünkü yumurtaların döl kalitesi beslenme ile birlikte erkek ve dişilerin oransal sayısına bağlıdır.

Japon bıldırcını cinsiyet ayrımı :

ticari olarak bıldırcın yetiştiriciliğinde üremesi için kuluçka makinası kullanılır. ama asıl mesele bu kuşların yavrularının cinsiyetini 3 haftalıktan erken yaşta tahmin etmek zordur. örnek olarak japon bılıdırcını cinsiyetini belirlemek için 3 hfta beklemeniz gerekir.

japon bıldırcınlarında erkek ve dişilerin tüy rengi farklıdır. bu yüzden cinsiyetleri görünümlerinden kolayca belli olur. erkek japon bıldırcını tüylerinin rengi koyu kahverengi  ve beneklidir, ama dişilerin tüy rengi açık kahve rengidir. ve benekleri yoktur.

japon bıldırcınları cinsiyetini bu bilgiler ile kolayca ayırabilirsiniz. zamanla gözünüz alışır ve bir bakış ile erkek ve dişileri fark edersiniz.

Normal bıldırcın (coturnix) cinsiyet ayrımı :

Normal bıldırcın veya coturnix ırkının cinsiyet ayrımı ise japon bıldırcını ile aynıdır. yani tüylerinin renginden cinsiyetini kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. ama aynı japon ırkı gibi 3 hafta beklemeniz gerekecektir.

Normal bıldırcın (coturnix) cinsiyet ayrımı

bu kuşların bir diğer belirtisi ise normal bıldırcınların dişi cinsleri erkeklerden daha büyük cüsseye sahip olmasıdır. bu yöntem ile 3 haftadan daha erken cinsiyetlerini belirlemeniz mümkün ama hata oranı yükselir. çünkü bazen beslenmeden dolayı cüsselerinde değişiklikler olabilir.

Çin bıldırcınları cinsiyet ayrımı :

Çin bıldırcınları farklı renklerde bulunmaktadır. bu kuşlar genel olarak süs kuşu olarak hobiciler tarafından yetiştirilir. et ve yumurta üretimi açısından ticari olarak yetiştiriciliği uygun değildir. Çin bıldırcınlarının en meşhur ırkı mavi göğüslü bıldırcınlardır. bu kuşların erkek veya dişi cinsini ayırmak daha kolaydır. çünkü renk olarak farkları oldukça çoktur.

erkek cinsinde tüy rengi koyu mavi, kahve rengi ve gri olmaktadır. ayrıca boyun kısmında ise beyaz çizgiler bulunmaktadır. dişi cinslerinde değişik renklerden eser yotur. dişilerde sadece açık kahve rengi ve krem rengi tonları bulunmaktadır.

Beyaz bıldırcın cinsiyet ayrımı nasıl olur ?

Beyaz renkli bıldırcınlarda renk farkı yoktur. bu kuşların tek renkli olması cinsiyetini belirlemeyi zorlaştırır. bazı kişiler beyaz bıldırcınların enselerinde ve sırtlarında bulunan kremsi tüylere dikkat ederler ve bu yoldan cinsiyet ayrımı yaparlar . ama bu tüyler cinsiyet ile hiç bir ilgisi yoktur. bu yüzden yenılmanıza neden olur.

Beyaz bıldırcın cinsiyet ayrımı nasıl olur ?

beyaz bıldırcın türlerinin cinsiyet ayrımı için tek bir yol vardır. kuşların tek tek cinsel organını kontrol etmek gerekir. veya yüksek bir para masrafı ile DNA testi alarak cinsiyetlerini belirlemeniz gerekir. DNA testi ticari kümeslerde neredeyse imkansız. çünkü kümeste yüzlerce ve hatta binlerce bıldırcın olabilir.

Kaliforniya bıldırcını cinsiyet ayrımı :

Kaliforniya bıldırcınları ise büyük cüsseli oldukları nedeni ile bazı çiftçiler tarafından tercih edilmektedir. Bu bıldırcınlar aynı zamanda son derece güzel görünüme sahip olmaktadırlar. Ve erkek ve dişilerin görünümü birbirleri ile farklı olmaktadır. Ve böylece cinsiyet ayrımı ise daha kolay olacaktır. 

Kaliforniya bıldırcınlarının kafasında tüyden oluşan bir tac bulunmaktadır. Bu tac erkeklerde daha dolgun ve büyük olmaktadır. Ayrıca erkeklerin ensesinde beyaz çizgiler vardır. Ama dişilerde tac daha küçük olmaktadır. Ve beyaz çizgiler ise bulunmamaktadır. 

Erkek ve dişi bıldırcınların davranışlarındaki farklar :

Genel olarak erkek bıldırcınlar dişilerden daha hareketli ve aktif olmaktadırlar. Ayrıca erkeklerin sesi daha yüksek olmaktadır. Ve çiftleşme döneminde ise en yüksek seviyeye gelmektedir. Ama dişiler daha sakin bir huya sahip olmaktadırlar. 

Erkek bıldırcınların bir diğer özelliği ise dişilerden daha fazla agresif olmalarıdır. Ve diğer erkekler ile sürekli kavga halinde olmaktadırlar. Aynı zamanda erkek bıldırcın kendisi için bölge belirlemektedir. Ve bu yüzden sürekli diğer bıldırcınlar ile kavgaya tutuşur. 

Bu yüzden kafeste yetişen bıldırcınların sayısına dikkat etmeniz ve her bıldırcın için yeterli alan olması tavsiye edilmektedir. Çünkü Yem ve su için sürekli rekabette olmaktadırlar.

Bıldırcınların cinsel organlarından cinsiyet ayrımı :

Bazı bıldırcınların görünüm olarak aynı olması cinsiyetini belirleme işini zorlaştırır ve bu yüzden başka yöntemler kullanmak gerekmektedir. Bu yöntemlerden birisi ise kuşun cinsel organlarını kontrol etmek olmaktadır. 

Bu yöntemde hata olasılığı sıfır olmaktadır. Ve sadece kuşlarda bulunan klovak organını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu yöntem ile cinsiyet ayrımı için kuşun en az 45 günlük olması gerekmektedir. 

İlk olarak kuşu elinizde tutmanız gerekir. Ve makat bölgesindeki tüyleri kenara vurmanız ve yavaş ve dikkatli bir şekilde baş parmağınız ile klovalka bastırmanız gerekmektedir. Eğer kuşunuz erkek ise bunu yaptığınız zaman beyaz ve sıvı bir madde çıkmaya başlar. 

Ve eğer dişi ise hiç bir değişiklik olmayacaktır. 

Son söz :

Bıldırcınların cinsiyet ayrımı sizi fazla uğraştıracak bir iş değildir. Ve sadece bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu yazıda bıldırcınların farklı ırklarında cinsiyet ayrımı ile alakalı detayları paylaştık ve eğer bu konu hakkında sorularınız varsa yorumlarda yazabilirsiniz.  Altın kuluçka web sitesinde bıldırcınlar ile ilgili başka bilgiler ise zaman içinde paylaşılacaktır. 

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu