Bıldırcın Yetiştiriciliği

Bıldırcın ırkları ve özellikleri hakkında genel bilgiler

Bıldırcın ırkları ve özellikleri :

Dünyada 100 den fazla bıldırcın ırkı vardır, bazı ırkların nesilleri yıllar önce tükenmiştir. diğer kümes hayvanları gibi bıldırcın ırkları ise farklı özelliklere sahipler. bu yazıda farklı bıldırcın ırklarının özellikleri paylaşılmıştır. hatta bıldırcın yetiştiriciliği için en çok tercih edilen ırklar yer almaktadır.

bıldırcın çeşitleri arasında en çok nüfusa sahip ırk japon bıldırcınlarıdır. çünkü genel olarak bıldırcın yetiştiriciliği için tercih edilmektedir. japon bıldırcınları yıllık yumurta üretimleri oldukça yükske ve bu yüzden çiftlikler için tercih edilir.

coturnix bıldırcını veya normal bıldırcınlar ise japon bıldırcınlarından sonra en çok tercih edilen ırklar arasında yer alırlar. bu ırklar ile ilgili ise bilgiler paylaşılmıştır.

 

Yumurtalık bıldırcın ırkı :

Bazı bıldırcın ırkları diğerlerine göre daha yüksek yumurtlama oranına sahip olmaktadırlar. Ve bıldırcın yumurtasının insanlar için yüksek oranda faydalı olması nedeni ile bir çok bıldırcın yetiştiriciliği için yumurtalık bıldırcınlar tercih edilmektedir. 

Yumurta üretimi için en çok tercih edilen ırk ise japon bıldırcınları ve alt türleri olmaktadır. Diğer ırklar ise japon bıldırcınlarından melez olarak alınan ırklar olmaktadır. Ve bu alt türlerin en ünlüleri aşağıdakilerden ibaret olmaktadır :

  • Japon bıldırcını
  • İngiliz beyaz bıldırcın
  • Firavun bıldırcın
  • Mançurya altın bıldırcın
  • British Range
  • Tuxedo bıldırcını

Japon bıldırcını :

Bıldırcın yetiştiriciliği için en iyi ırklardan birisi Japon bıldırcınıdır. japon bıldırcını kombine bir ırk sayılır. çünkü hem et ve hem yumurta üretimi için tercih edilir. bu kuşların yüksek yumurtlama randımanı ve hastalıklara karşı dayanıklı olması, çiftlikler için tercih edilmesine sebep olmuştur. Japon bıldırcınları görünüm olarak coturnix bıldırcınlarına benzerliği vardır.

Japon bıldırcını

Bıldırcın eti insanların sağlığı için son derece faydalıdır. hatta bazı hastalıkların tedavisi için doktorlar tarafından tüketimi tavsiye edilmektedir. özelliklede kancer hastalığı için en faydalı besindir. 

Japon bıldırcınları genetik değişimler nedeni ile farklı renklerde bulunmaktadır. erkek japon bıldırcını ağırlığı 100-140 gram arasında ve dişiler ise 120-160 gram ağırlığa sahiptir. japon bıldırcını yıllık olarak 200 adet yumurta üretebilir.

bu ırk 60 günlük yaşında olgunluğa varır ve yumurtlamaya ise 50 günlükken başlar. en yüksek yumurtlama performansı 2 – 2.5 yıla kadar devam eder.

Bobwhite bıldırcını :

bobwhite bıldırcını diğer bıldırcın ırklarına göre daha büyük cüsseli bir ırktır. bu yüzden genel olarak bıldırcın eti üretimi için yetiştirilir. bobwhite bıldırcınları 3 kategoride 22 alt türe sahiptir. ama en çok yetiştirileni virginia bıldırcını olarak bilinen ırktır.

Bu bıldırcınların boyutu 24-28 cm arasında ve ağırlıkları ise alt türlerine göre değişmektedir. meksikada kuzey bobwhite bıldırcını 129-159 gram, kuzey amerikada 170-173 gram ve daha iri erkekler 255 grama kadar ağırlıkları artabilir.

Etlik bıldırcın ırkı (bobwhite bıldırcını)

kuzey bobwhite bıldırcını hastalıklara karşı direnci yüksek olan bir ırktır ve son derece aktif ve hareketli olurlar. bu yüzden doğa koşyllarında bile uzun süre hayatta kalabilirler.

dişi cinsleri çiftleşmeden sonra 12-16 adet yumurta yapar ve son yumurtadan sonra üzerinde yatmaya başlar. bu kuşların kuluçka süresi 23-24 gündür. diğer bıldırcın ırklarında kuluçka süresi 18 gündür.

bobwhite bıldırcını yıllık 100 adet yumurta yapabilir. ve bu yumurtalar ise genel olarak üreme için kullanılmaktadır. bu yüzden bobwhite bıldırcını etlik olarak yetiştirmek için son derece uygun bir ırktır.

👁‍🗨 NOT : bıldırcın yetiştiriciliği tarihçesi ile ilgili bilgiler ise bir başka makalemizde yer almaktadır. bu bilgilere ulaşmak için bıldırcın yetiştiriciliği ne zaman başladı ? başlığı ile makalemiz okumanız tavsiye ederiz.

Beyaz göğüslü hint bıldırcını :

Bıldırcın eti üretimi için en ünlü bıldırcın ırklarından olmaktadır. Ve genel olarak hindistan, bölgesinde bu ırk yetiştiricilik için tercih edilmektedir. Ve hindistanda dünyanın diğer bölgelerinde daha fazla bulunmaktadır. 

Bu ırkın en belirgin özelliği göğüs tüylerinin beyaz olmasıdır. Ve vücudunun diğer bölgelerinde kahve rengi tüyler bulunmaktadır. Ama genetik değişimler nedeni ile farklı renklerde ise bulunması mümkün olmaktadır.

Bu ırkın erkek ve dişi cinsi neredeyse aynı görünüme sahip olmaktadırlar. Ve bu yüzden cinsiyet tahmini için kuşların davranışlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Veya klovak kontrolu yapılması gerekmektedir. 

Beyaz göğüslü bıldırcınlar 5 hafta içinde yaklaşık 182 gram ağırlığına gelir ve yaşları ilerledikçe 240 grama kadar ise kilo almaları mümkün olmaktadır. Beyaz göğüslü bıldırcınlar, 43 günde cinsel olgunluğa varırlar. Ve yumurtaları ise 11 gram olmaktadır. 

Kaliforniya bıldırcını :

Kaliforniya bıldırcını güzel bir görünüme sahip olmaktadır. Ve amerika kıtasının güney batısına ait bir ırk olmaktadır. Kaliforniya bıldırcını kafasında tüyden oluşan bir taca sahip olmaktadır. Bu tac 6 adet tüyden oluşmaktadır. Ve erkek cinsinde dişilerden daha kalın olmaktadır. 

Ayrıca erkeklerde tac rengi siyah olmaktadır. Ve dişilerde ise kahverenginde olmaktadır. Kaliforniya bıldırcını evcilleşen ırklardan olmaktadır. Ve çiftliklerde yetiştirilmesi mümkün olmaktadır. Kaliforniya bıldırcınları, yaşadıkları iklim nedeni ile hastalıklara karşı dayanıklı olmaktadırlar. 

Kaliforniya bıldırcını

Olgun bir kaliforniya bıldırcını ağırlığı yaklaşık 250 gram olmaktadır. Ve her yumurtlama döneminde 12 ila 20 adet yumurta yapabilmektedir. Ama evcilleşmiş bir Kaliforniya bıldırcını yumurtlama oranı daha fazla olmaktadır. 

Bu ırkın kuluçka süresi 23 gün olmaktadır, ve yaşam alanı ise Kaliforniya dağları olmaktadır. Bu yüzden soğuk iklime dayanıklı olmaktadır. 

Normal bıldırcın ırkı (coturnix) :

Normal bıldırcın ırkı veya coturnix, japon bıldırcınlarından sonra en yaygın olarak yetiştirilen ırklar olmaktadır. Ve yabani ve evcilleşmiş olarak ülkemizde bulunmaktadır. 

Normal bıldırcınlar avrupa, afrika ve asya kıtalarında yayılmaktadırlar. Ve bıldırcın çiftliklerinde ise en çok kullanılan ırklar olmaktadır. Normal bıldırcın ırkı kombine bir ırk olmaktadır. Ve hem et ve hem yumurta üretimi için yetiştirilmektedir.

Avrupa bıldırcınları, genel olarak meralarda ve nehirler ve göllerin etrafında yaşamaktadırlar. Ve dağlarda yaşamak için uygun bir ırk değildir.  Bu ırkın kuluçka süresi 17-18 gün olmaktadır. Ve ağırlıkları ise 90-110 gram olmaktadır. Bu kuşların en çok tercih edilme nedeni yüksek oranda yumurta yapması olmaktadır. 

Çin bıldırcını :

Çin bıldırcınları mavi bıldırcınlar olarak ise bilinmektedir. Ve erkek cinsleri olağanüstü bir güzelliğe sahip olmaktadırlar. Çin bıldırcınları, genel olarak nehirler, göller ve meralarda yaşamayı severler ve tek eşli kuşlar olmaktadırlar. Bu yüzden yavrularına iyi bir ebeveyn olmaktadırlar. 

Çin bıldırcınları

Doğal yaşamlarında her yumurtlama döneminde 4-8 adet yumurta yaparlar ve kuluçka süreleri ise 17-19 gün olmaktadır. Çin bıldırcınlarının yumurtalarının rengi paslanmış demir gibi olmaktadır. Ve diğer ırklara göre daha küçük cüsseye sahip olmaktadır.  Çin bıldırcını ağırlığı 30-40 gram olmaktadır. Çin bıldırcını için erkek ve dişi cinsini ayırmak daha kolay olmaktadır. Ve fazlasıyla birbirlerinden farklı görünüme sahip olmaktadırlar. 

Çin bıldırcınlarının dişi cinsleri tamamen kahve rengi olmaktadır. Ve bu yüzden cinsiyet ayrımı yapmak için uğraşmanıza gerek olmamaktadır.  Çin bıldırcınlarının küçük cüssesi ve düşük seviyede yumurtlama nedeni ile ticari olarak tercih edilmektedir ve genel olarak süs kuşları olarak evlerin bahçelerinde yetiştirilmektedir. 

Gambel bıldırcını :

Gambel bıldırcını ise güzel görünüme sahip ırklardan olmaktadır. Ve görünüm olarak Kaliforniya bıldırcınlarına benzemektedir. Bu kuşların yaşam alanı ve anavatanı kuzey amerika olmaktadır. Gambel bıldırcınları genel olarak yabani kuşlar olmaktadır. Ve çok nadiren bu kuşların evcilleşmiş türünü bulabilirsiniz. Bu kuşları gruplar halinde nehir kenarlarında veya kaktüslerin dibinde bulmanız mümkün olmaktadır. Ve genel olarak doğada küçük haşereler ve bitki tohumlarından beslenmektedirler.

Gambel bıldırcını

Gambel bıldırcını ise büyük cüsseli bir ırk olmaktadır. Ve ağırlığı yaklaşık 260 grama kadar gelmektedir. 

Son söz :

Başlangıçta da söylediğim gibi yüzlerce bıldırcın ırkı bulunmaktadır. Ama bu ırklardan bazıları ticari olarak yetiştiricilik için uygun olmaktadırlar. Bu yazıda en meşhur ırklar ile alakalı kısa bir tanıtım yapmaya çalıştık ve bıldırcın eti ve yumurtası üretimi için uygun ırklar ile alakalı detaylı bilgileri paylaşmaya çalıştık ve umarız beğenmişsinizdir. 

zaman içinde bu kuşlar ile alakalı detaylı bilgiler Altın kuluçka web sitesinde paylaşılacaktır. ve eğer bıldırcınlar hakkında sorunuz varsa, yorumlardan yazabilirsiniz.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Kalifornia bıldırcını yumurtalarını kuluçka makinesine koymak istiyorum, makine ayarları nasıl olmalıdır acaba yardımcı olabilirmisiniz.

    1. merhabalar efendim kaliforniya bıldırcını için gereken sıcaklık çıkım döneminde 37.7 derece ve nem oranı ise %55-60 olması gerekir. çıkım dönemi için ise sıcaklık 37.2 ve nem oranı ise %60-65 olması tavsiye edilir. genelde bıldırcınlar için koşullar aynı ve sadece bobwhite bıldırcınlarının kuluçka süresi farklı olmaktadır.

  2. Merhaba bobwhite kuluçka süresi 24 gün nem ve sıcaklık ayarı aynı diğer bıldırcınlar gibi demi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu