Kanarya Yetiştiriciliği

Kanarya bakımı hakkında temel bilgiler

Kanarya bakımında dikkat edilmesi gereken :

Her hayvan ve kuşun kendine özgü bir yaşam biçimi vardır ve vücutlarına uygun sıcaklık ve neme sahip özel coğrafi ortamlarda yaşarlar ve ayrıca vücutlarının sindirim sistemine uygun çeşitli besinlerle beslenirler. Diğer kuşlar gibi kanaryaların da her yetiştiricinin bilmesi gereken kendi yaşam kuralları vardır.

Evde veya işyerinizde kanarya beslemek ve yetiştirmekle ilgileniyorsanız, sağlıklı, neşeli, uzun ömürlü, şarkı söylemekten zevk alacağınız bir kuşa sahip olmak için bu kuşun yaşam tarzını ve doğru beslenmesini bilmelisiniz. Bu konu o kadar geniştir ki kanarya yetiştiricileri ve araştırmacıları bu konuda birçok kitap yazıp yayınlamıştır.

Şarkıcı kanaryalar, renkli kanaryalar ve özel görünüşlü kanaryalar olmak üzere üç tür kanarya vardır. Çoğu insan şarkı söyleyen kanaryalar satın almayı tercih eder, ancak kanaryaların güzel ve göz alıcı şeklini ve rengini şarkı söylemelerine tercih edenler de vardır.

Bu nedenle satın almadan önce amacınızı belirlemenizi ve istediğiniz kanarya cinsini seçmenizi öneririz.Bu konuda daha fazla bilgi için kanarya ırkı türleri yazısını okumanızda fayda var. Ayrıca kuşun sağlıklı mı hasta mı olduğuna, erkek mi dişi mi olduğuna da dikkat edin ki bu daha sonra açıklanacak.

kanarya bakımı nasıl olur

Kanaryalarda hastalık belirtilerine dikkat

Bir kanarya satın almak için, geçmişi olan saygın üreme salonlarına gidip yetiştiricinin dürüstlüğünü ve güvenilirliğini araştırdığınızdan emin olun. Ayrıca kanaryalarda hastalık belirtilerine dikkat edin, genellikle hasta kuşlar uyuşuktur ve su içip yemek yemek istemezler.

Erkek kanaryalarla ilgili çok önemli bir nokta da şarkı söylememeleri ve sessiz kalmalarıdır. Genel olarak sağlıklı kanaryaların çok neşeli ve enerjik olduklarını ve çok uzunlarsa kafesin diğer köşesine sığınacaklarını unutmayın.

Satın almadan önce kanaryanın cinsiyetini belirleme

Bildiğiniz gibi erkek kanaryalar iyi ve profesyonel ötücüdür, ötüşünden yararlanmak için kanarya almayı düşünüyorsanız mutlaka erkek kanarya almalısınız. Ayrıca, onları kuluçkaya yatırmak ve civciv satışından para kazanmak istiyorsanız, bir çift damızlık erkek ve dişi kanarya satın almalısınız. Bir kanaryanın cinsiyetinin belirlenmesi ile ilgili yazıda bu konuda gerekli tüm hususlara değinilmiştir.

Satın almadan önce kanaryaların yaşına dikkat etmek

Lütfen yaşlı kanaryaları genç kanaryalardan ayırmanın zor olduğunu unutmayın, bu nedenle bacak halkalı kanaryalar almanızı öneririz, bu durumda doğum tarihlerinden emin olursunuz. Ancak bacak halkası olmayan kanaryalar satın almanız gerekiyorsa, yaşını belirlemek için mutlaka bir uzmandan veya saygın bir yetiştiriciden yardım alın.

Kanaryaların yaşını belirleme ihtiyacının nedeni, civciv üretemeyecekleri ve iyi şarkıcı olmadıkları için yaşlı kanaryalar almaktan kaçınmak ve diğer yandan vücut sisteminin zayıflığından dolayı, bir süre sonra hastalanacak ve seni hasta edecek.

Kanarya yetiştiriciliği için gerekli ön koşullar

Bu kuşun bakımı da her iş gibi tecrübe ve beceri ister ve eğer yeterli bilgiye sahip değilseniz kanaryaların yok olmasına sebep olursunuz. Bu makaleyi okurken eğitim kaynakları okuyarak ve videolar izleyerek kanaryalar ve onlara nasıl bakılacağı hakkında bilginizi geliştirmelisiniz.

Kanarya yetiştirmenin bir diğer önemli yanı da bu kuşlara ilgi duymaktır, bu yüzden kanaryalarla gerçekten ilgilenip ilgilenmediğinizi veya onları yetiştirmek zorunda mı kaldığınızı kendinize mutlaka sorun. Kuşlara ve özellikle kanaryalara ilginiz varsa üreme sorunları ve kuş hastalıkları ile kolaylıkla baş eder ve işinizden yılmazsınız.

kanarya bakımı nasıl olur

Kanarya beslemenin üçüncü önemli şartı ise onları yetiştirmek için uygun ve ayrı bir yere sahip olmaktır.Doğal olarak mutfak ve oturma odası, balkon ve bahçe bu cılız kuşları yetiştirmek için iyi yerler değil ve kısa sürede yok olduklarını göreceksiniz. Aşağıda, üreme kanaryaları için uygun bir yerin özelliklerini tartışacağız.

Kanarya beslemek için en iyi yer neresidir?

Kanaryalar için düşündüğünüz yer tamamen sakin ve gürültüsüz olmalıdır, son zamanlarda satın aldığınızda size ve yeni yere aşina olmadıkları ve yeni ortama uyum sağlamaları gerektiği için çok fazla stres yaşarlar. iki hafta.

Bu nedenle yeni ortamda stres ve gürültünün olması kanaryanın yeni ortama uyumunu zorlaştıracak hatta kanaryanın uzun süre ötmesine engel olacaktır. Bu nedenle, televizyon sesi, çocukların sesi, köpekler, araba kornaları, bağırışlar vb. hepsi bu küçük kuşların stresini artırabilir.

Kanaryaların tutulduğu yerde dikkat edilmesi gereken bir sonraki şey, doğru sıcaklık ve nemdir. Sıcaklık ve rüzgardaki aşırı değişimler, klimanın açılması, aşırı sıcak ve soğuk ve dengesizlik kanaryaların nezleye yakalanmasına ve ölmesine neden olabilir, bu yüzden kanarya kafesini balkona, bahçeye, mutfağa yerleştirmek, yapmayız. Pencerenin yanında tavsiye ederim.

kanarya ortam havasının önemi

Kanaryaların üreme yerlerinde sessizlik ile sıcaklık ve nemin dengeli ve standart bir aralıkta tutulmasının yanı sıra zehirli ve kirletici gazların salınımının da engellenmesi gerekmektedir. Sigara ve nargile dumanı, parfüm ve kolonya kokuları ve koku giderici spreyler, gaz sobaları ve ısıtıcıların yanmasından kaynaklanan karbon monoksit vb. gazlar kanaryalar için zararlıdır ve kuşun zehirlenmesine ve ölümüne neden olabilir.

Yukarıdakilere göre, kanarya besleme odasında uygun bir havalandırma fanı kullanarak ortamdan kirli havayı uzaklaştırmanızı ve taze havanın girmesine zemin oluşturmanızı öneririz, bu aynı zamanda kanaryaların sağlığını iyileştirecek ve ömrünü uzatacaktır. . yardımcı olacaktır.

Kanaryalar için kafes seçimi ve satın alınması

İstenilen kanarya veya kanaryaları seçtikten sonra artık onlar için uygun bir kafes düşünmelisiniz. Bir kanarya aldıysanız, yaklaşık 30-40 cm boyutunda, kuşun hareket etmesi için yeterli alana sahip, yemliği, suluğu, oturma barı ve diğer özellikleri olan tek bir kanarya kafesi almalısınız.

Fakat bir çift erkek ve dişi kanarya almak istiyorsanız özel çiftleşme kafesleri kullanmalısınız, bu kafeslerde erkek ve dişi kanaryalar için iki yemlik, iki suluk ve iki oturma barı ve hareket ve çiftleşme için yeterli alan bulunur. Kuşlar, ayrıca çatışma durumunda kanaryaları ayırmak için kullanılabilecek bir ayırma çiti vardır. Bu kafesler 50-60 cm uzunluğunda olmalıdır.

Evde ve salonda kanarya beslemek için diğer ihtiyaçlar

Kanaryaların rahat bir yaşam sürmeleri için kafeslerin yanı sıra yemlik, suluk, oturma barı, banyo taslığı, oyuncak vb. Bir kanaryanın özellikleri Standart kanarya kafesi de kapsanmaktadır.

Kanarya için alınan kafes bu özelliklere sahip olmayabilir, bu yüzden ayrı olarak satın almak ve kafes içinde uygun bir yere kurmak gerekir.

Kanarya kafesi nasıl olmalıdır

Tüneme çubuğunun tam olarak yemlik ve suluğun üzerine monte edilmemesine dikkat edin çünkü pisliklerin kuşun suyuna ve yiyeceğine düşerek hastalanmasına ve zehirlenmesine neden olma olasılığı vardır. Yani bar ile bu kaplar arasında bir mesafe olmalıdır.

İki kanarya alacaksanız kafesin içinde iki üç parmaklık olmalı ki kanaryalar bir çubuktan diğerine uçabilsinler.Kafesin her iki yanında bulunan çubuklar gereklidir.

Kanaryayı eve taşıma ve bakımı

Kanarya ve uygun aksesuarlarını satın aldıktan sonra, yukarıdaki eşyaları kuşun bulunduğu yere kurmanız şartıyla evinize, oturma odanıza veya iş yerinize taşıyabilirsiniz.

Doğal olarak eve herhangi bir kuş veya hayvan getirdiğinizde bir süre strese girecek, çevreye ve evin içindeki insanlara karşı karamsar olacaktır. Kanaryanın yeni yerine alışması için onu kendi haline bırakmak daha iyidir ki yalnızlık içinde ortama alışsın ve bulunduğu yerin sessiz olduğundan emin olunuz.

Kanaryayı sadece su değişimi ve kafesi besleme ve temizleme ihtiyacı olduğunda ziyaret edin ve kanaryanın zamanla size güvenmesi için bunu kendiniz yaptığınızdan emin olun.

Bir veya iki hafta sonra kanarya kendini biraz daha rahat hissettiğinde, onu yakalamaya veya ıslık çalmaya çalışmadan odasında kalabilir ve davranışlarını uzaktan izleyebilirsiniz.

Bir kanaryayı nasıl evcilleştireceğiniz konusunda tam eğitim almak için bir kanaryayı elle nasıl evcilleştireceğinize dair makaleyi okuyabilirsiniz.

evde kanarya beslemek

Kanarya beslemenin en önemli adımı, onu düzenli olarak sağlıklı ve taze yiyecekler kullanarak beslemektir. Kanarya beslemede kenevir ve keten gibi her türlü tohum, kenevir ve ayçekirdeği, tuzsuz kuruyemiş, elma, şeftali, armut, çilek, muz, salatalık, domates, lahana, marul gibi her türlü meyve ve sebzeyi yiyebilirsiniz. , pişmiş havuç ve Kanaryalar için haşlanmış yumurta ve hatta pelet kullanın.

Kanaryalar yemeklerinde her zaman çeşitli tohumlardan ve doğranmış meyve ve sebzelerden faydalanmalıdır.Bununla ilgili tüm faydalı bilgileri kanarya beslenmesi yazımızda okuyabilirsiniz.

Yemin yanı sıra kanaryaların çok güçlü bir şekilde suya ihtiyaçları vardır, 24 saat susuz kalırlarsa ölürler. Bu nedenle kuş besleyiciyi her zaman dolu tutun. Kanarya içme suyu tamamen temiz olmalı ve kontaminasyon ve mikrop içermemelidir.

kanarya kafesi temizliği

Diğer tüm kuşlar gibi kanaryalar da hastalıktan ve mikrobiyal kontaminasyondan etkilenebilir, virüslerin ve parazitlerin çoğu kanaryaların vücuduna kontamine yiyecek ve su yoluyla girer. Kanaryanın yaşadığı yerin yanı sıra kafes ve aksesuarlarının da doğru ve düzenli bir şekilde temizlenmesi durumunda hastalığın yayılmasını büyük ölçüde engellemiş olursunuz.

Kanarya kafesini temizlemek için aşağıdaki talimatları takip etmek daha iyidir:

1- Kanarya kafesinin dibine gazete veya yumuşak bir bez koyun ve her gece değiştirin.

2- Her yemekten önce kanaryanın suluk ve yemlik kaplarını yıkayıp kurulayın ve ardından içlerine tatlı su ve yem dökün.

3- Kanarya meyve ve sebze kabını her seferinde taze meyve vermeden önce iyice yıkayınız.

4- Birkaç günde bir kaba ve temiz bir bezle kafesin tüm parmaklıklarını temizleyin.

5- Kanarya besleme odasına havalandırma fanı yerleştirerek kirli havanın çıkışına ve taze hava girişine yardımcı olunuz.

6- Haftada bir kez kanaryayı kafesten çıkarıp tüm kafesi ve aksesuarlarını su ve deterjanla yıkayıp iyice kurulayın.

Bir kanaryayı evde nasıl taze ve sağlıklı tutabilirim?

Evde bir kanarya beslemek için, kuşa yeterli su ve yemi sağlamanın, ona sakin ve temiz bir ortam ve yaşam alanı sağlamanın yanı sıra, depresyona girmemesi için mutlu bir yaşam sürmesinin koşullarını da oluşturmalısınız. sonuç olarak hastalanmayın. Bunlar arasında şunlardan bahsedilebilir.

Onun için eğlence sağlayın

Kafesin içine top, zil, salıncak, ayna vb. bir oyuncak yerleştirmek kanaryanızın eğlenmesine yardımcı olacaktır. Bir oyuncağın varlığı yeterli olacaktır ve kuşun yaşam alanını kalabalıklaştırıp daraltmaktan kaçınacaktır. Kanaryaların oyuncaklarla oynamaya papağanlardan daha az meyilli olduğunu unutmayın.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu