Bıldırcın Yetiştiriciliği

Bıldırcın grip hastalığı

Bıldırcınlarda Grip hastalığı, belirtileri ve tedavisi :

Bıldırcınlarda grip hastalığı, bulaşıcı olan viral bir hastalık türüdür. bu paylaşımda grip hastalığı belirtileri ve tedavisi detaylı olarak paylaşılmaktadır. ayrıca hastalığa karşı alınması gereken önlemler ise bulunmaktadır.

Bıldırcın hastalıklara karşı güçlü bağışıklık sistemine sahiptir, ama buna rağmen bazı hastalıkların bulaşması bu kuşların telef olmasına ve bazen randıman düşüklüğüne neden olur. bu yüzden hasta olmalarından önce önlemler almanız tavsiye edilir. bıldırcın grip hastalığı ile ilgili daha fazla bilgi için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Kuş gribi hastalığı :

Bıldırcınlarda grip hastalığı solunum organlarını hedef alır. ve en çok akciğerde enfeksiyon oluşmasına yol açar. bu hastalığın en şiddetlisi kara veba olarak bilinir. bu hastalık yıllar önce bir çok insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. grip hastalığının kara veba variyantı kısa sürede kümeste %100 ölüme neden olur. ve hatta bir çok yetiştiricinin iflas durumunda kalmasına neden olmuştur.

Otopsi sonuçları :

Bu hastalıkta, belirtiler kuşların yaşına ve cinsiyetine göre farklı olmaktadır. Ama bu yazıda bıldırcın grip hastalığının genel belirtileri paylaşılmaktadır.

bıldırcın gribi hastalığı belirtileri, kuşların yaşı ve cinsiyetine bağlı olarak değişir, hastalığın hafif variyantlarında tespit edilen semptomlar shiddetli değildir. sadece solunum borusunda iltihap oluşmasına neden olur. ayrıca kızarıklık, hava keselerinin şişmesi, pulmoner hiperemi, ıslak ve gri akciğerler, yumurtalık rezorpsiyonu, yumurta deformitesi ve yumurta kanalının karmaşıklığı yeterlidir.

Klasik vebada bıldırcınların küçük taç kısmındaki yaralar ve veziküller, düşük karın yağında peteşiler ve çeşitli seviyelerde mukoza ve seroza bulunur, ancak akut vakalarda otopsi semptomları için fırsat yoktur ve bıldırcın hızlı bir şekilde ölür.

Epikardiyumda kanama, ön bağırsak, solungaçlar ve dalak, karaciğer, akciğerler, keseler, bağırsaklar ve pankreasta nekrotik odaklar diğer semptomlar dır.

Hastalık etkeni ve bulaşma yolları :

Ortomikso isimli bir virüs A tipi kuş gribi ortaya çıkmaktadır. bu virüs, iklim koşulları, kuşun yaş ve cinsiyetine göre farklı belirtilere sahip olmaktadır. dahada önemlisi, kuşun burun salgısı, dışkısında bulunan maddeler ve soğuk ve nemli koşullar, virüsün hayatta kalmasında etkili olmaktadır.

Bıldırcın grip hastalığı Hastalık etkeni ve bulaşma yolları

Grip hastalığı farklı yollar ile kümesinizdeki kuşlara bulaşabilir. ama en çok yabanı kuşların kendisi veya dışkısı ile doğrudan teması hastalığın bulaşmasına neden olur. yabani kuşların salgısı, dışkısı veya yemliklerden yem yemesi ve suluklardan su içmesi tüm kümese bulaşmasına yol açar.

diğer bulaşma yolu ise kümese başkalarının girmesi ve kalitesiz yemlerin kuşlara verilmesi ile çeşitli hastalıkların bulaşmasına yol açabilir. özelliklede damızlık sürüde bu hastalığın dikkate alınması gerekir. grip hastalığı yumurta yolu ile civcivlere bulaşabilir. bu durumda yumurtadan çıkan civciv kısa bir süre sonra telef olur.

Hastalığın klinik belirtileri :

Hastalığın hafif varyantlarında, belirtiler, halsizlik, solunum sorunları, ve ishal şeklinde olmaktadır. Ve şiddetli olduğu durumlarda, hava keselerinin iltihap kapması ve, sinüslerin tıkanması şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Bıldırcın yavruları ve hatta yetişkinler ise grib hastalığı nedeni ile bir anda boğulması mümkün olmaktadır. Ve boğulma nedeni ise solunum yollarının bir anda enfeksiyon ile tıkanması dır.

Hastalığı başka belirtileri, akciğerlerin enfekte olması, burun salgısı, gözlerden aşırı su akışı, ve kafa ve yüzü ve hatta ayakların morarması, ve yumurtlama oranının düşük olmasıdır.

Bu hastalığın solunum organlarını hedef almasından dolayı, hızlı nefes alma gibi belirtiler olabilir. Ve kara ölüm denilen varyantında sinir sistemi sorunları ise görülmektedir.

Hastalık teşhisi :

Serolojik testler, başlangıçtaki subklinik enfeksiyonla ilgili hata olasılığı nedeniyle çok doğru olmadıkları için faydalı olabilir.

Bıldırcın gribi tedavisi ve alınması gereken önlemler :

Bıldırcın gribinde sağlığın temellerini korumak ilk koruyucu yardımdır ve daha önce bahsedilen hastalığın bulaşmasını önlemek için alınan diğer önlemlerden biridir.

Bıldırcın gribi tedavisi ve alınması gereken önlemler

Bu, bıldırcın sürüsünün şüpheli veya enfekte vakalarla doğrudan veya dolaylı herhangi bir temasından kaçınmamız gerektiği anlamına gelir.

Bir diğer nokta da tavuklarımızı yakın zamanda grip geçmişi olmayan yerlerden almamız gerektiğidir. Ve virüsün düşük patojenitesi durumunda, öldürülen virüs aşılama için kullanılabilir. Tedavi için bu hastalarında viral olduğu söylenmeli ve bıldırcınların fiziksel mukavemetinin güçlendirilmesi ve bakteriyel hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasının önlenmesi dışında tam bir uğraşı tedavisinin çiftçi tarafından yapılamayacağı söylenmelidir.

Son söz :

Bu hastalık dünya genelinde yaygın olmaktadır. Ve bu yüzden eğer kümes hayvanları yetiştiriciliği yapıyorsanız, dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü bu hastalık ölümcül bir hastalık olmaktadır. Ve altın kuluçka youtube kanalında bu konu ile ilgili bir video paylaşılmaktadır.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu