Bıldırcın Yetiştiriciliği

Bıldırcın yavrusu bakımı ve beslenmesi

Bıldırcın yavrusu bakımı ve beslenmesi :

Kümes hayvanları yetiştiriciliği karlı bir sektördür. ama kanatlıların bakımı ve beslenmesi ile ilgili eğitim almanız gerekir. özelliklede yavruların bakımı ve beslenmesi en önemli konudur. özelliklede bıldırcın yavruları küçük cüsseli oldukları için çok hassas olurlar. bu yazıda bıldırcın civcivleri ve bakımı ile ilgili önemli bilgiler paylaşılmıştır. eğer bu sektörde deneyiminiz yoksa araştırmanız tavsiye edilir. Altın kuluçka firması olarak bu konu ile ilgili gerekli temel bilgileri sizinle paylaşmaya çalışıyoruz.

Bıldırcın yavrusu diğer kümes hayvanları civcivlerinden daha küçük olması nedeni ile daha hassas olur. ama bu kuşların yavruları daha hızlı büyürler. bu yüzden sermaye dönüşü ise daha kısa sürede gerçekleşir.

bıldırcın civcivlerinin sakin ve sessiz bir yerde olması gerekir. çünkü yüksek ses ve ani harektler civcivlerin strese girmesine ve hatta bazı durumlarda telef olmasına neden olur. yazının devamında tüm detaylar paylaşılmaktadır.

Eğer yavru bıldırcınlar ilk iki haftayı sorunsuz bir şekilde geçirirlerse, hayatlarının geri kalanında daha güçlü ve verimli olabilirler. böylece ileri zamanlarda sağlıklı ve verimli olurlar.

Bıldırcın civcivleri için şeker ve su karışımı :

İlk olarak yumurtadan yeni çıkan civcivlere 24-36 saate kadar yem verilmemesi gerekir. çünkü bu sürede vücutlarında kalan sarı kese içeriğini sindirmeleri gerekir. bu sürede sadece toz şeker ile su karışımı verilmesi tavsiye edilir. çünkü şeker sarı kese sindirimini hızlandırır. civcivlerin besin ihtiyacı bu bir günlük sürede sarı kese içeriğinden temin edilir. civcivlerin suyuna ilk 3 gün şekerli su verilmesi tavsiye edilir. şeker oranı içme sularında önemlidir.

civcivler için 1 litre suya 5 gram şeker eklemeniz gerekir. şekerin fazla olması civcivlerin sindirim sisteminde sorunlara yol açar ve telef olma olasılığı bulunmaktadır.

Bıldırcın civcivleri için şeker ve su karışımı

24 saatten sonra civcivleri hazırladığınız ana kucağı veya kümese aktarmanız gerekir. ama kümes sıcaklığının en az 35 derece olması gerekir. yeni doğan civcivler için 37 dereceye kadar sıcaklık uygundur. ama daha fazla sıcaklık veya 35 dereceden düşük sıcaklık ısı şokuna ve strese neden olur.

ısı salınımları genel olarak civcivlerde çeşitli hastalıklara neden olabilir. bu yüzden çoğu kümes sahibi zarara uğramıştır ve civcivleri kaybetmiştir.

Bıldırcın yavrusu için uygun kümes sıcaklığı :

günlük bıldırcın civcivleri ısı salınımlarına karşı hassas olurlar. bu yüzden özelliklede ilk haftada sıcaklığın stabil olması gerekir. civcivlerin vücutlarında ilk haftaya kadar kürk vardır ve bu yüzden vücut sıcaklıklarını koruyamazlar. uzmanların tavsiyesi bu dönemde ısıtma sistemi olarak kızılötesi ampul kullanılmasıdır.

1 günlük bıldırcın yavruları için kümes sıcaklığının 36 derece ve nem oranı ise %60 olması tavsiye edilir. nem civcivlerin sıcaklıktan dolayı vücutlarında su kaybına engel olur.

ama ilk haftadan sonra sıcaklığın yavaş yavaş düşürülmesi gerekir. ilk haftanın sonundan sıcaklık düşüşünü ayarlamanız gerekir. çünkü civcivler 40 günlük olduklarında çevre sıcaklığının 23-25 derece arasında olması gerekmektedir.

Bıldırcın yavrusu için yem :

Bıldırcınların yemi en başta belirlenmesi gerekmektedir. Yani etlik veya yumurtalık olarak yetiştirilme amacına uygun yem rasyonu hazırlanması gerekmektedir. Bıldırcın yemi ise diğer kümes hayvanları gibi farklı yaşlarında değişmektedir. 

Bu yüzden bıldırcın civcivleri için pazardan hazır yem temin etmeniz gerekmektedir. Ve civcivlerin sağlığı ve gelişimi açısından önemli olmaktadır. 

Bıldırcın yavrusu için yem

Hazır yem satın almak için dikkatli olmanız gerekmektedir. Ve yemlerin taze olması ve sağlıklı olması için güvenilir satıcılardan temin etmeniz tavsiye edilmektedir. Küflenmiş yemler civcivlerin hasta olması ve hatta telef olmasına neden olmaktadır. 

Örnek olarak günlük bıldırcın yavrusu başlangıç yemi ile beslenmesi gerekmektedir. Buyemler genel olarak öğütülmüş olarak satılmaktadır. Ve civcivler için uygun bir yemdir.

Civcivler için verilen yemin protein oranı yüksek olması gerekmektedir. Ve bu yüzden civcivlerin günlük yem rasyonunda %25 protein olması tavsiye edilir. Bıldırcın yavruları ilk baştada söylediğim gibi hızlı bir şekilde büyürler ve özelliklede ilk 14 gün için bunu fark edebilirsiniz.

Başlangıç yemi 20 güne kadar civcivlere verilmesi gerekmektedir. Ve bu süreden sonra pelet yemler kullanılması gerekmektedir. 20 den 45 güne kadar bıldırcınların yemlerinde protein oranı daha düşük olmaktadır. Ve özel olarak geliştirme yemi ile beslenmeleri gerekmektedir. Ve 45 günden sonra kuşlarınıza sabit bir yem rasyonu kullanmanız gerekmektedir. 

Civcivlerin yemi temel olarak soya ve mısırdan yapılmaktadır. Ve bazılarında ise çeşitli küspesi kullanılmaktadır. İlk 10 günde civcivlerin pudra yemler ile beslenmesi gerekmektedir. Ve doğal olarak günlük civcivin tahıllar ve pelet yemler ile beslenmesi mümkün değildir. Ve sindirim sistemlerinin bu tür yemleri sindirecek güce sahip olmamaktadır. 

Civcivler pudra yemlerde gerekli besin değerlerinde tam olarak faydalanamazlar. Ve genel olarak soya tüketmeyi tercih etmektedirler. Nedeni ise zengin bir protein kaynağı olmasıdır.  Bu yüzden her gün civcivlerin yemlerini yenilemeniz gerekmektedir. Ve yeterli miktarda yemin yemliklerde bulunması gerekmektedir. 

Günlük civcivler için ışık :

Günlük bıldırcınlar bir haftaya kadar 24 ışıkta olmaları gerekmektedir. Yani tamamen bir hafta boyunca ışıkların kapanmaması gerekmektedir. Ve ışık şiddeti ise 60-70 lüx olması gerekmektedir.

İlk haftada kümesin tamamen ışık olması, civcivlerin yemlik ve sulukların yerini bilmelerine ve stresten uzak kalmalarına neden olmaktadır. Ve aynı zamanda gelişim hızlarının artmasına neden olmaktadır. 10 gün sonra ışık şiddetini düşürüp ve hatta geceler ışıkları söndürebilirsiniz. 

Son söz :

Bıldırcın eti ve yumurtası son zamanlarda sağlıklı beslenmek isteyenlerin ilgisini daha fazla çekmektedir. Ve bu yüzden bıldırcın yetiştiriciliği ise zaman içinde hızla gelişmektedir. Ve bıldırcın yetiştiriciliğinin bir diğer avantajı ise suni olarak üremesi diğer kümes hayvanlarından daha kolay olmaktadır. Ve çıkım oranı ise daha yüksek olmaktadır. Altın kuluçka firması olarak bu kuşlar ile alakalı detaylı bilgiler paylaşılmaktadır. Ve okumanızı tavsiye ederiz. 

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu