Kanarya Yetiştiriciliği

Kanarya cinsiyet ayrımı

Kanarya cinsiyet ayrımı nasıl yapılır ?

Kanarya yetiştirmekle ilgileniyorsanız, kuşların cinsiyeti sizin için bir soru olmuştur. İnsanların bir çift erkek ve dişi kanarya hazırladığı, ancak bir süre sonra ikisinin de erkek veya her ikisinin de dişi olduğunu anladıkları birçok kez gözlemlenmiştir. Kuşların cinsiyetinin belirlenmesi, çiftleşmeleri ve üremeleri için oldukça önemlidir.

Bazı kanarya türlerinde erkek ve dişi arasında ufak bir görünüm farkı vardır. Bazı türlerde erkek ve dişi hemen hemen aynı görünür ve cinsiyetlerini belirlemek deneyim gerektirir. Bugün kanaryalarınızın cinsiyetini öğrenmek istiyorsanız, altın kuluçka blogundan bu makaleyi okuyarak bizimle olun. Bu yazımızda size kanaryanın cinsiyetini belirlemek için gerekli tüm çözümleri öğreteceğiz.

kanarya cinsiyet ayrımı

Bir kanaryanın cinsiyetini belirlemenin en kolay yolu

En kolay ve tabii ki en güvenilir yol, test ve cinsiyet tespiti için kuşunuzun kan örneğini veya kan örneğini veteriner kliniğine götürmek. Elbette veteriner hekimler kuşun tam cinsiyetini ultrason kullanarak ve kuşun vücudundaki cinsel organları gözlemleyerek belirleyebilirler. Dişi kanaryaların bir yumurtalığı, erkek kanaryaların ise iki testisi vardır. Ancak veterinerlik tıbbının yüksek maliyetlerinden hoşlanmayabilirsiniz, bu nedenle bir veteriner kliniğine ödeme veya erişim sağlayamıyorsanız, diğer yöntemleri deneyin.

Kanarya tavuğunun cinsiyetini belirleme

Kanarya yavrularının cinsiyetini ergenliğe kadar belirlemek oldukça zor bir iştir ve deneyimli kişiler bile bu alanda sıklıkla hata yapmaktadır. Kanaryalar, cinslerine bağlı olarak 6 ila 9 aylık farklı yaşlarda ergenliğe ulaşır. Bu dönemde özellikle erkek kanaryalarda gonadlar büyümüştür ve kuşun cinsiyeti bu şekilde tespit edilebilir.

Bazı deneyimli kanarya yetiştiricileri, kanarya civcivlerinin cinsiyetini ayırt etmenin kolay olduğunu iddia etmektedir. Bu kişilere göre civcivler yuvadayken folluğun kenarını sallarsanız dişi civciv ayağa kalkar ama erkek civciv aldırış etmez ve başını öne eğmez.

Kuşun ötüşüne göre kanaryanın cinsiyeti

Kanaryaların en önemli özelliklerinden biri şarkı söylemeleridir. Özellikle çiftleşme mevsiminde erkek kanaryalar dişi kuşun dikkatini çekmek için sarhoş olup ötmeye başlarlar. Dişi kanaryanın ötüşü kısadır ve çok gürültülü değildir. Ancak erkek kanaryanın ötüşü daha eksiksiz ve yoğundur. Erkek kanaryanın gırtlağı çeşitli sesler çıkarmasını sağlar. Elbette bazı erkek kanaryalar daha sessizdir ve daha az ötmektedir. Dolayısıyla kanaryanın cinsiyetini bu şekilde öğrenmek kesinlikle mümkün değildir.

Tecrübeli yetiştiriciler, ilkbaharda kanarya kafesinin doğrudan güneş ışığına ve açık havaya maruz kalması durumunda erkek kuşun kesinlikle ötmeye başlayacağını öne sürüyor.

Kuşun görünümünden ve davranışından erkek ve dişi kanaryanın belirlenmesi

Bir kanaryanın erkek mi dişi mi olduğunu anlamanın bir başka yolu da görünüşleridir. Erkek kanaryalar, özellikle sarı kanaryalar daha açık renkli tüylere sahiptir. Ayrıca vücutları biraz daha büyüktür ve dişilere göre daha hareketlidirler. Elbette bir erkek veya dişi kanaryanın büyüklüğü de kuşun beslenmesine ve yaşam koşullarına bağlıdır.

Kanarya yetiştiricileri, bu kuşların kafasında dişi kanaryanın gözlerinin erkek kanaryanın gözlerinden biraz daha yüksekte olduğunu söylerler. Kanaryaların cinsiyeti, kuşun davranışları gözlemlenerek anlaşılabilir. Dişi kanaryalar yuva yapmaya çok meraklıdır, kanaryanız yuva yapmak için malzeme toplamaya çok meraklıysa, cinsiyetinin dişi olma olasılığı güçlüdür.

canary bird gender

Kuşun kloakasına göre erkek ve dişi kanarya

Erkek ve dişi kanaryanın cinsiyetini daha kesin olarak belirlemek için kullanılabilecek yöntemlerden biri de kuşun kloakasının incelenmesidir. Cloaca aslında kuşun karnın altında ve kuyruğa yakın bir yerde bulunan paydasıdır. Erkek ve dişi kanaryayı bu şekilde ayırt etmek için kuşu nazikçe tutmanız gerekir. Kuşun vücudunun bu kısmının iyi görülebilmesi için kuşun kloakasının etrafındaki tüyleri çıkarın.

Erkek kanaryalarda kloak hafifçe uzamış ve belirgindir. Öne çıkan kısım, dişi kuşu bu şekilde dölleyen erkek kuşun gonadıdır. Ancak dişi kanaryaların kloakları daha yuvarlak ve pürüzsüzdür. Elbette yılın farklı zamanlarında erkek ve dişi kanaryaları ayırt etmek için bu yöntem kullanılamaz. Özellikle sonbahar ve kış aylarında erkek ve dişi kanarya kloakları arasında pek fark yoktur. Tabii bu kuşların ergenlik çağına yeni girmiş olması ve dişi kuşun herhangi bir yumurtlama dönemi yaşamamış olması şartıyla. Çünkü en az bir yumurtlama dönemi geçirmiş dişi kanaryalarda kloaka biraz daha büyüktür ve yumurtlama nedeniyle hafif çıkıntılı olabilir.

Bazen insanlar kuşlarının cinsiyetini yumurtlamalarına göre belirler. Bu konuda dişi bir kanaryanın erkek olmadan da yumurtlayabildiğinden bahsetmek gerekir. Aynı kafeste bir çift dişi kanarya varsa ikisi de sarhoş olup yumurtlamaya başlayabilir. Ancak bu kanaryalardan elde edilen döllenmiş yumurtalarda sperm bulunmaz ve ne doğal yöntemlerle ne de kuluçka makinesiyle yumurtadan çıkamazlar.

Kanaryanız yumurtluyorsa cinsiyetinin dişi olduğuna şüphe yoktur. Bu nedenle, gerektiğinde hızlı bir şekilde tanımlayabilmeniz için bu kanaryayı bir halka ile işaretlemek daha iyidir.

Bir kanaryanın cinsiyetini belirlemenin eski bir yolu

Bahsedilen yöntemlerden bazılarını uygulamış olabilirsiniz ancak kanaryanızın cinsiyetini hala belirlememişsinizdir. Kanaryaların cinsiyetini belirlemenin eski bir yöntemi de vardır. Bu yöntemde kanarya gagasının üst ve alt yarısı arasında tam olarak hizalı bir çizgi yapmaya devam edersek dişi kanaryanın gözünün tamamı bu çizginin üzerinde olacaktır. Ancak erkek kanaryalarda gözlerin üzerinden sürekli bir çizgi geçer.

Sonsöz :

Genel olarak, yetişkin kanaryaların erkek ve dişiyi ayırt etmesi civcivlere göre daha kolaydır. Kanaryaların cinsiyetini belirlemede kullanılan en önemli yöntemler kuşların dış görünüşlerine dikkat etme, şarkı söyleme ve kloaklarını kontrol etme yöntemleridir. Bu yazıda bahsedilen yöntemleri uyguladığınız takdirde kanaryanızın cinsiyetini tanıma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu konuda herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.

Altın kuluçka makine satışı dışında kanatlı üremesi ve bakımı ile ilgili önemli bilgileri sizinle paylaşmaya çalışmaktadır. özelliklede bu konuda bilgisi olmayan ve yeni başlamak isteyenler için bu bilgiler faydalı olabilir.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu