Herşey dahil

Kümes için kullanılan altlık malzemesi özellikleri

Kanatlı kümesi için uygun altlık malzemeleri :

Kanatlı yetiştiriciliğinde yetiştirilen kanatlı türüne göre bir çok konuya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu önemli konulardan birisi ise altlık malzemesi olmaktadır. Kümes için kullanılan altlık malzemesi toz yapmayan bir malzeme olması gerekmektedir. Çünkü kuşların solunum organlarının sağlığı açısından önemli olmaktadır.

Ayrıca kuşların kümeste rahat olması ise önemlidir. Kümes hayvanlarının yürümesinde ortaya çıkan sorunlar genel olarak, kümeste kullanılan altlık malzemesinin uygun olmamasından kaynaklı olmaktadır. Bu sorunlardan birisi civcivlerde bacak kaymasıdır. 

Civcivlerde bacak kayması ve tedavisi hakkında uzmanlarımız tarafından detaylı bir makale paylaşılmaktadır. Bu yazıda kümesler için kullanılan çeşitli altlık malzemeleri hakkında bilgiler paylaşılmaktadır. Ve böylece kümesiniz için uygun altlık malzemesi seçimi daha kolay olacaktır. 

Kümes tabanı özellikleri :

Kümes tabanı kanatlı yetiştiriciliğinde önemli olmaktadır. Ve kümes tabanında kullanılan altlık malzemesi kanatlıların dışkılarında bulunan rutubeti kendine çekmeli ve amonyak gazının oluşmasına engel olması önemlidir. Genel olarak kümes tabanında bulunan nem oranı %20 – 25 olmaktadır. 

Ve tabanda serilen altlık kalınlığı ise yaz aylarında 3-5 cm ve kış aylarında ise 5-8 cm olmaktadır. Sıcaklığın yüksek olduğu iklimlerde ise altlığın kalınlığı daha az olabilir. Taban için kullanılan altlığın temiz ve hijyenik olması gereklidir. Ve küflenme veya kimyasal maddesi olmamasına dikkat etmelisiniz. 

Unutmayın taban malzemesinin uygun olmaması kuşlarda çeşitli hastalıklara neden olur. Bu hastalıklardan en önemlileri solunum hastalıkları ve yürümelerinde ortaya çıkan sorunlar olmaktadır. 

Kümes tabanı özellikleri

Altlık kullanılmasının faydalarından bir diğeri ise civcivlerin direkt olarak çıplak zemin ile temas etmemesidir. Çünkü yerden çıkan soğuk civcivlerde hastalıklara neden olabilir. Ve aynı zamanda sıcaklık nedeni ile biriken dışkılardan amonyak gazı oluşmaya başlar. 

Bu gaz civcivler ve kanatlılar için son derece tehlikeli olmaktadır. Aynı zamanda altlık tabanın kuru olmasına neden olur ve kanatlıların ayaklarının yara olmasına ise engel olur. Kümes için kullanılan altlığın yumuşak olması gerekmektedir. 

Kümes zemininin kaygan olması civcivler ve yetişkin kanatlıların yürümede zorlanmasına neden olur. Ve özelliklede civcivler için bu dikkate alınması gereken bir konu olmaktadır.  Unutmayınız altlık malzemesi temin ederken fazla iri veya toz gibi olmaması gerekmektedir. Ve genel olarak kuşların yaşı ve türüne göre malzeme kullanmanız tavsiye edilmektedir. 

Kanatlıların yem rasyonunun altlık rutubeti ile ilgisi :

Eğer kümes hayvanlarının yem rasyonunda tuz, kalsiyum ve magnezyum oranı, fazla olursa kuşların su tüketiminin artmasına ve aynı zamanda def edilen dışkının sıvı olmasına neden olacaktır.  Hatta küflenmiş yemler ise kanatlılarda, sindirim hastalıklarına ve ishale neden olmaktadır. Ve bu yüzden dışkıları sıvı olması nedeni ile altlıkta nem oranı artması ve akabinden amonyak gazı oluşmasına neden olmaktadır.  Altlığın nem oranının artması kümeste bir çok hastalığa ve mikrop ve bakterilerin oluşmasına neden olmaktadır.

Tavuk ve diğer kanatlıların kümesi için altlık malzemeleri :

Kümesler için çeşitli altlık malzemeleri kullanılmaktadır. Ama en iyi ve uygun malzeme, kanatlıların dışkılarının rutubetini cezb edecek ve zehirli gazların oluşmasına engel olacak bir malzeme olması gerekir.  Genel olarak kanatlı kümesi için kullanılan altlık çeşitleri ile alakalı bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır. Ve sizi okumaya davet ediyorum.

Kümes tabanı için talaş kullanılması :

Talaş çok eskiden beri kullanılan bir malzeme olmaktadır. Ve genel olarak tavukçuluklarda kullanılan bir altlık malzemesi olmaktadır. Bu tercih nedeni, iyi seviyede rutubeti cezb etme özelliğine sahip olması ve aynı zamanda, salonda veya kümeste kanatlıların hareket etmesi ile toz oluşturmamasıdır.

Ama bu talaşlar, marangozlar da biriken talaşlar değildir. Ve özel olarak kümesler ve kanatlı yetiştiriciliği salonları için üretilmektedir. Bu talaşlar dezenfekte edilmiş ve hijyenik malzemeler olmaktadır. Aynı zamanda yumuşak olması nedeni ile kanatlıların rahat olmasına neden olmaktadır. 

Kümes tabanı için talaş kullanılması

Talaşın civcivler için ise kullanılması uygun olmaktadır. İyi seviyede ısı yalıtımı olması, civcivlerin ısı şokuna maruz kalmasına engel olmaktadır. Ve aynı zamanda zeminden soğuk çıkmasına engel olması civcivlere nezle hastalığı bulaşma olasılığı kaldırılmış olmaktadır. 

Civciv kağıdı :

Civciv kağıdı 2 katmanlı kalın karton olmaktadır. Ve bu malzemenin bir çok avantajı bulunmaktadır. Ve bu yüzden bazı tavukçuluklarda altlık malzemesi olarak tercih edilmektedir. Civciv kağıdı olarak bilinen malzemeler hijyenik olmaları nedeni ile kümeste mikrop ve bakteri oluşumunu olasılığını düşürmektedir. Ve nem alma özelliği ise yüksek seviyede olmaktadır.

Civciv kağıdı kümeslerin masraflarında ise tasarruf etmenize neden olmaktadır. Ve salonda toz oluşma olasılığı ise bulunmamaktadır. Ama civciv kağıdının bazı dezavantajları ise vardır ve kullanmadan dikkate alınması tavsiye edilmektedir. 

Civciv kağıdı, talaşa nazaran, yalıtım açısından daha düşük seviyede olmaktadır. Ve bildiğiniz gibi tavukçuluklarda üretilen dışkılar, bahçe toprağının daha güçlü olması için kullanılmaktadır. Ve civciv kağıdı ile üretilen gübre genel olarak alıcı bulmamaktadır.

Çeltik kabuğu :

Çeltik Kabuğu ise maliyet açısından uygun bir malzeme olmaktadır. Ve yumuşak olması ve aynı zamanda toz üretmemesi kümesler için uygun bir malzeme olmaktadır. Ama tek bir dezavantajı vardır. Her yerde kolay bulunan bir malzeme değildir. 

Kümeste nem oranını düşük tutmak için öneriler :

Salonun nem oranını kontrol etmek için altlık malzemesinin ıslanmasına engel olmanızdır. Bunun için tavuklar için eğer nipel suluklar kullanıyorsanız, yükseklikleri, ve suyun basıncını kontrol etmeniz tavsiye edilmektedir. 

Yüksek basınç nedeni ile suyun sürekli yere damlaması veya diğer suluklarda ise suyun yere taşması salon rutubetinin artmasına neden olmaktadır. Ve bu bakterilerin oluşumu ve akabinden kanatlıların hasta olması için koşulların uygun olması anlamına gelmektedir. 

Kümeste nem oranını düşük tutmak için öneriler

Salonların boş olduğu zaman ise sirkülasyon fanlarının çalışması gerekmektedir. Ayrıca kış mevsiminde salonun tamamen izole edilmesi gerekmektedir. Ve soğuk havanın salona sızması engellenmelidir. Sirkülasyon fanları, aynı zamanda salonda oluşan rutubetin ise def edilmesine yardımcı olmaktadır. 

Kümes tabanının kuru tutulması için mineral kümes altlığı ise kullanmanız tavsiye edilmektedir. Zeolit bazlı mineraller altlığın kuru kalmasında oldukça etkili olmaktadırlar. 

Hava dolaşımı ile nem oranını düşük tutmak :

Salonlarda kullanılan havalandırma fanlarının kurulumu önemli olmaktadır. Eğer salonlarda doğru bir şekilde hava dolaşımı sağlanırsa, çatı altında biriken sıcaklığın aşağı doğru gelmesine neden olacaktır. 

Aşağı doğru gelen sıcak hava salonda oluşan rutubetin düşürülmesine neden olacaktır. Ve aynı zamanda kümes hayvanlarının ısınmasına neden olmaktadir. Ama fanların sürekli çalışması ise enerji tüketimi artmasına ve aynı zamanda üretim maliyeti artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden diğer yöntemler ise dikkat alınmalıdır. 

Sonuç :

Kümes hayvanları yetiştiriciliği kazancı yüksek bir sektör olmaktadır. Ve sadece bazı önemli konulara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kümeste nem oranının kontrol edilmesi ve kanatlıların sağlığı açısından önemli olmaktadır.  Bu yazıda kanatlı salonları için kullanılan altlık malzemeleri ile ilgili bilgiler paylaşma çalıştık ve umarız sizin için faydalı olmuştur. 

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu