Herşey dahil

Kanatlıların kanlı yumurta yapma nedenleri

Tavukların yumurta kabuklarının kanlı olması :

Kanlı yumurta yapma tavuklarda ve genel olarak kuşlarda normal bir olay olmaktadır. Ve bulaşıcı bir hastalık değildir. Ama bazı faktörler kuşların yumurtalarının kanlı olmasına neden olabilir.  Bu yazıda bu faktörler ile ilgili bilgiler paylaşılmaktadır. Ve okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca altın kuluçka instagram sayfasında ise detaylar video olarak paylaşılmaktadır.

Tavuklarda yumurtaların kabuğunun kanlı olması nedenleri farklı olmaktadır. Ama bu olay sadece tavuklar için değil diğer kuşlar özelliklede muhabbet kuşu ve papağan türlerinde sıkça ortaya çıkmaktadır.

Stres faktörü :

Kanatlıların strese kapılması sinirlerinin gerilmesine ve anus darlığına neden olur. Bu durumda yumurta yapması, kanlı yumurtaların üretilmesine ve hatta yumurta mecrasının yaralanmasına neden olabilir.

Tavukların strese girmesine olanak sağlayan faktörlerden birisi erkeklerin dişiyi yumurtlamaya zorlamasıdır. Ve bu yüzden stresten dolayı kanlı yumurta yaparlar.  Diğer mesele ise büyük çiftliklerde erkeklerin dişilerden daha fazla olmasıdır. Ve dişilerin boş kalan erkekler tarafından rahatsız edilmesi böyle bir olaya yol açmaktadır.

Kümes hayvanlarında strese neden olan faktörlerden bir diğeri ise, yaşam alanının darlığıdır. Kafeslerin darlığı veya kümeste metrekareye göre standarttan fazla tavuk olması strese neden olur. Ve bu durumda bazı yumurtaların kanlı olması mümkün olmaktadır.

Süs kuşlarında ise kafesten bir objenin kaldırılması veya fazla aksesuar kullanılması, kuşun strese girmesine neden olur. Özelliklede kaldırılan oyuncak kuşunuzun en sevdiği oyuncak olursa depresyona girmesi bile mümkündür.

Genç dişilerin ilk yumurtalarını yapması :

Kanatlıların yumurta üretimi bir sistem olarak değerlendirilebilir. Ayrıca her kanatlının yumurtlamaya başlama yaşı ve zamanı farklı olmaktadır. Ve kuşlar olgunluk yaşlarına gelene kadar yumurta kanalları kullanılmadığı için dar olur.

Genç dişilerin ilk yumurtalarını yapması

Kuş yumurtlama yaşına geldiği zaman ilk yumurtaların kabukların kan olması normal bir olaydır. Ve kanallarda bazen yaralanma olabilir.

Genç kuşlarda bu sorun sık yaşanabilir. Ve önemli bir sorun değildir. Ayrıca tedavi veya ilaç ise gerekmez. Ve özelliklede tavuklarda yaşanan normal bir olaydır. Tavuklar dışında muhabbet kuşlarında ve papağan türlerinde, özelliklede üretimhanelerde sıkça görülebilir.

Uzun süre yumurta yapmayan dişiler :

Bazı kanatlıların yumurtlama mevsiminden sonra, dinlenme sürecine geçmesi mümkün olmaktadır. Ve bu dinlenme sürecinde doğal olarak yumurta üretimi kesilir.

Kanatlılar bir süre yumurta yapmadıkları zaman yumurta kanalı ve anüs daralır. Ve bu yüzden yumurtlama mevsimi başladığı zaman ilk yumurtaların kanlı olması mümkün olmaktadır.  Bu olay süs kuşları içinde geçerlidir. Ve endişe edilecek bir durum yoktur.

Normal yumurtlama sırasında gelen kanlı yumurtalar :

Kanlı yumurta üretme nedenlerinden bir diğeri ise yumurta sıkışmasıdır. Yumurta sıkışması sorunu en çok kuşlarda, yani kafes kuşlarında ortaya çıkar.

Yumurta sıkışması kuşun kendisi halledeceği bir iştir. Ve genelde yuvadan çıkıp ve tünek üzerinde oturarak, yumurtayı atmaya çalışırlar. Bazı durumlarda ise uzman bir kişinin bu duruma müdahale etmesi gerekebilir.

Ama genelde kuşlar kendi başlarına sorunu çözebilirler. Eğer atılan yumurtada delinme, kırılma veya deforme olma gibi bir durum yoksa yumurtanın döllü olma ihtimali yüksektir. Ve yumurtayı alıp ve yuvalığa koyabilirsiniz.

Kanlı yumurta hastalık belirtisi mi ?

Kuşların ve kümes hayvanlarının en yaygın hastalık belirtisi, halsizliktir. Ama yumurta yapmak üzere olan kuşlarda ise halsizlik olabilir. Ve bu yanılmanıza neden olabilir. Bu yüzden başka hastalık belirtilerine ise dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

Kanlı yumurta hastalık belirtisi mi ?

 

Ama kanlı yumurta hiçbir hastalık belirtisi değildir. Çünkü genelde şiddetli hastalıklarda bile kuşların yumurta üretimi kesilir. Ve bu yüzden hastalıktan dolayı kanlı yumurta yapması mümkün değildir.

Son söz :

Yumurta kanalında ve anüste hasara sebep olacak bir hastalık varsa, zaten kuşun yumurta yapması mümkün değildir. Ve kümes hayvanlarında bile eğer dikkat ederseniz, hasta oldukları zaman yumurtlama oranı son derece düşük olur. Veya kesinlikle yumurta yapamaz. Bu detaylara dayanarak kanlı yumurta olayının doğal ve geçici olduğuna karar verebiliriz.

Altın kuluçka firmasının amacı, her tür kanatlının sağlığı ile ilgili bilgi paylaşımı olmaktadır. ve bu sayede ister kümes hayvanı, ister evcil kuşlar olsun daha sağlıklı bir hayat sürebilirler, web sitemize destek olmak için bizi arkadaşlarınıza önerebilirsiniz.

Yeni fırsatlar ve teklifleri burdan bul !


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu